Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Przegląd Polskich Teledysków odc. 08 seria:2

Przegląd Polskich Teledysków odc. 08 seria:2

Autor: flaco666

Dowiedz się więcej o: Ascetoholix, Numer Raz, The 210.
Pc Park - "Klatka"

Tworzenie hip-hop'u z pozoru wydawałoby się bardzo łatwe, jednak tak naprawdę to bardzo długa droga do osiągnięcia zamierzonych wyników. Teledyski są miłym dodatkiem do twórczości znanych i nieznanych artystów. W ósmym odcinku drugiej serii "Przeglądu Polskich Teledysków" ponownie trzy videoclip'y: Pc Park "Klatka"; 210, Numer Raz i Lady Mocca "Hit" oraz chłopaki z Ascetoholix w "Tak wyszło".

Clip 1: Pc Park - "Klatka"

Pc Park stworzyli jeden z bardziej znanyc9˙

"Klatka", to pozytywna produkcja, jednak bez żadnych szczegółów i zawirowań technicznych. Jest połączeniem teledyskowych scen z momentami z filmu Latkowskiego. Praktycznie jedyną sceną nakręconą specjalnie do obrazu jest nawijka chłopaków. Na środku pomieszczenia o czarnym tle, stoi stylowy mikrofon. Taki rodzaj sprzętu często możemy spotkać w hollywoodzkich filmach przedstawiających pierwszą połowę ubiegłego wieku. Zawodnicy nawijając kolejne zwrotki, spacerują wokół mikrofonu. Wygląda to dosyć komicznie. W innym ujęciu udzielają się, gdy jeden znajduje się za drugim. Obaj mają niewyjściowe mordy. Ich twarze są napełnione złością i frustracją. To wszystko wychodzi na plus, przy takiej treści utworu i teledysku. Oczywiście najczęstszym obrazem przedstawiającym się w "Klatce" jest walka. Zdarzają się również urywki z kibicującego sektora stadionowego, wypadu kolejowych chuliganów czy wielkich chłopów grających w prawdziwie męską grę - rugby.

Technicznie rzecz biorąc teledysku nie można ocenić. Większość treści pochodzi z filmu i nie jest wytworem reżysera clip'u. Dlatego nie podlega to żadnej ocenie. Jedyne, co zauważyłem, to szybkie zmiany obrazu pomiędzy fragmentami filmu a videoclip'em; oraz doskonały montaż zdjęć.

W Polsce nie ma jeszcze doświadczenia w łączeniu długometrażowej produkcji z teledyskiem. "Klatka" treściowo wypada znakomicie, ale technicznie jest nijaka. Z tego powodu styl reżyserski i realizatorski jest przeciętny. Mimo wszystko polecam w szczególności miłośnikom walki i adrenaliny.

210, Numer Raz i Lady Mocca - "Hit"

Clip 2: 210, Numer Raz i Lady Mocca - "Hit"

Kolaboracja Numera Raza, Lady Mocca i 210 zdecydowanie wyszła dla tego pierwszego na plus. Teledysk do utworu "Hit" jest interesujący, i trochę zaskakujący. Najważniejsze, że ma w sobie życie, co jest wyjątkiem wśród polskich produkcji, które zazwyczaj są "martwe". Cały clip został zrealizowany w formacie 16:9.

