Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Wywiad z SumaStyli

Wywiad z SumaStyli

Autor: Comeout-Label

Dowiedz się więcej o: Suma Styli.

SumaStyli to skład powstały w Gdańsku, na początku 2007 roku, gdzie do Skora i Matiego dołącza Buka, a bitami zajmują się DJ Cider i Kris.Po wypuszczeniu na łącza kilku nowych singli, które nie znalazły się na albumie i zagraniu kilku koncertów w Anglii i Polsce, w końcu zapowiedziana zostaje premiera drugiej LP nagranej ponownie w pełnym składzie. Chłopaki decydują się na powrót do kraju w jak najbliższym czasie i kontynuowanie działalności jako SumaStyli.

Siema! Nareszcie doczekaliśmy się premiery "De Integro". Co na dzień dzisiejszy możecie powiedzieć o tej płycie?

Skor: Ta płyta to uwieńczenie roku naszej pracy. Staraliśmy się dopracować ja do najmniejszego szczegółu. To setki godzin spędzonych w studiu, aby nadać jej charakter, który chcieliśmy przekazać. Z założenia odrzucaliśmy "pierwsze podejście", aby dać z siebie 100% możliwości i aby się upewnić czy na pewno nie da się lepiej. Ta płyta to dla nas początek nowego etapu. To ukierunkowanie wizji artystycznej w ktorej chcielibysmy sie rozwijac.
Buka: Ja jestem zadowolony z płyty, jeżeli chodzi o warstwę liryczną i muzyczną. Brzmienie końcowe materiału, może nie jest do końca zadowalające i są też drobne niedopatrzenia, które po prostu w przeciągu całego roku tworzenia płyty nie mogły zostać wyeliminowane ze względu na wszechobecny bałagan w sesjach i ciągłe problemy z softem. Dużo pracy włożyliśmy też w to, żeby całość była spójna od a do z - co nam się jak najbardziej udało.
Mati: Wydaje mi się, że jest to jak dotąd największe dzieło życia każdego z nas. Jak wiadomo po jakimś czasie zauważa się, że zawsze jest coś do poprawienia, ale to nie zmienia faktu, że wszyscy jesteśmy dumni z tego, że udało nam się stworzyć tą płytę taką jaka jest.

Czy macie już jakieś plany promocji płyty? Możemy spodziewać się teledysków czy też ubrań od Waszej ekipy?
Buka: Na razie skupiamy się na promocji internetowej, poprzez portale muzyczne i stacje radiowe oraz gramy koncerty. Teledyski raczej zbyt szybko nie powstaną, ze względu na naszą słabą sytuacje finansową.. Oczywiście mamy to w planach, tak samo jak wystartować z koszulkami, jednak póki co trzeba będzie na to trochę poczekać.
Mati: Przede wszystkim mamy w planach zacząć grać regularnie koncerty.
Skor: Planów mamy, aż za dużo. Na chwilę obecną ciężko powiedzieć ile z nich uda się zrealizować. W przyszłości na pewno chcemy zrealizować kilka teledysków i wypuścić koszulki Sumy. Czy będą one dotyczyć "De Integro" czy już nowego materiału? Tego nie wiemy.

Moją uwagę przyciągnął track, który wypuściliście w okresie wakacyjnym, a nie znalazł się na płycie. Mam na myśli "Pierdolę taki rap", gdzie gościnnie udzielił się K2. Czy rzeczywiście takie jest wasze zdanie o naszej rodzimej scenie? Czy jest ktoś na polskiej scenie kim jaracie się, bądź kiedyś się jaraliście?
Mati: Jest wielu artystów, którymi się kiedyś jarałem... kiedyś... Większość polskiego rapu zachłysnęła się amerykańskim stylem, nie mówię o sposobie ubierania, czy bitach typu dirty south, ale skupianiu się na wartościach typu hajs, felga, jakieś błyskotki czy inne badziewie. Dla mnie to jest TANDETA, która z wierzchu się świeci przyciągając wzrok, jednak w środku jest zupełnie pusta.
Skor: Gdyby nasze zdanie było inne to naturalnie nie nagralibyśmy takiego numeru.
Oczywiście, że są artyści, których twórczość nam się podoba. Wydaje mi się ,ze to jednak nie miejsce na propsowanie, klepanie się po tyłku i wymienianie ksywek.

Buka: Moim zdaniem brakuję zajawki w dzisiejszych kawałkach. Mówię o weteranach polskiej sceny hh, oczywiście tu chodzi o ogół, są artyści, których twórczość szanuję cały czas, (nie chciałbym wymieniać przykładów, żeby kogoś nie pominąć) natomiast ogólnie patrząc na scenę mam wrażenie, że co niektórzy po prostu przestali robić to z pasji i traktują to bardziej jako zawód czy profesję, sposób zarabiania pieniędzy na życie. Brakuję tego czegoś z dawniejszych lat, co nas samych ujęło w tej muzyce - o tym jest ten kawałek.

Skąd narodził się pomysł na tą płytę?
Buka: Cały czas mieliśmy w planie nagrać taką płytę, która wniesie ze sobą coś nowego i pokaże, że wcale nie trzeba tego robić tak jak wszyscy inni, bądź też wzorować się na trendach zza oceanu. Od samego początku było to dla nas bardzo ważne, musieliśmy jedynie poczekać na odpowiedni, moment kiedy wszyscy w jednym miejscu mogliśmy zająć się nagrywaniem tej płyty. Każdy miał w głowie coś takiego, że potrzeba przełomu, że to musi być to i musimy dać z siebie wszystko, żeby ta płyta właśnie taka była.
Skor: Staramy się aby każdy album był czymś nowym w naszym wykonaniu. Chcieliśmy zrobić płytę, która nie będzie tylko zbiorem kawałków, lecz będzie tworzyć spójną całość. Nakreśliliśmy sobie plan działania, który przez rok próbowaliśmy zrealizować.
Mati: To miało być coś nowego, coś czego nie było wcześniej, coś co połączy nasze wybujale wyobraźnie i uwolni emocje, coś co zrobimy całkowicie po swojemu nie sugerując się jakimiś nurtami, trendami lub innymi zasadami kreowanymi w Hip-Hopie... czyli po prostu De Integro.

Dlaczego nazwaliście płytę akurat "De Integro"?
Buka: "De Integro" - czyli z łaciny "Od Początku". Chcieliśmy odciąć się od wcześniejszych projektów i zacząć na nowo. To miały być dla nas takie drzwi do tego co chcemy osiągnąć w życiu, no i początek czegoś nowego w polskiej muzyce rapowej. Każdy też może to interpretować na swój sposób, zawsze warto zacząć od początku, nie ważne czy to w muzyce czy w jakimkolwiek innym aspekcie życia. Żeby coś osiągnąć trzeba próbować i nigdy nie można się poddawać.
Mati: Myślę, że nazwa idealnie odwzorowuje nasze pierwotne założenia dotyczące albumu, czyli początek czegoś nowego, nowego etapu.
Skor: Tytuł miał oznaczać początek nowej drogi zarówno pod względem artystycznym dla każdego z nas jak i dla grupy jako całości. Chcieliśmy, aby płyta dała słuchaczom trochę nowego spojrzenia na rap, aby wytworzyć nowy nurt oparty na emocjach.

Czy macie w planach kolejne projekty? Może ktoś z was ma w planach zająć się solową płytą?
Buka: W trakcie powstawania jest już ep Sumy, tym razem na bitach Cidera. Powinna ukazać się już niebawem, prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego. Będzie do ściągnięcia za free. Niedługo puścimy singiel promujący ten materiał. Co dalej jeszcze nie wiadomo, zależy to od wielu czynników związanych m.in. z naszym powrotem do kraju. Pojawi się też kilka naszych gościnnych udziałów na różnych projektach.

"De Integro" to wyjątkowa płyta, mało jest takiego stylu jak wy prezentujecie, czujecie się wyróżnieni na polskiej scenie?

Mati: Szczerze mówiąc ja osobiście nie zastanawiam się nad tym czy jesteśmy wyróżnieni czy nie. Robimy to co czujemy i nie zamierzamy przestać
Skor: Czy czujemy się wyróżnieni? To chyba złe określenie. Sami wybraliśmy, aby nie iść droga obecnego nurtu w polskim rapie. Ciężko pracowaliśmy, aby wyrobić sobie własny styl i rozpoznawalność. To taki nasz osobisty powód do dumy, że pomimo upływu czasu udało nam się utrzymać własną tożsamość, a nie stać się kolejna kopia kopii.
Buka: Z tego, co zdążyłem zaobserwować to wygląda tak, że ludzie albo to kochają albo tego nienawidzą. Nasza muza nie jest obojętna - to jest chyba jakaś forma wyróżnienia.

Płyta w formie fizycznej pojawi się dopiero 2010, co jest przyczyna ze nie pojawiła się w dniu premiery?
Buka: Po prostu kiepska sytuacja finansowa. Zbieramy najpierw zamówienia, żeby wiedzieć ile płyt wytłoczyć i nie być stratnym, na co w tym momencie nie możemy sobie pozwolić.
Mati: Kolejna przyczyna jest to, ze do samego końca nie wiedzieliśmy czy płyta wyjdzie legalnie, czy sami będziemy musieli zająć się wszystkim. Stad opóźnienia.
Skor: Chcieliśmy też, dać słuchaczom album w wersji mp3 za darmo, aby skrócić im czas oczekiwania na płytę w wersji fizycznej i dać możliwość wyboru tego czy chcą uszanować nasza prace i mieć ten album na polce w domu.

Wspominaliście ze ta płyta może pojawić się legalnie, jednak materiał wyszedł, jako nielegal, czemu?
Buka: Taki był nasz cel. Mieliśmy różne opcje, (nie chciałbym się zagłębiać w szczegóły) w każdym razie wszystko to wiązało się z ciągłym czekaniem i przesuwaniem premiery, chcieliśmy już po prostu wypuścić ten materiał i zacząć myśleć o nowych rzeczach. Nie wiem czy dobrze zrobiliśmy, może warto było jeszcze poczekać, a może jest na to po prostu za wcześnie, mało ludzi tak naprawdę o nas słyszało. W każdym razie postanowiliśmy zrobić to sami, miejmy nadzieję, że dzięki udostępnieniu tej płyty za free zmieni się nasza sytuacja.
Skor: Było parę opcji, ale wszystko wiązało się z czekaniem bóg wie ile czasu. My nie chcieliśmy juz czekać, a wiec zdecydowaliśmy zrobić cala promocje i dystrybucje sami.

Minął już ponad tydzień od premiery płyty, możecie zdradzić ile jest ściągnięć płyty z waszej strony? Nie licząc linków na innych serwerach.
Skor: Nie chcemy udostępniać takich informacji. Możemy jedynie powiedzieć, ze jesteśmy bardzo milo zaskoczeni odbiorem "De Integro".

Jakie jest wasze największe marzenie? (nie chodzi tylko o muzykę)
Skor: Moje największe marzenie to takie, aby przestać martwic się o to, co będzie jutro.
Buka: Moje największe marzenie zawsze łączyło się z muzyką. Chciałbym się tym zajmować i móc poświęcić się temu w 100 % nie martwiąc się o środki do życia.
Mati: Moje największe marzenie to zagrać koncert z księżyca dla całego świata

Czy według was hip-hop wyzwala agresywne zachowania?
Buka: Może nie sam hip hop, a ludzie, którzy tą kulturę tworzą. Zresztą niedawno mieliśmy przykład.. Moim zdaniem ta kultura powinna łączyć ludzi, jednak w praktyce trochę inaczej to wygląda.
Mati: Hmm... bardziej nazwałbym to euforia niż agresja, ale jak wiadomo, gdy ktoś traci kontrole, euforie od agresji dzieli cienka linia.
Skor: Idea tej kultury miała jednoczyć dzieje się jednak inaczej. Dogasające gwiazdy sceny znalazły sobie sposób na promocje w mediach. Tak naprawdę, jako artysta raper powinien być świadomy tego, jaki przekaz niesie w swoich tekstach i starać się przewidywać konsekwencje swoich slow i ich wpływ na danego odbiorcę. Hip hop to ludzie tworzący ta kulturę i to od nich zależy jak ona będzie wyglądać z zewnątrz.

Jak pewnie zauważyliście ten rok był obfity w przeróżne produkcję rapowe. Znaleźliście coś dla siebie w tegorocznym gradobiciu płyt?
Skor: Przez rok skupiałem się głównie na "De Integro" i prawdę mówiąc nie miałem specjalnie czasu zagłębiać się nowe produkcje.
Mati: PIH - Kwiaty Zła - mój tegoroczny faworyt, chociaż na początku nie byłem do niej w 100% przekonany
Buka: Przez ten rok nie miałem zbytnio okazji do wglądu w nowe produkcje.. Z tego, co udało mi się sprawdzić to jaram się płytą Skorupa i Tripem 52 Dębiec - jak dla mnie totalna masakra.. Świetną płytę nagrał też Mes, Pih i Grubson. Pewnie kogoś jeszcze pominąłem..

Może chcecie na koniec dodać coś od siebie?
Buka: Chciałbym pozdrowić wszystkich ludzi, którzy nas wspierają, tych, którzy kumają tą muzykę, naszych fanów i ludzi, którzy zamówili "De Integro" na cd. Piona.
Skor: Chciałem serdecznie podziękować ludziom, którzy są z nami i nas wspierają kupując płytę i promując nasza muzykę.
Mati: Pozdro dla kumatych! Nie zawiedziemy was..

Rozmawiał: Ejson i Deha (rapduma.pl)

Dowiedz się więcej o: Suma Styli.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-11-20
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:8.20 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Comeout-Label, 30 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Uważam że takie czasy nie powrócą - wywiad z Siódmym
Nowy porządek świata - wywiad z duetem Dezinte/Capish
Wywiad z Emratem i Expe
"Pysk w Pysk" - Wywiad z Pyskatym
Cok uwijał się bardzo sprawnie - wywiad z Rekordem

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Klook
Autor: Klook   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:54:05, 22-11-09
Buka zajebisty playa

Wychowany Na Kopach Od Zycia
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:57:02, 22-11-09
dobry singiel, czekam na plyty mam nadzieje ze rozjebie

Jalosz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:52:31, 24-11-09
Swietny wywiad, propsy za plyte

git
Autor: git   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:12:45, 24-11-09
Sumastyli rozpierdala.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-226-234-20.compute-1.amazonaws.com (34.226.234.20). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies