Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: .

Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich miłośników twórczości reprezentantów Szybkiego Szmalu. Osiem lat po ataku terrorystycznym na WTC nadchodzi kolejne chamstwo, od którego świat zadrży w posadach. W nadwiślańskim kraju zwanym Polską nie wydarzyło nic równie gorącego od czasu lądowania Talibów w Klewkach. 11 września uderzy w miasto płyta "Dżonson", solowy album dumnego reprezentanta SzSz, słynącego z bezczelnych panczlajnów Łysonżiego. Zapraszamy do lektury wywiadu przedpremierowego.

Już niebawem ukaże się Twoja solowa płyta pt. "Dżonson". Swoją pierwszą płytę wydałeś 2001 roku, czemu dopiero teraz zdecydowałeś się na nagranie solówki?
Łysonżi: Nie wchłonęła mnie wielka wytwórnia. Cenie sobie całkowitą niezależność, ale ma to też swoje ujemne strony. Nie jestem taki niezorganizowany jak myślicie, ale pamiętajcie że jedna osoba nie jest w stanie ogarniać wszystkiego... Na szczęście Procent jest zaufaną osobą i pomaga mi w kwestiach marketingowo-dystrybucyjnych. Zresztą mojej płyty nie należy traktować tak do końca jako solowej. Do powstania tej płyty przyczyniło się kilkadziesiąt osób. Można powiedzieć że to szybkoszmalowy projekt który pilotowałem.

Czujesz się bardziej jako debiutant, czy bardziej jako weteran sceny?

Łysonżi: Nie jestem debiutantem ale nie czuje się jak weteran. Robie swoje wiesz i szczerze nie zależy mi na zarabianiu na płytach. Mam okrutną zajawkę, która ode mnie emanuje. Nagrałem sporo kawałków, zagrałem trochę koncertów, byłem na paru klipach, ale nie można powiedzieć że jestem jakimś wyjadaczem. "Mam 25 lat ale płuca z dziewięćdziesiąt"!

Czego możemy spodziewać po nowym materiale. W jakim klimacie będzie płyta?
Łysonżi: Myślę że niektórzy mogą być pozytywnie zaskoczeni, że nie nawijam już w każdym kawałku tak samo. Heh. W sensie tara ta ta ta ta ta ta ta ta ta. Śmiech. Zrobiłem wielki krok do przodu. Każdy kolejny nagrany kawałek jest coraz lepszy i to sprawia, że sam się nakręcam. Nie zawiesiłem się w czasie, nie mam flow z 2005. Z jednej strony na płycie usłyszycie nowoczesne bity, ale nie zabraknie też klasycznych. Materiał jest taki jak ja, czyli bezkompromisowy, wybuchowy i szczery do bólu. Jeżeli słyszałeś jakieś szybkoszmalowe projekty to wiesz czego możesz się spodziewać. To będzie ogień, to będzie chamstwo, to będzie coś...

Jakich gości i jakich producentów zaprosiłeś do wspólnej nagrywki?
Łysonżi: Z mc : 4P, Ciecha, Emazeta, Este, Jajca (Bla-Bla),Jeżozwierza, Kaliego (Szybki Szmal), Kfiata, Małyego Esza, Numer Raza, Onara, Procenta, Resta, Rudego MRW, Smarki Smarka, Mesa, VNMa, Wdowe, Wenę i Wonza (Bla-Bla), Z producentów jest: 101 Decybeli, Erio, Goti, Henson, Kazzushi, Robson, Szops oraz Święty. DJ Ike i DJ Spike na gramofonach. A chwile rozrywki zapewni wam Krzysztof Kozak.

Licząc raperów, producentów i DJ'i towarzyszyć cię będzie 30-tu artystów! Chyba nie łatwo było to wszystko ogarnąć i upilnować wszystkich zaproszonych...?
Łysonżi: Przyznam nie było to takie łatwe, dlatego płyta powstawała półtora roku. Na szczęście najczęściej nagrany przeze mnie kawałek wystarczająco motywował innych do napisania zwrotki . Zależało mi na tym żeby zrobić projekt razem z ludźmi, którzy pomogli mi stać się lepszym raperem i lepszym człowiekiem. To nie są przypadkowe osoby.

Podobno na płycie pojawi się legendarny Krzysztof Kozak. W jakim charakterze?

Łysonżi: Kozak zawsze wobec mnie był w porządku, może wobec niektórych nie do końca postępował fair. To legenda i chodząca encyklopedia polskiego hip-hopu. Z drugiej strony to człowiek, na którym wielu się zawiodło. Kozak podbił do mnie do Studia Forteca jak już zamykaliśmy materiał. Zamknąłem go w kabinie, wyjąłem klamkę i dosłownie nie miał wyjścia. Hehehe. Na mojej płycie wystąpił w charakterze "umilacza czasu" jest autorem Intra, Outra i dwóch skitów.

Płytę promuje klip "Jestem Dżonson" jak przebiegały prace nad jego realizacją?

Łysonżi: Wynajęliśmy studio na jeden dzień, kręciliśmy od rana do wieczora. Na plan udało mi się ściągnąć większość ludzi których można usłyszeć na mojej płycie. Dodatkowo pojawili się min. Stasiak (247), Jarosz (Miejska Astma), Kulfon (Dixon 37) czy Młodziak. Klip wyreżyserował Witek Michalak z Alkopoligamii, ale nie oceniona była też pomoc Małego Esza. Teledysk powinien ukazać się równolegle z płytą.

