Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: karawanamellizzlla

Toruńskie podziemie ponownie zaatakowało! Tym razem EP-ką nagraną pod szyldem Golin/Wallcut. Trójka przyjaciół z miasta Mikołaja Kopernika przygotowała nie lada gratkę dla wszystkich, którzy w rapie szukają takich czynników jak zajawka, poczucie humoru, technika, ciekawe obserwacje, klasyczne bity. Wymienione elementy bez wątpienia znajdziecie na materiale o tajemniczym tytule "Dystrans". Zainteresowanych tym projektem zachęcamy do sprawdzenia oraz do przeczytania rozmowy z autorami.

Z tego co mówicie wynika, że jesteście mocno związani z toruńską sceną - jak ją oceniacie? Czy Wasze podziemie szykuje jeszcze sporo niespodzianek pokroju Małpy?
Skajter: Myślę, że w Toruniu jak i wielu innych miastach są ludzie tworzący niesamowite rzeczy. Możemy się o tym przekonać, chociażby na albumie Małpy. Naszych turntablistów i DJ'ów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. DJ Ike czy Chwiał są rozpoznawani nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Golin: Nie ma co ukrywać, że przez przeciętnego słuchacza polskiego rapu, toruńska scena hip-hop'owa jest identyfikowana z crunkiem, z którym my nie mamy wiele wspólnego. Przez zrobienie "Dystransu", chcieliśmy pokazać, że istnieje alternatywa, z czego osobiście bardzo się cieszę, bo różnorodność na scenie to szalenie ważna sprawa. A jak wszyscy dobrze wiemy, nie ma jednej słusznej wizji na robienie rapu. Z tego co się orientuję, jest paru kotów, którzy mają szansę spodobać się szerszemu gronu. Gdybym miał, czegoś życzyć naszej scenie to przede wszystkim, jak największej ilości projektów, solidnych projektów, które wyprowadzą ją ze stagnacji.

Z crunkiem faktycznie Wasza epka nie ma nic wspólnego, ale czy znacie się osobiście z chłopakami z PTP? Czy uważacie, że godnie reprezentują Wasze miasto?
Golin: Nie, nie mieliśmy przyjemności się z nimi poznać. Ich stylistyka to crunk, w której się odnajdują, a podejrzewam, że mają swoich odbiorców do których ta forma trafia. Jedyne czego chcemy uniknąć to wsadzenie całego Torunia do szuflady o nazwie "crunk", bo tak nie jest, na co żywym dowodem jest nasza epka.

Mam rozumieć, że w ogóle Was nie interesują klimaty a'la Dirty South? Nie macie zamiaru nigdy tworzyć muzyki w tej konwencji?
Wolik: Jesteśmy otwarci na wszelaką muzykę. Wyznajemy zasadę "słuchaj muzyki, nie gatunku". Kto wie, może w przyszłości zaczniemy korzystać z syntezatorów. Na razie jesteśmy zakochani w samplingu. Nie wykluczamy także tworzenia muzyki zupełnie nie związanej z hip-hop'em.
Skajter: Nie wykluczamy rozwijania się w wielu kierunkach. Kreatywność jest naszym sprzymierzeńcem podczas tworzenia muzyki i nie mamy zamiaru zamykać jej w szufladzie.
Golin: Osobiście, nie bardzo widzę siebie w tej stylistyce. Trochę szkoda gardła.

Wasza płyta jest dostępna dopiero od kilku dni, ale z pewnością pojawiło się już sporo opinii. Jak ludzie odebrali Waszą epkę? Czy jesteście zadowoleni z recenzji wygłaszanych o waszym materiale? Czy chcielibyście się do nich jakkolwiek ustosunkować?

Golin:
Generalnie, jestem zadowolony z odbioru płyty, który jest głównie pozytywny, więc nie mam powodów do narzekań. Oczywiście, pojawiają się jakieś nieprzychylne do końca opinie o moim rapie, co mnie motywuje do większego działania, bo tak naprawdę traktuję "Dystrans" jako świetną okazję do dalszego rozwoju. Wiesz, założenie było takie, że robimy coś swojego - czyli nieszablonowego. Niektórym się to spodoba, innym nie. W Polsce jest 5000 składów, a ja jestem w stanie rozróżnić nie wiem... 5, 10? Kompletnie nie interesuje mnie bycie statystą czy kogoś kopią. Stąd też nie boję się wszelkich eksperymentów czy nietuzinkowych rozwiązań. Bądź oryginalny albo giń.
Skajter: "Dystrans" stworzony został z myślą wyprodukowania czegoś innego, co nie dla każdego będzie bagatelne w odbiorze. Strona muzyczna wyraźnie zaspokaja aparat słuchowy odbiorcy, o czym świadczą liczne pozytywne komentarze. Możemy mieć zatem pewność, że nie tylko nam epka będzie towarzyszyć na co dzień i będziemy mieli dla kogo tworzyć dalej. Skąd pomysł, żeby na samym początku płyty nawiązać do muzyki SLU? Czy ten follow-up można traktować jako props w stronę reprezentanta Poznania?
Wolik: Hm... Ostatnie dokonania Ryszarda raczej nam nie imponują, natomiast takie płyty jak "Na Legalu" są absolutnymi klasykami na których niejeden słuchacz spalił głośniki. Można powiedzieć, że nasz follow-up jest formą szacunku dla Peji, kiedy jeszcze nie nosił pseudonimu SoLUfka.
Golin: Jasne jak najbardziej. Jesteśmy takimi ludźmi, którzy żyją rapem, budzimy się i zasypiamy z tą muzyką. Znamy większość najważniejszych pozycji, od sampla użytego w danym kawałku po końcówkę rymu, jaka padła w danym wersie. Hip-hop ma również bawić, także stąd wynikał pomysł na ten skit. Często jest tak, że ktoś nie rozumie jakiegoś żartu w otoczeniu czy follow-up'u i to jest zajebisty sposób, by przekonać go do nadrobienia płyt i bycia na bieżąco.

Czy zgadzacie się choć trochę z tezą, ze trzeba być "popierdolonym, żeby robić hip-hop"?
Skajter: Dowodem na to może być opinia osoby, która towarzyszy mi czasem przy robieniu bitów i dość często mi powtarza, że muszę mieć nierówno pod sufitem, jeśli słucham tych samych pętli 300 razy w ciągu kilkunastu minut. Zgadzam się z tym w pełni.
Golin:
"O jak dobrze być pierdolniętym w głowę". Tak a propos follow-up'ów. Oprócz Ryśka, nawiązujecie także do ikony ze Stanów - pana o pseudonimie Diddy.

Czy naprawdę uważacie, że to łajza?
Golin: Jako raper zupełnie nie przemawia do mnie. A to, że jest łajzą, to powiedział jeden z bohaterów mojego kawałka. Gdybym miał się pokusić o jakąś ocenę, to w porównaniu do dorobku 2paca czy Biggiego, który również tam są wymieniani, to jego dorobek wypada dość blado, moim zdaniem. Jednak gdyby nie on to może do dziś nie poznalibyśmy talentu chociażby Mary J Blige czy twórczości wspominanego Notoriousa.

Może jednak przydałoby się trochę więcej szacunku dla osób, które więcej zrobiły dla kultury, jak i dla całej muzyki?
Golin:
Dokładnie takie samo pytanie, pojawiło się w głowie drugiego bohatera skitu, toteż natychmiastowo stanął w obronie Diddy'iego. Jak się ta historia skończyła, wiedzą Ci, którzy przesłuchali płytę. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapraszam do sprawdzenia.

Na płycie wspominacie także o odpowiedzialności w rapie. Jesteście zdania, że pewnych tematów jak seks, przemoc czy melanż nie powinno się poruszać? Co sądzicie o tych, którzy właśnie o takich sprawach głównie rapują?
Wolik: Są to tematy z którymi przeciętny obywatel tego kraju obcuje na co dzień, więc dlaczego nie miałyby być one poruszane w rapie? Sądzę natomiast, że należy znać umiar i pięć razy zastanawiać się nad tekstem i przesłaniem kawałka, który trafi do młodych słuchaczy. Często raperzy stają się idolami młodzieży, dlatego ich teksty powinny mieć bardziej charakter edukacyjny niż demoralizujący.
Golin: Ja jestem zdania, że w rapie można poruszyć każdy temat. Tutaj pojawia się, pytanie w jaki sposób to zrobisz, jak to zobrazujesz, jaką treść zamierzasz przekazać słuchaczowi. Trzeba zdawać sobie sprawę, że za pomocą mikrofonu, MC może mieć ogromny wpływ na słuchacza. Nie unikam również takiej tematyki o jaką zapytałeś, ale czego jestem wrogiem to bezmyślność i rzucanie słów na wiatr.

