Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

"Robić dobre tracki" - wywiad z Dekimem i Bek-Onem

"Robić dobre tracki" - wywiad z Dekimem i Bek-Onem

Autor: Miszczyk

Dowiedz się więcej o: Bek-On.

O sobie mówią: klasyczny duet MC i MC, czyli Bek-On i Dekim. Na początku 2009 roku ukazała się ich wspólna płyta "Prawie Jak EP". Ponadto są reprezentantami Rybnika, niezależnego labelu Stay True oraz ekipy Pomau wraz z live-bandem. Z wywiadu dowiecie się o ich płycie, planach na przyszłość, koncertach z żywym zespołem i nie tylko. Zapraszam do przeczytania wywiadu!

Witam! Na scenie hip-hopowej nie jesteście jeszcze rozpoznawalnymi zawodnikami. Tak więc, na sam początek, może przedstawicie się naszym czytelnikom?
Dekim: Cześć. Nie wiem, czy lepiej być rozpoznawalnym, czy robić dobre tracki (śmiech). Czasem te dwie sprawy się całkowicie rozmijają. No, ale nie o tym... Mam na imię Michał... mam lekką niedowagę i wadę wymowy (śmiech). Mam 28 lat, co dla niektórych jest niezłą niespodzianką - mąż, ojciec, raper, księgowy.
Bek-On: Siema. Przedstawiając się czytelnikom, a konkretnie tym którzy zastanawiają się "co to za platfusy i po co robić z nimi wywiad?" mogę jedynie powiedzieć "Sprawdźcie płytę Bek-On & Dekim - Prawie jak EP". Tylko tak dowiecie się o nas czegoś więcej. Reszty dowiecie się z "Pudelka" i "Życia na gorąco" (śmiech).

Powiedzcie coś o swoich korzeniach i przeszłości rapowej. Jak sami nawijacie "lat macie prawie trzydzieści", a Wasza przygoda z rapem trwa już 10 lat. Gdzie wcześniej można było Was usłyszeć?
Dekim: Moje korzenie? Z rapem zetknąłem się w podstawówce, w latach '93-'94. Nie pamiętam dokładnie. Śmigałem wtedy na zmasakrowanych Rollerblade'ach, a w słuchawkach leciało wszystko co tylko udało mi się przegrać z kaset od kolegów z klasy. Totalna skejtowo-rapowa zajawka (śmiech). Niestety z przyczyn zdrowotnych została tylko rapowa. W 2001-2002 r. Julian, znajomy z liceum namówił mnie na jakiejś imprezie, żebyśmy założyli zespół ZeroerhapluS. No i się zaczęło. Z nimi zacząłem pisać, nagrywać, koncertować. Wydaliśmy 3 nielegale "Podaj Dalej", "Na Wszystkich Ulicach" i "Wszędzie Wspólnie". Dwa lata temu numer "(R)ewolucje cz.2" z Grubsonem trafił na składankę "Silesia Na Śląskich Bitach". Oprócz tego kilka "featów" z lokalnymi raperami. Nie jest to może jakaś pokaźna dyskografia, ale nie należę do osób, które mają "parcie na szkło". Poza tym traktuje to jako zajawkę i sposób na pokolorowanie codziennej szarości i odskocznie od obowiązków opisanych wyżej.
Bek-On: Dawno, dawno temu... zetknąłem się z pojęciem hip hopu - wiedziałem już wtedy, że będę malował, tańczył, rapował, albo przynajmniej ubierał się jak najczarniejsi raperzy zza wielkiej wody. Zaczynałem od malowania, ale wychodziły mi straszne bazgroły, więc zrezygnowałem z tej formy wyrazu i przerzuciłem się na rymowanie. Efekty tego były równie beznadziejne jak w przypadku rysowania, jednak dawało masę satysfakcji. Tak powstały moje pierwsze solowe płyty sygnowane jako Element Prawdy. Następnie pojawiły się wspólne projekty z panem Dante, czyli Rezonans i Ponadtym. Zwłaszcza czasy Ponadtym miło wspominam. Zagraliśmy wówczas sporo koncertów oraz powstał materiał którym wreszcie, bez wstydu, mogłem się pochwalić.

Jakiś czas temu ukazał się Wasz wspólny materiał zatytułowany "Prawie Jak EP". Jesteście w stu procentach zadowoleni z materiału i odbioru krążka?
Dekim: Rzadko trafia się materiał, z którego jest się zadowolonym w 100%. Szczególnie jeśli powstaje dosyć długo. Zawsze się chce poprawić coś w kawałkach, które zrobiłeś wcześniej. Przynajmniej ja tak mam. Jeśli mowa o odbiorze "krążka"(czy raczej pliku .rar (śmiech) ) to dla mnie osobiście jest to mega zaskoczenie. Naprawdę. Na niektóre opinie reagowałem z niesamowitym niedowierzaniem, głównie dlatego, że znam swoje słabe strony jako raper i wiem, że mam nad czym pracować.
Bek-On: Jestem w 100% zadowolony z materiału, jak i tego jak został odebrany. Od dłuższego czasu nagrywałem jedynie pojedyncze kawałki, które nigdy nie zostały ukończone, nie mówiąc już o zamknięciu ich na płycie. Brakowało mi takiego materiału, który mogę nazwać własnym, który tworzy całość i nie trwa 3 minuty. Długo czekałem na ten "krążek". Kosztował nas sporo wysiłku oraz zmagań z przeciwnościami losu i pewnie dlatego tak mi "smakuje". Nie spotkałem się też z negatywnymi opiniami odbiorców. Co więcej, byłem zaskoczony faktem, że ludziskom aż tak przypadła do gustu ta produkcja. To napawa optymizmem.

Na płycie zebraliście świetnych producentów, takich jak Przemyśl, Kada czy Kazzam. Nie ukrywając, strona muzyczna płyty "Prawie Jak EP" jest bardzo dobra. Czym się kierowaliście wybierając bity? Czy powierzylibyście cały materiał któremuś z producentów?
Dekim: Czym się kierowaliśmy? Własnym gustem. Nie potrafię napisać zwrotki do bitu, którym się nie jaram. Obojętnie jaki by miał klimat. Ciekawostką jest, że numer na bicie Kazzama trafił na płytę w ostatnim momencie, kiedy czekaliśmy na aranż ostatniego nagranego numeru. Ale nie można było go nie wykorzystać (śmiech). Kilku producentów na płycie sprawia, że materiał jest różnorodny. Każdy producent ma swój niepowtarzalny styl, ale jasne, zawsze jest opcja, żeby współpracować z jednym producentem. Jest to wygodniejsze w egzekwowaniu aranży.
Bek-On: Dodam jeszcze...oraz tak świetnych jak DJ Zulu, Alint i HejDej. Faktycznie - muzycznie udała nam się ta płyta. Założenie co do bitów było jedno, miały to być numery samplowane i pozytywne. Odnośnie powierzania całego materiału jednemu producentowi, to czemu nie - wiadomo, wszystko ma swoje plusy i minusy. Pewne jest jedno, druga nasza płyta będzie również produkowana przez kilka osób.

Na płycie znajduje się dziesięć utworów, co tworzy niespełna trzydzieści pięć minut muzyki. "Prawie Jak EP", jest zapowiedzią czegoś większego? Macie w planach nagranie płyty długo grającej?
Dekim: Nie była żadną zapowiedzią. Dla nas było to logiczne, że będziemy robić dalej. Mamy podobne gusta muzyczne, a nawet głosy (śmiech). Kilka osób nie wierzyło, że to dwóch raperów. No cóż, zdarza się. Dłuższy materiał jest w fazie tworzenia. Mamy nadzieję, że tym razem ukaże się ładnie wydany w digipacku.
Bek-On: Nazwałbym to raczej wkroczeniem w świadomość odbiorcy. Taki pierwszy krok. Obecnie zbieramy materiał na drugą płytę, która z pewnością będzie już płytą długogrającą i tak jak mówi Dekim, mamy nadzieje, że będzie już odpowiednio wydana, a co za tym idzie, że odbiorca będzie mógł otrzymać coś więcej niż tylko link do mp3.

