Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

"Ludzie biorą to w ciemno" - wywiad z SMA

"Ludzie biorą to w ciemno" - wywiad z SMA

Autor: D.S.

Dowiedz się więcej o: SMA.
Wyszło wiele lepszych produkcji i na pewno wyjdą kolejne już niedługo. No ale ile ludzi tyle opinii więc zdarzają się negatywne również. Cenie sobie jednak konstruktywną krytykę i na taką zawsze czekam.

"Fajne uczucie jak w 2002 roku sprzedajesz ponad 200 egzemplarzy swojego dema, nikt cię nie zna, nie ma linków, nie ma YouTube, nie ma MySpace, pojawiasz się znikąd a ludzie biorą to w ciemno i przybijają piątkę na koncercie". Zapraszamy do przeczytania wywiadu z opolskim raperem SMA, który z okazji dekady działalności udostępnił w sieci najnowszy album zatytułowany "83". Krążek z gościnnym udziałem Jareckiego i BRK, Okolicznego Elementu oraz wielu innych raperów i DJ można pobrać TUTAJ. W naszej rozmowie poruszyliśmy takie tematy jak kondycja opolskiej sceny, płyta "Mucha Nie Siada", prace nad albumem, koncerty oraz wiele innych ciekawych spraw. Zapraszamy do lektury!

Parę tygodni temu odbyła się premiera Twojego krążka "83". Patrząc na ogrom pozytywnych komentarzy na pewnym znanym forum, możemy wnioskować, że nagrałeś jedną z najlepszych płyt w tym roku :). Jak sam odnosisz się do tych opinii? Mają do Ciebie jakąś wartość?
SMA: Bez przesady. Wyszło wiele lepszych produkcji i na pewno wyjdą kolejne już niedługo. No ale ile ludzi tyle opinii więc zdarzają się negatywne również. Cenie sobie jednak konstruktywną krytykę i na taką zawsze czekam. Dostaje ostatnio wiele meili z propsami, także każde miłe słowo jest bardzo budujące i zawsze miło jest poczytać pozytywne opinie na temat płyty, nad którą się trochę pracowało i włożyło dużo czasu i serca w jej powstanie.

Album "83" został wydany na dekadę działalności. Jak wspominasz te 10 lat spędzonych z rapem? Warto było poświęcić tyle czasu muzyce, która tak naprawdę oprócz satysfakcji nie przynosi żadnych dochodów?

SMA: Mam mega sentyment do czasów gdy zaczynaliśmy się bawić w rap. Pamiętam pierwsze domowe nagrania w pokoju, wszystkie oldskulowe akcje. Wiadomo, że więcej włożyliśmy w to siana czy zdrowia ale zupełnie nie żałuje tego. Pieniądze też z tego jakieś były ale nie oszukujmy się, bez szału. Ogólnie to poznałem dużo spoko osób w tych czasach, zagraliśmy wiele fajnych koncertów, 2002-2005 to taki okres, że "czasy lepsze, że tak powiem".

Jak zaczynałeś swoją przygodę z rapem? Co sprowokowało Cię do złapania za mikrofon? Przez te dziesięć lat osiągnąłeś jakieś sukcesy?
SMA: Podczas całej zabawy w rap spektakularnych sukcesów to nie było. Fajne uczucie jak w 2002 roku sprzedajesz ponad 200 egzemplarzy swojego dema, nikt cię nie zna, nie ma linków, nie ma YouTtube, nie ma MySpace, pojawiasz się znikąd a ludzie biorą to w ciemno i później przybijają piątkę na koncercie, że dobry materiał. Kiedyś w 2004 roku Magazyn HH ogłosił konkurs na demo roku, wystartowały 63 ekipy a my jako Delta zajęliśmy 7 miejsce, dzięki temu później wywiad w gazecie i na dołączonej płycie do magazynu nasze kawałki. Później w 2006 i 2007 brałem udział w przeglądach zespołów hh w województwie opolskim, gdzie zająłem kolejno 2 i 1 miejsce. No i teraz ta płyta to moje największe osiągnięcie.

Kiedyś Opole było kojarzone z hip hop'owych festiwali, dziś z twórczości Jareckiego/BRK i wytwórni Step Records. A co ty sądzisz o scenie w Opolu? Na kogo jeszcze warto zwrócić uwagę?
SMA: Z producentów to muszę wymienić Kosę, który ma milion winyli w domu i ciągle ma nowe sample i bębny. Każdy bit gniecie głowę. Robi takie bity których po prostu lubię słuchać. Warto sprawdzać jego epke "Tomekkk i ziomy" z 2009 roku. Kolejny to Snobe, znany ze współpracy z Mesem, Rahimem czy Lilu, bit orkiestra. W 2005 roku nagraliśmy kawałek "streetball" na jego bicie a ten numer dalej brzmi jak wyprodukowany wczoraj. Następnie DJ BRK, co zresztą będzie można usłyszeć na płycie "Mucha Nie Siada". Smaży takie petardy, że do dziś boję się go zapytać o to, co on pije przed tym jak zamierza zrobić bit. Dalej Mejdej, Urb, każdy kto zna Okoliczny Element czy produkcje Dinala wie co potrafią zrobić, specyficzne brzmienie, siekają takie pętle, że niszczą umysł i rozkładają na łopatki. Opole ma wyluzowany klimat i to wie każdy, kto zna produkcje ze stolicy polskiej piosenki. Jeśli chodzi o raperów to mamy Dinal, Okoliczny, Jareckiego i cała Kultórwa, CWM/Czynnawymowa, Banger Boyz, Kidmana. To jest taka czołówka, rozpoznawalni poza Opolem na bank i działająca na lokalnej scenie już ponad 8 lat. Jest też wiele ludzi, którzy coś tam rapują, na osiedlach jest po kilka zespołów. Ich dokonania są na opolskirap.pl wiec nie starczyłoby miejsca by każdego wymieniać. Parę składów już zawiesiło działalność chyba bo nie słyszałem nic od nich od 6 lat.

Mam kilku ziomów co mówią szczerze, że coś im się nie podoba i to jest spoko właśnie bo potrafią wytknąć każdy błąd lub to, co im się nie podoba.

Wracając do tematu płyty "83", nie było żadnych rozmów na temat wydania krążka w Step Records? Współpracujesz z tym labelem w jakiś sposób?
SMA: Jestem za mało znanym typem by inwestować we mnie pieniądze które raczej nie zwrócą się. Wiemy jaka jest sytuacja ¾ debiutantów na legalnych produkcjach. Więc wolałem sam zainwestować w to i sam ponieść koszty wydania tego digipaku. Średnio bym się czuł jakby ktoś był w plecy z hajsem przez mój rap. Oczywiście fajnie by było kiedyś wydać legalną płytę ale już nie za wszelką cenę. Nie mam ciśnienia by to było w empiku. Dobry nielegal też można wypromować i dotrzeć do wielu ludzi. Kontakt ze Step Records mam dobry, gdyż mieszkam blisko tej wytwórni. Znam Pawła już kilka ładnych lat i wiele mi pomógł. Dzięki niemu też ta płyta jest dostępna na preorder.pl

Jaki koncert wspominasz najlepiej? Masz zamiar zorganizować imprezę promującą krążek "83"?

SMA: Trochę tych koncertów było, udanych jak i mniej udanych. Ale do dziś mam ciary na plecach jak przypomnę sobie supporty przed Molestą, Ostrym, HG, Pihem czy Peją. Na taki koncert przychodzi ponad tysiąc osób i każda osoba bawi się z Tobą, jest zawsze zajebisty kontakt, mistrzostwo. Zdarte gardło i sto procent zaangażowania. Zresztą każdy kto był na moim koncercie wie, że nie ma rapowania do podłogi tylko dobry kontakt z publiką i show. Czy będzie impreza promująca "83" to nie mam pojęcia ale chętnie zagrałbym ten materiał bo jest mocno koncertowy.

Mam kilku ziomów co mówią szczerze, że coś im się nie podoba i to jest spoko właśnie bo potrafią wytknąć każdy błąd lub to, co im się nie podoba.
Możemy spodziewać się teledysku do któregoś z utworów z nowej płyty? Gdybyś miał nieograniczony budżet, to do którego kawałka chciałbyś zorganizować klip?
SMA: Pomysł na klip jest, zobaczymy co z tego wyjdzie i czy wypali. Na razie nie ma co mówić o tym więcej, czas pokaże.

