Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Przegląd Polskich Teledysków odc. 05 seria:2

Przegląd Polskich Teledysków odc. 05 seria:2

Autor: flaco666

Dowiedz się więcej o: Onar, PDG Kartel, Pezet.

Piąty odcinek każdej kolejnej serii będzie swoistym zakończeniem pewnego etapu. Otóż właśnie w nim opiszę dwa teledyski, by już od szóstego przystąpić do prezentowania aż trzech clip'ów. W dzisiejszej części "Przeglądu Polskich Teledysków" na tapetę wychodzą: na początek słaby "Rapu Fanatycy" PDG Kartel, a później nieco lepszy "Na tym osiedlu" duetu Pezet / Onar.


Clip 1: PDG Kartel - "Rapu Fanatycy"

Teraz kilka słów o samej produkcji. Przez całe cztery minuty na ekranie widz ogląda chłopaków, rapujących do kamery na tle różnych scenografii. Przedstawiają oni swoje miejscówki, gdzie lubią spędzać czas. Najczęściej na piciu, bądź paleniu. Clip zaczyna się od pokazania już dawno namalowanego na murze napisu "PDG Kartel". To taka informacja na początek, aby każdy wiedział, kogo w tej chwili widzi. Dalej mamy zwrot na podziemny tunel, na którego końcu jest rażący blask jasnego światła. W tym momencie zastosowano oddalenie kamery i zwykłą zmianę scen, które po prostu następują po sobie. Raperzy nagrani zostali podczas pracy w studiu, gdzie do mikrofonu nawijają zwrotki "Rapu Fanatycy". Scenografii w clip'ie jest sporo, ale nie jest to wyznacznikiem poziomu realizacji obrazu. Chłopaki wybrali się do opuszczonego budynku, by z zewnątrz, stojąc na jego tle kierować do nas swój przekaz. PDG Kartel wprowadzili do swojego teledysku rozwiązanie popularne wśród światowych videoclip'ów np. w T.A.T.U. - "Ja Soshla S Uma". Chodzi o śpiewanie / rapowanie zza krat ogrodzenia, bądź też więzienia.

W clip'ie pojawiają się dwie dziewczyny - które tylko przechodziły obok nagrywających teledysk chłopaków. Dobrze, że zdążyli dać zbliżenie na ich tyłki. Nasuwa się wniosek, że raperzy nie mieli funduszy na zaproszenie panienek do produkcji. Mówiąc o zbliżeniach, to bardzo charakterystyczne jest na tabliczkę z napisem "areszt śledczy". Oczywiście zawodnicy musieli zrobić sobie zdjęcia przy wejściu do aresztu, podobnie jak przy policyjnych samochodach tzw. "sukach", w dalszej części clip'u. Szczerze, to bawi mnie tego typu kozakowanie. Wszystko robione jest na pokaz, pod publikę. A więc gra aktorska wyszła w miarę dobrze. Techniczny punkt widzenia jest fajnie przedstawiony, w takim małym efekcie - umiarkowanego, następującego co sekundę, oddalenia kamery od prezentowanej postaci w jednej scenie. Plusem jest zastosowanie kontrastu w produkcji - dnia i nocy. Jednak podczas ujęć w ciemnościach chłopaki bywają za bardzo oświetleni, aż tak, że ich naturalnym kolorem skóry nagle staje się biały. Podoba mi się wprowadzenie w refren. Najpierw jest ujęcie na chodnik na moście, po którym w oddali nikt nie idzie, a po chwili kamera wykonuje skręt w lewo o 180 stopni, i ukazuje nam raperów idących w naszą stronę. Kolejnym dowodem na to, że PDG Kartel są pseudo kozakami, jest scena z jazdy samochodami. Raperzy wychylają się i machają do kamery. Videoclip kończy się ujęciem na czwórkę chłopaków, na tle ściany z graffiti.

Zdecydowanie "Rapu Fanatycy" na tle innych produkcji, chociażby teledysku "Szacunek Ludzi Ulicy" Slums Attack, wypada blado. Zbyt dużo w nim amatorszczyzny, co dla wymagającego odbiorcy nie jest dobrym rozwiązaniem. Clip nadaje się dla upalonych małolatów, a wydawałoby się, że PDG kieruje swój przekaz do bardziej wyrafinowanych widzów i słuchaczy. Miłośnicy nawijania o byle czym, będą w siódmym niebie słuchając i oglądając "Rapu Fanatycy". Ocena końcowa to plus jeden.

Clip 2: Pezet / Onar - "Na tym osiedlu"


Onar, to zawodnik, który swoich występów w duetach nie może zaliczyć do udanych. Mam na myśli w szczególności utwory z Lerkiem. Pezet, to raper pochodzący z Ursynowa. Właśnie na jego płycie "Muzyka Rozrywkowa", w pierwszym singlu "Na Tym Osiedlu" wystąpił Marcin 'Onar' Donesz.

