Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Uliczny styl posiada swoją nazwę, ta nazwa to Hip-Hop - wywiad z HZD

Uliczny styl posiada swoją nazwę, ta nazwa to Hip-Hop - wywiad z HZD

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Hemp Gru, Hudy HZD.
Życie jest chwilą. Możesz je wykorzystać, lub nie robić nic i po prostu ono minie. Jedni je wykorzystają, inni obudzą się jak już będzie za późno, a następni nie obudza się w ogóle.

Pod koniec kwietnia ukazała się debiutancka płyta Hudego HZD pt. Wykorzystana Chwila". Z okazji premiery rozmawialiśmy z Hudym m.in. o tym jak doszło do nagrania kawałka "Cudowny dzieciak" na płytę Hemp Gru, o tym co to jest uliczny rap, o promocji, nagrywaniu płyty i najbliższych planach. Zapraszam do lektury wywiadu.

Kilka tygodni temu ukazała się Twoja debiutancka płyta "Wykorzystana Chwila". Jak z perspektywy tych kilku tygodni oceniasz swój materiał?
HZD: Nie narzekam na odbiór. Dostaję często sporo maili z propsami itd. Przybijam piątki z ludźmi, których spotykam na ulicach. Zrobiłem tę płytę taką, jaką chciałem żeby była. Wiadomo, że nie trafisz do wszystkich, ale to normalna sytuacja.

Płyta miała ukazać  się we wrześniu 2008. Pojawiła się jednak pół roku później. Dlaczego?

HZD: Głównym powodem było to, że zabrałem cały materiał do miksu od Deszcza do studia Waca. W tym momencie, wszystkie poziomy w utworach były wyzerowane. Trzeba było to miksować od samego zera. Nagle zrobiło się dwa razy więcej roboty. To czysto techniczna sytuacja, nad którą nie ma co się rozwodzić. Wiadomo, że nie zabrakło paru problemów, ale dobrą stroną tej obsuwki jest to, że doszły też nowe pomysły. Podsumowując: płyta wyszła parę miesięcy później od "pół oficjalnej zapowiedzi", ale nie żałuję. Podejrzewam, że nie zrobiło to jakiejś gigantycznej różnicy w odbiorze. Wiesz, składając pierwszą płytę uczysz się na błędach, szczególnie będąc dzieciakiem (tak jak to było w moim przypadku). Kolejne płyty, na pewno pójdą mi o wiele szybciej.

Ile czasu trwały prace nad albumem, no i czy materiał od razu był nagrywany na legalny krążek?
HZD: Oficjalnie pracowałem nad albumem od 2005 do 2008 roku, ale ze 2 numery nagrywałem wcześniej w amatorskich warunkach. Później poprawiłem je w profesjonalnym studio. Wtedy wiedziałem, że to będzie legal, ponieważ dostawałem już jakieś propozycje.

Zmianie uległa także tracklista, przynajmniej tak wynika z zapowiedzi. Co chciałeś poprawić  przez ten czas, jakie kawałki wyleciały, a co doszło?

HZD: Zanim zacząłem nagrywać legalną płytę, nagrałem w domu mnóstwo kawałków. Jak już wcześniej wspomniałem, dwa postanowiłem umieścić na płycie poprawiając je u Deszcza. W studiu nagraliśmy sporo utworów. Tracklista i pozycje zmieniały się często. Niektóre tracki mi się nudziły itd. Ogólnie wyleciało sporo kawałków, ale sporo też doszło. Ludzie pytają mnie często czemu nie ma  kawałka z Włodim. Nagraliśmy go bardzo dawno. Nie był on zły, ale  po prostu nie pasował do reszty. Odbijał się bardzo brzmieniem i treścią. Posiadam ten kawałek i pewnie umieszczę go kiedyś na jakimś mixtapie.

"Wykorzystana Chwila" - do czego odnosi się ten tytuł?