W pierwszym kawałku z płyty rapujesz o "polonii w Anglii". Pracowałeś kiedyś za granicą? Jeśli tak, to czym się zajmowałeś?
SMA: Nie pracowałem. Ale większość ludzi z mojego osiedla tam mieszka. Siedzą tam już bardzo długo, ogarniają życie, zakładają rodziny. Kontakt mamy rzadki a gdyby nie Internet to nie byłoby żadnego. Wiem, że radzą sobie tam dobrze dlatego cieszę się że im się układa bo jechali tam w ciemno. Zawsze jak wracają na dwa tygodnie do Polski to jest grubo. Pozdro dla wszystkich tam!

"Pozmieniało się, dorosłość nas dopadła/już mam w dupie to, co miała dać nam rapgra". Na co tak naprawdę może liczyć podziemny raper w Polsce? Na koncerty za zwroty i parę dobrych słów od znajomych?
Stawki za koncerty to już kwestie indywidualne. Każdy ma jakieś już wymagania. Raz zagrasz za zwroty plus coś tam jeszcze a raz za dobre słowo. Komentarze od znajomych są często za miłe. Z reguły propsują bo tak trzeba i wypada. Ale mam kilku ziomów co mówią szczerze, że coś im się nie podoba i to jest spoko właśnie bo potrafią wytknąć każdy błąd lub to, co im się nie podoba.

Czym zajmujesz się na co dzień? Skończyłeś studia? Pracujesz?
SMA: Skończyłem studia, pracuję, starcza mi na wszystko plus jeszcze trochę tak więc rap to raczej zajawka, pasja. Ale mam już coraz mniej na to czasu, siema dorosłość. Jednak mam nadzieję, że nie przeszkodzi nam to w uruchomieniu nowego projektu Mocne Wersy, który chcemy zacząć ogarniać po wakacjach.

Mam mega sentyment do czasów gdy zaczynaliśmy się bawić w rap. Pamiętam pierwsze domowe nagrania w pokoju, wszystkie oldskulowe akcje. Wiadomo, że więcej włożyliśmy w to siana czy zdrowia ale zupełnie nie żałuje tego.

Na czym będzie polegać ten projekt? Kto jeszcze będzie pracował nad "Mocnymi Wersami"?
SMA: Jest to projekt z Kosą, może jeszcze z kimś, ta kwestia nie jest zamknięta na chwilę obecną. Póki co powstają luźne, wstępne numery dla siebie bo są pomysły, są coraz lepsze bity i można coś z tego fajnego zrobić jak nam czas pozwoli i będzie zajawka na to. Ale w tym roku na bank to nie wyjdzie.


Mam mega sentyment do czasów gdy zaczynaliśmy się bawić w rap. Pamiętam pierwsze domowe nagrania w pokoju, wszystkie oldskulowe akcje. Wiadomo, że więcej włożyliśmy w to siana czy zdrowia ale zupełnie nie żałuje tego.
Album "83" postanowiłeś oddać ludziom za darmo udostępniając go w formacie mp3 w Internecie. Czym spowodowana jest ta decyzja?
SMA: Chęć dotarcia do wielu osób. Chociaż i tak wiem, że gdybym nie dał za darmo to i tak by pojawiła się w necie. Ale dałem na dwóch serwerach i do chwili obecnej jest już ponad 2 tys. ściągnięć z nich. A wiem, że już są kolejne linki w sieci od miesiąca. Więc nie wiem dokładnie ile ludzi już to ma. No i chciałem być fair, spodoba Ci się album, lubisz kolekcjonerskie wydania 2-łamowych digipaków, to za grosze możesz sobie kupić znając wcześniej zawartość.

Oprócz tego album dostępny jest w limitowanej edycji na www.preorder.pl. Czy jeśli ktoś zaspał Twoją premierę, ma jeszcze jakieś szanse na zdobycie "83" w wersji fizycznej? Jaki był nakład tej płyty?

SMA: Nakład był niewielki, 100 sztuk gdyż nie było sensu robić 200 czy 500 nie będąc pewnym czy to zejdzie. Bardziej to z chęci posiadania fajnie wydanej płyty niż mega zysku. Ale widzę, że płyty schodzą bez jakiejś wielkiej promocji i jak będzie taka potrzeba to nie wykluczam dotłoczenia albumu. A wydanie jest dobre dzięki projektowi graficznemu okładki jaki wykonał Filip Rauczyński. Pozdro dla niego z tego miejsca bo sieknął to wszystko na ostatnią chwilę i wyszło to naprawdę dobrze, że mucha nie siada.

Jak przebiegały prace nad płytą "83"? Długo nagrywałeś materiał na ten album?
SMA: Niektóre zwrotki są starsze, inne nowe. Ale wokale zacząłem rejestrować w październiku 2009 i w kwietniu czy maju 2010 nagrana została ostatnia szesnastka. Nagrywało się bez ciśnień, brak terminów, pełen luz. Fajnie, że udało się utrzymać do końca w tajemnicy prace nad płytą. Wiele osób było w szoku, że znienacka to wychodzi. Kilka osób udało mi się zaskoczyć tym wydawnictwem i to na plus wiec jestem zadowolony.

Na krążku znajdziemy gościnne zwrotki najlepszych zawodników z Opola. Mamy Jareckiego, BRK oraz Mejdeja i Ninja z Okolicznego Elementu. Jak Ci się z nimi współpracowało?
SMA
: Wszystko elegancko. Jarka znam tyle lat, że musieliśmy w końcu zrobić wspólny numer. Mam nadzieję, ze jeszcze nie jeden nagramy. Sprawdzaj płyte "Mucha Nie Siada" bo to będzie dobra petarda. DJ BRK skrecze już mi zrobił na demie w 2007 roku, także podejście profesjonalne, raz dwa i już masz skrecz. Chłopaki z Okolicznego też idealnie, dajesz bit, temat i czekasz. Po chwili masz zwrotki i słyszysz, że są w formie cały czas. Nowy Okoliczny, jak ma kiedyś wyjść, to będzie klasyczny ogień. Do tego na płycie mamy Kose, Szczuba z Banger Boyz, Jonia i Rzyda z CWM/Czynnejwymowy, Czeskiego, znanego freestylera. Największy wpływ na płytę ma Kosa, bo zrobił wszystkie bity i dograł się do trzech numerów, u niego także cała płyta byłą nagrywana. Jeszcze DJ Z-Mike mi sieknąl wiele skreczy i cutów na album, że jak tego słuchasz to w szoku, w szoku. No i DJ Dro, który 40 sekundowymi cutami fenomenalnie rozpoczął album. Dla każdego z nich wielkie dzięki i szacun za pomoc w ogarnięciu tej płyty.

Rozmawiał: Dawid Szynol

Dowiedz się więcej o: SMA.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-07-08
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:6.73 (11)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
D.S., 30 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Nieśmiertelny uliczny przekaz - HipoToniA / Nie Dla Wszystkich - wywiad
Mój duch jest wolny i lubi robić to, co chce - wywiad z Cirą
Chada, Pono, Fu, Buszu i inni charytatywnie dla Maćka - wywiad
Życie jest sztuką kompromisu - wywiad z HipoToniĄ
Albumy i kobiety są dla mnie tajemnicą - wywiad z donGuralesko

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Platty Lorenc
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:56:21, 08-07-10
Dobry wywiad.

KUPIDYN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:13:14, 08-07-10
dobry opolski rap. propsy leca.

real truskul
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:18:54, 08-07-10

Słyszałem tę płytę już ponad miesiąc temu, zajebiste bity są.


PRAWDA BOLI CO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:25:52, 08-07-10
BEKA BO PAMIETAM JAK CHCIALEM HEJTOWAĆ TEN ALBUM Z ZASADY DLA PDTRZYMANIA FORMY HEJTINGU ALE PRZESLUCHALEM I NAWET KURWA DOBRE WIEC MALY PROPS LECI.

EXPERT Ancymon
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:37:02, 08-07-10
TYP KSERUJE WANKZA NA POTEGE. JEBAC PIEPRZONEGO KSEROBOJA. POWINIEN DOSTAC SAZNY WPIERDOL ZA TO. POZATYM TO JEBANY NOSKILLL BEZ WALASNEGO STYLU I PRZEKAZU.

PRAWDA BOLI CO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:49:08, 08-07-10
HAHA, EXPERT WIDZE WAKACJE SIE ZACZELY I JUZ 24H NA FORUM CO WALBRZYSKI SMIECIU, KOPIO AL DENTE.

drombosek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:59:04, 08-07-10

ZłodziejDupeczek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:46:52, 08-07-10
ZAJEBISTY ALBUM SMA - 83

Platty Lorenc
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:07:02, 08-07-10
No zajebista płyta. Opole rośnie w siłę.

KIPSON
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:58:33, 08-07-10
10/10

ZGNIŁKO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:39:38, 27-01-11
JEBAC RAP LAMUSY

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-236-15-142.compute-1.amazonaws.com (3.236.15.142). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.