Mówicie też o podwójnych rymach. Czy wg was w dzisiejszych czasach powinny one znajdować się w każdym tekście? I jaki jest Wasz stosunek do raperów, którzy ich w ogóle nie stosują? Macie do takowych szacunek?
Golin: Nie, pisanie wielokrotnych rymów, nie jest absolutnym przymusem. Ich obecność w tekstach, oczywiście uznaję za atut rapera, gdyż traktuję technikę jako jeden z najważniejszych elementów MC'ingu. A co do szacunku, to naturalnie, nie trzeba być nie wiadomo jak uzdolnionym we wszystkich elementach rapowania, żeby go zyskać.
Wolik:
Oczywiście, że nie muszą znajdować się w każdym tekście. Bardzo fajnie jednak, jak słuchacz dostaję treść okraszoną świetną techniką, to charakteryzuję najlepszych. "Wallskit" ma być raczej ironią, nie chodziło mi o to aby stworzyć stricte wizerunek truskulowca. Jeżeli chcesz uratować truskul... bądź po prostu sobą.
Skajter: Osobiście szanuję każdego MC, który zadowolony jest ze swojego dzieła. Nieraz siadam z ołówkiem w dłoni z zamiarem uzupełnienia kawałka szesnastką i wiem, że niełatwo stworzyć ambitny, budzący emocje tekst. Na razie każde moje podejście kończyło się fiaskiem. Na dzień dzisiejszy wole spędzać czas z instrumentami w dłoni, niezbędnymi do tworzenia muzyki.

Wyjaśnicie słuchaczom tytuł Waszej epki? Czy wolicie, żeby każdy interpretował go na własny sposób?
Golin:
Treścią płyty, zachęcamy słuchacza do nabrania dystansu do wielu spraw, spojrzenia na nie trochę z boku. Ale nie jednorazowego, nie miałbym nic przeciwko gdyby to faktycznie był rodzaj transu... Jasne, nie wykluczamy innych opcji interpretacji jak to robią na maturze z polskiego ostatnimi czasy. A jak już jesteśmy przy polskim, to "Dystrans" jest przykładem neologizmu, co poniekąd odzwierciedla nasze podejście, tak mi przyszło na myśl właśnie.

Macie jakieś konkretne plany odnośnie promocji tego materiału? Teledyski, koncerty, imprezy promocyjne?
Wolik: Mamy pomysł, aby wytłoczyć parę limitowanych egzemplarzy EP-ki. Wszystko zależy od zainteresowania słuchaczy. Imprezy promocyjne mamy co tydzień w toruńskich klubach. Wpadnij do nas i zobacz jak lejemy Colę na beton!
Golin: A o ewentualne koncerty z moim udziałem byłoby ciężko, z racji że na co dzień studiuję za granicą.

Kończąc temat płyty - czemu warto ją sprawdzić? Jak zarekomendujecie ten projekt tym, którzy go jeszcze nie słyszeli?
Golin: Nie boisz się owych rzeczy, trochę innych, które trzymają poziom to zapraszam. Myślę, ponadto, że każdy jest w stanie znaleźć tam coś dla siebie.
Wolik: Zafundowaliśmy słuchaczom cały wachlarz emocji. W 22 minutach zawarliśmy esencję dystansu w różnych formach.
Skajter: Warto ją sprawdzić, bo nie stracisz nic poza odrobiną czasu, a może nawet coś zyskasz...

Jakie są Wasze plany? Gdzie w najbliższym czasie możemy spodziewać się wokalu Golina i podkładów sygnowanych marką Wallcut? Planujecie już kolejny, wspólny projekt czy raczej chcecie trochę od siebie odpocząć?
Wolik: Z racji tego, że znamy się nie od dziś na pewno jeszcze coś razem zrobimy. Spodziewajcie się nas tam, gdzie nie zachodzi słońce, a co do planów... Najważniejszy plan to brak planów.
Golin: Obecnie już w głowie pojawił się mi pewien projekt - jakiś solowy materiał, który będę starał się skrzętnie realizować, czy się uda w pełni, czas pokaże. Jak najbardziej widzę tam również chłopaków, a także biorę pod uwagę kolejny wspólny projekt, robiony wyłącznie na ich bitach. Nie wykluczam również wypuszczenia jakiegoś mixtape'u - a raczej materiału na instrumentalach, zawsze się jarałem takimi rzeczami.
Skajter: Nie rezygnujemy z udziału w konkursach na remixy utworów. Doświadczamy zapotrzebowania na podkłady ze strony operatorów majka, dlatego też chętnie wspieramy MC's własnymi bitami.

Ostatnie słowo na zakończenie wywiadu dla wszystkich czytających.
Golin: Chcieliśmy podziękować w tym miejscu wszystkim, którzy przyczynili się do powstania "Dystransu". Wszystkim, którzy są z nami i tym przeciwko także, dzięki nim równowaga w przyrodzie jest zachowana. Pozdrawiam czytelników, życzę dużego "dystransu" do świata, bycie sobą do końca. 5!
Skajter: "Miej dystans do świata i to wszystko co powiem... nie zmarnuj tego czasu między kołyską a grobem".
Wolik: Nabierajcie "dystransu" do świata!

Podpisano Golin/Wallcut, lat 20, proszę uwierz!Informacje o artykule
Data dodania:2010-01-11
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
karawanamell..., 110 lat
zespół

el dziobakos
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:35:43, 12-01-10
całkiem przyjemna płytka.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-233-111-242.compute-1.amazonaws.com (18.233.111.242). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.