Zaczyna się od dialogowej sceny z napisami, na której widzimy znudzonych chłopaków z 210. Chcą zrobić niezły "Hit" na dyskoteki z udziałem "Księcia", czyli Numera Raza. Dalej pojawiają się dwa duże głośniki i wydobywający się dym z lewej strony ekranu. Są również napisy "210" i czerwony "Hit", w postaci długiego mignięcia. Wreszcie jest zwrot na imprezkę w zielonych barwach światła. Wszyscy się dobrze bawią, a to główny atut każdego wypasionego melanżu. Początek widowiska rozpoczyna się od zapowiedzi przez megafon impry z 210. Później na dyskotece w niebieskich odcieniach reflektorów, wśród bawiącej się publiczności, możemy dostrzec rapera z mikrofonem. Między nawijką widzimy przygotowania do melanżu. Chłopaki spotykają się na ulicy. Jeden ziomek dojeżdża do nich dostawczym wozem z logiem "Pizza z Radości Super", możemy przeczytać także numer telefonu i adres strony internetowej. Seksownie wyglądają panny, które osobno tańczą między stolikami na tle barku w klubie. Na sali są same, także dodaje to scenie jeszcze bardziej erotycznego klimatu. Laski prezentują swoje wygibasy również przy wiatraku. Są energiczne, aczkolwiek zrównoważone. Śmieszną sceną jest trzymanie kotków na smyczy i pokazywanie ich do kamery. Gdy do willi wchodzi Numer Raz z kumplami, rozdzielają się. Raper błądzi po korytarzach, a jego ziomki odnajdują i bajerują maniurki. W końcu "Książe" szybko wbiega i skacze do basenu z wodą. Od tego momentu rozkręca się na poważnie prawdziwa impreza. Na zielonej trawie i w żółtym kapoku, Numer nie przypomina rapera. Kamera ujmująca go z góry, obrazuje jego nawijkę do niej. Przez chwilę w lewej ręce trzyma złoty mikrofon. Pojawia się zbliżenie na "majka", gdzie raper jest zamazany. Clip kończy się nucącym i siedzącym Numerem ze słuchawkami w uszach. Kamera obejmuje go całego, gdyż znajduje się przy nodze założonej na drugą dolną kończynę.

Teraz trochę techniki. Podobać się może raper na tle wiatraka, ściany z cegieł i zielonego światła na suficie. Moją uwagę zwróciła ładna panna po jego prawicy. Na podobnym tle występuje Lady Mocca. Przy bardzo szybkich zbliżeniach i oddaleniach kamery wygląda dramatycznie. To chyba największa wariacja w clip'ie. Czasem nawet artystka wychodzi poza kadr. Ujęcia w "Hicie" są bardzo bliskie, wręcz twarzowe. Szybkie zmiany scen i pośpiech służą wizerunkowi teledysku.

Szczegółów w clip'ie można trochę znaleźć. Przede wszystkim pojawiają się dwie nazwy klubów, w których odbywają się imprezki - "Punkt" i "Ekstravaganza". Daje się również zauważyć firmę sprzętu Dj'a. Rozkręca melanż na gramofonach Pioneer'a. Podczas tańczenia przy napisie "Punkt", jeden z członków 210 pokazuje do kamery album "210". Jest także zbliżenie na odtwarzacz MP3 firmy Creative, z wyświetlaczem tytułu piosenki "Hit".

"Hit" może nie jest prawdziwym hitem, ale spokojnie nadaje się na jakiś konkretniejszy melanż. Można potańczyć, pobujać się i jeszcze pośmiać oglądając clip. Numer Raz i reszta naprawdę się postarali. Polecam!!!

Clip 3: Ascetoholix - "Tak Wyszło"

Chłopcy z Poznania swój poziom tworzenia videoclip'ów od zawsze mieli średni. Żadnym spośród wszystkich teledysków nie wybili się na tyle, aby zaliczyć ich do grona najlepszych. "Tak wyszło" nie jest słabym clip'em, ale też nie potrafi zaskoczyć odbiorcy.

Ascetoholix - "Tak Wyszło"

Zaczyna się od wyciągnięcia płytki CD-R o pojemności 700 MB z komputerowej stacji przez Libera. Mamy obraz na całe pomieszczenie. Zwykły pokój w kamienicy ze studiem nagraniowym. Kris odkłada sztangę na stojaki. To około 70 kg. Jednak dziwi mnie, że chłopak pakuje w bluzie z kapturem. W tym samym czasie Doniu rozmawia przez komórkę. Gdy kończą swoje czynności, wychodzą na spacer po mieście. Chodzą wąskimi uliczkami, między kamienicami i zaparkowanymi samochodami. Jedynie pod koniec scenografia się zmienia. Za ich plecami możemy zobaczyć rynek miasta. Pierwszą spotkaną osobą jest ziomek Krisa, z czarnym psem. Witają się przyjacielskim gestem. Do chłopaka podchodzi także starszy facet, który bierze od niego autograf na swoich dokumentach. Dalej mijają "Piwnicę Murną". Pod nią Liber spotyka swojego kumpla - biznesmena, który wsiada do wypasionej fury. Zwróćcie uwagę na płynne i zręczne zmiany pozycji zawodników. Właśnie w tym momencie Liber przechodzi na miejsce Donia i zaczyna nawijać. Nie tylko Kris cieszy się popularnością. Do jego ziomka podchodzi ładna dziewczyna i prosi go o podpis, w tym samym czasie Doniu ponownie dzwoni do kogoś. Podczas spaceru kamera cały czas skierowana jest na chłopaków. Znajduje się od nich w okolicy około 2-3 metrów. Jest to jedno ujęcie, ciągnące się przez większą część teledysku. W drzwiach jednej z kamienic można nawet dojrzeć zdezorientowaną starszą panią, która ciekawa jest, co się dzieje na ulicy obok. Przy rozwidleniu uliczek, zawodnicy spotykają fotoreporterów. Tylko Liber z całej trójki przyjmuje specjalną, sztuczną pozę do zdjęcia. Po tej akcji, przechodząc między czarnymi, metalowymi słupkami, następuje zmiana. Pierwszy plan obejmuje Kris. Kolejna osoba podchodzi do twórcy "Bógmachera". Jest to jego kolega, ubrany w białą bluzę i kurtkę. Idąc, ucinają sobie krótką pogawędkę, by po chwili pożegnać się. W końcu robiąc ostatni skręt w lewo, piosenka zostaje wykonana we czwórkę. Do chłopaków dochodzi Sylwia Grzeszczak, która ze względu na swój wygląd, powinna nosić pseudonim "Nasza Szkapa". W tle za nimi widzimy rynek miasta oraz restauracje "Sioux". W drodze mijają także szyld "Pomieszczenie do wynajęcia", cukiernie W. Kruka, samochód telewizji WTK i znak zakazu wjazdu, który nie dotyczy rowerów. Clip kończy się ujęciem z pracy operatora kamery i twórców produkcji. Widzimy wszystko "od kuchni". Na ostatnią scenę przychodzą wszyscy chwilowi uczestnicy spaceru. Po tej sytuacji na ekranie przedstawiona zostaje płyta Ascetów, z której pochodzi "Tak wyszło".

Teraz garść szczegółów. Barwa i odcień teledysku nie mają w sobie "życia". Są ciemne i szare. Gdy zawodnicy zaczynają zbierać się na spacer, na regale po prawej stronie, tuż nad Krisem, leży puchar. Jestem ciekawy za jakie osiągnięcia? Kiedy wychodzą, kamera kieruje się ku prawej stronie, by przedstawić plakat Ascetów. Już po chwili wraca z powrotem na lewą stronę i widzimy chłopaków w przejściu, wychodzących z bramy. Szczegółem jest także wypasiony samochód biznesmena. To audi, z widocznymi numerami rejestracyjnymi. Przy ostatniej scenie mamy okazję zobaczyć tył kurtki Libera, na którym widnieje napis w języku niemieckim z narysowanym zwierzakiem, przypominającym hipopotama.

Niewątpliwie za "Tak wyszło" przemawia profesjonalność techniki wykonania. Treść jest dosyć prosta, ale mimo wszystko polecam.

To koniec ósmego odcinka "Przeglądu Polskich Teledysków". Do końca drugiej serii jeszcze przeczytacie o niejednym dobrym i słabym videoclip'ie. Dzisiaj przedstawione miały ze sobą duży potencjał, to też nie da się wyłonić zwycięzcy, niech każdy z was zrobi to, z osobna. Pozdrawiam

Dowiedz się więcej o: Ascetoholix, Numer Raz, The 210.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-07-15
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:5.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
flaco666, 30 lat
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 10 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 09 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 10 seria:3

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-83-32-171.compute-1.amazonaws.com (3.83.32.171). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2020 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?