Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Przegląd Polskich Teledysków odc. 04 seria:2

Przegląd Polskich Teledysków odc. 04 seria:2

Autor: flaco666

Dowiedz się więcej o: Afro Kolektyw, Eldo.

To już druga seria "Przeglądu Polskich Teledysków", którego głównym zadaniem jest pokazanie, iż Polska może, podobnie jak USA, Niemcy i cały Zachód, pochwalić się znakomitymi produkcjami, godnymi najmniejszej uwagi. Jednak często będzie się zdarzać, że obrazy zaprezentowane przeze mnie w "Przeglądzie...", to produkcje na bardzo niskim poziomie.

Zestawienie dobrych i słabych teledysków daje możliwość z jednej strony dopieszczenia tych pseudo profesjonalnych "filmików", z drugiej natomiastaţ

Clip 1: Eldo - "Więcej"

W 2007 roku na MyMusic pojawił się album "27" Eldoki. Znajduje się na nim bardzo mądry utwór "Więcej". Porównując go do Tedego z poprzedniego odcinka, zwróćcie uwagę na styl tworzenia clip'ów przez obu panów. Pierwszy na swoim koncie ma coraz więcej przesadzonych i absurdalnych produkcji, drugi, mimo sukcesów swoich płyt, nie odszedł od tendencji realizowania teledysków i nadal chce być jak najbliżej swoich fanów, nie ukazując wypasionych fur i plików banknotów, tylko przedstawiając swoje życie na tle polskiej rzeczywistości. Za zachowanie swojego stylu wielki plus dla członka składu Grammatik. A teraz opis obrazu do "Więcej".

Pomysł clip'u jest ciekawy. Zaskakuje swoją zwyczajnością i prostotą. Widz śledzi Eldo od rana, gdy najpierw zapala papierosa u siebie w domu,. Ubiera się i dzwoni do kogoś. Dalej idzie do sklepu i kupuje sobie śniadanie. Zmierza po stolicy aż nad Wisłę. Sceny są przeplatane z bliskimi ujęciami na pomniki i znaki np. Syrenki. Jedzie miejskim autobusem, gdzie w kamerze widać ulice miasta, na których pełno samochodów i ludzi. Eldo, jako człowiek oczytany, musiał się pokazać wśród sterty książek na półkach. Podczas filmowania zza okien, pada trochę oślepiające światło słoneczne, jednak sprawia, że teledysk jest bardziej naturalny. Nie przejmowano się zbytnio szczegółami realizatorskimi, a skupiono się na samym przekazie. Do obiektywu raper pokazuje powieść "Palenie Traw" M. Kozłowskiego. Ostatecznie jednak wybiera twórczość Himilsbacha - polskiego aktora, pisarza, scenarzysty. Eldo zaprzecza całkowicie stereotypowi młodego człowieka siedzącego na ławce pod blokiem. Chłopak leży na niej, pali papierosy i... czyta książki. Czeka na dziewczynę, która w jego towarzystwie świetnie się bawi. Laska jest bardzo ładna, chociaż to kwestia gustu. Na pewno nie jest żadną klubową lampucerą. Wygląda na dziewczynę z klasą, ale pozory mylą.

"Więcej" nabiera dynamiki w ostatniej minucie. Eldo wraz z kumplami - innymi raperami i producentami gra w piłkę nożną na osiedlowym boisku. Mecz nie ma zbędnych emocji negatywnych. Jest uśmiech i radość z zabawy, niczym małe dzieci, duzi chłopcy mają sporą rozrywkę. To odskocznia od codziennego życia. Kamera musi nadążyć za rozgrywającym się meczem. Raz nawet operator zostaje trafiony piłką, przez co obraz chwilowo się gubi, ale wkrótce wraca do normalności. Możemy zaobserwować podział planu w "Więcej". Chociażby w momencie umiejscowienia przy kamerze piłki, a w tle pozostawiając niewyraźnego bramkarza. Będzie on bronił zaraz oddany strzał. Obiektyw tylko skadrował nogę uderzającą piłkę, bez prezentowania całej postaci. Na tym samym boisku przychodzi chłopak, który do muzyki z boombox'a zaczyna tańczyć break'a. Kamera obserwuje go z perspektywy wysokości oczu średniego psa. Mówi się, że pod słońce nie można robić zdjęć. Ta bariera w teledysku jest łamana niemal na każdym kroku. Światło słoneczne jest sposobem na zmianę scen w videoclip'ie. Kamera nie wykonuje gwałtownych ruchów, ale nie pozostaje też bezczynna. Przemieszcza się raczej spokojnie i zrównoważenie, co nie ma wpływu na czasem szybkie tempo obrazu. "Więcej" kończy się na zbliżeniu tańca b-boy'a, który w breakdance widzi ucieczkę od szarego życia, podobnie jak chłopaki w piłce nożnej czy rapie.

"Więcej" jest przykładem, że jak się chce zrobić clip przyciągający, a nie odpychający, to się potrafi i da. Eldo ma wielkiego plusa za 100% treści, przekazu i 50% ubarwienia tekstów obrazem. Nie ma w produkcji przepychu i zbędnych ozdobników. To prosty clip, prosto z serca, za co dostaje czystą piątkę.

Clip 2:  Afro Kolektyw - "Gramy Dalej"

Afro Kolektyw, to grupa wokalno - muzyczna, której historia założenia sięga aż 1994 roku. W swojej twórczości łączą elementy jazz'u i hip-hop'u. Często używają żywych instrumentów. Porównałbym ich do Grupy Operacyjnej, tak jak Mieszko obserwują świat, by w sposób satyryczny, komiczny opisać go. W 2005 roku wydali płytę "Czarno Widzę", na której znalazł się utwór "Gramy Dalej".

Clip z pozoru wydaje się głupkowaty i bardzo prosty. Jednak tak do końca nie jest. Scenariusz może mało skomplikowany, ma pewne elementy, które sprawiają, że widz dobrze się bawi oglądając "Gramy Dalej". Video zaczyna się od loga firmy Internet Media Services, zajmującą się kręceniem teledysków. Do chłopaków siedzących na schodach przed starym budynkiem ( w domyśle przed szkołą ), podchodzi ich chwilowy menadżer z fantastyczną informacją. Załatwił im koncert przed dużą publiką, jednak muszą mu dać zaliczkę za wynajem sali. Po słowach "takiego dila toście jeszcze w życiu nie mieli", każdy średnio rozgarnięty odbiorca zorientuje się, że to jest ściema. Raperzy pakują się do samochodu faceta - volkswagena. Po zamknięciu przesuwanych drzwi, następuje zmiana scen poprzez czarne krótkie mignięcie obrazu. Muzycy już rozkręcają się w pojeździe, grając i śpiewając. Kamera w tej sytuacji umiejscowiona jest z tyłu auta. Widz w tym momencie jest zasypywany ujęciami, które obrazują przygotowania do koncertu Afro Kolektyw na sali weselnej. Dziadek podłącza kable, a starsza pani pije kawę.

Kiedy chłopaki wysiadają z volkswagena kamera rejestruje ich buty dotykające ziemi. Są także ujęcia na samochód z 5-10 metrów, pod delikatnym skosem. W tej scenie tempo clip'u zostaje spowolnione. Minusem jest trochę rażące światło słoneczne, które odbija się od okolicy. Raperzy pokazani zostają gdzieś w korytarzu przed salą. Ze zniecierpliwieniem oczekują koncertu, na który się cały czas przygotowywali. W przedstawionej sytuacji zastosowano podział na dwa plany. Na pierwszym znajduje się lider grupy, a na drugim pozostali członkowie. Jedno z ujęć obrazuje menadżera idącego wzdłuż korytarza. Kamera musiała zostać zamontowana albo na szynie, albo na wózku z kółkami, dzięki, któremu mogła się przemieszczać. W tym przypadku w tył. W "Gramy Dalej" da się zauważyć efekt niewyraźnego obrazu, który z czasem staje się bardziej wyostrzony. Ze zbliżeń w teledysku, najczęściej pojawiają się najazdy na twarze, szczególnie wodzireja składu.

Wracając do scenariusza i zakończenia "Gramy Dalej", to chłopaki nie okazują rozczarowania, kiedy dowiadują się, że zagrają tylko dla dwóch, trzech osób. Tutaj dla nich ogromny plus, gdyż pokazali, iż szanują swoich fanów. Muzycy uważają, że jeden zapaleniec jest bardziej wartościowy od grupy wielbicieli. Teledysk kończy się sceną odjazdu i ucieczki menadżera, który zgarnął kasę od swoich podopiecznych. "Gramy dalej", to przede wszystkim obraz z pomysłem. Realizacja jest na średnim poziomie. Natomiast zachwyca gra aktorska chłopaków. Na polskim rynku muzycznym bywały o niebo lepsze produkcje, jednak to raczej tych gorszych jest więcej od videoclip'ów Afro Kolektyw. Ocena końcowa to cztery.

Nic dodać, nic ująć. Ponownie dwa videoclip'y, na które warto zwrócić uwagę. Dwa odmienne style tworzenia teledysków, dwa zupełnie różne pomysły, dwóch niekonwencjonalnych artystów. A w kolejnym odcinku "Przeglądu Polskich Teledysków" opiszę produkcję, którą trzeba omijać szerokim łukiem, oraz clip o podobnym poziomie do dzisiaj przedstawionych. Zapraszam...

Dowiedz się więcej o: Afro Kolektyw, Eldo.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-07-02
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:4.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
flaco666, 30 lat
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 10 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 09 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 10 seria:3

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-217-91.compute-1.amazonaws.com (3.233.217.91). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.