Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Przedpremierowy wywiad z Tomiko i Siwersem

Przedpremierowy wywiad z Tomiko i Siwersem

Autor: Miszczyk

Dowiedz się więcej o: Tomiko & Siwers, Tomiko.
Wspólnych mianowników jest wiele, choćby ten, że robimy album znowu razem. Nowa płyta różni się natomiast tym od poprzedniej, że tym razem będzie nas dwóch na mikrofonach i przy tworzeniu kawałków nad tematami myśleliśmy wspólnie.

Tomiko (MC) i Siwers (MC + producent) to dwóch warszawiaków, którzy już jesienią wydają swój drugim, legalny, wspólny krążek pt. "Ogień LP". Album zostanie wydany przez Aptaun Records. Z naszej rozmowy dowiecie się o reedycji płyty "Intencje", o Patolog Skład, a także o najnowszej płycie. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

Witam. Na początku trochę cofnijmy się w czasie, choć to temat aktualny, ponieważ wiele osób zachwala wasz poprzedni wspólny mĄ=

Jesteście członkami Patologg Skład. Możecie więcej powiedzieć o tym projekcie? Można liczyć na reaktywację z Mokasynem?
Siwers:
Patologg skład ciągle żyje. Jest zajawka, aby nagrywać nowe numery, ale zorganizowanie tak dużej grupy ludzi jest ciężkie. Są nowe pomysły, ogromne chęci jednak nie zawsze starcza czasu na ich realizację. Resztę weryfikuje rzeczywistość. Mokasyn jest teraz na wakacjach, na stacji kosmicznej MIR i jest poza zasięgiem.
Tomiko:
Kawałki składu Patologg powstają w przerwie pomiędzy nagrywaniem albumów. Stanowią one dla nas odskocznię i pozwalają nabrać dystansu do swojej muzyki.  

Tomiko jak Twoje odczucia po wydaniu solo płyty "Świadomość"? Jesteś zadowolony z materiału oraz z odbioru płyty przez słuchaczy?
Tomiko: Patrząc na tą płytę z perspektywy czasu, stwierdzam że jest to solidny materiał, jednak wciąż wynajduję kolejne błędy, które popełniłem zarówno przy tworzeniu płyty jak i przy jej promocji. Wydawanie solowych produkcji ma zarówno plusy i minusy. Robisz materiał w 100 procentach taki jaki chcesz, jednak nie masz z kim zrobić tak zwanej "burzy mózgów" i na zasadzie kompromisu dokonać najlepszego wyboru. Podsumowując, z merytoryki płyty jestem bardzo zadowolony, przydałoby się jednak lepsze brzmienie, może trochę inaczej dobrane podkłady, a w kwestii promocji teledysk do innego singla. Ale cóż, gdybym kiedyś nagrał idealną płytę to mógłbym już przestać się zajmować muzyką. Wszyscy dążymy do doskonałości wierząc, że kolejny materiał jest co raz mniej od niej odległy. Odbiór materiału przez słuchaczy, na moje oko, jest bardzo dobry, szczególnie przez tych którzy na pierwszym miejscu stawiają treść, a dopiero dalej całą otoczkę. Nie mniej jednak mam nadzieje, że zdają sobie sprawę z tego, że stać mnie na zdecydowanie więcej.  

Siwers, czyli producent i MC. Co sprawa Ci większą przyjemność? Lubisz nawijać pod nie swoje bity?
Siwers:
Zrobienie dobrego bitu, czy napisanie dobrej szesnastki daje mi jednakową satysfakcję. Jeżeli chodzi o bity innych producentów oczywiście że tak - lubię, ale tylko wtedy kiedy produkcja rozkłada mnie na czynniki pierwsze. Mam kilku swoich faworytów na polskiej scenie, można ich posłuchać na moich poprzednich projektach jak też na naszej nowej płycie. Nic nie dzieje się przypadkiem.  

"Ogień" to tytuł Waszej płyty. Ogień ma wiele znaczeń i jest niezbędny do normalnego funkcjonowania człowieka, a także niszczy i obraca w popiół. W środowisku hip-hopowym 'ogień' oznacza także moc w numerach. Co chcieliście powiedzieć słuchaczom samym tytułem?
Siwers: Prawie we wszystkich numerach na płycie przewija się motyw ognia w różnej postaci. Ogień to symbol energii, życia, nadziei, na grobach symbol pamięci o tych co odeszli jak również symbol niszczącej siły. Wszystko zawarte jest w 16 numerach na naszej płycie.
Tomiko: Symbol ognia przewijający się na tym albumie ma być źródłem ciepła, które roztopi zlodowaciałe serca i pozwoli dostrzec to, co jest najcenniejsze w życiu. Dla mnie bardzo ważna jest pamięć o tym kim jesteśmy, o tym do czego dążymy i o ludziach którzy mieli i mają wpływ na nasze życie.  

Stawiamy przede wszystkim na zawartość, jednak opakowanie jest dla nas też bardzo istotnym aspektem.

Czy "Intencje" i "Ogień" mają wspólny mianownik, czy to zupełnie dwie różniące od siebie się płyty?
Siwers:
Wspólnych mianowników jest wiele, choćby ten, że robimy album znowu razem. Nowa płyta różni się natomiast tym od poprzedniej, że tym razem będzie nas dwóch na mikrofonach i przy tworzeniu kawałków nad tematami myśleliśmy wspólnie.
Tomiko:
Obydwie płyty wiąże również to, że zdecydowaną większością produkcji muzycznych zajął się Siwers. Oba krążki zostały nagrane w moim domowym studyjku, i na dobrą sprawę to tyle podobieństw. Minęło parę lat od poprzedniego materiału, dużo się wydarzyło zarówno w naszej twórczości jak i w prywatnym życiu, a więc proste jest to, że obydwie płyty to zupełnie co innego.  

Informacje na temat płyty "Ogień" ukazały się nie tak dawno, a od kiedy pracujecie nad tą płytą? Jak dogaduje się wam ponownie przy wspólnej płycie?
Tomiko:
Plany zrobienia kolejnego wspólnego materiału zaczęły się pojawiać już dobre 2, a może nawet 3 lat temu. Już wtedy wiedzieliśmy, że w odróżnieniu od "Intencji" chcemy zrobić krążek jako 2 MC's. W dużych odstępach czasu powstało parę poszczególnych szkiców, które leżakowały sobie niemal do końca roku 2009. Na dobrą sprawę, solidna praca nad krążkiem zaczęła się w grudniu 2009. I jest to odpowiedź na drugie pytanie, bo jak widać prace nad krążkiem poszły nam bardzo sprawnie. Dogadujemy się bardzo dobrze, bo wiąże nas nie tylko muzyka, ale i przyjaźń. Pomijając kilka kłótni, wynikających z różnicy niektórych poglądów, nasza współpraca zawsze przebiega gładko i bezboleśnie, zarówno w muzyce jak i w życiu.
Siwers:
Na dobrą sprawę plany powstania kolejnej wspólnej płyty były już jakieś 2 lata temu, wtedy to powstały pierwsze numery. W momencie kiedy zdecydowałem się zaangażować w projekt na 100%, a był to koniec zeszłego roku, prace ruszyły pełną parą. Dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej? Miało na to wpływ wiele różnych czynników - brak czasu, praca zarobkowa, krótko mówiąc po prostu życie.  

Materiał "Świadomość" został nagrany w Tomiko Studio, "Ogień" także. Jakim sprzętem dysponujesz w swoim studio? Jesteś zadowolony z jakości utworów? Ktoś oprócz Ciebie odwiedza i korzysta z Twojego studia?
Tomiko:
Powstawanie "Ognia"miało miejsce zarówno u mnie (nagrywanie i wstępna realizacja wokali) jak i u Siwersa (podkłady, aranżacje i pierwotny miks). Miejsce w którym nagrywam ciężko nazwać studiem. Jest to po prostu "home recording". Mam akustycznie przygotowaną kabinę do nagrywania wokali, mikrofon audix cx-112, kartę dźwiękową focusrite saffire, laptop i odsłuchy średniej klasy. Jest to miejsce przystosowane tylko i wyłącznie do nagrywania wokali i wstępnej obróbki. Nigdy nie będę do końca zadowolony z brzmienia wokali, ale jak ma się łeb na karku to zawsze można sobie jakoś poradzić. Chętnie bym dokupił/wymienił trochę sprzętu, ale wiadomo... hajs. Fajne jest to, że mogę sobie rano wstać i w badejach stanąć przed mikrofonem (śmiech). Wszystko szykowałem pod siebie i ewentualnie najbliższych znajomych, ale zainteresowanie nagrywaniem u mnie jest dosyć spore. Niestety często muszę odmawiać, bo po prostu nie mam czasu. Sporo osób już się przewinęło przez mój pokój np. PIH z większością albumu "Kwiaty Zła", Pyskaty z "Pysk W Pysk". Oprócz tego powstały tu też poszczególne numery różnych artystów.  

Jesteście związani z Aptaun Records, dobrze znanym Wam i zaprzyjaźnionym labelu. Czy było rozważane wydanie tego gdzieś indziej, bądź na nielegalu jak "Intencje"?
Siwers:
Nagrywając materiał jeszcze nie wiedzieliśmy gdzie i jak go wydamy, po prostu oddawaliśmy się pracy nad płytą. Myśleliśmy o wydaniu "Ognia" własnym sumptem, ale zrezygnowaliśmy z tej opcji. Chcieliśmy żeby wydaniem płyty zajęli się ludzie którzy się na tym znają. Wtedy niespodziewanie dostaliśmy propozycje z Aptaun.
Tomiko:
Wydanie tego materiału jako nielegala nigdy nie wchodziło w grę. Dogadaliśmy się z chłopakami. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej sytuacji i na obecną chwilę na pewno nie zdecydowalibyśmy się na zmianę wydawcy. Pracuje nam się profesjonalnie, niezwykle sympatycznie i przede wszystkim na jasnych zasadach. Pozdrawiamy Aptaun Records serdecznie.  

Kiedy pierwszy singiel? Czy możemy spodziewać się także videoklipu?
Tomiko: Na pewno już niedługo. Właśnie się zastanawiamy z którego kawałka go zrobić, bo każdy jest tak dobry, że mógłby być singlem (śmiech).
Siwers: Myślę, że pierwszy singiel pojawi się jeszcze przed końcem wakacji, a jeżeli chodzi o videoklipy to one na pewno też się pojawią, pytanie tylko w jakiej ilości.  

Tak, sam zrobiłem miks i mastering "Świadomości". Powodem tego był niski budżet płyty, a nie to, że niby jestem w tym dobry. Wyszło nie najgorzej, ale i tak troszkę żałuję, bo na pewno dźwięki na tej płycie nie kładą na łopaty.

Na pewno jednym z ciekawszych elementów w rapowych numerach są kolaboracje z innymi MC's. Kogo znajdziemy gościnnie na "Ogień"?
Siwers
: Niech to zostanie jeszcze przez jakiś czas tajemnicą. Na pewno będzie ciekawie.
Tomiko:
Na pewno dobrych raperów, nie z pierwszej łapanki, ludzi których znamy, lubimy i szanujemy.  

"MC / MC konwencja, 90% bitów Siwersa" - to już wiemy. Jakiego brzmienia mamy spodziewać na płycie "Ogień"? Dlaczego nie chcieliście pozbierać bity na płytę i nagrać to na produkcjach różnych producentów? Kto stanowi 10%?
Siwers:
Brzmienie czasem klasyczne, gdzie indziej trochę elektroniki i wplątane w to klasyczne instrumenty i sample. Tyle na temat brzmienia. W tej chwili produkuję bity tylko na swoje potrzeby, miałem odłożonych parę sztosów i chciałem je spożytkować razem z Tomikiem. Jeżeli chodzi o 10% to mogę zdradzić, że jeden bit dał dość dobrze znany producent z warszawskiego Służewca a druga produkcja to dzieło duetu producentów z Krasnegostawu i Gostynina.  

Co mnie zaciekawiło - Tomiko - sam zająłeś się mixem i masteringiem płyty "Świadomość". Kto będzie tym razem maczał palce od strony technicznej przy "Ogień"?
Tomiko:
Tak, sam zrobiłem miks i mastering "Świadomości". Powodem tego był niski budżet płyty, a nie to, że niby jestem w tym dobry. Wyszło nie najgorzej, ale i tak troszkę żałuję, bo na pewno dźwięki na tej płycie nie kładą na łopaty. Wszystkiego trzeba spróbować, ale od tej pory działka miksu i masteringu zawsze będzie trafiać do niezależnych profesjonalistów i w taki oto sposób za ostateczne brzmienie płyty odpowiedzialny jest Czarny/HIFI.  

Jak wiadomo płyty nie sprzedają się za dobrze w naszym kraju, lecz coraz więcej ludzi kupuję polskie rap płyty, co pokazały wyniki sprzedaży nowych płyt Eldo, Tedego czy DonGuralEsko. "Pysk W Pysk" było na tyle mocną pozycją z Aptaun, że miała reedycję. Jak myślicie jak przyjmie się Wasza płyta?
Siwers: Jest to solidna produkcja zarówno pod względem muzycznym jak i tekstowym. Płytę zweryfikują sami słuchacze nie ma co gdybać.
Tomiko:
Ja mogę jedynie trzymać kciuki. Na szczęście, albo na nieszczęście i ja i Siwers pracujemy od poniedziałku do piątku na etacie, także mamy za co zjeść, ale nasze kolejne ruchy muzyczne i ich poziom (szczególnie klipów) zależy w dużej mierze od wpływów ze sprzedaży płyt. Niestety skończyły się czasy, że każdy luźny grosz mogę pakować w muzykę, ale mogę obiecać, że co by się nie działo nigdy o niej nie zapomnę.  

Trochę muszę nawiązać do poprzedniego wydawnictwa, do "Pysk W Pysk". Był wydany w tekturowym, solidnym digipacku z dodaną książeczką. Czy wydanie płyty, jako formy fizycznej też jest dla Was ważne i do tego przykładacie tez uwagę?
Tomiko: Stawiamy przede wszystkim na zawartość, jednak opakowanie jest dla nas też bardzo istotnym aspektem. Dyskusje, projekty i prace trwają już wiele miesięcy. Więcej nie powiem, ale myślę że będzie ciekawie (śmiech).  

Wiesz, robię muzykę już jakiś czas i wierzę w to, że z każdym rokiem jestem w tym coraz lepszy, a fakt że pojawiłem się w kawałku z takimi graczami na pewno nie uczynił mnie lepszym raperem.

Do waszego wspólnego numeru z Pyskatym powstały okazjonalne koszulki "Dziękuję, Nie Piję". Czy macie w planach jakieś gadżety jak koszulki związane z singlem, czy płytą "Ogień"?
Siwers:
Na pewno coś się pojawi, ale póki jesteśmy skupieni na ostatecznym szlifie materiału. Na promocję przyjdzie czas później.  

Tomiko pojawiłeś się w mega singlu "Bez Granic" Pyskatego, gdzie obok Ciebie nawinęła gromada znakomitych MC's m.in. Eldo, Ostry, czy Termanology. Odebrałeś zaproszenie na kawałek jako nobilitację?
Tomiko:
Wiesz, robię muzykę już jakiś czas i wierzę w to, że z każdym rokiem jestem w tym coraz lepszy, a fakt że pojawiłem się w kawałku z takimi graczami na pewno nie uczynił mnie lepszym raperem. Powiem szczerze, że było mi miło wystąpić, jakby nie patrzeć ciągle jako świeża krew, w towarzystwie "dinozaurów" polskiej sceny. Zaproszenia do kawałka nie odebrałem jako nobilitacji, tylko jako miły gest mojego serdecznego kolegi Pyskatego.  

Mam pytanie od słuchaczy o zapowiadane wcześniej projekty. Co z Bez Cenzury i Miejską Metropolią (Wy, Ero i Dezmond)?
Siwers:
Jeżeli chodzi o BC to cały czas są chęci, deklaracje i wspólne plany, ale póki co chłopakom brakuje trochę czasu. Michałowi urodził się synek i otworzył własny sklep, a Paweł od jakiegoś czasu lata po Europiem bo taką ma pracę, poza tym Wwarstwa czeka na zamknięcie. Czas leci do przodu jesteśmy coraz starsi i na głowę wchodzą nowe obowiązki. O projekcie Miejska Metropolia dowiedziałem się od Ciebie, nic nie wiadomo mi na ten temat.  

Czy można gdzieś zobaczyć Was na żywo? Jakieś koncerty?
Tomiko:
Koncerty Siwers/Tomiko wystartują dopiero w okolicy premiery płyty. Zagraliśmy już ich kilka, jednak długo przed premierą było to trochę bez sensu. Główny przedpremierowy koncert zaplanowany jest natomiast na 25 września w Warszawie w klubie The Fresh. Jeśli chodzi o mnie, to prawie zawsze można mnie usłyszeć tam gdzie Pyska. Czyli dosyć często.

Dzięki za rozmowę. Słowo na koniec - pozdrowienia, podziękowania?
Siwers
: Chciałem pozdrowić słuchaczy w całej Polsce i na całym globie. Pokój.
Tomiko: Szykuje się naprawdę dobry materiał, sprawdźcie go koniecznie. Pozdrawiam.

Dowiedz się więcej o: Tomiko & Siwers, Tomiko.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-08-13
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:4.60 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Miszczyk, 29 lat
mężczyzna, Człuchów

Ostatnie artykuły tego autora:
Robimy kawałki tak, aby nam się podobały - Siwers/ Tomiko
"King Of Rap" - wywiad z Eskaubei
Tematycznie - wywiad z Temate
Tłusty, przedpremierowy wywiad z 2stym!
"Hip-Hop jako muzyka zawsze jest rapem, rap natomiast nie zawsze jest Hip-Hopem" - wywiad z Małpą!

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Ksionsze Jerzyc
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:40:20, 13-08-10
CHUJOWE, NIE CZYTAŁEM NAWET

Seryjny Zabojca
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:58:48, 13-08-10
czekamy

Alvin3k
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:05:40, 13-08-10
Cioto jebana, jak nie czytałes to skąd możesz wiedziec czy chujowe :)

Ksionsze Jerzyc
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:11:28, 13-08-10
BO MI TWOJA MATKA MÓWIŁA JAK JĄ MÓJ PIES RUCHAŁ

essasto69
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:41:33, 13-08-10
Ksionsze Jerzyc idz się lecz człowieku ;/
Wywiad zajebisty ;]

s3pq
Autor: s3pq   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:50:17, 13-08-10
Jak wyjdzie - kupuję
PROPS

driden
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:29:10, 13-08-10
to będzie kolejna miazga !

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:53:36, 13-08-10

STARE


MłodyKRP
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:26:40, 13-08-10

Południowy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:19:49, 13-08-10
Siwers/Tomiko ja sie juz jaram czekałem zeby cos razem wydali po usłyszeniu narko opwiesci z  nielegala Siwerssa pt Klasyk indivudales kozak Track polecam maci link www.youtube.com(...)NXUiQ

Bogumił
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:11:01, 13-08-10
MOŻE SPRAWDZĘ JAK MI KTOŚ LINKA PODEŚLE.

Infinity
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:54:13, 13-08-10

Qsz-85
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:09:26, 14-08-10
takie kmioty jak ksiaze jezyc powinny być wyławiane przez adminów i podawane do wiadomości publicznej, ale po co skoro w/w kmioty sa głowna atrakcją tego portalu...

przecież jakby im poblokowali czy usuneli konta to przestali by wchodzić, co się wiąże odrazu z małą liczbą wyświetleń i firmy nie chcą zamieszczać reklam na takowej stronie...

ot cały sęk !

co do njusów to tez porażka... 3 razy dodałem info o mixtapie - 2 razy w dziale podziemie, raz na głównej i po kilku godzinach newsy znikają...

bo nie jestem ze Szczecina czy co ?

ten portal to jedno wielkie bagno, tylko czasem ktoś wrzuci news na poziomie...


Al Dente ztj. Krol Strony Glownej
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:11:12, 14-08-10
CO TO KURWA ZA RAP-NIEUDACZNICY?

MUSZA WYDAWAC PLYTE W WYTWORNI SWOICH KOLEGOW BO NIKT POWAZNY BY SIE TYM NIE ZAINTERESOWAL

TAKA PRAWDA

I JESZCZE MOZE CHECIE WYDAC TO GOWNO WE WRZESNIU?

HAHA

PRZECIEZ WTEDY TO KURWA WYCHODZI TYLE PLYT ZE NA WASZA NAWET NIKT NIE NASRA

essasto69
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:48:12, 14-08-10
@ Al Dente ztj. Krol Strony Glownej
dziękujemy za mądrą wypowiedź.

macu dmm pzł
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:27:11, 17-08-10
najłatwiej wypowiadać się o raperach takich jak tomiko czy siwers że są chujowi...
lecz co może wiedzieć jeden z drugim jeśli mają po 16 lat i płytkie spojrzenie na świat i na muzykę...
gdyby siwers był słaby nie nagrywał by z takimi wymiataczami jak ero itd itp...
więc dzieciaczki co możecie wiedzieć o tych raperach????? jesteście zamknięci przed swoim kompem...
i tylko potraficie obrazić swoim nietaktownym komentem artyste który pracuje oddając całe serce i całą dusze dla muzyki...
pomyślcie zanim następnym razem skomętujecie....

PROPSY DLA SIWERSA I TOMIKO
czekam z niecierpliwością na nowy materiał i na reedycję intencji
elo

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-238-190-122.compute-1.amazonaws.com (34.238.190.122). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.