Clip do utworu ma charakterystyczny temat dla wszystkich tworzących hip-hop. Opowiada on o osiedlu, z którego pochodzi Pezet. Jego odczucia i życie przedstawione zostają na przykładzie innych osób. Minusem jest podanie wszystkiego widzowi "na tacy", o czym raper opowiada w utworze. Gdy wspomina o zatrzymaniu przez policję, na ekranie pojawia się patrol po cywilnemu, który aresztuje i wyjmuje chłopaka z samochodu. Kolejna scena, to kłótnia młodego małżeństwa, zaraz po powrocie męża do domu. W oczy rzuca się sytuacja, w której na pierwszy plan wysuwa się tył łysej głowy jakiegoś gogusia, na której jest tatuaż z napisem 'Respect'. Za ucho wkłada papierosa, a później przygotowuje sobie ścieżkę. Pezet buja się po mieście samochodem, wyglądem przypominającym BMW, który wg niego na osiedlu traktowany jest jak "nowy Bentley". Raper mija ulicę Indira Gandhi na Ursynowie, o której mowa w piosence. Jest również bardzo hardcore'owa scena. Jakiś chłopak uprawia sex z laską na masce swojego samochodu. Widz obserwujące go zza przedniej szyby, niczym szpieg. Podoba mi się małe powiązanie prawdziwego zatrzymania przez policję w clip'ie, a znakiem stopu pieszych, który też zmusza ludzi do postoju w życiu, pewnej niezaradności. "Na tym osiedlu" kończy się zwrotem na kamerzystę, a potem ujęciem chłopaków w obiektywie, który z chwilą opada powoli na ziemię.

"Na tym osiedlu" większość swojego czasu kręcony był w nocy. W związku z tym zastosowano ciekawą kolorystykę. Mianowicie już na samym początku, ekran robi się żółty i bardzo jasny. Wszystko za sprawą oświetlenia chłopaków. Często jest ono zbyt intensywne, co jednak daje jakiś specyficzny klimat. Podczas rapowania padają na Pezeta i Onara różne cienie, które wyglądają naturalnie. Kolorystyka wraca do normalności w solówce tego drugiego, ale nie na długo. Interesująco przedstawiają się efekty realizatorskie. Pierwszy, to filmowanie "z ukrycia", nie tylko w przypadku panienki na masce samochodu. Takie wyjście widoczne jest w scenie, gdy do zaparkowanego auta podchodzi laska lekkich obyczajów. Odbiorca wczuwa się przez chwilę w akcję videoclip'u. Całość obrazu jest profesjonalna, aczkolwiek obraz momentami sprawia wrażenie filmu nakręconego telefonem komórkowym. Nutka amatorszczyzny jest, ale w żadnym wypadku nie ujmuje ona produkcji. Następny efekt zastosowano w scenie rapującego Pezeta, dość niewyraźnego, na tle bloków. Kamera nabiera tempa i wraz z raperem obraca się wokół. Tak, jakby chłopak miał kask z kamerą zamocowaną przed oczami, która filmowałaby jego otoczenie za plecami. Coś podobnego możecie zaobserwować w "Made in Poland" MCF'u. Ostatnim plusem jest realizacja rapującego Onara na tle ściany z graffiti. Raper znajduje się z lewej - środkowej części ekranu, a z pozostałej są malunki. Idzie w stronę kamery, która powoli przemieszcza się do tyłu. Operator również nie pozostał w clip'ie bierny i włączył się do niego.

"Na tym osiedlu", to typowy dla hip-hop'u temat, opowiedziany w sposób przystępny. Odbiorca może bez problemu wysiedzieć w fotelu ponad cztery minuty i nie zanudzić się. To jest wielki plus. Prosty temat, kilka fajnych efektów i profesjonalna realizacja, wpływają na korzystną ocenę, jaką jest czwórka.

Na pewno pomiędzy tymi dwoma clip'ami zauważyliście niesamowity kontrast i różnicę w samym tworzeniu. Pezet z Onarem wyszli z zadania zrobienia dobrego clip'u, obronną ręką, czego nie można powiedzieć o chłopakach z PDG Kartel, przed którymi jeszcze długa droga do robienia produkcji godnych uwagi. Zgodnie z zapowiedzią, w następnym odcinku "Przeglądu Polskich Teledysków" przeczytacie aż o trzech videoclip'ach. Na pewno w tej stawce znajdzie się miejsce dla Liroy'a. Polecam.

Dowiedz się więcej o: Onar, PDG Kartel, Pezet.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-07-06
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:3.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
flaco666, 30 lat
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 10 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 09 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 10 seria:3

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-206-194-161.compute-1.amazonaws.com (18.206.194.161). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.