Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Bez pasji nie ma prawdziwych przeżyć - wywiad z Peją

Bez pasji nie ma prawdziwych przeżyć - wywiad z Peją

Autor: D.S.

Dowiedz się więcej o: Peja / Slums Attack.
Jeśli młode pokolenie słucha mojej nowej płyty i kręci nosem - nie obrażę się. Zrozumiem to, oni przecież cały czas się bawią. Ja już przestałem.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z jednym z najpopularniejszych polskich raperów, cieszącym się szacunkiem w całym kraju. Peja wypowiedział się na wiele interesujących tematów, w tym takich jak odbiór jego ostatniej płyty zatytułowanej "Na serio", kwestii samplowania innych artystów, krytyki po zajściach w Zielonej Górze, współpracy z Mrozem oraz wielu innych ciekawych kwestii. Zapraszamy do lektury!

Twoja ostatnia płyta

W ostatnim wywiadzie dla Machiny powiedziałeś, że media hip-hop'owe w Polsce nie spełniają swojej roli i nie chcesz robić z swojej płyty banneru reklamowego. Z jakich witryn więc sam czerpiesz informację o zagranicznym rapie, którego jesteś fanem?
RPS: Powiedziałem, że media ogólnie nie spełniają swojej roli. Jeśli chodzi o media hip-hopowe to według mnie nic się nie zmieniło. Nadal są lepsi i gorsi, równi i równiejsi, poukładani i mniej poukładani (śmiech). Płyty wydaje się po to by media, również te hip-hopowe, mówiły o nich bez jakiejkolwiek stronniczości, dawały info o artyście i inne duperele. Tymczasem artyści mają "obanerowane" płyty logosami wszelakiej maści i na tym kończy się rola mediów. Gdy sięgam po te media rzadko zdarza się by pisały o artyście, "którego medialnie wspierają". Zdarza mi się przebywać na polskich witrynach, bo tak najłatwiej czegoś się dowiedzieć, jednak jako artysta jestem również narażony na obcowanie z "newsami" na mój temat, które od dłuższego czasu prezentują "pudelkowy poziom". Aby tego uniknąć sprawdzam zagraniczne strony wytwórni płytowych zza oceanu, adresy poszczególnych artystów a najczęściej klikam na adres pod zdjęciami w Google i tak wpadam na różne blogi oraz nieznane strony.

Wielokrotnie krytykowałeś sytuacje fonograficzną w Polsce, niski próg uzyskania "Złotej Płyty", wiodący portal hip-hop'owy w Polsce a ostatnio też niektórych raperów z polskiej sceny. Nie chodziła Ci nigdy po głowie myśl o założeniu własnego portalu muzycznego albo przynajmniej bloga, na którym dzieliłbyś się z czytelniami opiniami na temat zagranicznych płyt? Byłem zaskoczony, gdy pokazałeś w jednym z wywiadów swój album ze zdjęciami zachodnich raperów, których wyklejałeś z różnych pism kilkanaście lat temu na początku kariery. Rzadko spotyka się ludzi z taką pasją.
RPS: Nigdy nie miałem ani pomysłu, ani ambicji na własny portal. Nie czułem szczególnej potrzeby uzewnętrzniania moich opinii i uczuć względem innych. Owszem, uwielbiam dyskutować o muzyce nawet godzinami, ale tylko z ludźmi, nie pisze felietonów, recenzji, nie prowadzę bloga, nie udzielam się w necie. Można powiedzieć, że jedyna forma aktywności, jaką przejawiam pod względem znajomości muzyki rapowej to udzielane przeze mnie wywiady. Wspomniałeś o pasji. Bez pasji nie ma prawdziwych przeżyć i nie mnie oceniać czy ktoś tę pasję ma, czy nie. Pisząc o muzyce mógłbym też świadomie bądź nie, urazić niejednego artystę, bądź "artystę". Więc ograniczam się do wypowiedzi na potrzeby mediów. Jeśli ktoś mnie pyta, co sądzę na temat danej płyty a ja ją akurat znam, pokuszę się o kilka słów. Bycie opiniotwórczym nie jest łatwym zadaniem, dlatego wolę czasem w ogóle nie odpowiedzieć na zadawane mi pytania.

Wspominałeś w jednym z wywiadów, że czytałeś biografię Boba Dylana. Gdybym miał wskazać człowieka z polskiej sceny, którego życie w formie książki chciałbym poznać to Twoja osoba znalazłaby się zaraz za Krzysztofem Kozakiem (śmiech). Myślałeś kiedyś nad napisaniem autobiografii? Masz ku temu odpowiednie "warunki"; traumatyczne dzieciństwo, długa droga do sukcesu, liczne skandale i w końcu medialny sukces oraz uwielbienie tłumów. To doskonałe składniki bestsellera.
RPS: Wspominałem gdzieś o tych warunkach. Jeśli znajdzie się więcej chętnych na tego typu lekturę, owszem zrobię to. Jest kilka osób, które proponowały mi tego typu projekt. Jeśli miałbym podsumować moje dotychczasowe życie to jest to odpowiedni moment na pierwszą taką książkę, bo druga najczęściej ukazuje się, gdy jest się na emeryturze, lub, gdy po prostu odchodzisz.

W jednym z ostatnich wywiadów z obiecującym białostockim raperem Hukosem (wspomniany wywiad z Hukosem znajdziesz tutaj - przyp.red.), padło z jego ust stwierdzenie, iż "niebawem nadejdzie nowe pokolenie, nastanie druga era polskiego rapu". Uważasz, że słowa Hukosa w najbliższym czasie mogą się spełnić? Ostatnio powiedziałeś ciekawą rzecz odnośnie świeżości białostockiej Fabuły na przeciw tych samych nazwisk na scenie, które są obecne tu od 10-u lat. Nie uważasz, że obecna sytuacja debiutantów jest komiczna?
RPS
: Powiem tak. Komiczna sytuacja debiutantów to zapewne bezpieczne posadki dla weteranów. Przykro mi to mówić, ale tak jest. Oczywiście istnieje tzw "nowa generacja", ale jeśli nie wpompuje się w to kasy, jeśli media ponownie nie wezmą pod lupę tych wszystkich wspaniałych, młodych i utalentowanych ludzi, tacy jak ja zawsze będą numerem jeden. I okaże się ze polski rap ma też od 40 lat te same gwiazdy, zostanę Krzysztofem Krawczykiem rapu (śmiech). Tylko w Polsce może istnieć tego typu układ. W Stanach ludzie z moim stażem z pełną świadomością oddają pola młodszym i "dorabiają" grając koncerty, na przykład w Europie Wschodniej. Wchodzą nawet na polskie albumy i próbują jakoś podtrzymywać dobra passę, bo oprócz szacunku muszą też z czegoś żyć. U nas jest inaczej. Nie musimy nikomu oddawać tego pola, bo jeśli komuś nie pomożesz i go nie wciągniesz, młodszy kolega nie ma żadnych szans. Jeśli nie zrobimy tego my, to na dzień dzisiejszy nie pomoże mu żadna wytwórnia, żadne media, żaden menadżer. Zdarzyło mi się nierzadko współpracować z debiutanckimi składami czy poszczególnymi wykonawcami. Swoje zrobiłem, potrafiłem wyciągnąć rękę do wielu ludzi. Wielu ludzi potrafiłem tez odrzucić. Kolej na innych. Pomagajcie innym. Ja swoje już zrobiłem.

Gdyby przepisy były bardziej czytelne a starzy muzycy bardziej otwarci na "rapowe covery" polski Hip-Hop doczekałby się hitów, o jakich możemy tylko śnić.

Swego czasu przy okazji konfliktu z Żuromem było głośno o prawach wydawniczych do Twoich poprzednich płyt. O ile prawa do niektórych krążków Slums Attack oficjalnie należą teraz do Terror Muzik, to jak wygląda sprawa z obecnymi albumami wydawanymi w Fonografice? Będziesz mógł za 20 lat wznowić je ponownie?
RPS: Tu się mylisz. Andrzej nie ma żadnych praw do pierwszej płyty Slums Attack. Jestem w stałym kontakcie z Kozakiem, mam z nim umowę, jeśli w/w ma takie prawa to, dlaczego do tej pory nie wydał moich starych produkcji? Jego dystrybutor został poinformowany oficjalnie przez moją wytwórnię, że wszelkie jego działania w odniesieniu do tytułów wydanych nakładem PH Kopalnia oraz RRX będą niczym innym jak nadużyciem. Możesz być pewien, ze katalog Fonografiki nie zniknie z rynku, na którym pojawią się również starsze tytuły. Będę o to walczył przede wszystkim dla dobra ludzi, którzy nie mają możliwości zdobycia tych krążków.

Na początku roku w tygodniku "Wprost" Krzesimir Dębski oskarżył O.S.T.R.ego oraz Molestę o bezprawne wykorzystanie sampli z jego muzyką. Przy okazji zaznaczył, że Ty jako jedyny poprosiłeś go o zgodę. Jak zaopatrujesz się na sprawę samplowania? Kiedyś miałeś podobny problem z Stan Borys'em. Uważasz, że producenci powinni pisać we wkładce płyty skąd pochodzi oryginalny motyw danego utworu? Roy Ayers, który jest najczęściej samplowanym artystą powiedział, że samplowanie jego utworów to największy możliwy komplement. O ile w parze z tym idzie także odpowiednie wynagrodzenie... (śmiech). Co ciekawe, gdy miał przytoczyć zespoły, które najhojniej płaciły za sample, wskazał takie grupy jak A Tribe Called Quest czy Brand Nubian, które do mainstream'owej elity - a więc tej najzamożniejszej - nie należą.
RPS: Nie wystarczy napisać we wkładce płyty skąd pochodzi sampel. Przede wszystkim według polskiego prawa nie ma takiej możliwości żebyś napisał, że jesteś kompozytorem danego utworu, jeśli zawiera on zsamplowany z istniejącej i wcześniej przez kogoś nagranej muzyki. Wpierw musisz uwzględnić oryginalnego kompozytora, co w mojej ocenie jest wysoko krzywdzące dla producenta całego podkładu. Nie ma opcji, że napiszesz jak Puff; wyprodukował numer ze Stinga podpisuje się jako producent i w dalszej kolejności wymienia, że użył sampla z jego utworu. U nas jest na odwrót, przepisy ZAiKSu są tak pojebane, że w obecnej sytuacji to oryginalny wykonawca jest praktycznie kompozytorem Twojego bitu. Jeśli zaznaczysz to w odwrotnej kolejności, wtedy może posądzić Cię o plagiat. Do tego potrzebujesz zgody wszystkich muzyków, którzy nagrali kurwa choćby jedną grzechotkę słyszalną w próbce, którą samplowałeś. Chyba, że istnieje jeden lub dwóch producentów posiadających wyłączne prawa do zarządzania utworem. No i kwestia ostatnia, ale zasadnicza dla nas "biednych rapperków", czyli kasa za zgodę. Krzesimir nie wziął grosza za utwór swojej żony Anny Jurksztowicz, na którego użycie się zgodził. Autor tekstu Jacek Cygan też zachował się spoko, choć w pierwszej wersji ludzie z wytwórni tłumaczyli, że muszę go uwzględnić jako...autora tekstu! Ponieważ w samplu były wyśpiewane przez panią Annę dosłownie dwa słowa ("na dnie"), których autorem jest Cygan. Widzicie wiec, że sprawa samplingu to w Polsce niełatwa sprawa. W dodatku miałem chyba sporo szczęścia, bo syn wymienionych artystów to ponoć mój fan a sam efekt końcowy, czyli nasz podkład na ich samplu bardzo im się spodobał. Nie dziwi mnie zatem, że polscy hip-hopowcy "jadą po bandzie" samplując bez zgody i narażając się na nieprzyjemności, jak ja w przypadku Stana Borysa, który ostatecznie od procesu odstąpił. Gdyby przepisy były bardziej czytelne a starzy muzycy bardziej otwarci na "rapowe covery" polski Hip-Hop doczekałby się hitów, o jakich możemy tylko śnić. Owe hity jak w przypadkach innych krajów niosłyby za sobą duże pieniądze, zarówno dla samplujących jak i samplowanych. Można powiedzieć o kamieniu milowym w moim przypadku. Kolejnym sukcesem jest współpraca Hemp Gru z zespołem Dżem. Tak czy inaczej większość polskich artystów starej generacji uważa, że rapperzy bezczeszczą ich kawałki, korzystając z próbek w dodatku nie pytając o zgodę. Wcale mnie to nie dziwi. Takie bezprawne zapożyczanie to czysta kradzież i brak poszanowania dla czyjejś pracy twórczej. Prawda jest taka, że bez tych próbek nie byłoby Hip-Hopu, również tego polskiego. Gdyby ktoś samplował nasze numery nie pytając o zgodę, też bym się wkurwił. Gdyby ktoś spytał i jeszcze coś odpalił, mógłbym się nawet tym chełpić, czemu nie (śmiech).

Podczas jednego z ostatnich koncertów skrytykowałeś obecną scenę w polskim Hip-Hop'ie. W planach na 2010 roku uwzględniłeś tylko jeden gościnny występ na albumie innego rapera. Chodzi o nadchodzącą płytę PIHa zatytułowaną "Dowód Rzeczowy nr 1". Czujesz się urażony faktem, że niektórzy "koledzy po fachu" krytykując Twoją osobę w szczytowym momencie chcieli ugrać parę punktów? Z tego, co się orientuje to PIH jako jedyny raper spoza Poznania publicznie Cię wsparł i przyznał, że trzyma Twoją stronę. A było to w czasie, gdy media chciały zrobić Cię "trędowatym".
RPS: Krytykowałem konkretne osoby, tych, którzy otwarcie nawiązywali w niewybredny sposób do mojej zielonogórskiej akcji. Nie skrytykowałem polskiej sceny jako całości, bo nie uważam żeby cała scena mnie krytykowała. Tak naprawdę tych krytykujących mnie osób można policzyć na palcach jednej ręki, a związani są na dzień dzisiejszy - bardziej lub mniej - z czołowym prowodyrem całej akcji - Tede. W planach mam wiele gościnnych występów, ale nie czas o tym mówić w pierwszym miesiącu roku 2010. Dlatego wymieniłem tylko PIHa, bo to był na tamten czas pewniak. Na dzień dzisiejszy dochodzi moja zwrotka na nielegal Buczera, robię kawałek na producencki album DNA, cały czas pracuję z White House, szykuje się kolejna nagrywka z Bosskim, utwór z Donem z Tewu, zwrotka na płytę Fabuły, więc chyba mam, co robić i tych zaproszeń nadal jest sporo. Jeśli chodzi o publiczne wsparcie ze strony innych rapperów to zapomniałeś o Pezecie, który jako jeden z pierwszych zareagował po Zielonej Górze. Jest masa ludzi, która mnie wspiera i część z nich sprowadziłem na plan kipu do utworu "Hip-hop". Pewna część ludzi nie dała fizycznie rady stawić się w tym terminie. Zresztą teledysk nie jest wiecem poparcia dla Rycha Peji. Nie wymagam publicznego poparcia ze strony kolegów po fachu. Wystarczy, że wszyscy Ci z którymi trzymam zadzwonili do mnie w momencie, gdy TVN robił swoje. Nie będę jednak pozostawał głuchy na chujowe opinie tylko dlatego, że komuś nie idzie sprzedaż płyt albo, że spanikował, bo ktoś bił się pod sceną, kiedy grał koncert. Ale o tym opowiem już w inny sposób.

