Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Muzykę traktuje jako wyraz tego co się dzieje w mojej głowie - Planet

Muzykę traktuje jako wyraz tego co się dzieje w mojej głowie - Planet

Autor: FazaRecords

Kiedy stwierdziłeś, że rap to jest to co chcesz robić w życiu?
Planet: Moja zajawka na rapowanie miała początek w 2003 roku. Wtedy to razem z koleżką próbowaliśmy sił w pisaniu. W sumie wyszło na to, że on odpuścił i wolał pozostać biernym słuchaczem, mnie zabrało i trzyma do dzisiaj.

Jesteś producentem  a zarazem  raperem.  Co sprawia Ci większą  przyjemność.  Produkcja czy pisanie wersów?
Planet: Na saY

"Wstyd" jest drugim  singlem waszej wspólnej płyty, czy może  pracujesz nad dwoma płytami naraz?
Planet: Obecnie pracuję nad dwoma projektami. Pierwszy to materiał z soundcutem. On jest odpowiedzialny za sferę muzyczną, ja za rap pod jego bity. Równolegle robie płytę solową która w zamierzeniu miała być epką, ale ilość treści jaką chciałbym przekazać znacznie przekracza charakter krótkiej zwięzłej płyty jaką niewątpliwie są projekty EP.

Jak doszło do współpracy z sound cutem?
Planet: Śmieszna historia... w tym momencie ślę pozdro do Kery! Ona ustawiła mnie z Enesem, człowiekiem który trzyma rękę na pulsie całej fazy records. Nawiązała się miedzy nami współpraca co zaowocowało kontaktem m.in. z soundcutem. Pomysł na wspólny materiał zrodził się stosunkowo szybko. Michał zaproponował mi kolaboracje której owocem ma być kilkanaście utworów pod jednym szyldem. Nie musiałem się długo zastanawiać. Czuje klimat jego bitów, u Soundcuta widać potencjał. To człowiek który cały czas ewoluuje w dobrą stronę. Myślę że tworzymy razem ciekawą mieszankę. Na jakim etapie jest płyta Sound cut & Planet  czy Planet & Sound cut  jak nawinąłeś  w jednym z utworów... Chciałeś dać słuchaczowi odczuć, że wasza płyta powinna być odebrana jako  jedność dwóch osób?

Powstało już kilka ciekawych utworów... kilka poszło w odstawkę z różnych przyczyn. Na ten moment mamy 4 numery na mur beton i pracujemy nad następnymi. Jedność dwóch osób... Płyta będzie spójna i bazować będzie na funkowych klimatach przeplecionych jazzowymi smaczkami. Jak ją odbiorą słuchacze to się okaże, ale chcemy aby była odebrana jako jedność.

Już dłuższy czas nie pojawiają się żadne newsy na temat wyżej wymienionych płyt. Kiedy możemy się spodziewać kolejnych singli?
Planet: Na dniach będzie wrzucony na net maxi singiel,  który ma być przedsmakiem płyty z soundcutem. Następnie 2gi singiel z mojego solo. Szczerze to nie wiem w jakiej kolejności to pójdzie bo z Enesem nigdy nic nie wiadomo. Może nagle wyskoczyć z klipem, albo promocją plakietek odblaskowych na plecaki (hahaha).

Kto będzie odpowiedzialny za produkcje solowej płyty, jakich gości możemy się spodziewać?
Planet: Jako producenci to Uraz, Daemo, Tds, Kudel moje bity.Co do gości to dużo może ulec zmianie, ale na stówę usłyszymy Borzyma, Bonusa, Cichego.Mixem i masteringiem zajmę się sam. Wiesz ja jestem człowiekiem który non stop coś zmienia, także jaki będzie finał i z czyim udziałem to czas pokaże.

Słuchając utworu "wstyd" mam wrażenie, że protestujesz   pop-rapowi nie popierając ludzi, którzy  kiedyś mówili jedno a dziś  robią drugie. Masz do nich  żal czy jak to odbierasz, 
bo ktoś kiedyś powiedział, że "tylko krowa nie zmienia poglądów"...
Planet: Dwóch chłopców kiedyś powiedziało że rap ich ogranicza i teraz zajmą się muzyką popową. Nie jestem w stanie sobie tego wyobrazić jak hip hop może ograniczać? Tutaj wszystko daje inspiracje możesz zrobić rap do pianina Chopina, albo ułożyć gary pod cokolwiek co nie musi mieć nawet melodii.

Jeśli ktoś kiedyś mówił jedno teraz robi 2gie to nie jest wiarygodny i nie chcemy takich przewodników. Nie tylko w hip hopie... w świecie polityki, religii, sportu. Ludzie dla których dana osoba była autorytetem czują się w jakiś sposób zdradzeni... Jeśli mówisz do mas to musisz brać pod uwagę że twoje słowa gdzieś tam będą miały odzew.. w młodych umysłach wpłyną na pogląd i dalsze działania. To jest kwestia odpowiedzialności. Wiadomo, nikt nie podpisuje cyrografu i nie deklaruje się że całe życie będzie taki sam, ale jeśli nagle chrzani odbiorców i ludzi którzy dostrzegają w rapie idee, ciągnąc wyłącznie szmal to zasługuje na utwory typu wstyd i konkretny materiał z głowNa zmianę poglądów mają wpływ różne czynniki, nie wnikam jakie jeśli raper o tym nie mówi.. widzimy wyłącznie zmianę, a chcielibyśmy szczerych odpowiedzi... Nie czuje żalu tylko zażenowanie.

W utworze "Bohater"  słychać, że  wkładasz  wiele serca , prawdy o sobie  w rapie, czego dziś  bardzo często brakuje...  nie czujesz się tak jak byś sprzedawał własną  prywatność tak jak aktorzy w kolorowych  gazetkach z kiosku ruchu?
Planet: Mógłbym nawijać o swoich podbojach, o tym że obracam panny na lewo i prawo, czy o ilości ziomów. Nie widzę w tym większego sensu. Muzyka w swoich korzeniach miała bawić i dawać ludziom rozrywkę, Ok, ale ja traktuje ją jako wyraz tego co się dzieje w mojej głowie, jakie mam poglądy itd. Emocji nie brak na trakach z uwagi na to, że musze dać im ujście. Jeśli ktoś uważa, że za bardzo się otwieram jego sprawa. Jak coś robić z pasją to szerokim pasmem, a nie na pół gwizdka... Raperom w nawyk weszło aby mówić o swojej sile czy dominacji. Jesteśmy ludźmi i mamy swoje słabości, nierzadko problemy z alkoholem czy innymi używkami... mówmy o tym ale nie róbmy z tego powodów do dumy.

Co się stało ze składem  Anomalia ? Planowana jest reaktywacja  tego projektu?
Planet: Która anomalia bo słyszałem ze na południu działają chłopaki o takim samym tytule?? Nasze ANM na razie odpoczywa. Nie chcę mówić tutaj o zawieszeniu działalności... Zrobiliśmy razem dwie płyty w podziemiu które przesłuchiwane były praktycznie lokalnie. Zmieniłem miejsce zamieszkania na Szczecin, przez co mój kontakt z zalewem i cichym ucierpiał. Każdy z nas pracuje... nie widujemy się praktycznie od roku. Jestem w kontakcie z Borzymem i planujemy projekt po tym jak skończę co zacząłem. Myślę że zrobimy trzecią ANM i będzie to już bardziej profesjonalne podejście do sprawy.

Nie brakuje ci czasów  które towarzyszyły powstaniu klipu   Smasz Smasz - Wypełniamy okolice?
Planet: No Baaa. Świetne czasy.. dużo zgrzytów, ale dobrze je wspominam. Smasze są ale osobno. Gorb siedzi za granicą, Zabor z tego co się orientuje wrócił z Francji.. Cichy i Rekda są w Polsce.. wężu wiadomo, nie muszę chyba uświadamiać ludzi że robi konkretny materiał z głową. Wychodzę z założenia, że jeśli coś dobiega końca to nie powinno nas demotywować do działania. Wręcz przeciwnie... coś się kończy żeby co innego mogło się zacząć. W tamtych czasach dużo zrozumiałem... Zabor, Cichy, Gorb, Wężu.. to ludzie którzy latali po bitach kiedy ja jarałem się faktem iż płynę przyzwoicie. Dzięki nim nabrałem dystansu do siebie samego i nauczyłem się pokory. Nie ma Smasz Smasz, ale są wspomnienia... to okres wielu melanży i ciągłego kaca, ale zarówno pierwszych koncertów i progresu.

Jak  nawiązałeś współprace  z producentem  o którym przez bardzo długi czas  jest cicho po płycie WWO,  który produkował np. "witam was w rzeczywistości"  ,jak wygląda wasza współpraca na dzień dzisiejszy.
Planet: Jest cicho a nie powinno. Któregoś lata nawiązaliśmy znajomość z Rymusem. Reprezentował wtedy świnoujską scenę... chłopaki z Czk nagrali z nim kilka traków i tak zaczęły napływać bity od Uraza, który jest kuzynem Rymusa. Od tamtej pory minęło sporo czasu. Rymus mieszka w szczecinie i tworzy Nadwagę Stylu razem z Gogim i Ladziszem a Uraz wyjechał na wyspy. Ostatnimi czasy złapałem z nim dobry kontakt, wysłałem mu kilka swoich nagrywek, on podesłał mi bity. Muszę nadmienić w tym momencie że jestem fanem jego produkcji i jaram się jak dzieciak jak słyszę jego styl. Bez cukru Uraz J Współpraca owocuje... dobrze mi się nawija pod jego podkłady i szybko łapię natchnienie. Na moim solo większość utworów będzie właśnie pod bity Uraza, zarówno te klasyczne jak i innowacyjne.

Możesz zdradzić  jaki będzie kolejny  singiel odnośnie twojej płyty solowej i czy jakieś niespodzianki na najbliższy okres szykujesz razem z sound cutem?
Planet: Drugi singiel mojej solówy będzie na bicie Uraza i mam nadzieje że da do myślenia. Nie jest to piosenka przeznaczona do tańca czy połowicznego przesłuchania. Myślę że zmusi co poniektórych do głębszej refleksji i mam nadzieje że zagości na nocnych play listach. Utwór jest utrzymany klimacie... ballady, może to nie do końca dobre słowo aczkolwiek oddaje w jakimś stopniu jego charakter. Dodam ze dla miłośników tłustego basu jeśli mowa o sferze muzycznej.

Płyta wyjdzie pod szyldem fazy records, jeśli tak to dlaczego akurat im powierzyłeś materiał , i jak wygląda  planowanie promocji?
Planet: Im ponieważ dobrze się dogaduje z Enesem i mamy praktycznie takie samo podejście do wielu spraw. Jakby to powiedzieć.. jesteśmy za rapem sprzed paru lat. Faza records to Świerzy label na Polskiej scenie, który zrzesza ludzi ze zdrową zajawką i konkretnymi produkcjami. Uważam że dużo możemy zdziałać, to tylko kwestia czasu. Planowanie promocji raczej nie będę zdradzał zakończenia książki. Chciałbym nadmienić że Faza records jest otwarta na nowych zdolnych ludzi. Wysyłajcie dema na fazarecords@interia.eu

Zastanawiacie się nad  wytłoczeniem  płyty planet solo czy dalej będziecie pchać materiał spod fazy  jako darmowa płyta stworzona z zajawki dla słuchaczy za darmo?
Planet: Były rozmowy na temat wytłoczenia tego krążka ale nie jestem w stanie powiedzieć jak będzie rozpowszechniany na stówę. To co teraz powiem może wzbudzić ironiczny uśmiech na twarzach czytelników, ale nie zależy mi na szmalu. Rapowanie to moja pasja i nic nie wskazuje na to aby uległo to zmianie. Chcę zrobić mocny, spójny projekt i podzielić się nim z ludźmi. Czy będzie trzeba za niego płacić czy dostępny będzie za free... uważam że warto będzie się z nim zapoznać.

Możesz zdradzić  czy powstanie jakiś  klip promujący  płytę?
Planet: Tak... zdjęcia do klipu planujemy na okres wakacyjny. Pomału myślę nad scenariuszem i klimatem jaki nadamy całości.

Jakiś czas temu na audycji radia wudoo było można usłyszeć wywiad PMM  gdzie chłopaki mówili o udziale w składance Fazy records i o ich kawałku pod bit producenta z Krakowa- Zicha. Czy jako reprezentant Fazy również pojawisz się na składance?
Planet: Tak, udzielę się na tej składance w utworze "Powody". Bit do tego utworu również wyprodukował Zich, a skreczami zajął się Dj Haem.  Dodam że drugim producentem składanki jest Młody Gro i usłyszymy również instrumental Soundcuta.

Zdradź  o czym opowiada utwór "Powody" i powiedz cos więcej  o składance... jeśli możesz  uchylić   rąbka tajemnicy o tym projekcie?
Planet: Coś więcej o powodach.. myślę że lepiej poczekać i usłyszeć samemu. Mogę powiedzieć tylko że bit był niełatwy do okiełznania i nawinąłem w zupełnie innym stylu aniżeli robiłem to dotychczas.. uważam że nie wyszło najgorzej i w połączeniu z aranżacją Zicha będzie to przyzwoity wkręt. Na składance udzieli się wielu mc zarówno ze sceny legalnej jak i z podziemia. Kiedy Enes uświadomił mnie o ilości utworów na tym materiale zdziwiłem się że udało mu się zrzeszyć tylu raperów na jednym projekcie. Składanka będzie mocna i dosadna... klimat jest zróżnicowany i na pewno każdy znajdzie swoje perełki. Sam z niecierpliwością czekam na jej oficjalne wyjście.. to będzie zastrzyk dla spragnionych i ukojenie dla zażenowanych.

Gdzie w najbliższym czasie  możemy ciebie usłyszeć  gościnnie  i czy planowane masz  jakieś koncerty w najbliższym czasie?
Planet: Jak na razie pracuje nad własnym materiałem i nie udzielam się praktycznie nigdzie. Będę miał zwrotę na nowym projekcie bonusa i numer na mixtape Matiego i Matysa. Jeśli chodzi o koncerty... zobaczymy co przyniesie jutro i jaki odzew będzie bo płycie. Póki co to praca zabiera mi sporo czasu i nie jestem w stanie pogodzić wielu rzeczy. W najbliższym czasie ma to ulec zmianie.

Dzięki za rozmowę, chciałbyś coś dodać?
Planet: Zapraszam na mój profil. Wszyscy wyjdziemy kiedyś na prostą Igreko!Informacje o artykule
Data dodania:2009-12-08
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:1.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
FazaRecords, 11 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Założenia płyty były zupełnie inne niż jej końcowy efekt - wywiad z Erbitem
To tych pare lat, które już za nami - wywiad z 3RS

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
NOSKUL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:19:08, 08-12-09
kolejny wywiad z nikim

pabloski
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:32:31, 08-12-09
powodzenia Planet!!! pozdro z mroczy!!! :))

Al Dente na kolejnym banie
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:49:49, 08-12-09
PRZECZYTALEM "Z PALANTEM"

BEKA

ZielonyJestem
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
02:25:29, 17-08-10
Planet - człowiek dzięki któremu uwierzyłem w Polski rap. Cały ten polski mainstream jest chuja warty.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.