HZD: Według mnie, życie jest chwilą. Możesz je wykorzystać, lub nie robić nic i po prostu ono minie. Jedni je wykorzystają, inni obudzą się jak już będzie za późno, a następni nie obudza się w ogóle. Widzę, jak dziś wielu dzieciaków nie posiada żadnej zajawki typu: sport, muzyka itd. Denerwuje mnie to. W latach 90 byłem dzieckiem, ale pamiętam jak starsze ekipy zawsze miały coś do roboty. Nie było czasu na nudę, a nawet jeżeli ona była, to wyglądała zupełnie inaczej. Ostatnio nawet siedziałem ze znajomymi z podwórka na ławce i wspominaliśmy te wszystkie historie. Z drugiej strony, co te dzieciaki mają teraz robić? Większy procent z nich ma komputer. Świat zasłania im youtube, a na podwórku? Na podwórku (przynajmniej u mnie) zostały usunięte wszystkie ławki, piaskownice itd. na których się wychowałem -  paranoja. Wracając do tematu - "Wykorzystana Chwila" to dowód na to, że wykorzystam w pełni swój czas i szanse które dostaje."Wiele szans w życiu do wykorzystania, nie zliczysz, tylko trzeba umieć je wychwycić" Pamiętasz? Zresztą, każdy znajdzie odpowiedz na to pytanie, słuchając płyty.

Ręczę Ci, że te płyty nie odeszły w cień. Gdzie się nie ruszę, widzę małolatów z telefonami w których leci Hemp Gru.

"Na płycie znajdzie się 12 tracków wśród gości usłyszymy Asię  Voo, Wilka, Żarego, Pona, Wwarstwę, Jędkera, SSDI, Łpk, Baksa, Matka, Cezarego. Za produkcje bitów na płycie odpowiedzialni są Szczur, Marko, Waco, SCJ, Małach oraz za skrecze DJ Steez, DJ Deszczu Strugi" - wielu młodych raperów tylko marzy o takich featuringach, producentach i DJ na swoim debiucie.  Wiem, że wielu z nich to Twoi znajomi, ale jak udało Ci się ich zaprosić?
HZD: W jakimś stopniu sam sobie odpowiedziałeś. "Wiem, że wielu z nich to Twoi znajomi". Każdy z tych gości jest moim znajomym. Nie zapraszam przypadkowych ludzi na swoje produkcje. Wyszło to zupełnie naturalnie. Jeżeli pytasz o "starszych graczy", którzy są na mojej płycie, to lubią mój styl rapowania. Wcześniej zrobiliśmy już jakieś kawałki na inne produkcje, do których mnie zapraszali, więc nie było problemu żebym to ja ich zaprosił do siebie. Chcę podziękować Deszczowi, który też we mnie uwierzył i bardzo mi pomógł. Na prawdę pracowałem z wieloma realizatorami, ale z nim robiło mi się najlepiej. W tym człowieku drzemie ogromna zajawka muzyczna. Każdy pogłos na wokal i inne efekty były dobierane z pasją. Atmosfera w studio to 100 procentowa rapowa akcja, którą możesz obejrzeć na filmikach zza oceanu hehe. Z tego co wiem, Deszczu buduje w tym momencie nowe studio o nazwie "Otrabarwa". Będzie to w pełni komercyjne miejsce, w którym nagrasz co chcesz (chór, żywe instrumenty...).  Pewnie przewinie się tam parę znanych twarzy z branży muzycznej: wokaliści, wokalistki itd. Póki co studio jest w początkowej fazie budowy, ale możecie sprawdzać postępy na myspace.com/otrabarwa  Pozdrawiam Deszcza i jego rodzinkę oraz życzę powodzenia
Zacząłeś rapować w wieku 12 lat.

Dwa lata później pojawiłeś się na płycie Hemp Gru "Klucz" w utworze "Cudowny dzieciak". Jak do tego doszło?
HZD: Hehe dokładnie, dwa lata później wjechałem w tę grę po całości. Utwór "Cudowny Dzieciak" szczególnie w tamtych czasach postawił mnie parę kroków dalej, za co Dziękuję Hemp Gru. Otworzyło mi to w pewnym stopniu furtkę do dalszych działań. Po części od samego początku zostałem rzucony na głęboką wodę. Szkoda, że już wtedy nie wydałem płyty, mógłbym zostać polskim Shyheim'em heheh. O temacie "Cudowny Dzieciak" rozmawiałem z Wilkiem dużo wcześniej zanim go nagraliśmy. Hemp Gru weszło do studia nagrywać "Klucz" przyjechałem i nagrałem zwrotkę. Tyle.