Twoja płyta ukaże się 11 września. Tego samego dnia wyjdzie także "The Blueprint 3" Jay-Z. Czujesz konkurencje? ;P

Łysonżi: Nie bardzo, mamy inny target. Hehe. Nie no wiesz tak serio to żaden z polskich raperów się porównywać do Jaya bo to jeden z najlepszych raperów na świecie. Zresztą ja nie sprzedaję płyt w milionach egzemplarzy, jestem tylko skromnym przedsiębiorcą z ograniczonymi zasobami gotówki. Gram o prestiż a nie o wielkie pieniądze. Nie interesuje mnie czy 11 Września płytę wydaje Jay, czy Osama Bin Laden.

Ale tak na poważnie, w zeszłym roku o tę datę "bili się" 50 Cent i Kanye West. To ważny dzień dla Amerykanów, czy w Twoim przypadku to ma jakieś znaczenie?
Łysonżi: Amerykanie nawet z dnia niepodległości potrafią zrobić komercyjny festyn. 11 września to był  tragiczny dzień dla Amerykanów, ale jak widać nie przeszkadza im to. To tak samo jakbym ja zrobił premierę płyty na Wigilię, czy w święto zmarłych. U nas na szczęście jest inaczej - tam liczy się tylko biznes. Tak naprawdę premierę płyty chciałem zrobić tydzień wcześniej, ale tak się złożyło że będzie to 11 Września.

Tak obfitego w premiery miesiąca już dawno nie mieliśmy. W tym samym tygodniu obok Twojej ukażą się płyty Numera Raza, Onara, Tedego, Tetrisa, niedługo potem Peji, Soboty, Molesty, Pyskatego, Proceente itd. Czy taka liczba wydawnictw skumulowanych na przestrzeni krótkiego okresu czasu to pozytywna rzeczy czy nie?
Łysonżi: Z jednej strony to dobrze bo na palcach jednej ręki można policzyć ile płyt ukazało w wakacje. Z drugiej strony słuchacz dostanie po kieszeni bo to naprawdę mocne albumy. Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, że we wrześniu będzie wychodziło kilkanaście superprodukcji a w październiku czy listopadzie tak jak w okresie wakacyjnym. Czas pokaże, ale dobrze że coś się dzieje.

Po którą z przytoczonych płyt Ty sięgniesz?
Łysonżi: Na pewno sprawdzę Numera, Onara, Procenta, ale sięgnę po kilka innych płyt. 19 Września wychodzi też Młodziak "Kronika Remix".

Pojawiłeś się niedawno na kilku projektach, w tym na "T.O.A.S.T. Mixtape", "Syndrom Whiskey" i  "Jeden Na Milion". Masz w planach kolejne featuringi?
Łysonżi: Dogrywałem się jeszcze na kilka projektów min. Na producencką płytkę Kuza (do dwóch numerów) na 101 Decybeli (razem z Procentem, i VNMem). Pojawię się również na projekcie na Rap Duma mixtejp vol.2. Nagrałem też undergroundowy numer z JIMB z Sochaczewa bo to dobre chłopaki. Trochę tego jeszcze jest, ale nie chce zdradzać wszystkich szczegółów bo nie koniecznie osoby którym się dogrywam życzą sobie przecieków.

Są zapewne osoby, które nie do końca kojarzą "dumnego reprezentanta SzSz, słynącego z bezczelnych panczlajnów". Może zatem na koniec kilka słów zachęty do sięgnięcia po płytę "Dżonson"...
Łysonżi: Przede wszystkim ta płyta jest dla ludzi takich jak ja i takich jak ty, chociaż z licznymi wyjątkami. Nie zabiegam o słuchacza, nie szukam go, chcę żeby to on mnie znalazł. Chce żebyś zdawał sobie sprawę, że to co robie daje mi olbrzymią satysfakcję i tak naprawdę nie interesują mnie twoje komentarze. Nie jestem pieprzonym produktem, nie zależy mi na marketingowych opcjach. Mam szacunek weteranów a ty sam zdecydujesz czy będę miał twój. Aloha!

Dowiedz się więcej o: .


Informacje o artykule
Data dodania:2009-09-07
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:6.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
mello_s
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:07:41, 07-09-09
W oczekiwaniu!

SzSz!

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:35:12, 07-09-09
JA PIERDOLE JAKTY WYGLADASZ :-/


PRZEGRALES ZYCIE

grolar
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:59:34, 07-09-09
mellos aka wazelina :)

Funabol
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:41:30, 07-09-09
Syndrom  Whiskey? A nie Synonim? :> Poprawcie błąd w pytaniu ;)

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:58:14, 07-09-09

grolar ROZJEBAŁEŚ


Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:33:17, 07-09-09
Spoko koleś, sprawdzę płytę

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:25:28, 08-09-09
ŁYSONŻI SMUTNO CI ŻE JESTEŚ NA KOŃCU ANKIETY ? :(

jestemtutylkodla
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:10:56, 08-09-09
To,że Łysol,a już na pewno to,że Proceente są na końcu ankiety uważam za waszą porażkę gustów,dzieci

grolar
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:18:14, 08-09-09
jestemtutylkodla - raczej pokazuje ich miejsce w hiphopowym szeregu

HipHopWFD
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:15:30, 08-09-09
...

THE GEJ-M PUSSY
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:44:50, 08-09-09
BEKA

przemasowy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:22:12, 10-09-09
koszulki ssdi,gdzie mozna dostac,wiadomo moze cosssssssss,da ktos znac,a tak propo zblizenia sie tematu,to dobrze ze lysonzi wychodzimy z materialem,pozdrawiammmmm

Raimel
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:11:37, 24-01-10
KNT KRZYSZTOF KOZAK NAJLEPIEJ WYPADŁ NA PŁYCIE. RRX DESANT POWRACA

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-245-48.compute-1.amazonaws.com (3.226.245.48). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.