Wkrótce po pojawieniu się w sieci "Podsumowania 2009 roku", w którym wspomniałeś o utarczce słownej z Eldo, warszawski raper opublikował na swoim blogu MySpace odpowiedź na Twoje słowa. Jak mógłbyś to skomentować?
RPS: "Chuj mnie obchodzi, co powiedział Eldo". Tę sprawę z Leszkiem mamy już wyjaśnioną...

Na jakim etapie są prace nad "Reedukacją" Slums Attack? W jakich klimatach możemy spodziewać się tej płyty? Całość zostanie wyprodukowana przez Dj Decksa? Kogo planujesz zaprosić na album? Co dzieje się z Icemanem, który kiedyś tworzył Slums Attack razem z Tobą?
RPS: "Reedukację" planujemy wydać jeszcze pod koniec tego roku. Za bitmaking odpowiedzialny będzie Decks, możliwe, że zatrudnimy też Magierę do postprodukcji przy płycie. Sprawa gości jest kwestią otwartą, ale nie koniecznie kluczową. Planujemy zaprosić kilka osób, ale nie będzie to zmasowany atak MC' s jak w przypadku moich solówek. Płyty SLU miały zawsze małą ilość gości, może tylko za wyjątkiem przełomowego dla nas "Na legalu?". Iceman jeśli tylko zechce będzie mógł wspierać nas na trasach. Szczerze na to liczę i mam nadzieję, że da radę pogodzić ojcowskie obowiązki z wyjazdami na koncerty. To chyba na dzień dzisiejszy wszystko.

Może chciałbym być jeszcze czasem tym małym chłopcem, ale nie mam takiego komfortu. Po prostu dorosłem a wraz ze mną moi słuchacze.

W 2009 roku spotkałeś się w Poznaniu ze studentami Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Kto był inicjatorem tej akcji? Jesteś otwarty na tego typu propozycje? Nie byłeś zdziwiony ich niektórymi pytaniami?

RPS: Od kilku lat współpracuję z UAM. Bywam na Wydziale Nauk Społecznych i rozmawiam tam ze studentami i wykładowcami. Większość spotkań odbyło się z inicjatywy dziekana i kilku pedagogów. W zeszłym roku akurat tam nie byłem, ale pewnie chodzi Ci o film ze spotkania z mojego kanału YT. To stare archiwalne rzeczy, które włożyłem jako ciekawostkę, chcąc nie chcąc wkładając kij w mrowisko. Rapper na uczelni? I to w dodatku Peja? Ten, który nie skończył liceum? No wyobraźcie sobie, że Peja robi w życiu różne rzeczy. I niekoniecznie musi się z tym wszystkim afiszować, więc jeśli czasem pokażemy coś innego niż koncerty, wywiady i klipy niektórym ludziom odbiera po prostu mowę. Może to zwykły brak wyobraźni albo mój wizerunek nie pozwala tym ludziom zrozumieć, że w pewnych kręgach społecznych jest miejsce dla Peji. Jeśli nie w wielu.

W utworze "Poszukując Ideału" wspiera Cię wokalnie Mrozu. W jaki sposób jego osoba znalazła się na Twojej płycie? Żałujesz po czasie, że go zaprosiłeś?
RPS: Mrozu wszedł zastępczo w kawałek, który pierwotnie miałem zrobić z Marią Peszek. Maria jednak podziękowała mi, tłumacząc się różnicami artystycznymi. Nie chciała wchodzić w coś, czego nie czuła na sto procent i ja to szanuję. Tymczasem Mrozu był pod ręką, bo wysyłał mi bity co jakiś czas i właśnie w takich okolicznościach zaproponowałem mu udział w płycie, wyjaśniając, że nie mam nikogo na miejsce "Marii Awarii" i czy pomoże skończyć mi ten numer. Odsłuchał go w 5 minut i powiedział, że wchodzi. Po tygodniu miałem gotowe wokale, które wysłałem LA by dokończył kawałek. W zasadzie gdyby nie Mrozu, tego numeru na płycie by nie było. Byłem już lekko wystrzelany z pomysłów pod koniec nagrań a poza tym chciałem z tego numeru zrobić duet, bo pod takim kątem on powstawał. Więc jeśli by się nie dograł, "Poszukując ideału" poleciałby do szuflady. Nie mam powodów by żałować tego zaproszenia. Wszystko, co dobre dla mojej płyty jest słuszne i ten wybór uważam za właściwy. Zachowanie Mroza względem udziału w beefie powinien wytłumaczyć już on sam, nie ja. Bo ja nie mam pojęcia czym on się tak naprawdę kierował nagrywając refren do "Rewolucji". Może po prostu uważa się za solistę, który wykonuje w tym numerze swoją, osobną artystyczną działkę i kumplostwo z Tede nie ma tu żadnego znaczenia. Tym nie mniej wielu ludzi uznało, że biorąc udział w nagraniu chcąc nie chcąc bierze udział w beefie, tak samo jak Tede. Dla wielu ludzi to jest jasne. Sam Mrozu zniknął z mojego życia po koncercie w Eskulapie, na który go osobiście zaprosiłem (premiera płyty "Na serio"). Gratulował mi wtedy zaręczyn i wszystko wydawało się być ok. Nie wiem, jakie jest jego stanowisko w sprawie beefu, bo tak naprawdę nie czułem potrzeby żeby z nim cokolwiek wyjaśniać. Myślę, że chłopak klasycznie popłynął pod skrzydłem Jacka dając się w to wciągnąć, dał się po prostu zmanipulować ot, co. Być może Jacek zasugerował, że pora się określić i podpisać "lojalkę" w WJ.

W niektórych utworach z płyty "Na Serio" zdecydowałeś się śpiewać w refrenach ("Byłem Jestem Będę", "Poszukując Ideału", "KC", ). To odważne posunięcie z Twojej strony i w jakiś sposób przełamanie stereotypu. Możemy oczekiwać więcej tego typu utworów?
RPS: Śpiewanie w kawałkach a może próby śpiewu to nie pierwszyzna, jeśli chodzi o moje produkcje. Więc jeśli twierdzisz, że przełamuję jakiś stereotyp to muszę powiedzieć, że robię to od blisko 10 lat. "Kolejny stracony dzień" z "Na legalu" (2001), "Kto ma wiedzieć to wie" z płyty Ski Składu (Wspólne zadanie" 2003) czy choćby "Tak bardzo chce" sprzed dwóch lat to wszystko są próby śpiewu na moich krążkach. Wiec skoro przy "Na serio" ponawiam ten zabieg, można przypuszczać, że i w przyszłości będę raczył słuchacza tego typu zabiegami. Jestem takim niespełnionym solistą (śmiech). Lubię wyśpiewywać wszelkie partie wokalne w najrozmaitszych numerach, jakie odsłuchuję i to zapewne stąd te moje ciągoty w tym kierunku. Skoro wchodzą mi tego typu rzeczy, dlaczego nie robić tego na swoich albumach? Czy to odważne? Jeśli tak to jestem odważny, sam ustalam co jest dobre dla moich utworów i ponoszę tego konsekwencję. Najczęściej w postaci propsów.

Na Twojej płycie gościnnie pojawił się Chada, który niestety obecnie przebywa w więzieniu. W wywiadzie, który przeprowadziłem z nim listownie wspomniał o Tobie; według jego słów album "Na Serio" jest jedną z najpopularniejszych płyt w ZK. Co sądzisz o solowym krążku Chady?
RPS: Lubię słuchać krążka Chady, ponieważ historie, które na nim zawarł są bliskie memu sercu a w niektórych z nich brałem nawet czynny udział (śmiech). Znam takie życie, o jakim nawija Chada, więc po części utożsamiam się z jego solowym albumem. Można oczywiście zarzucić Chadzie monotematyczność, ale jeśli odbierasz tę produkcje jako koncept album wszystko nabiera właściwego znaczenia. Pozdro Chada, trzymaj się!