Do albumu powstały dwa klipy "Nie warto wtedy milczeć"  i "Niosę". Z tego co wiem, ten drugi jeszcze się nie ukazał. Kiedy zatem będziemy mogli go zobaczyć?

HZD: Klip do utworu "Niosę" ujrzy światło dzienne początkiem sierpnia. Będzie to typowo podwórkowy teledysk, ale nie zabraknie w nim również delikatnej historyjki. Zachęcam do sprawdzania na bieżąco mojego oficjalnego profilu na myspace  (myspace.com/hudyhzd) oraz oficjalny kanał DIILTV (youtube.com/diiltv). Ponieważ, wszystkie moje klipy, filmiki, zdjęcia, zapowiedzi itd. są na nich umieszczane w pierwszej kolejności. Chcę też uświadomić ludzi, że profil na myspace jest moim jedynym oficjalnym profilem w sieci. Wszystkie inne które znajdziecie nie są prawdziwe, nie zostały założone przeze mnie i nie mam na nie wpływu.

Reprezentujesz uliczny styl, stworzony przez Molestę, Zip Skład, HG, Mor W.A.. To było jednak w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy ten nurt miał ogromną liczbę zwolenników. Czy dziś jest podobnie?

HZD: Ulicznego stylu nie stworzyła Molesta ani żadna z ekip które wymieniłeś, ponieważ Molesta  nie stworzyła bloków. To bloki stworzyły Moleste. Tutaj mógłbym zakończyć odpowiedź na te pytanie, ale podejrzewam, że znaleźli by się tacy, którzy źle to zrozumieją. Uliczny styl posiada swoją nazwę, ta nazwa to Hip-Hop. Nie lubię rozmawiać o podziałach, bo ich za bardzo nie toleruję. Na szczęście w Polsce już się trochę zacierają. Czy raper, który pisze teksty o miłości i szczęściu robi "mniej uliczny" rap od tego co jedzie o nienawiści i wojnie? Nie. Ważne, żebyś był prawdziwy i nie robił chłamu. Hip-Hop ma jednoczyć, ma to być jeden nurt i takiego go widzę. Jeżeli jest prawdziwy, to chcąc nie chcąc i tak jest z ulicy, bo to zajawka podwórek. Tutaj ta jazda powstała, tutaj jest i tu zostanie. Oddzielić należy jedynie Rap od gównianego pseudo rapu. Ten drugi to jakiś wytwór gamoni, którzy próbują wykorzystać "modne" brzmienie tej muzyki, tylko po to żeby zarobić na tym pieniądze. Oni nie mają w ogóle pojęcia o co chodzi w tej kulturze. Jebać płytkie discopolowe teksty pod rapowe bity. Jebać pseudoraperów, którzy słyszeli tylko 50 Centa i The Game'a. Pytając ich o Jamala kojarzą to tylko z Miodem, nie mając pojęcia kto to jest z Jamal Phillips. Zapytałeś mnie o odbiór "uliczengo rapu". Ja potraktowałem te pytanie, jak byś mnie zapytał po prostu o to, jak według mnie dziś jest odbierany rap. Moja odpowiedź brzmi: w latach 90 na pewno było inaczej, bo w naszym kraju była to zupełna nowość. Teraz nie jest źle. Ludzie którzy pokochali ten gatunek muzyczny zostaną z nim na zawsze,  i to jest piękne. Fałszywe twarze odpadają lub odbijają w disco - czego chcieć więcej? Na ten temat też mógłbym się rozpisać. Zostawmy to...

Niedawno ukazała się także nowa płyta Hemp Gru. Zarówno "Droga" jak i "Wykorzystana Chwila" wyszły nakładem DIIL. Obserwując to co się dzieje oficjalnie na scenie, to jak przebiega promocja i jak to wszystko przekłada się na zainteresowanie daną płytą, mam wrażenie że oba krążki po pierwszej fali zainteresowania, nieco odeszły w cenień. Czy jesteś zadowolony z promocji i tego w jaki sposób płyta została przyjęta?
HZD: Skąd doszła do Ciebie wiadomość, że moja płyta wyszła nakładem DIIL? Moją płytę wytłoczyła i dystrybuuje Fonograika. Firmę DIIL nazwał bym bardziej "głównym patronem albumu". Ponieważ pomaga od strony promocji: klipy, stickery. Ja występuje w ich ubraniach. Tak wygląda cała sytuacja. Ręczę Ci, że te płyty nie odeszły w cień. Gdzie się nie ruszę, widzę małolatów z telefonami w których leci Hemp Gru. Poza tym chłopaki zagrali dużą trasę koncertową, na której od samego początku były komplety. Jadę tramwajem i dzieciaki włączają jakiś mój kawałek. Dostaję już kolejne propozycje koncertowe na wrzesień. Oprócz  "NWWM" i "Niosę" mam plan zrobić jeszcze dwa klipy. Do jakich kawałków? Wkrótce się dowiecie. Kręci się dobrze i będzie jeszcze lepiej.

Co dalej? Jak planujesz pokierować  swoją drogą artystyczną? Jakie masz plany i co chciałbyś  osiągnąć na scenie?

HZD: Dalej na pewno drugie solo HZD. Zbieram bity oraz popisałem już parę rymów na ten materiał. Na wielu płytach udzielam się gościnnie. Dostaję wiele zaproszeń, na prawdę jest tego dużo, więc ciężko jest się dograć wszystkim . Teraz priorytetem dla mnie jest promocja płyty i praca nad drugą. Na pewno zrobię niebawem mixtape, ponieważ według mnie w Polsce jest tego jeszcze za mało. Wiesz, Można iść jakimś prostym schematem, wydać 10 legalnych albumów i coś wnieść, ale tak na prawdę nie wnieść nic. To nie dla mnie. Sam od siebie oczekuje czegoś więcej. Chcę postawić chociaż pół kroku dalej naszą kulturę. Wtedy będzie to dla mnie życiowy sukces. Do tego wszystkiego mam w planie bardzo tajemniczy projekt, który może wywołać jakąś tam kontrowersje. Na razie nie zdradzę szczegółów. Niech zostanie to niespodzianką. Jak sam widzisz trochę tego jest, więc mam co robić. Czekajcie na wszystkie produkcje spod szyldu HZD. Ema

Ważne, żebyś był prawdziwy i nie robił chłamu. Hip-Hop ma jednoczyć, ma to być jeden nurt i takiego go widzę. Jeżeli jest prawdziwy, to chcąc nie chcąc i tak jest z ulicy, bo to zajawka podwórek.
Dowiedz się więcej o: Hemp Gru, Hudy HZD.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-07-16
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 37 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Warann
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:59:49, 16-07-09
Może z 20 egzemplarzy sprzeda

Aparacik_
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:02:56, 16-07-09
ema

Agent P
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:03:45, 16-07-09
no dzieciaki z gimnazjum to kupia bo reprezentuje jp i hemp armie...

alexxx
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:17:36, 16-07-09
^ Agencie P(enis) po twoim avatarze widac ze ty jestes dzieciakiem z gimnazjum , odpal sobie swojego meza i zakrec sie na chuju głupia kurwo

RAFUS
Autor: RAFUS   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:17:40, 16-07-09
TA JEGO PLYTA JEST TAK SLABA ZE AZ NIEDOWIARY

Z Archiwum X
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:30:21, 16-07-09
HZD dobry raper byłem dziś w empiku to tylko jedna płyta była hzd wątpie że zostały sprzedane

poprostu do każdego empiku dali po 2,3 płyty no nie do każdego

więcej teraz ściąga sam mam hzd w mp3

gdyby miał z 18kawałków napewno by więcej płyt sprzedał szkoda mi hajsu na tak mało tracków dla tego nie mam oryginału

SEBA MULIŃSKI ZNÓW MULI MARNIE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:40:13, 16-07-09

przecież ta płyta 1 zawsze w empiku jego jest


Mlody Steff MWA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:40:30, 16-07-09
dobry wywiad :) nastepny klip zrób do "I co?? Powiedz!!" pozdro z MWA

NOSKUL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:43:31, 16-07-09
kolejny warszawski ulicznik w dresach i airmaxach?
moze by tak juz wystarczy slabych rtechnicznie raperow wydajacych po znajomosci plyty

Myślcieludzie
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:17:30, 16-07-09
moze by tak juz wystarczy slabych rtechnicznie raperow wydajacych po znajomosci plyty   zgadzam się


Z TEGO BEKA: Gdzie się nie ruszę, widzę małolatów z telefonami w których leci Hemp Gru
Jadę tramwajem i dzieciaki włączają jakiś mój kawałek.

