Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

WYP3 znów nadaje! Klasyka powraca

WYP3 znów nadaje! Klasyka powraca

Autor: michcio086

Dowiedz się więcej o: WYP3.

"Szanuj tych którzy robili rap gdy nie miałeś o tym pojęcia"!

Wzgórze Ya-Pa 3 - Skład który na polskiej scenie rapu posiada niemalże legendarny status... Długo by szukać osoby mającej choćby luźny związek z rapem a nie kojarzącej przynajmniej kilku klasyków ekipy z Kielc. Lecz czy można się temu dziwić? Ogromny staż na naszym krajowym podwórku, współtworzenie polskiej sceny krok po kroku, wielki wkład w historię rapu w Polsce. Dzisiaj z perspektywy młodego fana rapu świat wygląda inaczej. Kultura Hip-Hop otacza nas z praktycznie każdej strony. Z prawa i lewa jesteśmy atakowani przez nowe kawałki, nowych raperów, stale rosnące podziemie. Pieniądze które wchodzą coraz bardziej w tę kulturę napędzają wyścig. Ogromna dostępność techniki jeszcze bardziej ułatwia start i funkcjonowanie w rapbranżny.

To co odróżnia WYP3 od reszty oraz nadaje im miano takich określeń jak klasyka to właśnie lata '90... Zarówno wczesne jak i późne lata '90.

"Zgadnij kiedy, zgadnij jak, proste - 91r zaczynałem rap
Pierwsze moje demo, powracam do tych lat
Trzech małolatów, pierwsza próba rapu
Bez cyfrowych datów, na domowym sprzęcie
Dwie wieże, mikrofon, to zajęcie czasu było
Ten eksperyment stał się moją siłą później
Parę osób w Kielcach to podchwyciło Właśnie tak stara szkoła ruszyła
Udowodniła, że po Polsku da się
Popatrz na zasięg, zobacz co to dało
Dla mnie dobrze, że tak się stało".

Cytat z Wojtasa chyba nie wymaga żadnego komentarza. W dzisiejszych czasach łatwo mówić o "klasyce", " Starej Szkole" i "byciu pionierem". Na początku lat 90tych były jednak inne realia. Rap nie istniał w świadomości mas. Rap istniał jedynie w głowach nielicznych fascynatów kupujących za ostatnie grosze zagraniczne kasety na bazarach. Znikoma ilość osób fascynowała się rapem a jeszcze mniejsza miała na tyle odwagi i samozaparcia by tworzyć na domowym sprzęcie swoje kawałki. Żeby rapować i puszczać publicznie swoją muzykę w czasach gdy "wszyscy śpiewali" trzeba było mieć jaja.

Was może ogarniać śmiech gdy słyszycie pierwsze polskie kawałki (np. "Po prostu życie" - WYP3, "Scyzoryk" - Lirowa & WYP3 czy pierwsze kawaliny Rycha), mnie z kolei śmieszy gdy słyszę o mitycznych kawałkach, mitycznych składów, które nigdy i nigdzie nie istniały. Dlaczego? Po prostu podłączać 2 wieże zakupione w Peweksie za długo składane dolce i bony; nawijać i walczyć z presją otoczenia które uważało że tylko wariat może mówić do mikrofonu, to jednak nie była taka łatwizna jak się dzisiaj  wydaje.

Gdy inne zespoły (które dzisiaj chwalą się "x latami w branży" dopiero raczkowały i delikatnie wychodziły z underground'u, Wzgórze zdobywało już nagrody, a na jego koncerty przychodziły setki, o ile nie tysiące, fanów Hip-Hopu. Dlatego mam nadzieję, że czytelnicy mając na uwadze realia tamtych czasów w obiektywny sposób odbiorą słowa niektórych dzisiejszych gwiazdek, które kłamliwie opisują początki rapu w Polsce. Idźmy dalej... Sytuacja się zmieniała, na podstawach które tworzyli m.in. chłopaki ze Wzgórza (a także inne ekipy jak SLU, Molesta) zaczęły tworzyć się i wyrastać jak grzyby po deszczu nowe ekipy. Stało się tak jak przepowiadał Zajka "dzisiaj MC's jest kilku za rok będzie bez liku".

Końcówka lat '90 to właśnie ten okres, który zdecydowanie najbardziej zapada w pamięci. Solowe projekty i muzyczne kolaboracje Wzgórza z innymi ekipami (takimi jak 3H / ZIP Skład, Molesta, Kaliber 44) zaowocowały takimi klasykami jak "Ja mam to co ty", "Trzy", "Język Polski", "Popatrz", "Czekam", "To co najlepsze", "Na to liczę" i wieloma innymi których nie sposób teraz wymienić. Co zadecydowało o tym że kawałki te zyskały miano klasyków? Otóż zadecydowało o tym to co było charakterystyczną cechą ówczesnego rapu - czyli klasyczne bity i nastawienie na przekaz, na komentarz do otaczającego nas świata. Nie każde z tych nagrań jest wybitnym utworem pod względem techniki ale te kawałki mają coś czego nie ma nic obecnego. Niesamowity klimat i uniwersalny tekst który mimo wielu lat jest dalej aktualny!

Dziś, mając do wyboru elektroniczne bity, hity nadające się do klubów i dyskotek, ogromny hajs, wysokobudżetowe klipy i dziewczyny nadające się do branży erotycznej mówię stop! Wszystko ładne, fajne, odpicowane epatujące sexem. Ale gdzie się podziało to co najważniejsze?! Dlatego wole cofnąć się kilka / kilkanaście lat wstecz, do muzyki tworzonej przez prawdziwych zajawkowiczów na Amigach, do czasów gdy najważniejszą rzeczą było przesłanie i tekst!

WYP3 to prawdziwa marka w polskim Hip-Hopie!

Dowiedz się więcej o: WYP3.


Informacje o artykule
Data dodania:2009-12-18
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:6.86 (14)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
michcio086   rap graffiti breakdancemichcio086


Zazi
Autor: Zazi   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:38:31, 19-12-09
Moim marzenie największym jest by powróciły te lata 90 wczesne i późniejsze, te nawijki z przekazem, i dobrymi tekstami. Te dobre ekipy takie właśnie jak WYP3, PFK, czy K44 - czyli tylko mi zostaje napisać: WYP3 wracajcie ze stylem!

NOTE2.1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:51:05, 19-12-09
WYP3 TO KLASYKA RAPU ZAWSZE TAK SAMO K44 PFK WFD LIROY 3H 1KHZ

KWAŚNY PIŻMAK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:37:43, 20-12-09
Piękny artykuł aż się łezka w oku zakręciła @pudelek.pl WYP-3 zaczynało 93-95 i nie wiem gdzie Ty się kurwa wychowujesz, ale w moich rejonach w latach które podałeś byli zajebiście szanowani

kzn1989
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:12:52, 20-12-09
Piąteczka za artykuł. Wszystkim gimbuskom dobrze by zrobiło jakby po prostu posłuchali trochę tego Wzgórza zanim zaczną hejtować, ale w sumie to chuj z nimi.

typu z wawy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:13:18, 23-12-09
Chujowy artykuł. Ktoś jeszcze kurwa tego nie wiedział? Więcej pewnie bym się z Wikipedii dowiedział o WYP3.
Wiadomo, że kiedyś było inaczej, teraz jest inaczej, chcesz posłuchać dobrych klasycznych kawałków? droga wolna, puść sobie "Trzy" Wzgórza albo coś innego z tamtego okresu i już. News z dupy.

Hajzi
Autor: Hajzi   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:53:11, 23-12-09
Pewnie gimbus dowiedział sie o WYP3 przy okazji beefu i teraz znawce świruje. Chodzi mi o autora.

biały miś
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:49:50, 23-12-09
Art bardzo dobry ! Wzgórze Ya Pa 3 to klasyka ! nie zrozumie lat 90tych ten kto wtedy nie był fanem. Mając do wyboru jakies pseudo bengiery z textami o dupie maryny odpulam to i włanczam WYP3 , Kalibra , WFD i reszte !

bambucza
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:26:19, 23-12-09
WYP3 ! Stara Szkola Rapu !

Emkaen
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:56:11, 23-12-09
Mnie trochę bawi takie nagłe obudzenie z tym wzgórzem, przez lata była cisza a tutaj nagle się objawiają. Ale ok - jestem gotów uznać, że są polskimi prekursorami, przecierali szlaki przed składami warszawskim, które wyznaczyły konkretny kierunek w jakim rap ma się kierować. WYP3 to prekursorzy.
Ale liroy? Cały polski hip-hop był mu przeciwny. Siła tego hh opierała się na opozycji do tego człowieka, który był synonimem kiczu, pozerstwa i tak nielubianej wtedy komercji. Nikt nie brał go na poważnie. Wszyscy na niego spluwali. A teraz? Wielki tata rapu powrócił? Nagle wszyscy, zapewne małoletni, piszą - "tak, liroy to tata rapu"?

Warto też zauważyć, że sam termin hiphop wprowadziły to codziennego użytku składy warszawskie. Wcześniej terminami zdecydowanie dominującymi były "rap", "gangsta rap", "psychorap". Ale to tak już na marginesie.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-91-106-223.compute-1.amazonaws.com (3.91.106.223). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?