Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Dla Siebie I Dla Swoich, SB-12cali.
Kiedyś słuchając Polskiego rapu miałem ciary na plecach teraz podchodzę do niego obojętnie.

Dla Siebie i Dla Swoich "Płyty i Litery" to nowy projekt chłopaków z Olecka. Trzynaście mocnych utworów w klimacie złotych lat 90. "Płyty i Litery" to wyrażanie własnych emocji, zabawa słowem i dźwiękiem w brudnej formie. Materiał powstawał spontanicznie na przestrzeni dwóch lat. Bity zostały stworzone w starym stylu, czyli na legendarnym już samplerze Akai 2000xl w oparciu o brzmienie płyt analogowych. Zapraszamy na wywiad z autorami albumu.

Niedawno ukazała się Wasza nowa płyta pt. "Płyty i litery". Czy ten krążek nie miał być przypadkiem epką? Pierwsze newsy mówiły o mini albumie pt. "Na Rogu"...
G: Biorąc pod uwagę czas trwania materiału "Płyty i Litery" można powiedzieć że jest to ep, co do tytułu to "Na rogu" było tytułem roboczym i ta kwestia była cały czas otwarta. Przy etapie kończenia płyty tytuł "Płyty i Litery" wyszedł całkiem naturalnie.
SB: Tytuł "Płyty i Litery" bardziej pasował do klimatu całej produkcji. Odkąd pamiętam czerpaliśmy inspiracje ze starych analogowych płyt łącząc je ze słowami. Dlatego właśnie ten tytuł i kawałek najlepiej określa nasz materiał.

Ile czasu trwały prace nad materiałem. Jak długo zbieraliście pomysły, ile trwały nagrywki.
G: Z tego co pamiętam niektóre nagrania pochodzą z 2007 roku a niektóre z 2008, sytuacja była o tyle trudna że zaraz przed zakończeniem prac nad "Ponad Zyskami" wyprowadziłem się do innego miasta i nasz kontakt był nieco utrudniony, w międzyczasie skupiłem się na swoich instrumentalnych projektach i nie za bardzo miałem ochotę robić coś na linii mc's - producent. Po wypuszczeniu przez Sebastiana płyty z remiksami pt. "Uczeń Mistrza" doszliśmy do wniosku że skoro ja wyprodukowałem "Ponad Zyskami" to teraz Seba wyprodukuje nową płytę i okazało się że ta formuła jest bardzo trafiona i znakomicie kontynuuje naszą fascynacje oldschoolowym Hip-Hopem, diggingiem, i całą staro szkolną otoczką związaną z produkcją i nagrywaniem kawałków.
SB: Bity na ten projekt powstawały około 3 lat. Nie zbieraliśmy jakoś specjalnie pomysłów po prostu powstawał bit, który swoim klimatem dawał temat dla kawałka. Jedynym pomysłem na płyte było to, że chcemy to zrobić jak za starych dobrych czasów i wg mnie się udało.

Opowiedzcie jak powstawała okładka płyty. Kto jest jej autorem, kto pomysłodawcą? I czemu akurat jest ręcznie malowana?

G: Okładkę zrobił Puzon, a jest ręcznie malowana bo Piotrek bardzo ładnie maluje heh
SB: Dokładnie. Puzon to zdecydowanie pierwsze ręce Mazurskiego Graffity. Efekty jego pracy możecie sprawdzić w teledysku Chady, który też jest ręcznie malowany i montowany przez niego.

Podejście się nie zmieniło, zmieniają się raczej warunki na lepsze, sprzęt jest dużo tańszy niż kiedyś, jest ciągła chęć rozwoju i poszerzania horyzontów.

Z tego co pamiętam na "Ponad Zyskami" pojawiły się sample m.in. z Czesława Niemena. A jak było w przypadku krążka"Płyty i litery"? Z czego czerpaliście sample? Czy też z polskich vinyli?
G: Cała akcja związana z samplami z Czesława Niemena, które się znalazły na "Ponad Zyskami" wyszła trochę przez przypadek, w czasie gdy nagrywaliśmy ten materiał pracowałem też nad projektem, który nigdy się nie ukazał, mianowicie zgromadziłem całą płytotekę tego artysty w celu zremiksowania oryginalnych utworów w konwencji Hip-Hopowej, polegało to na tym że wyszukiwałem w oryginalnych utworach Czesława Niemena fragmenty, w których śpiewał acapella, i mixowałem to z wyprodukowaną przeze mnie muzyką, absolutnie autonomiczną od oryginału i okazało się że w efekcie tego procesu powstaje całkiem nowa jakość. Podczas którejś z sesji nagraniowej do "Ponad Zyskami" okazało się że świetnie to pasuje do konceptu naszego albumu w efekcie czego część mojego projektu wylądowała na naszej płycie w formie skitów między kawałkami a druga część leży sobie w archiwum i finalnie projekt jako taki się nie ukazał. O procesie powstawania "Płyty i Litery" więcej powie Sebastian bo on odpowiada za całą muzykę na tej płycie.
SB: W przypadku bitów na "Płyty i Litery" samplowałem różne gatunki muzyczne od Soulu, Jazzu po muzykę filmową. Każdy dźwięk od A do Z pochodzi z wosku stopy, werble, haty, basy itp.

