Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Wywiad z beatmakerem Gawronem

Wywiad z beatmakerem Gawronem

Autor: eMeMProjekt

Gawron (aka Relaxman) to śląski beatmaker działający od 1998 roku. Produkuje beaty w stylu breakbeat, drum & bass, czasami trip-hop. Współpracował min. z Kooperacją, EXO, Dit.

Jakie inne elementy Hip-Hop kultury są Ci bliskie? Śmiem twierdzić, że nie ograniczasz się tylko do jednego.
Gawron: W zasadzie to wszystkie, bo i wszystkiego kiedyś po trochę próbowałem, nawet rymowania, ale to parodia była. Podstawówka to były czasy kiedy, nieświadomie chyba, szukałem siebie, swojego stylu. Przez jakiś czas zajawką było graffiti, ale nic ponad bazgroły mi nie wychodziło, trochę nawet tańczyłem, hehe. Odnalazłem siebie, gdy kumpel mi zgrał fruity loopsa 2 i Gold Wave. Pierwsze podkłady, samplowanie płyt ojca no i się zaczęło i tak trwa do dziś. Po drodze była jeszcze ostra zajawka na deskorolkę ( no grubo ponad 8 lat ), ale tę straciłem niestety jak większość moich rówieśników, bo z czasem niemal zupełnie przestało mi cokolwiek wychodzić.

Mógłbyś się bliżej określić w jednym stylu? Przybliżyć charakter swoich beatów, gdyż Breakbeat jest dla wielu jeszcze pojęciem dość abstrakcyjnym.

Gawron: Ciężkie pytanie, raz że staram się wypracować swój własny oryginalny styl, dwa, że moje kawałki nie są osadzone w jednym gatunku. Robię przede wszystkim breakbeaty, w stylu, który może przypominać, no nie wiem może Fluke'a i troche Prodigy. Robię czasem tracki drum'n'bass, w stylu, który może już wszystko przypominać. Robię czasem dołujące, ciężkie trip hopy jak mam doła. No i robię też podkłady dla raperów, które czerpią z tych gatunków, które wcześniej wymieniłem.

Dla laików moje kawałki to po prostu elektronika, dla ignorantów - techno. Skąd zajawka syntezatorami?
Gawron: Swego czasu jeszcze w podstawówce zakochałem się w brytyjskiej muzyce elektronicznej. Prodigy, Massive Attack, Chemical Brothers, Apollo 440 czy Aphrodite, tego słuchałem na okrągło. No a mając już pewne podstawy w tworzeniu beatów samplowanych zacząłem powoli dodawać różne dzikie brzmienia, które tworzyłem sobie sam na różnych wtyczkach. W pewnym momencie doszedłem do stanu dzisiejszego - niemal zero sampli i same syntezatory. Poza tym nie ukrywam, że uważam, iż jeśli ktoś robi muzykę od początku do końca swoją tj. generuje od podstaw swoje brzmienia po czym buduje z nich melodię to jest to z pewnością dużo bardziej pracochłonne i skomplikowane niż sampling, wiem co mówię J.

Na jakich dotychczasowych projektach możemy zbadać Twoją twórczość?
Gawron: Nie jest ich za wiele, jeśli chodzi o legale to składanka "Akademia Kreatywna" gdzie jest jeden mój numer, jest mój remiks na singlu "SMSy" Fokusa. Moje bity można znaleźć także na płytach Kooperacja "Private" i Kooperacja "2007", EXO "Rewanż" i na kilku mniejszych projektach.

Organizujesz sobie prywatne studio. Na jakim poziomie są prace? Rozbudowujesz dotychczasowe czy zaczynasz od zera?
Gawron: Tak, zacząłem je sobie, nazwijmy to, budować w celu zwiększenia możliwości pracy przy projekcie, który teraz realizuję z kumplami. Na początku miał to być tylko groovebox - konkretnie Roland MC 808 i jakiś mikser, ale z biegiem czasu wymagania rosną, więc sprawiłem sobie efektor Korg Kaos Pad 3 (nieziemska maszynka). Poza tym w swoim studio mam jeszcze nagłośnienie Fender P-150 i kartę m-audio audiophile. Przymierzam się także do zakupu syntezatora i prawie na 100% będzie to któryś z virusów firmy access.

Tworzenie muzyki traktujesz jako pasję, pracę, obowiązek? Miewasz momenty zastoju artystycznego?
Gawron: Zdecydowanie pasję, nie siedziałbym przy sprzęcie po kilka godzin dziennie gdyby nie pasja. Mam nadzieję w przyszłości połączyć tę pasję z pracą zawodową, kto by nie chciał. A momenty zastoju miewam oczywiście, ale potem po kilku tygodniach zastoju nagle się zrywam, np o 3 w nocy i siedzę całą noc i jeszcze pół dnia.

Jakie projekty obecnie realizujesz?
Gawron: Z potwierdzonych mi informacji to mogę wymienić płytę Traska z Kooperacji, którą tworzy wspólnie z Rene1 z ACNE, tam będą moje trzy produkcje. JNK z Żar, gdzie będzie moich 5 bitów i na solo Basa Tajpana chyba też coś mojego będzie. To tyle jeśli chodzi o Hip Hop. W chwili obecnej wraz z dwoma kumplami pracujemy nad demo z muzyką breakbeatową. Będzie na nim wiele instrumentów, od basu, przez elektryczne skrzypce po saksofon i klarnet. Chłopaki są tacy wszechstronni bo to muzycy z wykształceniem, heh. Ja zajmuje się perkusją, syntezatorami i samplami, a realizacją, produkcja i masteringiem studio Pashadonia. Stylem demo ostro zahacza o stylistykę Prodigy z pamiętnej płyty "The Fat of the land". Będą oczywiście konkretni goście, także z hip-hopowego środowiska.

Jakie masz plany na przyszłość? Czego w związku z nimi mogę Ci życzyć?
Gawron: Przede wszystkim chciałbym ponownie wyjechać do Bułgarii z moja ukochaną, mam nadzieję, że wypali. Skończyłem niedawno studia i szukam pracy, więc życz mi by ci cholerni pracodawcy raczyli chociaż odpisywać na moje aplikacje, wystarczyłoby "dziękujemy za nadesłanie aplikacji, jednakże musimy z przykrością poinformować..." Z planów muzycznych to wciąż się rozwijać zarówno w swojej twórczości jak i sprzętowo, no i wydać z chłopakami naszą płytę. Dzięki. Ja również, pozdrawiam.Informacje o artykule
Data dodania:2009-03-20
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:1.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
eMeMProjekt, 32 lata
mężczyzna, Żary

rapsite.pl
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:29:13, 21-03-09
Braawwooo haha
rapsite.pl(...)onem/
gratuuluję, źródło byście zamieścili chociaż

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-80-160-29.compute-1.amazonaws.com (3.80.160.29). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.