Wasz projekt, to stricte internetowy materiał, lecz ostatnio często nielegale zostają wypuszczane na fizycznych krążkach. Nie myśleliście o wypuszczeniu limitowanej edycji "Prawie Jak EP"?
Dekim: Uprzedziłem trochę Twoje pytanie (śmiech). Chcieliśmy. Plan był dokładnie taki, żeby wypuścić 200 sztuk ładnie wydanych płyt. Nawet prawie mieliśmy sponsora. Mówię "prawie", ponieważ trafiliśmy na okres, kiedy w gospodarce często było powtarzane to słowo na literę "K". No cóż "miało być jak nigdy wyszło jak zwykle".
Bek-On: Kto wie. Być może jeszcze ukaże się "Prawie jak EP" w limitowanej edycji, wzbogacone o uran (smiech). Wiele będzie zależało od zasobności naszych portfeli.

Początkowo, miał to być 14-sto trackowy materiał. Na to wskazuje tracklista z 2008 roku, której doszukałem się na Myspace. Zapowiadanych jest tam kilka remixów Waszych kawałków. Co z nimi?
Dekim: Początkowo płytka miała się składać z dwóch części, w drugiej miały być same remixy. Obawiam się, że gdyby nie męska decyzja czekalibyśmy jeszcze dzisiaj na niektóre. Te które są, mamy na dyskach. Co z nimi? Nie wiemy, nie myśleliśmy o tym co z nimi zrobić.
Bek-On: Raz, że nie było sensu dłużej czekać na te remixy, a dwa, że postanowiliśmy nie rozmieniać tego materiału na drobne. Jak już wspomniałem wcześniej, być może przy wypuszczeniu limitowanej edycji dorzucimy tam te remixy. Życie pokaże.

Po puszczeniu płyty w eter, zainteresował się Wami niezależny label Stay True. Na czym polega współpraca? Wiążecie swoją przyszłość ze Stay True?
Dekim: Na czym polega współpraca? Na razie na wzajemnej promocji i pomocy, taka symbioza. Długogrający materiał najprawdopodobniej wyjdzie markowany logo Stay True (pod warunkiem,że Hax się "zajara" (śmiech) ). Czy wiążemy przyszłość ze Stay True? Raczej tak, aktualnie jest bardzo koleżeńsko, przyjaźnie i bez zastrzeżeń. Oby tak dalej.
Bek-On: Tłumacząc znaczenie Stay True można powiedzieć, że byliśmy, jesteśmy i będziemy związani z pojęciem jakim jest Stay True - niezależnie od tego, czy istnieje taki label, czy nie (śmiech). A tak całkiem serio, to współpraca wygląda dokładnie tak jak Dekim już wspomniał - koleżeńsko. Nie mamy wyznaczonej żadnej "ścieżki kariery". Spokojnie przygotowujemy drugą płytę, która prawdopodobnie ukaże się właśnie pod szyldem Stay True, i którą wspólnie będziemy promować.

Kończąc temat "Prawie Jak EP", chciałbym zapytać o to, czy chcecie jeszcze jakoś promować tę płytę czy skupiacie się raczej na robieniu nowego materiału?
Dekim: Praca nad nowym materiałem już trwa. Bek zasypuje mnie pomysłami, zwrotkami, refrenami... Czasem jest tego tyle, że nie potrafię przetworzyć. Mamy coś już ogarnięte, coś w realizacji. Z postępów pracy widać, że materiał będzie zrealizowany dużo szybciej niż "Prawie jak EP".
Bek-On: Powoli powstaje nowy materiał i na nim się obecnie skupia nasza uwaga. Aczkolwiek takim smaczkiem promocyjnym będzie klip do numeru "Warte świeczki", który będzie przearanżowany na wersje liveband. Będzie temu towarzyszyło małe zamieszanie, gdyż jest to numer z naszej płyty, ale będzie już sygnowany jako projekt Pomau i będzie promował nadchodzący album tej grupy. Wszystko to za sprawą pewnych okoliczności, które nam się ostatnio przydarzyły (śmiech).

