Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: flaco666

Dowiedz się więcej o: Grammatik, Eldo, Mona.
Mona - "Eksperyment"

To już szósty odcinek "Przeglądu Polskich Teledysków" w serii trzeciej. Czas leci, a na polskiej scenie, coraz więcej pojawia się wartościowych produkcji. Z pewnością o jednej z prezentowanej trójki można powiedzieć, że jest warta największej uwagi.

O której mówię, przekonacie się sami czytając ten artykuł. Na początek poleci Eldo z "Granicami", później Kawa & Rebel feat. Aro, Dj Scream w "Znowu", a na deser Mona w "Eksperymencie". Zapraszam do lektury!

"Granice" opowiadają o granicach, których nie jesteśmy w stanie przekroczyć. Poznajemy chłopaka, będącego narratorem własnej historii z początku, jak i na końcu clip'u. W pierwszych sekundach produkcji dostaje on ostro (mówiąc kolokwialnie) "w mordę" od osiedlowych zbirów. Sytuacja zostaje fajnie zaprezentowana. Kamera umieszczona jest pomiędzy grupą trzech oprawców nie mających skrupułów. Kiedy młody mężczyzna podnosi się, mówi sobie, że "to nie był pierwszy raz, to był ostatni raz". W jego głowie przewija się mnóstwo myśli i rozwiązań tej sytuacji. Dochodzi do wniosku, że coś trzeba z tym zrobić. Staje przed wyborem, być może wyborem jego życia. Wychodzi na ulicę, gdzie kradnie portfel jednego z przechodniów. Po chwili wyrzuca go, biorąc z niego działkę koki i kilka stówek. Pieniądze wydaje na broń, z początku jest to nóż, później prawdziwy pistolet. Dzięki niemu z bezbronnego chłopaka, robi się bandyta. W pociągu, którym jedzie, podbija do niego facet w okularach. Prawdopodobnie mówi, aby się zachowywał w pociągu, a nie podrywał przypadkowej dziewczyny. Za to, zaraz po wyjściu z pojazdu, na stacji, dostaje porządny oklep. Chłopak w międzyczasie "szkoli się" ze strzelania, na puszcze i butelce. Nie wychodzi mu to zbyt dobrze, dlatego podchodzi bliżej i zbija puszkę, stojącą przed nim. Kolejne ujęcia obrazują, jak zmierza do przodu na moście, jednocześnie stosując walkę z cieniem. Być może, to jest właśnie jednym z rozwiązań problemu, jednak on wybiera co innego. Kiedy spotyka w parku swojego oprawcę, przykłada mu lufę do skroni. W ostatecznym rozrachunku młody tchórzy i nie jest w stanie pocisnąć za spust. Zaczyna krzyczeć. Z pewnością nie może sobie wybaczyć, że nie jest w stanie odegrać się za pobicie, chociaż z drugiej strony może być dumny z siebie, że nie doprowadził do tragedii. W jednych z ostatnich scen, nasz bohater udaje się do ulicznej toalety, w której wciąga ukradzioną działkę narkotyków. Dodają mu odwagi i zaczyna strzelać do ludzi w podziemnym przejściu. Clip kończy się widokiem na grupę antyterrorystyczną, która zmierza w jego kierunku. On sam przykłada sobie pistolet do głowy. Na jego twarzy rysuje się przerażenie, gdyż wie, iż albo zginie, albo pójdzie siedzieć. Gdy obraz gaśnie, a piosenka milknie, słyszymy bicie jego serca. Tak kończą się "Granice".

W clip'ie możemy zauważyć sporo szybkich ujęć. W kilku momentach dzięki umiejętnemu realizowaniu produkcji, czujemy się, jakbyśmy byli głównymi bohaterami. Podczas sceny w parku, patrzymy oczami gangstera. W scenie, w której chłopak wyjmuje zawartość portfela, widzimy go z ujęcia szerokokątnego od dołu, skierowanemu ku górze. Gdy wyrzuca portfel na chodnik, mamy podział na dwa plany. Na pierwszym znajduje się ukradziona rzecz, na drugim odchodzący od niej złodziej. Zmiana scen następuje przez krótkie jasne mignięcia ekranu. W sytuacji, w której wyjmuje pistolet, aby próbować swoich umiejętności na butelce, kamera szybko się do niego przybliża. Blisko obiektywu pojawia się lufa pistoletu, trzymana w ręce chłopaka. Podczas wystrzałów, z lufy wychodzi dym. Wreszcie należy zwrócić uwagę, że całość została nagrana w zimie, o czym świadczy para z ust bohaterów i padający śnieg.

"Granice" świetnie obrazują to, z czym się zmagamy na co dzień. Każdy w swoim życiu ma mnóstwo wyborów, jednych ważniejszych, innych mniej ważnych. Przekraczamy "Granice", które czasem mogą być groźne dla naszego żywota. Wielu decyzji żałujemy, i o tym właśnie opowiada Eldo. Świetna produkcja, godna nawet najmniejszej uwagi. Polecam!!!

Clip 2: Kawa - Rebel feat. Aro, Dj Scream - "Znowu"

Cenię sobie bardzo polskich artystów hip-hop'owych, którzy chcą coś ważnego przekazać w swoich teledyskach. Do nich z pewnością nie należą Kawa & Rebel feat. Aro i Dj Scream w clip'ie "Znowu".

Eldo - "Granice"

To kolejna produkcja, zaraz po opisywanej już "Rapu Fanatycy" Pdg Kartel, w której kilku 'kozaczków' próbuje się lansować. "Znowu" ma bardzo znamienity tytuł, dokładnie obrazujący poziom teledysku. Wszystko, co jest w nim przedstawione, zostało już powielone wielokrotnie przez nawet najmniejszych artystów w tym kraju. Temat bardzo obcykany, dlatego nawet najlepsza realizacja nie może wpłynąć na pozytywny odbiór obrazu.

"Znowu" można podzielić na dwa odrębne sytuacje. W pierwszym rodzaju znajdą się wszyscy mężczyźni występujący w clip'ie. Prezentują swoje nieprzyjemne dla oka, twarze. Głupio się cieszą albo innym razem prezentują się z podniesioną głową. "Bujają głowami w chmurach" myśląc, że są gangsterami. Tymczasem, być może się powtórzę, ale samo założenie na głowę czarnych okularów i pokazywanie środkowego palca w kierunku kamery, nie zrobi z nikogo gangstera.

Pod tym względem "Znowu" jest śmieszne. Drugim rodzajem przedstawienia tematu, są niunie, które wystąpiły w obrazie. Z jednej strony w pewien sposób ubarwiają go, z drugiej natomiast golizna, ruszanie tyłeczkami i oblizywanie warg należy raczej do trzeciorzędnych filmów porno z dolnej półki. Seksapil dziewczyn ginie pomiędzy słabymi wersami Aro i kolegów. Pod względem technicznym nie ma w clip'ie nic specjalnego. Mnóstwo ujęć obrazuje oczywiście ciała występujących w nim lasek. Zwroty są szybkie, przez co trudno zawiesić na czymkolwiek oko (pod warunkiem, że chciałoby się to zrobić). Pojawiają się również wolniejsze najazdy i odjazdy kamery na bohaterów. W ich okularach odbija się mnóstwo świateł, co może razić odbiorcę. Poza tym postacie raperów i dziewczyn w wielu momentach są za bardzo oświetlone. Nasycenie kolorów jest zbytnio przesadzone. Chłopaki stają się nienaturalnie żółci czy pomarańczowi. Szanujący się odbiorca po obejrzeniu tego clip'u powinien powiedzieć, to co mówią raperzy w piosence "Znowu": "Wyje**** mam na tą całą maskaradę". NIE POLECAM!!!

