Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Scena to ludzie, współpraca i pasja do muzyki - wywiad z WDK

Scena to ludzie, współpraca i pasja do muzyki - wywiad z WDK

Autor: 4mat

"Scena to ludzie, współpraca i pasja do muzyki. Jeśli jednego z tych elementów brakuje to scena się rozpada" - Wywiad z WDK

Na początek może opowiesz nam jak zaczęła się Twoja przygoda z Hip-Hopem.  Wiadomo ze jesteś jednym z czołowych polskich producentów, od kiedy robisz bity i skąd w ogóle wzięła się u Ciebie zajawka. Opowiedz na jakim sprzęcie i oprogramowaniu zaczynałeś?
WDK:
ń˘

Twoja pierwsza współpraca z raperami to skład 016. Jak poznałeś sie z chłopakami i jakie były wasze początki?
WDK: Zanim powstało ZJS współpracowałem z chłopakami z Rzeszowa - BPS SKWAD. Do mojego spotkania z Jaoshem i Łapim doszło za sprawą Dasa, którego poznałem jeszcze w liceum, i z którym też coś tam próbowaliśmy nagrywać. Jaosh i Łapi działali wtedy pod nazwą No Name. Spotkaliśmy się w "Wyrwigroszu", pogadaliśmy przy piwku, pamiętam że Jaosh zarapował mi kilka swoich tekstów :-) i zaczęliśmy działać. Wypuściliśmy w miasto trochę pojedynczych kawałków i tak powstało 016, a później ZJS Fundament. 

Jesteś producentem, zajmujesz sie bitami -  powiedz w jakim klimacie odnajdujesz sie,
skąd czerpałeś inspiracje w latach kiedy Hip-Hop w Przemyślu był czymś nowym?
WDK: Na początku lat 90-tych dostęp do jakichkolwiek płyt hip-hopowych był mocno ograniczony, więc każdy kawałek który się usłyszało był inspirujący. Hip-Hop był zupełnie nowym gatunkiem muzycznym i praktycznie każdy zespół brzmiał inaczej, każdy wnosił coś nowego. Na pewno największy wpływ na moją twórczość miały dokonania Public Enemy i Run-DMC. Bity produkowane dla PE przez Bomb Squad są ponadczasowe, podobnie jak skrecze Jam Master Jay'a. Teraz raczej nie wzoruję się na dokonaniach innych, mam własne pomysły. Czuję się swobodnie w każdym klimacie muzycznym. 

Jak spostrzegałeś wtedy przemyska scenę hip-hopowa? Jesteś jej ze tak to nazwę "Ojcem". Kto twoim zdaniem zasługiwał na szczególna uwagę i jaki jest twój stosunek do dzisiejszych MC w Przemyślu?

WDK: Rozwój Hip-Hopu w Przemyślu nie jest wyłącznie moją zasługą, więc z tym"ojcostwem" bym nie przesadzał :-). Pamiętam, że w pewnym momencie, chyba ok. roku 2002, podliczaliśmy z Dasem i Jaoshem wszystkich rapujących w naszym mieście i wyszło nam ok. 30 ekip! To był zajebisty okres, współpracowałem wtedy praktycznie z każdym, nie jestem nawet w stanie wymienić wszystkich, ale byli to m.in. Aglomeracja (Banan, Wiór), DPS (Kali, Ludwik), Format (Toudi, Hołek), OBS37 (Olek, Dynia), Siwy, Cucik, Tolu, były nawet 3 rapujące dziewczyny (nie pamiętam nazwy), nagrały całkiem fajny kawałek "Na fali".Teraz w naszym mieście nie dzieje się aż tyle, ale co jakiś czas pojawiają się nowe produkcje. Słyszałem demówki 35Sztuki, ostatnią płytę Arsen/Wacek oraz WueSBe (Frik i Endi) i oni rzeczywiście zasługują na uwagę.

Które z imprez czy tez koncertów zapadły ci najbardziej w pamięć, jak oceniasz poziom przemyskich koncertów/imprez w początkowych latach przemyskiego HH i teraz ?
WDK: Zawsze będę pamiętał pierwsze imprezy na Kazanowie w klubie HOT. Było tam zajebiście bo imprezy były organizowane z czystej zajawki, była dobra atmosfera i wszyscy tam przychodzili posłuchać rapu i dobrze się bawić. Nie było sceny ani mikrofonów, nie było podziałów, nie było koncertów znanych raperów. Jak ktoś chciał porapować czy potańczyć breaka to wbijał na środek klubu i już. Kto był ten wie jak było :-)Inny koncert, który ciekawie się wiąże z moim życiem, to koncert KASTA Składu z 22.08.2004r. Pamiętam go bardzo dobrze, ponieważ 21.08 brałem ślub i na poprawiny poszliśmy właśnie na ten koncert :-) 

Co myślisz o dzisiejszym stanie przemyskiej sceny, czy twoim zdaniem jest szansa na powrót do momentu, kiedy przemyska scena rosła w sile?
WDK: To pytanie należy zadać tym, którzy teraz coś tworzą w Przemyślu. Scena to ludzie, współpraca i pasja do muzyki. Jeśli jednego z tych elementów brakuje to scena się rozpada. 

Jaki jest twój stosunek do przemyskiej społeczności hip-hopowej? wiadomo ze wspierałeś lokalne grupy np. WUESBE, współpracowałeś również z Galem. Czy masz swoich faworytów jeśli chodzi o przemyska scenę?

WDK:
Jestem z Przemyśla, wiele tutaj osiągnąłem i zawsze będę z tym miastem związany. Mogę współpracować z każdym, kto ma pomysł na siebie, swój wizerunek i przekaz. Nie lubię pracować z ludźmi, dla których świat się kończy na ich osiedlu czy mieście. Gal - w czasie gdy z nim pracowałem - wydawał się mieć taki pomysł, dlatego zrobiłem z nim kilka kawałków. Nieco później ludzie z My-Music wyprali mu mózg i wiemy jak to się skończyło - stał się niewidzialny, dosłownie. Z WUESBE współpracuję cały czas, robią dobry rap i wcześniej czy później odniosą duży sukces. 

Współpracowałeś również z Dj.SCJ pod szyldem NuclearHeadz. Jak wam sie razem pracowało i co sie stało z tak mocnym przemyskim teamem ?
WDK: Współpracowało się nam całkiem nieźle, zrobiliśmy 9 bitów na "Uliczne Esperanto" Mor W.A. i kilka innych produkcji. Zdecydowałem zakończyć naszą współpracę, gdy SCJ okazał się człowiekiem niewartym mojego zaufania. 

Jakie są twoje plany na przyszłość odnośnie przemyskich MC, czy będzie można gdzieś usłyszeć twoje produkcje na przemyskich albumach?

WDK: Zrobiłem kilka bitów na nową EP WUESBE, którą również będę miksował i masterował. Poza tym mój bit pojawi się na płycie Pretekstu (kawałek"Moc flow") i kilka bitów dla Ciebie Maćku:-] 

Jakie jest twoje zdanie odnośnie przemyskiego rap forum, uważasz ze to dobra opcja na podniesienie przemyskiej sceny ?
WDK: Pomysł z forum jest bardzo fajny, reszta zależy od użytkowników. Życzę wszystkim zarejestrowanym forumowiczom, żeby nie skończyło się to takim burdelem jak forum PRZS.

Dzięki za wywiad, życzę powodzenia na drodze muzycznej.
WDK: Dzięki, pozdro!Informacje o artykule
Data dodania:2009-04-08
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
4mat   rap graffiti breakdance4mat

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.