Z tego co się orientuje należycie także do Pomau. Kto tworzy tę ekipę? Możemy się spodziewać jakiejś wspólnej płyty - jeśli tak to powiedzcie o tym trochę szerzej?
Dekim: Ja do Pomau dołączyłem razem z muzykami. Więcej do powiedzenia ma Bek w tej sprawie. On jest w Pomau od początku. Ja chłopaków poznałem przez niego. Z tego co mi wiadomo, płyta jest prawie ukończona. Będzie zawierać utwory zarówno na bitach Stony, jak i te nagrane przez liveband. Najwięcej informacji o tym jest i będzie na naszych stronach pomau.pl i myspace.com/pomau.
Bek-On: Pomau jest spadkobiercą projektu Promagiel. Funkcjonujemy od 2007 r. i na początku w skład zespołu wchodzili: wspomniany producent - Stona oraz MC's - Kapa, Pacho i ja. Od lutego 2009 skład poszerzył się o muzyków, Dj-a i Dekima. Obecnie pracujemy nad płytą, a raczej nad jej ukończeniem. Płyta będzie składać się z dwóch części, tj. wyprodukowanej na bitach Stony oraz z numerów przearanżowanych na wersje liveband. Musimy jeszcze nagrać kilka kawałków, potem mastering i materiał będzie skończony. Zdecydowanie warto czekać na ten materiał, gdyż będzie to dawka naprawdę dobrej i pozytywnej muzyki.

Grywacie koncerty jako Pomau Live Band. Nie trudno się domyślić, że grywacie z żywymi instrumentami. Kim są Wasi muzycy i jaką kto pełni rolę w zespole? Kto wpadł na pomysł zaangażowania muzyków i grania koncertów na żywo?
Dekim: Ja dowiedziałem się o tym od Kapy. Wyglądało to tak, że oni znaleźli nas (śmiech). Postanowiliśmy, że zrobimy nowe aranże numerów z "Prawie jak EP" i Pomau. Nasi muzycy to tacy sami zajawkowicze jak my, więc współpraca układa się wyśmienicie. Jeden nakręca drugiego. Muzycznym mózgiem zespołu są Boguś (gitarzysta) i Paweł (klawiszowiec), my mówimy, że mamy taki i taki numer oni robią muzykę. Managementem na razie zajmujemy się we własnym zakresie. Każdy z nas stara się coś zorganizować, jakiś koncert, sponsora, cokolwiek co może pomóc w działalności. Koncerty na żywo to jest masakra.. .zupełnie inne brzmienie. Tego nie da się opisać. Poza tym robimy tłok już wchodząc do klubu (śmiech). 9 osób to prawie big band (śmiech). Na każdej próbie mam ciarki i taką ochotę, żeby złapać majk i zacząć rymować cokolwiek.
Bek-On: Zespół to: perkusja - Kajtek, bas - Aro, gitara elektryczna - Bodzio, klawisze - Paweł, Dj - Przyjemna Twarz a.k.a Morda oraz wspomniani wcześniej MC. W takim składzie pracujemy od lutego. Na koncertach gramy zarówno materiał z Pomau jak i ten z "Prawie jak EP". Co do samego pomysłu wspólnego grania, to wyszedł on od Pawła. Najfajniejsza była w tym spontaniczność, czyli rzucenie tematu "a może byśmy zagrali coś razem?", a dwa tygodnie później mieliśmy już zespół i pierwszą próbę za sobą. Dobrze nam się współpracuje, praca wre i daje nam to wszystkim sporo frajdy. Granie koncertów z muzykami to jest to, do czego dążyliśmy. Jest to sama esencja. Cieszy mnie każdy dźwięk jaki słyszę na próbie, czy koncercie.