Ostatnimi czasy stałeś się bohaterem serwisów plotkarskich, które donosiły o Twoich zaręczynach z Pauliną. Dodatkowo na którymś z portali wyczytałem także, że biegle znasz język rosyjski i węgierski. Czułeś się kiedyś pokrzywdzony albo poirytowany czytając o sobie w Internecie?
RPS: Staram się nie czytać tych wszystkich ekskrementów. Jestem człowiekiem, który posiada swoją wrażliwość a często potrafię być nadwrażliwy, dałem tego wyraz w Zielonej Górze a po tych wydarzeniach przestałem się po prostu przejmować patologią, którą niektórzy próbują nazwać dziennikarstwem. Niestety newsy na wiodących portalach internetowych muszą mieć sensacyjną nazwę, fakty są fikcją a rzetelne dziennikarstwo to kropla w morzu potrzeb. Jak reagować na coś, co zostało stworzone dla określonych potrzeb przeciętnego, sfrustrowanego Polaka, który potrzebuje tej pożywki jak wody lub tlenu, by móc odreagować niepowodzenia pisząc posty, tudzież niewybredne komentarze? Styl dziennikarski niczym nie różni się od stylu anonimowych forumowiczów, mało tego te dwie osobno a paradoksalnie razem funkcjonujące ze sobą "komórki społeczne" formują niespotykany twór, który toczy ludzi sztuki i mediów jak pierdolony rak. Nie jesteśmy w stanie reagować na wszystko, co ten twór nam funduje. I też potrafimy odreagowywać. Po prostu wyjeżdżamy do ciepłych krajów np. do Dubaju a ich zwyczajnie chuj strzela.

Swoje nagrałem. I swoje zrobię. Cokolwiek to znaczy.

Swego czasu wyraziłeś zażenowanie sytuacją, w której dziennikarz ubiegający się o wywiad z Tobą pyta tylko o kontrowersyjne sprawy związane z Zieloną Górą czy beef'ami. Nie sądzisz, że takie tematy są dla zwykłych słuchaczy oraz także dla Twoich fanów po prostu najciekawsze?
RPS: Spytaj moich fanów, co jest dla niech bardziej absorbującym tematem. Czy wylewanie na moją osobę pomyj po Rapgrze czy newsy na temat płyty, wywiady pod kątem określonej działalności Rycha Peji? Nie pod katem działań w Zielonej Górze. Beefy? Beefy to przede wszystkim kawałki a nie pseudo newsy czy kolejne rewelacje na temat; "co Rychu powiedział na scenie, czego nie powiedział i jaki grał diss w danym mieście". To przecież oczywiste, że jeżeli robisz dissujące numery, które są lotne i ludzie domagają się ich na koncertach oznacza to, że je zagrasz. W Polsce widzę tego typu działalność urasta do rangi skandalu. Głównie za sprawą działu na waszym portalu o wdzięcznej nazwie Donosy. A więc donosiciele donoszą, że Peja zagrał "Wszystko na mój koszt". Ja pierdolę. Afera na całego. I jeszcze potem wszyscy krzyczeli: "Jebać Tedego". Przecież tak nie można. Co kurwa nie można? Po to są beefy. To stan wojny i jeśli dzieciak chce się czegokolwiek o tym dowiedzieć to posłucha numerów albo pójdzie na koncert. O czym tu jeszcze dyskutować? Czy mam potrzebę interpretowania swoich numerów w wywiadach i tłumaczenia ludziom, po co i na co? Przecież kawałki są przejrzyste, nie potrzeba do nich dodatkowych objaśnień. Czy sprawia mi dodatkową przyjemność gadać na temat Jacka w każdym z wywiadów? Nie bardzo. Skoro jestem tematem na wywiad, to wolę ten wywiad spożytkować pod kątem promocji swojej osoby, a nie gadać w kółko, że mam beef i co ja takiego nie wymyślę i nie zrobię. Mam beef i chuj. Swoje nagrałem. I swoje zrobię. Cokolwiek to znaczy.

W Polsce panuje przekonanie, że beefy powinny odbywać się bez użycia wulgaryzmów. Mam wrażenie, że wiele osób uważa, iż dobry diss to taki, w którym wykonawca w grzeczny sposób wytyka błędy merytoryczne przeciwnika.  Co o tym sądzisz?
RPS: Mam wrażenie, że przeciętny słuchacz polskiego Hip-Hopu aspiruje do bycia ciotą. Nic więcej. Jeżeli słuchaczy rażą wulgaryzmy to albo są ciotami, albo chcą żeby Hip-Hop był kurwa w klimatach "Arki Noego". Albo większość z nich jest po prostu hipokrytami, sami używają tych tzw. wulgarnych słów, które są w powszechnym użyciu również w życiu codziennym, chwalą zagraniczne "fucki'" a Peji wytykają polskie kurwy i chuje. W dodatku chwalą każdą płytę Ostrego, na której te same kurwy i chuje już im nie przeszkadzają (śmiech).

Jesteś odporny na krytykę? Co Cię bardziej uraziło w zachowaniu Tedego; jego szydercze komentarze na facebook'u czy może sam fakt, że osoba którą uważałeś za "przyjaciela" postanowiła Cię skrytykować?
RPS: Jak każdy potrafię przyjąć konstruktywną krytykę. Sam krytykuję, więc dlaczego nie miałbym podlegać krytyce? Z Tede sytuacja wygląda w ten sposób, że jemu nie chodzi o żadne pobicie dzieciaka, nie chodzi mu o wizerunek Hip-Hopu. On włączył się w to od samego początku z premedytacją. Erratę zaczął pisać jak tylko odłożył słuchawkę po rozmowie ze mną. Jak na chłopca z licencjatem z dziennikarstwa odrobił lekcje, widząc, że temat Zielonej Góry jest jego szansą na promocje własnej osoby, ba nawet muzyki, bo z tego tytułu po tylu latach udało mu się w końcu sprzedać złoto i na dodatek tylko dlatego, że wydał podwójny krążek. Przyjaciółmi nigdy nie byliśmy. Ale zawsze potrafiliśmy wymienić uprzejmości, nikt nikomu nie prawił komplementów czy złośliwości. Zawsze czułem, że Jacek jest typem człowieka elastycznego, który potrafi się dostosować do każdych warunków, tak cool facio, który jest dla wszystkich w porządku i zawsze uśmiechnięty. Takich kolesi nie da się nie lubić, prawda? Tyle tylko, że na takich kolesi trzeba mieć oko, bo to nienormalne, że on z każdym jest "na kumplu" i że wszystko mu gra tam w duszy. To może oznaczać, że koleś jest albo bardzo interesowny, co pozwala mu prostytuować się w całej rozciągłości znaczenia tego słowa poprzez najróżniejsze dile. A po drugie może być na maksa fałszywym człowiekiem. Nie można przecież lubić wszystkich bez wyjątku i być dla nich w porządku. Gdy wieszał mi się napierdolony na ramieniu zeszłego lata na festiwalu w Giżycku tuż przy wejściu na scenę pomyślałem; spoko to przecież człowiek jak każdy. Dziś uważam, że ten człowiek ma ogromne problemy ze sobą. I jeśli nie uzyska fachowej pomocy to przepadnie. Wiem, co mówię. Jeśli ma prawdziwych przyjaciół to zwracam się do nich by zareagowali. Nie chcemy przecież kolejnej straty w polskim Hip-Hopie.

Rozmawiał: Dawid Szynol
Foto: Hubert Sobalak, Radosław Kuśmierz

Sprawdź również:
Rychu Peja SoLUfka - Na Serio - kup płytę
Rychu Peja SoLUfka - Na Serio - recenzja
Oficjalna strona internetowa
Zorganizuj koncert Peji w swoim mieście!