Clip 3: Mona - "Eksperyment"

Nie jestem specjalnym zwolennikiem damskich teledysków hip-hop'owych, w szczególności w naszym kraju. Dzisiaj zaprezentuje nieprzychylny mi i wielu mężczyznom clip do utworu "Eksperyment" Mony.

Na początku sprawa techniczna, która raczej nie jest zbytnio rozwinięta. Clip nie jest barwny, mało w nim żywych kolorów, co w wielu przypadkach powinno wpływać pozytywnie na produkcję, w tym niestety negatywnie, nadając mu smutny klimat. Ujęcia są zróżnicowane. Wiele z nich obrazuje części ciała piosenkarki, przedmioty codziennego użytku kobiet czy przemawiające do nas twarze wielu kobiet z ekranu telewizora. Zmiana ujęć następuje dosyć szybko. Zdarzają się spowolnienia akcji np. w scenie, kiedy Mona prowadzi mężczyznę na smyczy. Oświetlenie w "Eksperymencie" jest raczej ubogie, przez co wiele szczegółów uchodzi oczom widza.

Teraz krótko i na temat samego pomysłu teledysku. Po pierwszym obejrzeniu na pewno da się zauważyć, że uderza on w płeć przeciwną, czyli w nas, mężczyzn. Obraz jest feministyczny. Mona poważnie mówi o tym, aby każdy czuł do niej respekt. Uważa się za jakąś boginię, co jest raczej zabawne. W clip'ie ma władzę nad wszystkimi mężczyznami. Może w nich przebierać jak w ziemniakach na targu, a wszyscy starają się jej podporządkować. Może mieć każdego kogo zapragnie. Taka postawa nie jest fair, dlatego też "Eksperyment" ma jednocześnie dwa znaczenia. Pierwsze to atak na mężczyzn i pokazanie, że Mona potrafi bez nich żyć. Drugi natomiast jest sposobem przedstawienia się raperki, jako silnej, zdecydowanej i zdeterminowanej kobiety. Czy to jest poza wyuczona na potrzeby produkcji, to wie tylko sama artystka.

Kawa - Rebel feat. Aro, Dj Scream - "Znowu"

W clip'ie zastosowano efekty, które spotkamy w wielu innych obrazach ze światowej czołówki. W jednej ze scen Mona podczas nawijki zostaje przedstawiona na białym tle, w postaci cienia kobiety. Kamera rejestruje ją z profilu. Innym razem na ekranie w prawie zupełnych ciemnościach, wyłania się muskularne ciało mężczyzny, którego oplatają ręce Mony. Rozwiązanie z telewizorem, w którym wyświetla się jakby drugi świat videoclip'u, jest już znane każdemu, kto oglądał w swoim życiu wiele teledysków. Z kolei nałożenie na siebie i zmiana twarzy poszczególnych kobiet, może przypominać końcówkę "Black or White" Michael'a Jackson'a. Jest tylko jedna różnica, w przypadku "Eksperymentu" została ta scena zrealizowana niechlujnie i niedbale.

"Eksperyment" jest swego rodzaju eksperymentem na psychice odbiorcy. Widz mierzy się z negatywnymi uczuciami i cały czas bije się z myślami o odejściu od odbiornika. Mona nie postarała się. Nie polecam!!! 

"Granice", to ten clip, o którym mówiłem, że warto na niego poświęcić więcej czasu. Eldo postarał się i zasługuje na wyróżnienie z tej trójki. A w kolejnym odcinku "Przeglądu Polskich Teledysków" ponownie spotkają się trzy pozycje - z Zawodnikiem, Pih'em i Peją.

Dowiedz się więcej o: Grammatik, Eldo, Mona.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-08-26
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:3.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
flaco666, 30 lat
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 10 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 09 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 10 seria:3

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-107-209.compute-1.amazonaws.com (3.235.107.209). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.