Wasze miasto, Rybnik, na mapie hip-hopowej znane jest głównie dzięki Grubsonowi. Jak ma się wasza scena hip-hopowa?
Dekim: Hip-Hop w naszym mieście chyba ma się dobrze, sądząc po całkiem przyzwoicie "zbombionych" budynkach i tym, że z Rybnika pochodzą m.in. znani w Polsce (i nie tylko) b-boye Azizi Hustlazz. Scena muzyczna, hmm... Nie powiem, że ma się super, bo zawsze może być lepiej. Daliśmy upust trochę swojej opinii w utworze "Don't hate me". Był czas, że pojawiało się sporo młodych raperów, którzy publikując swój drugi numer na lokalnym forum, myśleli, że złapali Boga za nogi. Wtedy strasznie mnie to irytowało, teraz to zostawiłem - robie swoje. Jest sporo ludzi, którzy bawią się w rap, rapem etc. Niektórzy są całkiem nieźli, inni muszą jeszcze pracować. Jest sporo "hardcorowców", kilka ekip z długim stażem jak Eufonia, Fundament/Grafomani, Władcy Marionetek, czy ZeroerhapluS do którego należę. Mamy rapujące dziewczyny: Fobia (którą można usłyszeć na feacie u KrzyHa), Zoya i Zizu. Jeśli chodzi o nowości to szczerze mówiąc przestałem śledzić co się dzieje i jeśli nie dostane czegoś na skrzynkę czy przez gadu to nie szukam.
Bek-On: Rybnik jest znany głównie dzięki Azizi Hustlazz. O Grubsonie dopiero zaczyna robić się głośno i oby tak dalej. Przez brak czasu przestałem śledzić poczynania rodzimej sceny, więc nie wiem w jakiej jest formie.

Na sam koniec, chciałbym zapytać, gdzie w najbliższym czasie będzie można Was zobaczyć, bądź usłyszeć?
Dekim: Jutro tj. 20.06.2009 r. można nas zobaczyć w Mysłowicach, gdzie gramy z Pomau finał eliminacji konkursu Generacja, którego główną nagrodą jest wystąpienie na OFF Festivalu. Wieczorem tego samego dnia gramy w Żorach w klubie Ostroga razem z Silesian Soundsystem. Będzie nas można również zobaczyć 3.07.2009 r. na żorskim festiwalu "Południowy Styl", na którym będzie El Da Sensei, The Returners, Afront i SSS. Tam również zagramy jako Pomau. Usłyszeć będzie nas można na kilku featach i płytkach producenckich m.in. Boro, Dj Bartson, MZG.
Bek-On: Dodam tylko, że koncertowo będzie nas można usłyszeć jedynie pod szyldem Pomau, gdyż z założenia tak będziemy grać imprezy.

Dzięki za rozmowę. Przekaz, reklama, pozdrowienia, jakieś słowo na koniec?
Dekim: Stay True i Stay Tuned!
Bek-On: Zapraszam na nasze koncerty, zapraszam do zapraszania nas na koncerty i odwiedzania naszych stron www.pomau.pl, www.myspace.com/pomau, www.myspace.com/bekonponadtym i www.myspace.com/deekaiem. Pozdrawiam!

Dowiedz się więcej o: Bek-On.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-06-29
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Miszczyk, 29 lat
mężczyzna, Człuchów

Ostatnie artykuły tego autora:
Robimy kawałki tak, aby nam się podobały - Siwers/ Tomiko
"King Of Rap" - wywiad z Eskaubei
Przedpremierowy wywiad z Tomiko i Siwersem
Tematycznie - wywiad z Temate
Tłusty, przedpremierowy wywiad z 2stym!

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
gmail
Autor: gmail   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:11:38, 29-06-09
a kto to jest?

NOSKUL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:33:21, 29-06-09
spoko wywiad dajcie linka do plyty bo ze staytrue.pl wygasl

Myślcieludzie
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:55:26, 29-06-09
kto to?

McBlaze
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:14:22, 29-06-09
niezle :)

Miszczyk
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:10:40, 29-06-09
Album Dekima i Bek-Ona:

Pobierz: rapidshare.com(...).zip

Pobierz / posłuchaj na Hip-Hop.pl: www.hip-hop.pl(...)75366

bek-ponadtym
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:11:03, 29-06-09

andergrand
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:38:02, 29-06-09
z wygladu niezle pizdy

PRAWDZIWY RAP ROBIE ZAWSZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:04:13, 29-06-09
spoko ziomy i dobry wywiad

Myślcieludzie
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:05:29, 29-06-09
Po przeczytaniu wywiadu jestem mile zaskoczony :) Sprawdze płytkę

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-231-226-13.compute-1.amazonaws.com (3.231.226.13). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.