Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Jesteśmy coraz bliżej sprzętu ale dalej od ludzi - Vienio

Jesteśmy coraz bliżej sprzętu ale dalej od ludzi - Vienio

Autor: DedoeN

Dowiedz się więcej o: Vienio i Pele, Molesta Ewenement, Vienio.

Vienio producent i raper, współzałożyciel już legendarnego składu Molesta Ewenement. Po ponad dekadzie na rynku muzycznym dopiero w tym roku zdecydował się na solową produkcję pt. "Etos 2010". Jeżeli jesteście zainteresowani m.in. na czym tworzy bity, czy wierzy w koniec wojny polsko-polskiej zapraszamy do zapoznania się z wywiadem który znajdziecie poniżej.

DedoeN: Siemanko, niecałe 3 miesiące temu wydałeś swoją pierwszą solówkę, zapewne głosy odnośnie płyty dochodzą zewsząd jak oceniasz jej przyjęcie?
Vienio:
Tak naprawdę to 2 miesiące. Płyta wyszła 22 września. Mam jeszcze 2klipy do zaoferowania fanom. Album sprzedaje się 3 miesiące, więc dopiero na początku stycznia będziemy mięli realne wyniki. Jeżeli Chodzi o przyjecie to super, wiele osób pisze do mnie na facebook'u i są zadowoleni więc ja też.

Pozostańmy chwilę przy ogólnikach. Gdy "hip-hop'ową Polskę" obeszła wiadomość o solo, zaskakujący był fakt, że sam wyprodukowałeś album. Ja jak i większość osób nie znaliśmy Cię od tej strony. Opowiesz o początkach "zajawki producenckiej".
Vienio:
Robię bity już długo. Mało osób wie, że "Skandal" wyprodukowaliśmy Volt, Włodi i ja. Na wielu płytach MOLESTY zawsze znajdowały się moje produkcje, ale jakoś nie było czasu żeby się w to w  bić w całości. Zrobiłem od 2000r. 200bitów, potem wybrałem 40 a z nich 12 na album. Lubię szukać sampli, kupować płyty winylowe, i układam bity to część mojego życia rapera.

Zdradzisz jak powstają Twoje bity? Tworzysz na PC czy jakiejś beat maszynie?
Vienio:
Posiadam AKAI MPC 2000 XL. To ona ma swoje niepowtarzalne brzmienie. Dużo sampluje czasem całe sample czasem krótkie jak DJ PREMIER. Robię sesje po 20 sampli przysposabiam ją do wspólnego tempa i już po 10 minutach wiem czy coś oryginalnego z tego wyjdzie.

"...Gdyby nie oni nie byłoby tu nas..." W tych czasach mało osób tak pochodzi, rzadko jest doceniana praca osób trzecich, jak chociażby uwzględnianie autora okładki albumu przy newsach, a przecież każda z tych osób wkłada w to dużo serca, uważasz, że to się zmieni?

Vienio: Nie wiem każdy raper ma swoje podejście. Ja obracam się w kręgu znajomych, którzy pomagają mi przy płycie, człowiek czuje się bezpieczniej jak wokół niego są znajomi ludzie. "To przyjaciele tworzą zaplecze jeśli to szczere to ja się cieszę..."

Ostatnio cała polska żyła wydarzeniami pod pałacem prezydenckim. Czy zaistniałą sytuacja miała jakiś wpływ na powstanie kawałka pt. "Różnice"?
Vienio: Nie ten kawałek od dawna mi siedział w bani. Interesuje mnie teologia i Ezoteryka. Czasy są takie że po prostu kawałek jest aktualny. Zresztą 100 lat temu też byłby aktualny.

Między innymi w/w sytuacja odsłania ogromne minusy naszego społeczeństwa. Przełomem miała być śmierć papieża polaka czy też katastrofa pod Smoleńskiem. A jednak z przykrością trzeba przyznać, że jest tak jak to przewidział Tas De Fleia w "Dokąd idziesz Polsko?" Wierzysz w zaprzestanie wojen polsko - polskich a w końcu uleczenie Polski?
Vienio:
Nie bardzo. Polacy to naród bardzo buntny i rządny władzy, być może dlatego, że tak wiele lat byliśmy byliśmy pod rządami czy wpływem innych sił. Kultura polityki w Polsce nie istnieje. Kariery politycznie robi się na wbijaniu kosy w plecy przeciwnika.To bród smród i ubóstwo umysłowe. Być może dopiero ludzie, którzy mają po 10 lat w przyszłości stworzą zdrowe relacje w warstwach rządowych.

Singlem stał się utwór "Nowe Bloki", kawałek ten wpłynął na mnie pozytywnie, pozwolił wrócić pamięcią do pięknych czasów dzieciństwa, czyli godzin przebieganych z piłką, zabawach w podchody i podobnych zabaw. Wielu z nas wspomina te czasy właśnie dzięki takim utworom. Zdawałeś sobie sprawę, że utwór o tematyce mało pozytywnej może zostać w ten sposób odebrany?
Vienio:
Ktoś mi kiedyś powiedział, że ten kawałek oprócz hip-hopowców trafia do wszystkich osób w wieku 30-33 lata. To ponadczasowy temat, dlatego tak dobrze usiadł. Te zmiany obserwujemy co dzień. I jesteśmy świadkami przemian. Świat idzie do przodu z taką prędkością, że nawet ja nie nadążam. Poza tym kawałek jest pozytywny po przez negację i tak wywołuje dobre wspomnienia...why?

Jak wspomniałem wyżej, "Nowe bloki" ma drugie dno, dość przykre, mówiące o dzisiejszych realiach na osiedlowych podwórkach. Nasze dzieci prawdopodobnie nie zaznają chwil przy zabawach podobnych do naszych. Powrót dawnej mentalności jest w stanie wrócić, czy obecny postęp technologiczny przekreśla tego typu opcje?
Vienio
: Raczej to drugie, świat wariuje, wysyłamy sms na święta znajomym zamiast się spotkać, mejle z tą samą treścią lądują na skrzynkach naszych bliskich. Świat wirtualny powili wypiera realny. Jesteśmy coraz bliżej sprzętu ale dalej od ludzi. To przykre, niestety tak to już jest.

Zakończmy temat płyty. Porozmawiajmy trochę o piractwie, które jak wiemy, istnieje praktycznie od powstania rynku fonograficznego. Teraz wielu artystów i aktywistów gani pobieranie płyt z neta, osobiście tego nie popieram, czy nie uważasz, że z dwojga złego lepszą opcją jest pobieranie płyt z internetu niż, jak parę lat temu zakup "straganowych płyt"? W pierwszym przypadku przynajmniej nikt nie zarabia kosztem artystów.
Vienio:
Tak czy inaczej to ja zagram koncert a nie sprzedawca na bazarku czy portal internetowy. Oczywiście to mega przykre, że ktoś wali w chuja i nie zobaczysz z tego ani pln'a. Dlatego tak ważna jest promocja albumu, informacja gdzie można kupić oryginał. Ja nigdy jeszcze nie ściągnąłem żadnego kawałka w mp3 ani żadnego filmu z netu, bo wiem ile się trzeba namęczyć. Szanujcie twórców!

Po trasie koncertowej robisz sobie urlop, czy zabierasz się za kolejny projekt? Jeżeli tak to jaki?
Vienio:
Mam już kilka pomysłów na kolejne kawałki, ale na razie nie zaprzeczam.

Album zagraniczny album który poleca Vienio młodszym słuchaczom?
Vienio:
Polecam całą twórczość mojego mistrza Guru of Gangstarr. RIP.

Słowo na koniec dla czytelników.
Vienio:
Szanujcie się nawzajem, nie dajcie się zwieść fałszywym autorytetom.

Dzięki za wywiad. Piona!
Vienio:
PEACE VIENIO

Rozmawiał: DedoeN
Zdjęcia: H.Komerski

Dowiedz się więcej o: Vienio i Pele, Molesta Ewenement, Vienio.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-11-23
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:6.75 (4)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
DedoeN, 31 lat
mężczyzna, Chróstnik

Ostatnie artykuły tego autora:
Podsumowanie roku 2010
Muzyka jest czymś wolnym i pięknym - wywiad z Flow
Społeczeństwo odbiera cię tak jak chcesz, żeby cię odbierało - Ras Luta cz.2
Bardzo chciałem zostawić po sobie ślad dla tych, którzy przyjdą potem, żeby być pamiętany - Ras Luta
Myślę, że są ludzie w tym kraju, którzy będą mogli się identyfikować z tym materiałem - 4P

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Południowy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:57:07, 23-11-10
Vienio jak zawsze spoko dawaj klip do róznic i to szybko bo sie jaram tym trackiem

ArturKulczycki
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:23:35, 23-11-10
Vienio jak zawsze spoko dawaj klip do róznic i to szybko bo sie jaram tym trackiem

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:24:37, 23-11-10
TEN KLIP JEST JUŻ ZROBIONY

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:16:25, 24-11-10
Szacunek!!!!
VIENIO ZAWSZE SPOKO!!!!

Itarlis
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:04:03, 26-11-10
WIELKI SZACUNEK VIENIO

jar
Autor: jar   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:08:34, 29-11-10
Szacun dla VIENIA a kiedy plyta PARIAS

LYGRYS TO KLASYKA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:47:19, 18-01-15
STARE......

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-215-182-81.compute-1.amazonaws.com (3.215.182.81). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.