Dowiedz się więcej o: Peja / Slums Attack.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-03-30
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:6.36 (33)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
D.S., 30 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Nieśmiertelny uliczny przekaz - HipoToniA / Nie Dla Wszystkich - wywiad
Mój duch jest wolny i lubi robić to, co chce - wywiad z Cirą
Chada, Pono, Fu, Buszu i inni charytatywnie dla Maćka - wywiad
Życie jest sztuką kompromisu - wywiad z HipoToniĄ
"Ludzie biorą to w ciemno" - wywiad z SMA

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Los Dziobacoss.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:13:26, 30-03-10
o rysio.

DR.SLAFF
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:26:40, 30-03-10
Bardzo dobry wywiad, propsy Rychu!

GreenPeace
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:30:05, 30-03-10
Dobry wywiad.

TurboDymoWoman
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:34:13, 30-03-10

Spoko wywiad, Rychu napewno jest symbolem polskiej rap sceny! Co do wojny to huj go wie kto gada prawde, moze rzeczywiscie Tede chciał sie wypromowac a moze poprostu poczuł sie zazenowany tą sytuacją!!! Z drugiej strony Rysiek gdyby nie twoj freestyle nie było by beefu!!! I tyle w temacie:) Pewne jest jedno ta wojna dopiero sie zacznie na dobre wraz z nowym krązkiem Peji:) pozdro


Atars
Autor: Atars   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:51:57, 30-03-10
WKONCU KURWA DEBIL NAUCZYŁ SIE UDZIELAĆ WYWIADÓW.RYSIU DOPIERO POZNAJE CO TO JEST HIP HOP,TROCHE PRZYKRE ALE MOZE DO 50 OGARNIESZ TEMAT

zjebany zjeb
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:58:32, 30-03-10
pozdro rychu

Camillson
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:01:23, 30-03-10
Przecież równie dobrze ten beef mógłby być z Eldo albo Molestą bo tak samo potępili Peje. Beef jest tylko zasługą Rycha i jesgo marnego freestyle'u. Jeśli chodzi o te wulgaryzmy w dissach, to Tede też ich używał ale tu chodzi o to że lepiej zjebać kogoś dobrym argumentem niż nazwać go kurwą bez argumentacji. Nikt tu kurwa nie jest ciotą, taka prawda.

Absinth
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:06:06, 30-03-10
to nie jest fajne ziom

dabek33
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:14:08, 30-03-10
rychu dobrze gada pozdro

obserwacja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:15:45, 30-03-10
Bardzo dobry wywiad.Rychu dobrze gada,szacun dla niego.PROPSY PEJA! :)

DW202JA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:20:41, 30-03-10
Błazen.

Majka_Radosz_Krzyżanowska
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:22:15, 30-03-10
TAK KOŃCZĄ FRAJERZY. DO PIERDLA Z NIM

blaze82
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:23:03, 30-03-10
nie lubilem smiecia po starciu z kasta i killazami. hej
-----------
Ostatnia edycja: 2010-03-30 12:23:21

POPI_ZNOWU_NA_BANIE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:23:14, 30-03-10
NIE CHCIALO MI SIE NAWET PRZECZYTAC TEGO GOWNA DO KONCA. NUDNE W CHUJ.

MSCTM
Autor: MSCTM   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:39:19, 30-03-10
good shit

Atars
Autor: Atars   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:45:05, 30-03-10
TO JAK WYROK WINOWAJCY,BEKA Z MISIA

obserwacja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:45:46, 30-03-10
SPIERDALAC SŁUCHAC TEDEGO JAK WAM SIE NIE PODOBA.

dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:48:29, 30-03-10
RAP TO ON

BIAŁA RASA ARRYJSKA DUMA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:49:05, 30-03-10
DO PIERDLA Z NIM!!!!!!!!!

WLKP ZAWSZE W GRZE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:50:33, 30-03-10
Dobry wywiad jak kazdy z konkretnym tematem :)

Atars
Autor: Atars   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:50:58, 30-03-10
SPIERDALAJ SŁUCHAJ RYSIA MISIA CO MA AUTO BEZ PRAWAJAZDY

Karif
Autor: Karif   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:52:58, 30-03-10
A ydźcie mi z tą peją... !!

BAZUKA.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:00:46, 30-03-10
Dobry wywiad, nie pierdolcie

EXPERT Ancymon
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:04:36, 30-03-10
RYCHUJ PEJA SZNOROWKA. JAK SIE NIE NACPASZ NIE NACHLEJESZ TO JESZCZE SKLADASZ ZDANIA. TYLKO DLACZEGO NIE WIDAC TEGO W TWOICH DISSACH?! KIEDY ODPOWIEDZ PENERZE?

artur8352
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:05:45, 30-03-10
Nooo Klasa jak zawsze  i dobre spotrzezenie co do Disów i obecnych klimatow w hip-hopie ... To nie muzyka dla ciot co wielkokrottnie powtarzam .. trzymaj sie

mateo308
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:08:07, 30-03-10
jako że peji nie słucham na co dzień i mam trochę o nim inne zdanie to przyznam wywiad z nim był świetny po za tym to jeden z najlepszy raperów w Polsce który też zrobił świetne kawałki wiedz nie można powiedzieć że jest złym człowiekiem

ajs_lajt
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:15:30, 30-03-10
dobry wywiad
pozdro

ogarnijSIe
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:35:35, 30-03-10
DOBRY WYWIAD POZDRO RYCHU

PEJA KRÓL RAPU GIMBUSY

Mr.Muscle
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:14:07, 30-03-10
I też potrafimy odreagowywać. Po prostu wyjeżdżamy do ciepłych krajów np. do Dubaju
DUBAJ TO NIE KRAJ PATAFIANIE

Żwir_ek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:16:42, 30-03-10
Dobra robota!

Gocha_
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:23:32, 30-03-10
Dla mnie liczy sie rap a nie to jaki naprawde jest Rychu czy Jacek,wazne sa ich dokonania w rapie a nad reszta sie nie zastanawiam.

I tak nikt nie dojdzie do prawdy jakie sa czyje intencje i kto w czym widzial interes.
Moze i Jaca chcial wyplynac na sprawie zadymy w Zielonej wazne ze wynikiem tego jest dobra plyta a co do Rycha "Na serio" to tez  dobry material,elo!

Furjat
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:31:10, 30-03-10
Tede przy Peji jest nikim

T.P.G.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:31:53, 30-03-10
Dobry wywiad
Pozdro Rychu

UFOPORNO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:32:27, 30-03-10
Dobry wywiad ale co do tego piewu to z Ryka jest raczej cienki piosenkarz

Riddlebox
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:35:30, 30-03-10

Peja nr 1.


Rigobert
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:38:46, 30-03-10
Dobrze Gada Pozdro Ryszardo SLU GANG zawse na zawse

sztuk umar przecież
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:03:06, 30-03-10
dobry wywiad.

KrzyczeJPJPNa100%
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:04:12, 30-03-10
Dobry wywiad! SLU na zawsze!

PanKracy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:08:41, 30-03-10
Wątpię ,że wszystkie słowa tu zawarte zostały wypowiedziane przez Rycha, nie ten styl.  Jeśli ktoś uważa Na serio za lepszą od NOJI czy Na legalu  ,ba inspirującą do najlepszej Rycha jest śmieszny ta płyta jest przeciętna ,a każdy ją chwali bo jest na pewno lepsza od SLU czy Styla które są słabe więc musieli patrzeć przez pryzmat ostatnich dwóch płyt.

StevenSeagal
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:15:33, 30-03-10
TY W OGÓLE MASZ SZYJE PO TYM KOKSIE?

pozioma89
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:20:48, 30-03-10
peja zawsze spoko

deska aka fajny temad
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:29:24, 30-03-10
peja PEJKA

dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:30:43, 30-03-10
CZARUŚ jaki koks co jaki koks spalic w pizduuuuuuuuuuuuuuuu

Mamed Khalidov
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:38:00, 30-03-10
Wole juz slucha penera ktory dobrze gada niz tego jebanego grubasa co zrobil hit z 2009 roku cipy,cipy łaała

dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:38:12, 30-03-10
www.youtube.com(...)dex=0
Odp na mixtape tdf

Archiwum X
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:49:19, 30-03-10
Wkrótce po pojawieniu się w sieci "Podsumowania 2009 roku", w którym wspomniałeś o utarczce słownej z Eldo, warszawski raper opublikował na swoim blogu MySpace odpowiedź na Twoje słowa. Jak mógłbyś to skomentować?

RPS
: "Chuj mnie obchodzi, co powiedział Eldo". Tę sprawę z Leszkiem mamy już wyjaśnioną...

Oj leszek był wpierdol co nie?

brotherontherun
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:53:48, 30-03-10
"chwalą zagraniczne "fucki'" a Peji wytykają polskie kurwy i chuje. W dodatku chwalą każdą płytę Ostrego, na której te same kurwy i chuje już im nie przeszkadzają (śmiech)."
ale zawiść... a to wypowiedź ze stycznia, mamy koniec marca; jestem przekonany, że informacja o platynie mc i producenta OSTRego mooooocno ukuła "artystę" Ryszarda- no bo jak to możliwe sprzedać 30 tys. boxów w miesiąc- nie udzielając żadnego wywiadu, zero promocji z jego strony- tylko Tytus subtelnie poinformował o dacie premiery+klip;
Peja przez kilka dni był w każdej stacji informacyjnej i nie sprzedał nawet 15 tysi... tak kończą "artyści"

dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:54:09, 30-03-10
Słuchaj nigdy nieodsłuchałem żadnej całej płyty TDF nawija o niczym dosłownie o niczym ale to nieznaczy że pare kawałków mi sie podoba a co do mixtepu na ryśka to fajny mixtape bo nawija o czyms

dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:57:51, 30-03-10
www.allegro.pl(...).html
HAHAHAAHAHAHAH AH BEKA HAHAHAAH BEKA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

tha shizznit
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:08:26, 30-03-10
dobry wywiad, rychu jak zawsze wie co mowi, ale chujowo sie czytalo.. co to za czcionka? rozmiar? makabra!

Black12222
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:43:06, 30-03-10
Hejting;/ szkoda mi was ludzie, fani Rysia to ogry mówicie?? Wasz poziom jest niższy niż ogra;/ Fan Peji  powie  ze tede to kurwa fan tedego że rychu... i tak w kółko, moim zdaniem wywiad dobry, szczery itp... W ogóle ostatnio Peja zbiera "+" nie licząc oczywiście ZG za to duzy "-"

FoShoHitz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:45:12, 30-03-10
Chyba dla większości z tych co się tutaj udzieli to była jedyna lektura w życiu... pfffffff

bart_io_we
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:48:18, 30-03-10

ignns
Autor: ignns   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:06:37, 30-03-10
Szanowny panie "artysto" ...
Z powyższego wywiadu wynika że jednak umiesz składać zdania złożone, i to nawet bez kurw, pedałów i chujów. Szkoda że tylko na piśmie. Ciekaw jestem co miałeś na myśli mówiąc: "swoje zrobię, cokolwiek to znaczy". Niepokoi mnie tylko zwłoka prawie 4 miesięcy za którą tak krytykowałeś swego oponenta. Życzę wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

Pozdrawiam, fan twojego POGROMCY!!!

Jaareeek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:08:29, 30-03-10
Dziś uważam, że ten człowiek ma ogromne problemy ze sobą. I jeśli nie uzyska fachowej pomocy to przepadnie. Wiem, co mówię. Jeśli ma prawdziwych przyjaciół to zwracam się do nich by zareagowali. Nie chcemy przecież kolejnej straty w polskim hip hopie.

temat Zielonej Góry jest jego szansą na promocje własnej osoby, ba nawet muzyki, bo z tego tytułu po tylu latach udało mu się w końcu sprzedać złoto i na dodatek tylko dlatego, że wydał podwójny krążek.

złoto miał  przed tym całym beefem więc tu nie ma racji, a z tym, że TDF ma jakiś problem , to chyba troszeczke przesadza,  przecież to Rysiek chodzi na spotkania AA :D  wywiad spoko.

Poirot
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:20:58, 30-03-10
Bardzo dobry wywiad, propsy Rychu!

Fl0wVirrus
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:47:44, 30-03-10
Za dużo czytania, nie chce mi się. Nie warto!

TDf<3:*
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:49:17, 30-03-10
Jako fan Tedego ( co widać :D ) uważam , że trzeba mieć do Peji szacunek za to co zrobił dla polskiego HH i nawet dissy TDFa nie zmienią mojego zdania

NOTE2.1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:19:08, 30-03-10

TEDE ZŁOTO MIAŁ JUŻ ZA INE PŁYTY , KIEDY peja NIE WIEDZIAŁ CO TO JEST


Bucano
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:28:33, 30-03-10
Dobry wywiad

brotherontherun
on nie jest zazdrosny o sprzedaną ilość płyt, tylko o to, że OSTR też używa wulgaryzmów a nikt nie zwraca na to uwagi

Dirty123
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:31:46, 30-03-10
Dobry wywiad , duzo prawdy i szczerosci , ree!! bedzie wypas :)) a hejterzy psuja klawe .I.

zjemciepizdo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:33:12, 30-03-10
KURWY, PIERDLA SIĘ NIE ŻYCZY


<Martin Riggs>
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:38:13, 30-03-10
Dobry wywiad wielkie propsy!!!!!
POZDRO!!
SLU 4 LIFE !!!

Tommy DeVito
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:42:08, 30-03-10
KURWY, PIERDLA SIĘ NIE ŻYCZY

dokładnie

Piona Rychu, szacuneczek że przy 'Na legalu?' spędzalem całe dnie z głośnikiem przy uchu, ze teksty które tam nawinąłeś do tej pory potrafię przytoczyć z pamięci, rób hajs i pierdol resztę, choć późniejsza Twoja droga artystyczna do mnie nie przemawia.

Kurwa dzieciaki, wiecie co to 'CNO' co to 'Zwykła codzienność' 'no powiedzcie politycy co to kurwa jest?'.

To samo TDF, ktory jest jaki jest ale tez mam do niego szacunek.

Jedziecie po wszystkim i po wszystkich, chuj mnie obchodzi, jestem ponad. Nawet jeśli sami odpierdalają autodissy i żenadę DZIŚ to szacunek im się należy za WCZORAJ.
-----------
Ostatnia edycja: 2010-03-30 18:42:39

xmadziulaxx
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:43:53, 30-03-10

Rysiu na tvn24.pl już jadą po Tobie że rozpoczęła się sprawa w sadzie z koncertu w Zielonej Górze. ;/

SLU !!!!!


U'RE_ALL_SLUT'S
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:46:00, 30-03-10
NIE CHCE TU HEJTOWAC BEZ SENSU, ALE KURWA CO ZA GOSC?! JAK KTOS JEST ZA NIM TO JEST OK, ALE JUZ JAK

KRYTYKUJE TO WROG I CHUJ, SWIETA KROWA? POZA TYM RYCHU JAKI Z CIEBIE ARTYSTA? LITOSCI.....

NIE WIEM ZA CO TE 'PROPSY ZA WYWIAD' I JESZCZE JEDEN FAKT-''Mam wrażenie, że przeciętny słuchacz polskiego hip hopu aspiruje do bycia ciotą. Nic więcej. Jeżeli słuchaczy rażą wulgaryzmy to albo są ciotami, albo chcą żeby hip hop był kurwa w klimatach "Arki Noego".

