Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: kbls

Dowiedz się więcej o: Familia H.P., O.S.T.R., Spinache, Afront, DJ Cube, Zeus.
Famila H.P. "42"

Muzyka to nieodłączna część życia niemal każdego człowieka. Towarzyszy nam od pierwszych lat dzieciństwa, gdy słuchamy albumów odtwarzanych przez rodziców, aż do późnej starości, podczas której doceniamy wreszcie piękno muzyki klasycznej. Zapewne każdy wie, a jeśli nie wkracza to w zakres jego świadomej percepcji, to czuje, iż niektóre piosenki szczególnie pasują do danych sytuacji.

Nie jestem w stanie powiedzieć, czy to dzięki filmom, w których jazzowa spokojna melodia zawsze jest tłem do flirtu, a rockowe riffy towarzyszą pościgom i strzelaninom, czy też może dzięki wrodzonemu wyczuwaniu klimatu utworu. Faktem jest jednak, że słysząc Moon River genialnego Satchmo, każdy, nawet ten nie znający języka angielskiego, widzi księżyc odbijający się na tafli jeziora, tuląc do serca ukochaną osobę.

Spacerując ulicami mojego miasta, odsłuchując kolejne piosenki w formacie MP3 pomyślałem, że istnieje całkiem spory zbiór utworów, które najprzyjemniej jest wsączać sobie w uszy właśnie w konkretnych sytuacjach w konkretnym miejscu. Jak więc brzmiałby Soundtrack do spaceru po Łodzi?

O.S.T.R "Tabasko"

Pobudka!
Co przygotowali dla nas artyści na tą ciężką porę dnia, gdy musimy zwlec się z łóżka i wrócić do świata żywych? Moja łódzka propozycja na rozbudzenie to zespół z Teofilowa - Afront i ich kawałek "Nie zamulaj się". Kawałek postawi na nogi śpiochów i amatorów leżenia pod kołdrą szybciej niż Nescafe. W zimowe zaś dni jeden z najlepszych polskich raperów z okolic ulicy Aleksandrowskiej - Adam Ostrowski - zastąpi małą czarną swoim "Początkiem". Dla miłośników ostrzejszych brzmień z Bałut - buntowniczo i wojowniczo na nadchodzący ciężki dzień nastroi nas Cool Kids Of Death z piosenką "Butelki z benzyną i kamienie". Fani bardziej popularnej muzyki z miasta w centrum Polski, którego nigdy nie ma na mapach pogodowych, sięgnąć powinni po propozycję łódzkiej legendy - Mariana Lichtmana i jego "Call of the desert". Kawę, wsłuchując się w dźwięki orientu, doprawiamy imbirem, miodem i cynamonem.

Do pracy, rodacy...
Opuściliśmy już przytulne mieszkania i ruszamy w trasę - do szkoły, do pracy, do pośredniaka... Na szczęście nie musimy już słuchać znanych z Reymonta gwizdków i syren wzywających do krosna i innych włókienniczych potworów. Zamiast tego puścić możemy "Komix" autorstwa OSTR-a, którego wyśmienity, rytmiczny bit wprowadzi nas w odpowiedni tok pracy. "Don't hold back!" krzyczy z kolei do nas Tatiana Okupnik. Wielkomiejski klimat sączy się zaś w nasze uszy dzięki pionierom polskiego rapu - Familii H.P. "Mamy to we krwi". Ten pełen rozmachu podkład muzyczny stanowi idealne preludium dla efektywnego dnia w pracy.

Słonko, spacer, ławka.
Mimo panującej o Łodzi opinii miasta brudnego, zaniedbanego oraz smutnego, gdzie prawdopodobnie słońce wschodzi tylko na moment, żeby wybudzić zaspanych, razić w oczy skacowanych i wyganiać do domu robotników na nocnej zmianie, po czym zachodzi na 23 godziny, to jednak trafiają się nam (do czytelników spoza miasta - naprawdę!) słoneczne, leniwe dni spędzane w kawiarniach, na ławkach, na spacerach i w parkach. "33" Samohkina wraz z zespołem na wieczorny murek gdzieś na Placu Komuny Paryskiej, czy w Parku Sienkiewicza. Wyliczanka duetu Tomas i Oxy o tytule "42" to jeden z utworów, które uważam za hymny naszego miasta. W tym wypadku hymn ten jest leniwy i beztroski, niczym wagarujący uczeń XIII Liceum Ogólnokształcącego wylegujący się nad stawem w parku Śledzia. W podobnym klimacie miasto przedstawia Spinache w utworach "Bezwarunkowo oddany" i "Ciągle tu jestem". Jak sam siebie określa, chłopak z Bałut, daje nam muzyczne tło do zimnej coli wychylonej w cieniu zielonych, parkowych alejek. Mimo dość ciężkostrawnego tekstu, spokojna melodia utworu "Uważaj" łódzkich rockmanów z C.K.O.D. również nadaje się na moment bezruchu w śródmiejskiej dżungli. Dla eleganckich kobiet polecam jedną z licznych łódzkich kafejek w duecie z Blue Cafe - "I'll be waiting". Inny ich hit na słoneczne dni to... "Sunny Days".

Zeus "Album Zeusa"

Dzień Grilla oraz Łódź By Night.
Cały mój artykuł jest dość subiektywny, więc i następny rozdział łódzkiego życia potraktuję osobiście. O ile pobudkę, pracę, a także choć moment relaksu przeżyć musi każdy, niemal dzień w dzień, to już grill, czy wieczorne wyjście z przyjaciółmi dotyczy jedynie niektórych (bardzo licznych niektórych). Na pierwszy ogień idą kiełbaski i karczek w towarzystwie utwory "Chill" Afrontu. Doprawiamy przyprawą do grilla oraz piosenką "Leń" tychże. Relaks w gitarowym stylu zapewni L. Stadt z kawałkiem "Ciggies". "Uśmiechajcie się dziewczęta". Trubadurzy już samym tytułem wstrzelili się w grillowanie, dlatego też serdecznie polecam, szczególnie gdy z jakichś powodów atmosfera jest gęstsza niż tego pożądamy. Zapada zmrok, więc zapadamy w "Amerykański sen" i ruszamy na Piotrkowską. Za każdym razem, gdy mam okazję kolejny raz wstrzymać oddech delektując się widokiem mojego ukochanego miasta nocą, słyszę trąbki. I tak w liście utworów odtwarzacza mp3 pojawia się "Ogień" Familii Hokus Pokus - czego bezpośrednią konsekwencją jest to, że "Miasto Płonie" (autorstwa Uśpionego Miasta). Zamiast pogorzeliska znajdujemy jednak Pawła Samohkina z "Alkoholik, ja". Odpowiednio przygotowani ruszamy na parkiet krzycząc "Jestem tu!" powtarzając za jednym z najszybciej rozwijających się polskich wykonawców hip-hopowych - Zeusem. Inny mieszkaniec Teofilowa, O.S.T.R., również zachęca do dyskotekowych wygibasów swoim kawałkiem "Na raz". Imprezowy nastrój podtrzymuje także w mrożącej krew w żyłach historii "Salsa" oraz w łódzkim od pierwszego do ostatniego taktu "Tabasko". Balangę kończyć może Blue Cafe i "You may be in love."

Zasłużony odpoczynek.
Po dniu pełnym wrażeń padając z nóg przemieszczamy się wszelkimi możliwymi środkami lokomocji do domu. Tatiana Okupnik kołysze do snu w kolaboracji z Miką Urbaniak w "Keep it on the low". Ostry uspokajającym głosem zapewnia, że dla niego "Rap jest droższy od pieniędzy", a inny jego utwór "Rap po godzinach" towarzyszy nam już w łóżku pod kołdrą. Hipnotyzuje spokojny jak nigdy L. Stadt w kawałku "Londyn". Zawsze pełen energii Zeus tym razem sentymentalnie, choć wciąż w funkowym stylu - piosenka idealna na nieprzytomne patrzenie w szyby N2, mijając neony ulicy Kościuszki czy Zachodniej - "Zakochałem się w Jill Scott". Także Kaff-L w towarzystwie Jota i Afrontu dodaje nocnemu rajdowi po Łodzi niepowtarzalnego uroku. Ich utwór "Czarna Krew" stworzony został dla długich nocnych powrotów, wszędzie, od łódzkich kamienic do brooklyńskich projektów. Zasypiać za to nie ma zamiaru Familia H.P., czego dowód daje w kawałkach "Kiedy miasto zasypia" oraz "W trasie".

Pozostałe.
To jednak nie koniec bliskich memu sercu łódzkich hitów, które moim zdaniem warto sprawdzić włócząc nogami po kocich łbach na Żytniej czy w blasku reklam w okolicach Galerii Łódzkiej. Myślę, że najważniejszy spośród nich jest utwór stworzony przez najlepszych łódzkich raperów - O.S.T.R.-a, Zeusa, Oxy'ego, Tomasa oraz Janka i Kasinę przy współudziale jednego z czołowych krajowych dj'ów - Cube'a - "Ziemia Obiecana". Teledysk do piosenki nakręcony we wnętrzu pałacu Izraela Poznańskiego w gruncie rzeczy mógłby być umiejscowiony w każdym miejscu Miasta Włókniarzy. Pełny obraz miasta został zawarty w szczerych i dosadnych wersach utworu.

Spinache "Za wcześnie"

Cool Kids Of Death rozwinęli zaś ostatnią zwrotkę wyżej wymienionego rapowego utworu. Niebezpieczny obraz Łodzi, ciemne zaułki Bałut i pełne wiary studnie w Śródmieściu i na Polesiu kojarzą mi się zawsze z piosenką "Hardkor". Malkontenci narzekają na wysoki poziom przestępczości w Polskim Manchesterze, uważam jednak, że miasto utraciłoby swój trudny do podrobienia klimat, gdyby zniknęła z niego hardość i zadziorność "Antków z Bałut".

Ostatnim utworem, jaki chciałbym wymienić i polecić jest utwór "Cztery Żywioły" autorstwa Afrontu. Pomysłowy tekst, klasyczny, oszczędny bit i pełne dumy głosy obu raperów sprawiają, że i w słuchaczach uaktywniają się pokłady miłości dla tych ceglanych murów.

Opisałem zaledwie wierzchołek góry lodowej, bardzo chaotycznie i nieskładnie, ale mam nadzieję, że sprowokuję do odzewu. Jak Wy słuchacie miasta? Przy czym kochacie spacerować? Co najbardziej według Was pasuje do pięknych uliczek naszego miasta?

Dowiedz się więcej o: Familia H.P., O.S.T.R., Spinache, Afront, DJ Cube, Zeus.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-09-14
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:6.38 (8)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
kbls, 28 lat
mężczyzna, Łódź

Ostatnie artykuły tego autora:
Afront - Najbardziej niedoceniony skład w Polsce?

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
100% Rap
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:02:13, 14-09-10
napracowałeś się nad tym trochę co :) zajebisty artykuł!! pozdro

Franz Lorenc!
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:08:11, 14-09-10
Dobry.

MegaArcyKumaty
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:33:53, 14-09-10
Brakuje mi tutaj przy "Dzień grilla..." Ostrego z Zeusem "Więcej decybeli by zagłuszyć...", jeszcze do spaceru po Łodzi przydały by się wzmianki o Obozie TA i Łódzkim Allstarsie (przede wszystko "3XL"). Artykuł fajny i pozdrawiam piszącego! Fajny byłby cały cykl takich artykułów.

vtri88
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:45:01, 14-09-10

Ja też jestem z ŁDZ i masz moje propsy. Klimat tego miasta pozna się tylko z jego muzyką. Do tego zestawu dodałbym jeszcze tylko jeden utwór i jeden wiersz:

Red i Spinache - "Miasta" - z płyty "8 rano"

i wiersz Juliana Tuwima - www.poema.art.pl(...).html

 

pozdro ŁDZ!!


Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:38:44, 14-09-10
TABASKO KLASYK

Outsider91
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:01:33, 14-09-10
Ostry jest dla mnie na pierwszym miejscu :)
ale tak jak Ty, lubie dobierac piosenki do nastroju, np uwielbiam spacerowac sluchajac tracka 13 z albumu tylko dla dorosłych czy wersy nocą piha podczas spaceru pozną nocą :)

obserwacja ODSZEDLEM Z FORUM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:25:33, 14-09-10
TABASKO KLASYK

sztukerej
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:10:29, 14-09-10
również zachęca do dyskotekowych wygibasów swoim kawałkiem "Na raz".

[*]

Haer.
Autor: Haer.   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:47:18, 14-09-10
ŁDZ to czas dla nas :)

Adam malysz ostry hejter IX
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:34:18, 14-09-10
dobry artykuł

Radar96
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:47:23, 14-09-10
dobry ciekawey artykul

kolaa
Autor: kolaa   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:00:41, 14-09-10
Na spacer oczywiście dodałbym 'Idę w świat' OeSTeRa

mily8
Autor: mily8   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:09:22, 15-09-10
Nie mieszkam w łodzi i mimo tego że byłem tam tylko raz to poczułem klimat tego miasta. Zaje artykuł pozdro

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-233-111-242.compute-1.amazonaws.com (18.233.111.242). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.