Może przy okazji wyjaśnicie sprawę samplowania takich klasyków. Wspominaliście kiedyś, że po upływie jakiegoś czasu jest to dozwolone bez łamania majątkowych praw autorskich. Jak to tak naprawdę wygląda? Co można samplować, czego nie, w jakiej długości, jakie fragmenty?
SB: Tak na prawdę to trudno się w tym połapać kiedyś słyszałem, że jeżeli utwór ma ponad 20 lat to możesz robić z nim co Ci się żywnie podoba bez zgody właściciela, a fakt jest taki, że bez zgody nie możesz zrobić z nim nic. W przypadku produkcji niezależnych samplowanie nie jest to jakiś wielkim problemem gorzej jak wydajesz swój projekt legalnie, na którym są oklepane sample. Tu już mogą zacząć się problemy i potrzebna jest zgoda autora na wykorzystanie danego fragmentu co wiąże się z kosztami.
G: Z tego co wiem nie ma takiego okresu czasu po którym możesz bezprawnie wykorzystywać czyjąś własność artystyczną. Mówiąc krótko, wykorzystywanie sampli nie ważne jakiej długości i po jakim czasie jest nielegalne, inna kwestia to stosunek właścicieli praw autorskich do nagrań źródłowych , z tego co wiem były osoby, które chciały formalnie wszystko załatwić ale niestety napotkały taki opór że nie udało się go przejść. Dlatego też takie projekty będą niszowe i będą działać w drugim obiegu.

Czy macie w planach przygotowanie teledysków do płyty "Płyty i litery"?
G: Myślę że robienie teledysku po takim czasie od premiery nie ma sensu, szczególnie że nakład był kolekcjonerski i szybko się wyczerpał. Ale nigdy nic nie wiadomo.
SB: Nie jest to wykluczone i możliwe, że powstanie klip również ręcznie malowany. Wszystko wyjdzie w praniu.

Co jest ważniejsze dla producenta zaistnieć w świadomości słuchacza czy rapera, który wybiera sobie bity?

G: Najważniejszy jest progres, ciągle odkrywanie czegoś nowego i magiczne uczucie jakie nas spotyka gdy obcujemy z muzyką. Świadomość niektórych jest często tak ograniczona że lepiej zająć się rozwijaniem swojej, a to czy zaistniejesz w czyjejś świadomości czy nie to już pokazuje czas i jeszcze kilka innych czynników, które nie zawsze mają coś wspólnego z muzyką, więc nie zaprzątam sobie tym głowy.
SB: Robiąc bity nie myślę o tym żeby istnieć w czyjejś świadomości po prostu staram się dobrze bawić i to jest dla mnie najważniejsze, a im lepiej się bawię tym lepsze robię bity.

Co roku w maju obchodzicie rocznicę Dla Siebie i Dla Swoich. W tym roku już jedenastą. Jak przez te wszystkie lata w Waszych oczach zmieniała się scena, zmieniało się Wasze podejście do tworzenia muzyki, Wasz styl, jak zmieniał się Hip-Hop? Patrzycie na stare czasy z nostalgią, a może wolicie pewnych rzeczy nie pamiętać...

G: Podejście się nie zmieniło, zmieniają się raczej warunki na lepsze, sprzęt jest dużo tańszy niż kiedyś, jest ciągła chęć rozwoju i poszerzania horyzontów. Stare czasy wspominam różnie, na pewno ciężko było wystartować bo Internet raczkował i jeżeli chciałeś zacząć, musiałeś robić wszystko metodą prób i błędów a to jednak pochłonęło dużo czasu, z drugiej strony dzięki temu wypracowaliśmy sobie swój styl, więc nie ma tego złego...
SB: Sama scena bardzo się zmieniła kiedyś czuło się dużo większą zajawkę nawet jako słuchacz. Projekty, które wychodziły jeszcze na kasetach były dużo bardziej wiarygodne wtedy nie liczyły się wielokrotne rymy i modne teraz akcentowania, wtedy dużo ważniejsza była liryka, która była dla nas bliższa niż w chwili obecnej. Kiedyś słuchając Polskiego rapu miałem ciary na plecach teraz podchodzę do niego obojętnie.

Tytuł "Płyty i Litery" bardziej pasował do klimatu całej produkcji. Odkąd pamiętam czerpaliśmy inspiracje ze starych analogowych płyt łącząc je ze słowami. Dlatego właśnie ten tytuł i kawałek najlepiej określa nasz materiał.

Czy w najbliższym czasie ukażą się jakieś solówki spod szyldu Dla Siebie i Dla Swoich?
SB: W chwili obecnej robię bity na projekt producencki. Póki co jestem zdeterminowany i wierze, że uda mi się to dociągnąć do końca. Choć to chyba najtrudniejsza rzecz jaka mnie czeka jeżeli chodzi o muzykę mam nadzieje, że goście, których zaprosiłem i zaprosze nagrają sprawnie zwrotki na moje bity. Dodatkowo jeszcze w tym roku wyjdzie płyta z remixami "Płyt i Liter" za, którą będzie odpowiedzialny nasz ziom Fidi - producent z Olecka. Ten projekt w wyjdzie w limitowanym nakładzie 20-50 sztuk.
G: Ja pracuje w tym momencie nad kolejną instrumentalną płytą, która tym razem ukarze się tylko na 12 calowym winylu oraz nad paroma innymi projektami, które są dopiero w trakcie powstawania więc trudno mi coś więcej o nich powiedzieć. Na pewno będą ukazywać się rzeczy od nas, z tym że w zupełnie innej formule.

Dowiedz się więcej o: Dla Siebie I Dla Swoich, SB-12cali.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-11-25
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:7.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dr House
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:02:48, 25-11-10
Kozacka płyta i dobry wywiad. Polecam

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:07:26, 25-11-10
DOBRE

ArturKulczycki
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:20:59, 27-11-10
widać że Chłopaki z Olecka sie nie opierdalają

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-236-59-154.compute-1.amazonaws.com (54.236.59.154). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.