NO TO KWESTIE TYCH TWOICH PLATYN MASZ WYKLAROWANA, A TWOJA WYPOWIEDZ SWIADCZY O TWOIM

OGRANICZONYM UMYSLE, ALE FAJNO ZE JESTES RYCHU!!

brotherontherun
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:11:23, 30-03-10
Autor: Bucano tak, ale w związku z platyną tdd, też ma ciśnienie;)

Jaareeek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:32:30, 30-03-10

A tak z ciekawości - która z twoich ostatnich solówek była najbliżej Złota?

Tede: Jakby tak liczyć ilością wydań, to "Ścieżka dźwiękowa" ma podwójne Złoto, a jakby tak dalej policzyć, to mogłoby się okazać, że mam już parę Złot na koncie, tylko może o tym nie wiem. "Hajs, hajs, hajs" zrobił Złoto na pewno, "S.P.O.R.T." to Platyna podwójna na pewno - 80 tys. egzemplarzy tej płyty poszło. Powiem ci tak: jedni, jak dostaną Złoto, wieszają sobie je w salonie, a drudzy, tak jak Ostry, mają ją na płasko. Ja swoją powieszę albo w kiblu, albo też będę ją miał na płasko (śmiech).

 

muzyka.interia.pl(...)98,,5

 

to tak a propos tego, że Tede  zdobył złotą płytę dzięki  Ryśkowi;)

 


-----------
Ostatnia edycja: 2010-03-30 19:33:24

Naj_Dee
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:44:45, 30-03-10
Do tego człowieka trzeba mieć szacunek on jest fantastyczny
Wywiad git
pozdro dla wszystkich fanów Pei ; )

Kohó
Autor: Kohó   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:19:37, 30-03-10
Spoko wywiad

KRWIOMOCZ
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:22:02, 30-03-10
JA PIERDOLE. PEJA NAUCZYL SIE CHYBA PISAC, CO NIE OZNACZA, ZE I TAK JEST JEBANYM DEBILEM REPREZENTUJACY BIEDE INTELEKTUALNA. MOZE WYPIERDALAC. NIECH ZROBI MIEJSCE PRAWDZIWYM RAPEROM.

Cesss
Autor: Cesss   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:22:43, 30-03-10
Ciekawie ile doszukiwałeś się tego drobnego błędu z tym Dubajem - Chociaż jakby pomyślał chwile dłużej to by rozkminił zdanie w odpowiedni sposób, że ten twój upatrzony "Dubaj" nie był przykładem KRAJU tylko miejsca kojarzonego z synonimem "ciepły kraj" ty jebany idioto ...

Następny mistrz świata nagle wymaga tekstu na poziomie profesora ? H-H to nie muzyka wywodząca się z uniwersytetu (chociaż ja i tak osobiście czytając wywiady uważam że poszczególni raperzy naprawde zajebiście ogarniają temat wypowiadania się w tym Rychu)

Szacunek za wkład w tą kulturę
Wywiad spoko, pzdr

brotherontherun
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:38:31, 30-03-10
Autor: Jaareeek - nie widziałem tego wywiadu, Ścieżka Dźwiękowa ma podwójne złoto? Mam ten krążek na półce i powiem szczerze, że nie wierzę! S.P.O.R.T. to na pewno, hajs hajs hajs też, ale Ścieżka Dźwiękowa? Cholera, aż z ciekawości poszukam na stronie zpav'u
5 za ten link do wywiadu!


waiting4sun!
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:40:43, 30-03-10
"Mam beef i chuj. Swoje nagrałem. I swoje zrobię. Cokolwiek to znaczy."

mnie wystarczy.

CZEKAMMMM!!

jogurt2009
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:09:56, 30-03-10
ostanie godziny
W.E.N.A Wyższe Dobro  allegro.pl(...)63078

OneMic
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:16:29, 30-03-10
www.youtube.com(...)8ji1I

a mnie to wystarczy! :)

TEN WASZ TEDE SAM NA WAS JEDZIE I MA WAS W CHUJU... CHODZI MU TYLKO O HAJS, HAJS I JESZCZE RAZ HAJS


brotherontherun
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:24:39, 30-03-10
Autor: Jaareeek na stronie ZPAVU nie ma żadnych informacji, możliwe, że WJ nie złożyło papierów o złoto;

OneMic
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:55:03, 30-03-10

Radar96
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:55:53, 30-03-10
zajebisty wywiad! pozdro Rychu ;)

przypadkowy turysta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:09:11, 30-03-10
Ktoś tu napisał:

"W ogóle ostatnio Peja zbiera "+" nie licząc oczywiście ZG za to duzy "-""

Starałem się przypomnieć sobie te wszystkie plusy i niestety pamiętam tylko takie:

- freestyle 
- dziwna akcja z podłogą
- granie dissu na WOŚP
- freestyle nr 2 gdzie Rychu grał jako support
- zapowiedz dissu a później oświadczenie ze jednak dissu nie będzie, po tym jak TEDE storpedował mu pomysł na diss
- odcinanie się w wywiadzie od filozofii JP będąc w bluzie HWDP

Pytanie tylko czy to plusy?

Rysiek pewnie coś puści 1 kwietnia i co by to nie było to Jego fani pewnie będą piać z zachwytu. Pamiętajcie tylko, że Rychu już nie odkręci już jednej rzeczy:  Rychu pokazał nam jak właśnie zachowuje się raper, który przerżnął beef.  Ja nie pamiętam aby jakiś raper tak przeżywał beef, żeby robił takie akcje. Dlatego właśnie ciężko zazwyczaj było wyłonić zwycięzce. Rychu ułatwił werdykt i pokazał  jak się zachowuje raper, którego ktoś dojechał dissami. Pierwszy raz byliśmy świadkami  prawdziwego KO w beefie.


Atars
Autor: Atars   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:23:15, 30-03-10
WYPIERDALAJ,A SMIECIA DO PIERDLA

NAVY
Autor: NAVY   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:55:18, 30-03-10

Rysiu pisze:" Owszem, uwielbiam dyskutować o muzyce nawet godzinami, ale tylko z ludźmi "... hehe zwierzęta wynocha ,dobry wywiad :)
Znalazłam jeszcze jedno luzackie zdanie:"Mam wrażenie, że przeciętny słuchacz polskiego hip hopu aspiruje do bycia ciotą" i nie wiem co o tym myśleć :):):):) to sie nazywa poczucie humoru


przypadkowy turysta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:10:18, 30-03-10
to nie jest nic śmiesznego, bo jeżeli ktoś woli więcej trafnych i ciętych argumentów okraszonych tylko wulgaryzmami od dissów opierających się  głównie na bluzgach to ma być od razu ciotą?

Przecież nikogo nie rażą tu bluzgi, tylko przekładanie ich nad treść.

Zresztą to samo probówał zzrzucić Tedemu  w jednym z dissow:

"chcesz przysapać znów pojedziesz tylko:kurwa?
bo ubogi zasób słów synonimem twego gówna?"

co było śmieszne zresztą biorąc pod uwagę że w erracie prawie bluzgów nie było. A teraz sam używając takiego argumentu ludzi od ciot wyzywa.

HIPOKRYZJA

Wciągam was dupą
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:21:16, 30-03-10
NIE CZYTAŁEM, CZEKAM NA WYROK SĄDU

VEGETA.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:23:13, 30-03-10
''Zapraszamy do przeczytania wywiadu z jednym z najpopularniejszych polskich raperów, cieszącym się szacunkiem w całym kraju.''

Czyzby. Przeciez z niego wszyscy beke tocza. Same zjeby go popieraja, ktorych i tak brutalnie zamorduje.