Radamezz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:49:52, 16-07-09
NO KURWA dzieci wyznające  JP na 100% kupować .Hahahahahah

awdsq
Autor: awdsq   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:01:18, 16-07-09
ty pewnie jestes juz dorosly? widac po twoim komentarzu... hehe

menelaos
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:56:08, 16-07-09
A PODOBNO TYLKO RYCHU PEJA LOKUFKA WYDAJE W FONOGRAFICE !

spedy
Autor: spedy   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:58:30, 16-07-09
walczymy z systemem bo znami walczy system....
Pozdro brat

Fresh
Autor: Fresh   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:28:47, 16-07-09
Jeszcze dwa klipy mają powstać, więc mam nadzieję, że do któregoś z mojej trójki faworytów.

Można iść jakimś prostym schematem, wydać 10 legalnych albumów i coś wnieść, ale tak na prawdę nie wnieść nic

... ;)


BizonBZN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:15:06, 17-07-09
Gdyby nie miał kontaktów to by do niczego nie doszedł... na płytce jest kilka dobrych kawałków ^^ ale intro rozpierdala ELOO DJ STEEZ

EsTeop
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:19:59, 17-07-09
kurwa nie wiem mam 16 lat a wkurwia mnie to jak idę i leci w hemp armii lub na 100% a jak się spytasz czy znasz skład czy jakieś atre albumy to huja zamilknie i poleci do domu szukać po internecie


ale pamiętam jak starsze ekipy zawsze miały coś do roboty. Nie było czasu na nudę, a nawet jeżeli ona była, to wyglądała zupełnie inaczej. Ostatnio nawet siedziałem ze znajomymi z podwórka na ławce i wspominaliśmy te wszystkie historie. Z drugiej strony, co te dzieciaki mają teraz robić? Większy procent z nich ma komputer. Świat zasłania im youtube, a na podwórku? Na podwórku (przynajmniej u mnie) zostały usunięte wszystkie ławki, piaskownice itd. na których się wychowałem -  paranoja.

zajebiście powiedziane hudy hzd

Z Archiwum X
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:00:29, 17-07-09
gdyby mieszkał np.w Toruniu wydawał by legale i był by bardzije szanowyany bo sam do tego by dochodził

david11
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:05:38, 17-07-09
"NO KURWA dzieci wyznające JP na 100% kupować .Hahahahahah"!! EsTeop - a jak niby mają wychodzić i siedzieć na ławkach? Wszędzie same dresy "JP NA 100%", jak się gdzieś idzie to trzeba się co chwila oglądać czy jakiś dresik za tobą nie biegnie bo masz lepsze buty od niego. Znam ziomka którego dresy dopadły i zajebały mu kurtkę RBK i buty.. Żenua w tym kraju. JEBAĆ DRESÓW, DO KOMORY! Natomiast płyta tego HZD jest zajebiście.. Słaba. Nie wiem jakim cudem od wydał legala.

CTB
Autor: CTB   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:34:59, 17-07-09

widze ze tu dzieciarnia dyskusje prowadzi bo ich dresy okradaja :> w stopro teraz sie ubieraja i mysla ze jest ulica w huj ;> z kolei niektorzy to chyba kurwa nie czaja tytulu albumu, hudy ma znajomosci to to wykorzystuje chyba kurwa jasne nie "wykorzystana chwila" mowi samo za siebie mi ten many srednio podchodzi ale napewno chce cos powiedziec wiec moze zassam ta plyte i przeslucham bo watpie zebym w szczecinie ja dostal ;] dobry wywiad dobry hudy najlepszego ziomek


YOŁ QCYK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:42:32, 18-07-09
YOŁ TRUSKAWA BEKA

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-159-51-118.compute-1.amazonaws.com (54.159.51.118). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies