Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Jesteśmy mieszanką wybuchową - Dwóch Warszawiaków

Jesteśmy mieszanką wybuchową - Dwóch Warszawiaków

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Dwóch Warszawiaków.
Najnowsza produkcja różni się od poprzednich przede wszystkim tym, że my jesteśmy bardziej dojrzali i świadomi swoich możliwości. Ponadto, mamy nadzieję, że każdy słuchacz zauważy iż "Nic na siłę" to wyższy poziom zarówno artystyczny jak i techniczny wykonywanej przez nas muzyki.

Kilka tygodni temu swoją premierę miał najnowszy, czwarty już albumu Dwóch Warszawiaków pt. "Nic na siłę". Z tej okazji zapraszamy do przeczytania rozmowy z autorami materiału, czyli duetem Kolso i Cyjan. W wywiadzie m.in. o powstawaniu płyty, promocji, konkursach, koncertach i nowych projektach. Zapraszamy do lektury.

Materiał na najnowszy albumu powstawał przez 4 lata. To trochę długo... Dlaczego prace się tak przeciągały? Czy właśnie stąd wziął się tytuł płyty "Nic na siłę"?
Dwóch Warszawiaków:
Przez te cztery lata sporo się w naszym życiu działo. Dużo rzeczy należało ogarnąć, nad wieloma się zastanowić - przede wszystkim jak dalej będzie wyglądała nasza muzyczna przyszłość. Brak koncertów po wydaniu trzeciej płyty "Tego jeszcze nie grali..." na chwilkę zgasiło naszą zajawkę do robienia muzyki. Tytuł "Nic na siłę" wyraża nasze podejście do życia - jeśli jest 'zajawka' na robienie kawałków to działamy, jak jej nie ma to nie spinamy się na siłę.

Macie na koncie cztery krążki, ale wg Was "Nic na siłę" to najlepszy album, który do tej pory udało Wam się nagrać. Generalnie zawsze najnowsze dziecko twórcy cieszy go najbardziej, ale w czym tak naprawdę upatrujecie wyższość tego materiału nad poprzednimi?
DW: Najnowsza produkcja różni się od poprzednich przede wszystkim tym, że my jesteśmy bardziej dojrzali i świadomi swoich możliwości. Ponadto, mamy nadzieję, że każdy słuchacz zauważy iż "Nic na siłę" to wyższy poziom zarówno artystyczny jak i techniczny wykonywanej przez nas muzyki. Do nagrań udało nam się zaprosić wielu zaprzyjaźnionych muzyków a partie instrumentów dogrywanych na żywo są lepiej dopasowane do klimatu kawałków i podkładów muzycznych. Całość tworzy dużą dawkę solidnego rapu.

"Płyta zwiera 16 utworów utrzymanych w stylistyce oldchoolowego rapu połączonego ze specyficznym klimatem stołecznego miasta" - czyli jakim? Jakich przymiotników użylibyście do opisania warszawskiego Hip-Hopu?
DW: Jak wiadomo, dla każdego klimat Warszawy może kojarzyć się z czymś innym. Dla nas ten specyficzny klimat można określić jako: luźny, szczery, miejski, różnorodny, ciekawy.

Krążek ukazał się już przeszło miesiąc temu. Z jakim znalazł się zainteresowaniem, z jakimi opiniami?

DW: Wiadomo, że Dwóch Warszawiaków to zespół znany na undergroundowej scenie i tu płyta została przyjęta bardzo pozytywnie. Na koncertach, które mamy okazję czasami grać słuchaczom również podoba się prezentowany materiał.  I to nas bardzo cieszy, w końcu robimy coś nie tylko dla siebie ale przede wszystkim z myślą aby inni również dobrze bawili się przy naszej muzyce. Jeśli chodzi o szerszą publiczność, to sprawa się nieco komplikuje. Dążymy do zaprezentowania swojej twórczości w jak najszerszych kręgach jednak realia rzeczywistości są bardziej brutalne niż by się wydawało. Ciężko jest się przebić z własną muzyką bez znajomości, układów...  Jednak dla nas najważniejsze jest to, że realizujemy własne hobby - robimy muzykę, która sprawia nam sporo satysfakcji. Tak więc na pewno się nie poddajemy :)

Skąd pomysł aby płytę promować czterema video promomixami?
DW: Promocja w Internecie to, to czego nie można było pominąć. Ilość promomixów nie była zaplanowana, jednak przy produkcji każdego mięliśmy określone cele. Należy podkreślić, że wszystkie promomixy zostały zrealizowane własnymi siłami  - począwszy od pomysłu a kończąc na ich realizacji. Praca nad filmikami sprawiała nam wiele frajdy i miała służyć przede wszystkim sukcesywnej promocji materiału, nad którym pracowaliśmy przy produkcji płyty "Nic na siłę". Jak sam zauważyłeś materiał na krążek powstawał 4 lata, sukcesywnie do nagrywanego materiału powstawały również promomixy.

Będą jakieś teledyski do najnowszej płyty?
DW: Bierzemy pod uwagę 3 kawałki, do których chcieliśmy nakręcić teledysk. Jednak ze względu na fakt, iż sami realizujemy te materiały wszystko zależy od naszych możliwości finansowych. Wolimy nakręcić jeden dobry materiał niż 3 kiepskiej jakości. Na razie w naszych głowach powstają koncepcje jak to przedstawić tak, aby teledyski oddawały w najlepszy sposób klimat nagranych kawałków.

Tytuł "Nic na siłę" wyraża nasze podejście do życia - jeśli jest 'zajawka' na robienie kawałków to działamy, jak jej nie ma to nie spinamy się na siłę.

Płytę zaczyna intro z folklorystyczną przyśpiewką. Od razu przypomniało mi się jak niektórzy mówią aby eksportować polska muzykę etno / folk / muzykę tradycji i źródeł itp. Zastanawiam się jednak czy gdyby raperzy zaczęli rapować w swoich regionalnych gwarach to czy reszta sceny zaakceptowałaby to? Co myślicie o rapie po śląsku czy kaszubsku?
DW: Intro na płycie to wynik żartu sytuacyjnego, który miał miejsce gdy trwały prace nad nagrywaniem materiału  na płytę. Otóż pewnego ranka ojciec Tomka, który wstał po imprezie na straszliwym kacu powiedział:" Folklor!!! Folklor się liczy". Do dzisiaj nie wiemy o co chodziło, ale to stwierdzenie na dobre zakorzeniło się w naszym slangu. Tak się nam to wtedy spodobało, że postanowiliśmy naszą płytę zacząć właśnie od ludowej przyśpiewki. Miało to przede wszystkim dla nas znaczenie ze względu na zaistniałą sytuację.

Jesteście laureatami konkursu HaiHa 022 oraz festiwalu Hip-Hop Praga. Czy zwycięstwo w takich konkursach daj coś poza satysfakcją? Czy jest to realna szansa dla młodych składów na wybicie się?
DW: Niestety zwycięstwo w konkursach to tylko kwestia prestiżowa i możliwość sprawdzenia własnych możliwości. Zdecydowanie nie jest to sposób na wybicie się. A szkoda...

Na Waszej stronie wyczytać może, że wśród waszych ulubionych wykonawców są Cypress Hill i Nas. Tak się składa że będzie można ich posłuchać na żywo na tegorocznym Open'erze. Wybieracie się może? A może jakieś inne koncerty zapadły Wam w pamięć?
DW: Cypress Hill i Nas to artyści, którzy faktycznie są jednymi z naszych ulubionych, jednak ta lista jest dosyć długa, więc nie ograniczalibyśmy się tylko do tych dwóch. Na Opener niestety się nie wybieramy, z powodu innych planów, które niekoniecznie wiążą się naszymi zainteresowaniami muzycznymi :). Jeśli chodzi o koncerty zapadające w pamięć to zdecydowanie możemy przywołać pierwszy w Polsce koncert GURU oraz występ Mobb Deep w Stodole. Jesteśmy przekonani, że każdy kto był na tych koncertach wie na czym polegała ich niepowtarzalność.

Kolso - człowiek do rany przyłóż, Cyjan - mieszanka wybuchowa. Dogadujecie się na zasadzie przyciągania się przeciwieństw...? Czy takie różne charaktery pomagają w tworzeniu muzyki?
DW: Faktycznie, jesteśmy mieszanką wybuchową. Dzięki różnicom w charakterach uzupełniamy się, zarówno muzycznie jak i w kwestii pisanych tekstów. Jest jeszcze jedna ważna cecha, która dominuje w naszym duecie  - zmienna zajawka do tego co robimy. Wiadomo, że każdy z nas ma lepsze i gorsze dni, czasami zastanawiamy się czy to co robimy ma faktycznie sens i wtedy jak jeden z nas ma taki gorszy dzień to drugi mobilizuje do dalszego działania. Dzięki temu tworzymy muzykę już 10 lat. Kwestia charakterów nie jest jednak najważniejsza  o wiele istotniejsze wydaje nam się nasze pokrewieństwo - w końcu jesteśmy kuzynami :). Dzięki temu między nami nie ma niezdrowej  rywalizacji.

Macie za sobą ponad 60 zagranych koncertów. Czy "Nic na siłę" będzie promowana jaką trasą?
DW: Bardzo byśmy tego chcieli, jednak dopóki nie znajdziemy sponsora lub wsparcia wytwórni muzycznej trudno będzie zorganizować takie przedsięwzięcie. 

Może na koniec kilka słów o projekcie Syrop?
Kolso: Projekt Syrop to dwóch zajawkowiczów, dla których chęć robienia muzyki jest elementem koniecznym do normalnego funkcjonowania :) Ja czyli Kolso z Dwóch Warszawiaków i Igor z Mama Selita spotkaliśmy się jakieś 3 lata temu w studiu Mintaj. Obaj byliśmy zaangażowani w zupełnie inne projekty muzyczne, jednak moje podkłady i lekkość pióra Igora tak się nam zgrały, że postanowiliśmy zrobić coś wspólnego. Przyjaźń i podobne gusta muzyczne sprawiły, że powstał Syrop. Właśnie kończymy pracę nad naszym debiutanckim albumem pt. "Sztajer Selekta", który ukaże się pod koniec czerwca br. Co prawda mamy już na koncie wygraną w konkursie Hip-Hop Praga, jednak swój debiutancki koncert zagraliśmy ostatnio podczas Nocy Muzeów w Warszawie. Okazało się, że Syrop przyjął się z entuzjastyczną reakcją słuchaczy więc liczymy również na pozytywny odbiór debiutanckiego krążka, do przesłuchania którego wszystkich serdecznie zapraszam.

Dowiedz się więcej o: Dwóch Warszawiaków.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-06-07
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:4.86 (7)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Mgr. Plebs
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:19:53, 07-06-10
czwarty już albumu

Boski
Autor: Boski   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:45:02, 07-06-10
HAHAHAH CO ZA PLEBS

s3pq
Autor: s3pq   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:07:06, 07-06-10
Całkiem niezła płyta, dobrze się jej słucha, czyli propsy za robotę na luzie bez sponsoringu...

psd
Autor: psd   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:49:56, 07-06-10
nie znam

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-204-183-113.compute-1.amazonaws.com (34.204.183.113). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.