OneMic
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:25:17, 30-03-10

PolskiPolak
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:28:47, 30-03-10
Ej, czy to Tede ma problemy ze sobą ? Co Ty Rychu nie powiesz

Obiektywny_albo_nie
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:30:16, 31-03-10
www.plotek.pl(...).html  to nie jest początek choroby psychicznej każdy normalny olewa programy tego typu chyba że TDF poczuł się urażony że brak go w jury.

brotherontherun
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:50:31, 31-03-10
Autor: Obiektywny_albo_nie ale to była zwykła dyskusja na facebooku tede między znajomymi, co w tym złego? on nie poszedł do programu 'fakty po faktach' i nie odpowiedział na pytanie K.Durczoka "co myślisz o Kasi Cichopek?";
zrobił to na fb i frajerem jest jakiś denuncjator amator- być może donos złożył doktor Plama z czerwoną mordą


dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:23:10, 31-03-10
Ludzie Ludzie MASAKRA właśnie miałem iść spać ale że jestem fanem Rycha wszedłem na Jego kanał na youtube www.youtube.pl/pejaslumsattack i masakra zapowiedz jest film zapowiedz Peja vs HIP HOP lol jaram się masakra byłem pierwszy Rychu pozdro czekamy

Bluźnierca
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:33:19, 31-03-10
Czytam wasze komentarze to tak se myślę że niektórzy są poziomem pięciolatków i inteligencją chyba też.

Chip-Chop.pl
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
06:34:10, 31-03-10
Z pewnych źródeł wiem że peja sam napisał ten wywiad i pytani i odpowiedzi i długo to trwało

obserwacja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:30:20, 31-03-10
^Autor: Chip-Chop.pl chyba ie głowa oli człowieku,haha

Hurricane Game
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:57:32, 31-03-10
RYCHU ZAWSZE SPOKO
proste że prosto.

OneMic
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:22:15, 31-03-10
www.youtube.com(...)8ji1I

Macie waszego króla Tedzika

BuuuuuHahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

shadymarshall
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:39:44, 31-03-10
piona Peja!!

100% Rap
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:47:03, 31-03-10
chcialbym miec jego plyty u siebie na polce bo u nas za chuj nie mozna juz kupic zadnych ciekawych plyt. w potem wielkie pierdolenie ze ludzie plyt nie kupuja

kwiatyzła
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:11:10, 31-03-10
bardzo dobry wywiad. Czekam na reedukacje

lucci 017
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:03:26, 31-03-10
Peja się skończył na Tabasco. Teraz już tylko do linczów na dzieciach się nadaje.

dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:53:50, 31-03-10
muzyka.wp.pl(...).html           TEDE
NAPRAWDE POTRZEBUJE POMOCY
-----------
Ostatnia edycja: 2010-03-31 13:54:31

dssdSLUGANG
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:58:58, 31-03-10
muzyka.wp.pl(...).html TEDE
NAPRAWDE POTRZEBUJE POMOCY

Cytuje tedego słowa ,,że każdy hiphopowiec to jest cham prosty, kurwa 15 lat musze z tym walczyć przekonywać świat że niejestem taki jak tamci

Dzieci wasz idol to wzykła ściema dla niego liczy się HAJSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
Więc nawijaj se o felgach to dla fanów twych obelga

przypadkowy turysta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:38:57, 31-03-10
dsssdSLUGANG  - lepiej odnies sie do dwoch moich postów - bo jakos dziwnie przemilczales - a taki aktywny jestes w tym temacie

No chyba że wolisz wklejac tu linki do jakis plotakarskich portali i oburzac sie tym, co TEDE powiedzial a pewnie kazdy z wchodzacych na to forum dokladnie uwaza tak samo jak TEDE.

I dopuki nie odpiszesz mi argumentów na to , że zachowania Ryśka ( wymieniłem wyżej)  to nie była żenada i nie swadczyło o przerżnięciu beefu, to daj se spokój z wpisami na forum. Podniecasz sie ostatnio wszystkim jak Chinczyk tartą cegłą.

<Bujak>
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:49:52, 31-03-10
Dobry wywiad.

pejaslu3lamery
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:18:01, 31-03-10
dubaj to kraj hahahahahahaha wypierdalaj wiesniaku kurwa

pejaslu3lamery
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:21:23, 31-03-10
jebac tego indyka fajny gardziel rychu wypierdalaj sie ruchac z gandziorem

Atars
Autor: Atars   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:13:05, 31-03-10
UPPPPPPPPP

Gdzie jest hajs mój?
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:37:02, 31-03-10
Jestem fanem Tedego. Do Peji nic nie mam.
Wywiad jak najbardziej w porządku i ciekawe słowa Ryśka o Jacku. Mam nadzieję, że się kiedyś pogodzą i nagrają coś jeszcze. Już taką nadzieję miałem przed beefem.

Al Dente zbanowany kolejny raz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:59:06, 31-03-10
TY DEGENRACIE 6 KWIETNIA POJDZIESZ DO PAKI I BEDZIE SPOKOJ!

Szeryf
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:27:43, 31-03-10

Dziś uważam, że ten człowiek ma ogromne problemy ze sobą. I jeśli nie uzyska fachowej pomocy to przepadnie. Wiem, co mówię. Jeśli ma prawdziwych przyjaciół to zwracam się do nich by zareagowali. Nie chcemy przecież kolejnej straty w polskim hip hopie.

 

HAHAHHAHAHHA CO ZA IDIOTA PIERDOLONY NIE WIERZE


Okeyi
Autor: Okeyi   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:54:48, 31-03-10
n/c

MozeszMiTylkoPociagnacDrutaPedale
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:51:57, 31-03-10
CO ZA SPEDALONY KULFON

Obiektywny_albo_nie
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:53:56, 31-03-10
Tak czytając te wpisy tutaj to widzę że fani TDF są albo ślepi albo tępi, nawet jak on by się dał w dupsko posunąć na scenie i pokazały by to wszystkie media to  byście napisali że zrobił to dlatego że jest wyluzowany i ma takie podejście do swojej osoby.Kurwa ludzie troche obiektywizmu odpierdolił kaszane jadąc po Santor, jebie mu się już od tego prochu w głowie.

Sheyk
Autor: Sheyk   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:04:32, 01-04-10
PEJA-CZARNY WRZEŚIEN
całą płyte można juz pobrac!
macie link!

tnij.org(...)nload

grz92
Autor: grz92   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:45:30, 01-04-10
Wywiad fajny.
Chociaż w każdym wywiadzie mówi, że przyjmuje z godnością krytykę, nie zawsze tak jest.

Sheyk
Autor: Sheyk   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:08:38, 02-04-10
Siijcie nowego PEJE!

tnij.org/peja_cw_download

SLU i Nic Innego
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:37:02, 02-04-10

PeOeMPeA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:39:59, 02-04-10
Dobre pytania = dobre odpowiedzi

GieDwa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:01:49, 03-04-10
jedyne co mi sie w wywiadze nie podoba 'nie chcemy przeciez kolejnej straty w polskim hip hopie' (Rysiu nie naziazuje tu do smierci) no to albo trzymamy sie wersji 'przestan nagrywac bo robisz to chujowo i wypierdalaj ze sceny' albo 'no robisz to zle ale zostan bo.. szkoda zebys odszedl' (?) chyba ze zle to rozkminilam. ale wywiad jaknajbardziej zajebisty i kurwa szczery ze strony Peji do publiki! propsy! ;) a tak do złota dla krazka tedego 'sciezka dzwiekowa' ... chujostwo ;/ kupilam ale nigdy nie stala u mnie na polce...

Romanooo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:37:11, 05-04-10
aLDENTE FAJA

NOTE2.1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:19:58, 06-04-10
DLACZEGO peja KURWĄ JEST

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-206-194-161.compute-1.amazonaws.com (18.206.194.161). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.