Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Wszystko w moich bitach pochodzi z moich rąk - Donatan

Wszystko w moich bitach pochodzi z moich rąk - Donatan

Autor: POKAZZ.COM

Dowiedz się więcej o: Donatan.
Nie robię masówki jak chińska fabryka. Jestem jak dobry krawiec, jeśli ktoś chce coś indywidualnego na wymiar zgłasza się do mnie. Każdy kto wsłuchiwał się w moją muzykę wyłapał, że to bardzo precyzyjne produkcje, jest w tym sporo pedanterii brzmieniowej i dbałości o szczegóły.

"Chce inwestować swój czas w młodych dlatego że w nich wierzę, i wiem że oni są przyszłością tej muzyki. Dlatego nie mam oporów w podejmowaniu współpracy z nieznanymi wykonawcami przy ich pierwszych płytach I nielegalach, jeżeli mają zapał i determinacje to jest nam po drodze. Nie robimy muzyki dla rozgłosu ale z pasji przecież" - zapraszamy na wywiad z Donatanem szefem labelu Pokazz.

Ciesze się że udało mi się w ogóle z Tobą umówić na wywiad bo przekładaliśmy

Więc porozmawiajmy o "byciu producentem" ostatnio pojawiło się sporo singli na twoich bitach. Mamy tu "Na tych osiedlach", "My" (kawałek ten został nazwany singlem roku), "Crossover", "Trendowaty", "Złe nawyki" i wiele więcej. Oprócz tego słyszałem o tym, że współpracujesz również z wykonawcami z USA. Jak to się stało, że nagle stałeś się tak popularnym producentem? Co takiego mają te bity w sobie, że zdobywasz uznanie?
Donatan: Nie wiem czy jestem popularnym producentem, ciężko tu mówić o popularności. Na pewno jestem zadowolony z tego co zrobiłem i co robię, wykonawcy z którymi pracuje też są z tych kawałków zadowoleni, to powoduje że odbiorcom się podoba. Te bity mają w sobie wiele pasji i wiele godzin, które spędziłem nad ich produkcją, każdy egzemplarz jest unikatem, nie robię masówki jak chińska fabryka (śmiech). Jestem jak dobry krawiec, jeśli ktoś chce coś indywidualnego na wymiar zgłasza się do mnie. Każdy kto wsłuchiwał się w moją muzykę wyłapał, że to bardzo precyzyjne produkcje, jest w tym sporo pedanterii brzmieniowej i dbałości o szczegóły. I nie ważne czy robię bit dla gościa z USA dla kogoś znanego z Polski czy dla chłopaczka, który chce coś ode mnie na nielegal czy pierwszą płytę, każdy bit powstaje z dbałością i każdy jest unikalny.

No właśnie skoro o tym mówisz, ostatnio na głównej stronie myspace widniał baner z napisem: Donatan rozdaje bity. Słyszałem też że sprzedajesz bity młodym nieznanym wykonawcom. Czy jesteś otwarty na tego typu współprace? Jaki to dla Ciebie ma sens?
Donatan:
Wielu producentów w Polsce uważa, że skoro osiągnęło pewien poziom robiąc bit dla kogoś znanego to nie opłaca im się współpracować z młodymi wykonawcami. Ja uważam odwrotnie - Ci młodzi wykonawcy to osoby, które prędzej czy później zajmą miejsce dzisiejszej pierwszej ligi, tak działa zasada wymiany pokoleń. Chcę inwestować swój czas w młodych dlatego, że w nich wierzę i wiem że oni są przyszłością tej muzyki. Dlatego nie mam oporów w podejmowaniu współpracy z nieznanymi wykonawcami przy ich pierwszych płytach i nielegalach, jeżeli mają zapał i determinacje to jest nam po drodze. Nie robimy muzyki dla rozgłosu ale z pasji przecież.

Ale młodzi zawodnicy często nie prezentują najwyższego poziomu, nie razi Cię to że ktoś kto jeszcze nie okrzepł w rymach nagrywa na Twoich bitach i nie martwisz się o swoją reputację? Nie szkoda Ci czasu?
Donatan: O reputacje? Czy to że współpracuje z 16-letnim chłopaczkiem, który stawia pierwsze kroki w muzyce tak jak to kiedyś robił każdy pierwszoligowy wykonawca jest czymś złym? Jeśli tak to nie dbam o taką reputację. Chcę robić to co uważam za słuszne, a uważam że w młodych jest potencjał. Technicznie bywa różnie ale przecież zasadą progresu jest nabywanie umiejętności. Nie szkoda mi czasu, mam sporo zleceń, coraz więcej za granicą ale lubię to robić i zazwyczaj nie odmawiam współpracy. Wszystkie maile które trafiają na pokazz@pokazz.com i dotyczą współpracy są przeze mnie czytane, na wiele z nich odpowiadam.

Jak to jest z tą zagranicą? Zdradzisz nam jacy znani wykonawcy pojawiają się na Twoich bitach w USA? Dlaczego tak skrzętnie to ukrywasz?
Donatan: Nie ukrywam tego, ale nie mam zamiaru o tym newsować i trąbić. Niektórzy ściągają nieznane akapele i zamieszczają newsa: "Lil Wayne na polskim bicie", albo szukają byle kogo z USA żeby napisać, że zrobili bit dla kogoś stamtąd - trochę to śmieszne ale potrzeby ludzi są różne. Ja nie mam zamiaru chwalić się tym z kim pracuje, bo nie jest mi to potrzebne, nie czuje się przez to bardziej dowartościowany ani lepszy.

W ostatni piątek można Cię było usłyszeć na antenie Elo RMF Miasto Muzyki. Wypowiedziałeś kilka ciekawych zdań o zmarłym Michaelu. Zacytuje: "Michael dobry człowiek był i bardzo kochał dzieci - bardzo często je kochał". Ustosunkujesz się do tej wypowiedzi?
Donatan: Wychwyciłeś to jednak (śmiech). Siedziałem wtedy w radio od kilku godzin. A od kilku dni słyszałem ciągle wałkowanie o Michaelu... Brzmiało to tak żałośnie i sztucznie jak ciągłe gadanie o papieżu kiedy zmarł - wiesz o co chodzi, taki smrodek dydaktyczny. Jestem osoba z natury złośliwą więc nie mogłem sobie podarować tego nietaktownego żartu na antenie (śmiech).

W jakim stylu tworzysz? Mówiłeś że kochasz west, ale słyszę też sporo innych naleciałości. Jak to możesz określić?
Donatan: Tworze w stylu Donatana (śmiech). Ja od dziecka słuchałem Westu, słuchałem Hip-Hopu z Usa, nigdy nie lubiłem samplowanego brzmienia. Dlatego nie używam sampli, wszystko w moich bitach pochodzi z moich rąk. Dziś nie mogę Ci powiedzieć. że coś mnie wybitnie inspiruje, osiągnąłem chyba ten poziom wtajemniczenia. że odbiłem na jakimś zakręcie w swoją własną stronę. Łapie się na tym że w bitach stosuje utarte przez siebie patenty. Cały czas jestem na etapie rozwojowym i cały czas kocham to co robię i każdy bit sprawia mi tyle samo radości co moje pierwsze produkcje.

Nie jestem jeszcze gotowy na płytę producencką... tu nie chodzi o to żeby zrobić składankę, ale produkcje która będzie miała sens.

Czy możemy się spodziewać płyty producenckiej Donatana? Chyba już czas na to żebyś o niej pomyślał. Co Cię wstrzymuje przed zrobieniem takiej płyty, bo przecież wydawcy szukać nie musisz w tym temacie radzisz sobie sam.
Donatan: Nie muszę szukać wydawcy, nie oto chodzi. Nie jestem jeszcze gotowy na płytę producencką... tu nie chodzi o to żeby zrobić składankę, ale produkcje która będzie miała sens. Nie mam zbudowanej koncepcji na ten temat, mam pewne zarysy ale daleko im jeszcze do planów.
Chciałbym robić producencką, ale myślę że najwcześniej będzie to w 2010r.

Życzę Ci żeby się udało. Możesz zdradzić jakich kawałków z Twoimi bitami możemy się spodziewać w najbliższym czasie?
Donatan: Wczoraj skończyłem aranżować kawałek, który będzie singlem na nowej płycie Onara. Takiego kawałka w Polsce jeszcze nie było, myślę że osiągnęliśmy w pewnym sensie next level. Kilka dni temu złożyłem bity dla 4P, moje produkcje pojawią się na nowym materiale Gurala oraz innych płytach.

Twoje bity na ostatniej płycie Gurala, chodzi mi o "Złote maski" były jednymi z najlepszych. Konkurujesz z Matheo?
Donatan: Z nikim nie konkuruje, konkurencja ma sens w sytuacji kiedy rynek jest przeładowany, w Polsce tak nie jest, jest spora nisza producencka w którą się wpisuje.

Uważasz że jesteś lepszym producentem od reszty?
Donatan: Co znaczy reszty? I co znaczy lepszym? Dziwne pytanie, jeżeli chodzi Ci o to czy jestem megalomanem to odpowiedź brzmi: nie. Raczej krytycznie podchodzę do swojej produkcji.

To z innej beczki. Jakie płyty możesz polecić słuchaczom? Bo wiem że 3Y "Trzecia Część" polecasz automatycznie.
Donatan: Polecam przede wszystkim 3Y z 3 powodów. Raz że sam tą płytę wydałem i uważam że jest bardzo dobra. Dwa - wyprodukowałem połowę kawałków na tą płytę. Trzy - to najlepsza płyta z Krakowa jaka do tej pory się ukazała i długo jeszcze nie pojawi się lepsza (śmiech). Oprócz tego polecam płytę  CHADY, Teki, PIHa, Mesa, nową płytę Onara. Generalnie polecam legalne płyty, każdego wykonawcy.

Twoja współpraca z Teką, jak to jest że współpracujesz z człowiekiem, który w świecie rapu ma zero szacunku. Nie obawiasz się o to, że negatywnie wpłynie to na twój wizerunek.
Donatan: Teka jest moim przyjacielem, i osobą z która bardzo dobrze mi się pracuje. To czy ma szacunek w świecie rapu czy go niema wisi mi absolutnie. Ja znam go dobrze i na mój szacunek zasłużył. Inni wykonawcy którzy mają "szacunek" też współpracują z Tomkiem, i niema w tym problemu.

A teraz o tym o czym się nie mówi. Ile bierzesz za bity i czy targujesz się o cenę?
Donatan: Wiesz...to nie jest supermarket, nie sprzedaje skarpet na wagę i nie można mówić o stałej cenie. Do każdego bitu tak samo jak do każdego człowieka podchodzę indywidualnie, mogę sprzedać za 200 albo za 2000 $ wszystko zależy od bitu i innych okoliczności.

Dzięki za szczerą rozmowę. Powiedz na koniec jakie przykazania możesz dać młodym producentom.
Donatan: Nie chce dawać żadnych, nie jestem autorytetem do tego typu rad. Niech każdy robi to co kocha, to jest najważniejsze, jeśli czujecie że chcecie robić rapowe bity róbcie je, jeśli RNB też je róbcie i tak długo jak będzie sprawiało Wam to radość tworzenia, tak długo robicie to dobrze.

Dowiedz się więcej o: Donatan.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-07-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:8.25 (8)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
POKAZZ.COM  POKAZZ rap graffiti breakdancePOKAZZ.COM
zespół, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Równonoc - wywiad z Donatanem
3Y odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl
Trzy to dojrzała i dumna cyfra tak samo jak ta płyta - 3Y

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
________________
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:20:13, 10-07-09
ZAJEBISTY KAPELUSZ TYPIE

Miszczyk
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:21:17, 10-07-09
Wszystko spoko, fajne podejście ma, tylko słabe albumy poleca ;). No i dziwię się, że zabrał się za 3Y, wg mnie bardzo słaby album prócz 2-3 numerów.

Milicja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:27:33, 10-07-09
DOBRY TYP NIEUDAWAN SKRONMNOSC

PROSTE ZE BIERZE ZA TO HAJS I GIT BITY MA ELEGANCKIE I OBY DO PRZODU


POZDRAWIAM

traffkomuzykant
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:27:50, 10-07-09
slaby album jest gdy niema wogle dobrych numerow  jesli ten ma jakies to nie jest slaby:)

dobry wywiad...

Milicja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:28:15, 10-07-09
DOBRY TYP NIEUDAWAN SKRONMNOSC

PROSTE ZE BIERZE ZA TO HAJS I GIT BITY MA ELEGANCKIE I OBY DO PRZODU


POZDRAWIAM


EDIT

A ZA 3Y SIE WZIAL BO ZNAJDZ KOGOS LEPSZEGO Z KRAKOWA??

I NIE PISZ ZE FIRMA CZY COS BO TO INNA STRONA RAPU

szymciok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:25:26, 10-07-09
maie jego myspcae??

Hurricane Game
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:15:50, 10-07-09
jakieś gówno nie sprawdziłem i nie mam zamiaru ale wiadome że chujnia to chujnia..

Kryhoo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:16:24, 10-07-09

tylko oldschool, zacznij samplowac a nie ;p


MazMazik
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:12:34, 10-07-09
klawiszowiec jak Mixer ;] dobry wywiad. fajnie że wbija się na solo Gurala

kozaknadkozaki
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:14:50, 10-07-09
TEKA TO DOBRY RAP OD LAT :D

eRAPe4ever
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
06:25:44, 11-07-09
i tak matheo lepszy

BeeSeNTe
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:39:18, 11-07-09
czytajac wywiad widac ze donatan to bardzo ogarniety koles,nie robi z siebie pajaca przede wszystkim jak niektorzy,,

dennis7
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:57:38, 11-07-09
DONATAN - znakomity producent / bardzo mały człowiek

SEBA MULIŃSKI ZNÓW MULI MARNIE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:27:46, 11-07-09

Dobry wywiad , znam DONATANA osobiście spoko ziomek


łakamakafo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:32:44, 12-07-09
ale pisze sie nie ma ludzie.. haha

CHRZANEK_PROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:58:05, 13-07-09
Jezusicku - dzwonie po MAcka i bedzie rozpiertol

BizonBZN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:12:02, 15-07-09
Jaki burak xD

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-80-85-76.compute-1.amazonaws.com (3.80.85.76). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies