Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

"Ale czarni to my nie będziemy nigdy", czyli wywiad z górnośląskim zespołem PomaU

"Ale czarni to my nie będziemy nigdy", czyli wywiad z górnośląskim zespołem PomaU

Autor: metr52

Pomau jest spadkobiercą zespołu Promagiel, który w 2006 roku wypuścił płytę Rapexpol SA (wydaną przez wytwórnię 311.pl). Na początku 2009 roku ekipa rozszerzyła się o zespół utalentowanych muzyków, w wyniku czego Pomau wykracza poza tradycyjnie rozumiany hip-hop, a z mozaiki styli, wśród których doszukać można się zarówno funku, jazzu jak i progresywnego rocka, kipi niepowtarzalna, pozytywna energia.

Tworzycie różne projekty "Bek-On n Dekim", "Ą˘

Czyli podsumowując więcej czasu zajmują Ci projekty Bek-On Dekim, Bek-On HejDej czy próby, koncertowania z zespołem PomaU?
Bek-On:
Akurat jest taka sytuacja, że w przeciwieństwie do kolegów z zespołu mam więcej czasu niż oni, dlatego też "napociłem" 3 projekty w jednym czasie, więc jedno z drugim mi nie kolidowało i na wszystko znalazłem czas. Mam nadzieje, że już za niedługo te projekty się ukażą, przynajmniej solowa płyta, z Dekimem też już zaczynamy pracę nad nagrywaniem.

A Tobie Dekim jak pracuje się w projekcie Bek-On Dekim i PomaU? Godzisz to jakoś czy jednak brakuje czasu?
Dekim:
Z mojej strony to wygląda tak, że faktycznie, jak to wspomniał wcześniej Tomek, projekt Bek-On n Dekim to była taka podstawa, z której później jakoś weszliśmy do PomaU i staramy się to jakoś wszystko godzić. Na pewno z mojej strony jest to o tyle skomplikowane, że mam małe dziecko, więc dużo czasu spędzam w domu: pomagając, opiekując się Hanią, ale staram się to jakoś godzić. Właśnie projekt Bek-On n HejDej powstał, dlatego, że Tomek nie mógł się doczekać na moje zwrotki, więc stwierdził, że zrobi solówkę z tego, co już ma. (śmiech) Ale teraz jakoś staramy się to wszystko godzić, ogarnąć.

Jak daleko zaszły Wasze prace nad nową, długogrającą płytą PomaU? Kiedy możemy się jej spodziewać?
Kapa:
W zasadzie mamy nagranych 9 kawałków, a zrealizowanych, granych na koncertach ponad 20, także w miarę możliwości wchodzimy do studia i dogrywamy kolejne partie materiału. Na pewno niedługo przyjdzie taki moment, że będzie trzeba spiąć to wszystko razem i dodając remixy, które się tworzą puścić jako promo, które jest dostępne do ściągnięcia z różnych stron internetowych. Teraz jest taka sytuacja, że gramy rok, zagraliśmy już kilkanaście koncertów, a w zasadzie nie można naszej muzyki posłuchać tylko odsłuchać na myspace, ale to jest kwestia najbliższych miesięcy. NA PEWNO.

Dodaliście do swoich hip-hopowych tekstów żywe instrumenty, skąd pomysł na takie połączenie i jak Wam się gra z live band'em?
Bek-On: Pomysł nie powstał powiedzmy "od wczoraj", bo to jest akurat taka rzecz, która od zawsze nam się marzyła, mnie na pewno. Czyli granie z zespołem, gdzie można numery aranżować na milion sposobów i za każdym razem jest to świeże i energiczne.

Poza tym live band w zespole hip-hopowym to coś co dodaje energii jak sam powiedziałeś. Czy ta energia, którą tworzycie na koncertach powstaje na początku w Waszych tekstach, a później przelewacie ją na live band? Czy Wasze pomysły powstają w dwóch różnych głowach, a później łączycie to w jedną całość, która jest tak jakby wypadkową?

Kapa:
W zasadzie każdy kawałek to osobna historia, powstają bardzo różne. Niektóre powstają w naszych domach, niektóre przynieśliśmy jako bagaż naszych doświadczeń, niektóre powstają na próbach po paru piwach i też są fajne. (śmiech) Generalnie na pewno nie ma jednej recepty, wzajemnie się uzupełniamy. I dlatego ta energia jest świetna.

Od kiedy gracie z live bandem?
Kapa:
Niedawno obchodziliśmy pierwsze urodziny zespołu, zresztą była impreza w Pszczynie. Także rok i kawałek.

Tworzycie 9osobowy zespół, to dość spory skład. Na scenie wszędzie Was pełno, dobrze tworzy Wam się w takim składzie?
Bek-On: Jest nas sporo w tym składzie. Problem jest tego typu, że przy 9osobowym składzie jest 9 różnych zdań. To trzeba pogodzić, znaleźć konsensus.

Łatwo jest Wam się w 9 osób dogadać? Wydzielić czas każdego na kilka godzin prób/koncertów?
Bek-On:
Najłatwiej to nam się dzieli pieniądze z koncertów na 9 osób (śmiech). To zawsze zostaje "po trochu", więc nie ma z tym problemu. Wszyscy są zadowoleni, szczęśliwi.
Dekim:
No próby mamy rzadko jak na taki zespół to powinniśmy się spotykać 3 razy częściej...

A spotykacie się co ile?
Bek-On:
Dekim raz na pół roku. (śmiech)
Dekim:
Ja przyjeżdżam raz na pół roku i jakoś gram, jest porządku.
Bek-On:
Założenie jest takie, że próby są raz w tygodniu.

"Gdy łapiesz chandrę pomorze Ci Masta Ace..." jaka była Wasza reakcja na to, że za 2 dni zagracie koncert przed tym raperem?

Dekim:
No Bek-On się popłakał.
Bek-On: U mnie to jest normalne, ja jestem wrażliwy chłopak, takie rzeczy mnie wzruszają...
Dekim:
Dzwonił i płakał jak bóbr "Dekim, Dekim... MASTA ACE!"
Bek-On:
... na pewno w sobotę będę stał w pierwszym rzędzie, będę piszczał rzucał stanikiem, majtkami. (śmiech)
Dekim:
Ja właśnie się zastanawiam skąd on ma stanik (śmiech), ale to już jest inna sprawa.

A reszta zespołu jak odebrała to, że zagracie przed TAKIM raperem?

Bek-On:
Reszta go nie zna. Myślę, że kojarzą go tylko raperzy z naszego zespołu, reszta nie wiem czy jest w temacie.
Dekim:
Niektórzy w ogóle myśleli, że nawijamy w tej piosence, że pomoże Ci "maść na AIDS" także rewelacja. (śmiech)

Czy jest jakiś zespół, który chcielibyście zaprosić do gościnnego występu na płycie?
Kapa:
Osobiście mam takie zdanie na ten temat, że najpierw lubię się z kimś spotkać, wypić piwo albo coś w tym stylu i później ewentualnie zapraszać do robienia wspólnych kawałków. Nie jestem za tym żeby takie rzeczy robić na odległość, nie znając się, chyba, że naprawdę jest to jakieś guru (śmiech). No, ale tak, mamy na płycie Zgasa, dwukrotnego Mistrza Polski w beatboxie, w przyszłości chcemy nagrać kawałek z Grizzly'm z East West Rockers, z którym też mamy kontakt, na naszej poprzedniej płycie mieliśmy kawałek ze Smarki Smarkiem - Jurkiem, z którym też się poznałem osobiście i dlatego ten kawałek powstał. No i generalnie, jeśli poznamy jakichś fajnych ludzi podczas naszych koncertów to na pewno jesteśmy otwarci na takie kwestie, ale nie robimy sobie listy "top10".

Kolejne moje pytanie dotyczy Waszych tekstów. Jak, kiedy i gdzie one się tworzą?

Dekim:
WSZĘDZIE. W tym sensie, że jeśli ma się bardzo mało czasu to trzeba wykorzystać go jak najlepiej. Ja na przykład nauczyłem się pisać teksty w telefonie komórkowym i wtedy mogę pisać je wszędzie: w pracy, na zakupach, gdziekolwiek. Nawet jadąc samochodem zdarzyło mi się napisać 4 wersy, stojąc w korku w Gliwicach. Także jak, kiedy gdzie? WSZĘDZIE i jak się da.
Kapa:
Już po części wcześniej odpowiedziałem na to pytanie, tworzą się różnie. Niektóre bezpośrednio na próbie, powstają refreny i często jakieś koncepcje, zalążki, przejścia. Zasadniczo to też na pewno nie ma jednego miejsca. Od telefonów komórkowych przez komputery, kartki. Różnie, różnie.
Bek-On:
Moje teksty powstają wszystkie w mieszkaniu, ja muszę mieć spokój, cisze, muszę być oderwany od otoczenia. Tylko i wyłącznie wtedy. Najczęściej wieczorami, bądź z samego rana.

Jesteście z Żor, Pszczyny, Kobióra, Rybnika. Reprezentujecie konkretną scenę hip-hopową czy raczej jesteście PomaU i "gracie swoje"?

Dekim:
PomaU jesteś, z górnego śląska, HEJ!

"Z tego się nie wyrasta..." tak również śpiewacie w jednej piosenek. Czy planujecie kiedykolwiek zakończyć definitywnie swoją historie z hip-hopem?

Bek-On:
Prawda jest taka, że jeśli ktoś kocha to, co robi to ciężko mu to zostawić. Ja na przykład mam tak, że jestem już prawie pod 30stke i póki co nie myślałem jeszcze o tym żeby odkładać to na boczne tory, mimo tego, że wiadomo ludzie dorastają, mają pracę, rodzinę, dzieci, inne obowiązki, ale mimo tego zawsze znajdują czas żeby się bawić muzyką.
Dekim:
Ja jeszcze nie planowałem, i chyba nie będę planował. Dla mnie nie ma takiej opcji w ogóle.
Kapa:
Jakbym miał zakończyć to wtedy, kiedy nie mam czasu, to musiałbym to zrobić teraz, bo studiuje, pracuje, jestem w rozjazdach, ale jeżeli dzisiaj mam czas na to żeby chociaż raz w tygodniu pojawić się na próbie to już będzie tylko lepiej.

Czyli tekst Waszej piosenki "Z  tego się nie wyrasta..." został jak najbardziej potwierdzony...".

DZIĘKUJE ZA WYWIAD.Informacje o artykule
Data dodania:2010-08-12
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:3.25 (4)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
metr52, 28 lat
kobieta, Żory

Ostatnie artykuły tego autora:
3 pytania do ...Siły Wyższej

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
ogarnijSIe
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:33:41, 12-08-10
[*]

BARTISEK JEBIE SEBE 4
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:47:39, 12-08-10
WIECIE KURWY ZE I TAK NIKT TEGO NIE PRZECZYTA ?

MistrzFristajlu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:36:21, 12-08-10
ZOBACZ ELDOKA NA WOLNO, MASZ TUTAJ PRZED SOBĄ MOJĄ MYŚL UWOLNIONĄ, GOTÓW DO WALKI JAK LOBO I TAK JAK COP ROBO OCZYSZCZAM MIASTO ZE...<SMARKNIĘCIE> Z PUSTĄ GŁOWĄ.A WIĘC ZOBACZ JAK NA WOLNO ELDO JEDZIE CAŁY ŚWIAT PADA TUTAJ NA KOLANA, ZOBACZ ELDO CAŁY CZAS SIE STARA NO BO OBROŃCY TYTUŁU ZNISZCZĄ KAŻDEGO KTO FIKA Z PUSTĄ GŁOWĄ, ZNISZCZE WSZYSTKICH ZOBACZYSZ, ELDO MIASTO WYCZYŚCI Z TYCH KTÓRZY SĄ NIE NAJSYS ALE WORST,LEŻĄ NA PODŁODZE ZOBACZ ELDOKA ZNISZCZY PRZEJDZIE PO NICH JAK TAK JAK WALEC,ZNISZCZE, ZOSTAWIE CIE SEMPOM,ELDO PREZIDENTO,ZOBACZ TAK JAK NA KUBIE FIDEL CASTRO NIGDY NIE SKOŃCZE BO CAŁY CZAS MIKROFON WŁĄCZE, NIKT MI GO NIE ODETNIE, ZOBACZ ELDOKA WIĘC ZOBACZ TERAZ SPRAWDŹ TU, W PROGRAMIE SKŁAD, ERDO I RED, ZOBACZ WIĘC NA WOLNYCH MAJKACH NIGDY TO NIE KOŃCZY SIE, A ELDO POZDRAWIA WSZYSTKICH PIS JOU

ogarnijSIe
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:56:59, 12-08-10
Autor: metr52 NASTEPNYM RAZEM PRZEPROWADZ WYWIAD Z KIMS TAKIM KOGO PRZYNAJMNIEJ 1 OSOBA Z TEGO FORUM ZNA

Rapu Imperator
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:50:29, 12-08-10

"Gdy łapiesz chandrę pomorze Ci Masta Ace..." jaka była Wasza reakcja na to, że za 2 dni zagracie koncert przed tym raperem?


CO KURWA? POMORZE? JAKIE ZNOWU POMORZE OMG

moze by tak POMOZE?

Elemente
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:08:27, 12-08-10
Autor: Rapu Imperator
PRZECZYTAŁEŚ TO? BEKA

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:40:58, 12-08-10
...

metr52
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:52:31, 12-08-10
Autor: ogarnijSie : może niekiedy warto poznać kogoś nowego, kogoś kto dopiero się wybija ?!
Autor: Rapu Imperator i inni: wkradł się błąd w artykuł, za który przepraszam.

Al Dente ztj. Krol Strony Glownej
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
04:36:31, 15-08-10
KURWA KIM WY JESTESCIE ZEBY Z WAMI WYWIAD ROBIC? I JESZCZE TO NA GLOWNA WPIERDALAC?

SKANADAL!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-217-91.compute-1.amazonaws.com (3.233.217.91). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.