Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Jest więcej twórców niż odbiorców - wywiad z Pilsem

Jest więcej twórców niż odbiorców - wywiad z Pilsem

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Pils.
Nagrywałem nowe i tak do oporu, aż uzyskałem efekt finalny.

"Gdy rozpoczynałem pracę nad solo, sądziłem że wybieram się na dłuższy spacer, jednak z biegiem czasu przerodził się on w długą wędrówkę". Efektem tej wędrówki jest album "4/4te" Pilsa, który ukazał się nakładem Fanatic Artist jeszcze przed wakacjami. Zapraszamy do lektury wywiadu z autorem płyty, w którym poza tematem płyty kilka zdań o graffiti oraz małe podsumowanie 2010 roku.

Zacznijmy może od tego, że na temat premiery płyty rozmawialiśmy już na początku 2008 roku. Ostatecznie ukazała się ona pod koniec maja 2010. Skąd taka obsuwa?
Pils: Serwus tu Pils z FanaticArtist. Jeśli chodzi o kwestie poślizgu, to niestety, proces tworzenia jest mechanizmem uzależnionym od bardzo wielu czynników, wystarczy jeden drobny problem by zatrzymać całą pracę. Myślę że 4/4TE to dojrzały album, którego autor i wydawca przeszedł solidny CRASH TEST. Kwitując: Gdy rozpoczynałem pracę nad solo, sądziłem że wybieram się na dłuższy spacer, jednak z biegiem czasu przerodził się on w długą wędrówkę. Kleisz dzieciaku hehe...

Z pierwszych newsów wiemy, że rozpoczęłaś nagrywanie płyty już we wrześniu 2007. Jak materiał zmieniał się przez te trzy lata. Czy jakieś kawałki wypadły z tracklisty, pojawił się nowe?
Pils:
Oczywiście płyta przechodziła kosmiczne transformacje. Każdy kawałek miał po kilka remiksów od bardzo wielu utalentowanych producentów z całej Polski i nie tylko. Ja również zmieniałem swoje kwestie, kasując stare sesje. Nagrywałem nowe i tak do oporu, aż uzyskałem efekt finalny.

Zatytułowałeś płytę "4/4te" - co ten tytuł oznacza, do czego się odnosi? Czy ten ułamek mamy czytać jako jedynkę?
Pils: Heh jesteś jedną z nielicznych osób, która odkryła ukryte znaczenie tej kombinacji:) Tak. 4/4TE symbolizuje "1" czyli solo, ale przede wszystkim to metrum taktu 4/4, od którego zaczęła się moja przygoda z rapem. Mimo że na mojej płycie jest wiele połamanych, syntetycznych bitów, to nie "urwałem się z choinki", przesłuchałem wiele dobrych klasycznych płyt, właśnie po to by stworzyć coś nowego. Sztuka rozwija się, gdy istnieję w niej przekrój stylów i gdy tworzą się w niej różne okresy. Nie można wiecznie być w 96 skoro mamy 2010.

Album promował klip "Hip-Hop Vital", w którym znalazł się kolejny obok muzyki element naszej kultury - graffiti. Kiedyś powiedziałeś, że "w rapie znalazłeś się dzięki graffiti". Czy nie uważasz jednak, że dziś te wszystkie elementy się jakoś rozeszły i każdy żyje własnym życiem. Nie każdy writer słucha rapu, nie każdy bboy interesuje się graffiti, a i sami raperzy rzadko nawiązują do pozostałych elementów...
Pils: Na pewno tak jest, kiedyś było kilku mc's, kilku b-boys, kilku dj's, kilku writer's. Każdy z nich miał świadomość, że wspólnie tworzą nową kulturę. Każdemu z nich zależało przede wszystkim na tym, żeby wypromować pojęcie Hip-Hop. Gwarantowało im to osiągnięcie sukcesu, ponieważ byli w tym tylko oni. Teraz każdy wie co to Hip-Hop. Jest więcej twórców niż odbiorców i każdy jest "arcy spec", np. większość polskich artystów muzyki rap, gdy ich zapytasz o polski rynek, twierdzi że go nie śledzi i nie jest na bieżąco. W ten sposób chcą dać do zrozumienia, że liczy się tylko ich twórczość. W związku z tym, wyklucza to jakąkolwiek spójność. Więc albo otworzymy oczy, albo będziemy rośli na polskich "50centów".

Wspomniałeś też, że "graffiti, charakteryzuję się tym, że tu naprawdę liczy się tylko to ile potrafisz i na ile masz jaja, żeby zrobić to jak najbardziej hardkorowo." A co myślisz o legalach, co o tzw. graffiti komercyjnym wykonywanym na zlecenie, a co o akcjach społecznym takich jak np. Planeta EGOS, dzięki którym w Szczecinie powstała seria murali i wrzutów z ekologicznym przesłaniem?
Pils: Kocham wszelkie inicjatywy integracji talentów, kocham polskie graffiti legalne i nielegalne. Jeśli chodzi o cytat to po prostu wyraziłem w owym czasie swoje indywidualne zdanie na pewien temat. Nadal uważam, że człowiek który, nie rzadko ryzykuje własnym życiem dla jednej szybkiej pracy, jest nade wszystko oddany sprawie. Wyobraź sobie w jakich najczęściej warunkach powstają ich prace. Nie masz za wiele czasu na poprawki i jakąkolwiek kosmetykę, idziesz na żywioł, musisz dużo potrafić, żeby to miało ręce i nogi.

Album promowały dwa klipy. Wspomniany już "Hip-Hop Vital" i "Kiedyś no i dziś". Czy planujesz nakręcenia jeszcze jakiegoś?
Pils: Tak trzeci klip pojawi się na wiosnę.

Mimo że na mojej płycie jest wiele połamanych, syntetycznych bitów, to nie "urwałem się z choinki", przesłuchałem wiele dobrych klasycznych płyt, właśnie po to by stworzyć coś nowego.

Co słychać u S2O? Nagrywacie coś jeszcze z Limitem?
Pils: S2O ma pauzę, jeśli się pojawi to w nowym składzie, ale to odległy temat. Teraz koncentruję się nad kolejnym solowym projektem.

Czym jest Fanatic Artist?
Pils: FanaticArtist jest moją własną niezależną inicjatywą rozpowszechniania swoich działań. Tak naprawdę tylko w taki sposób mogę zapewnić sobie satysfakcję i rozwój.

Jesteś z Rzeszowa. Wasza scenie nie jest jakość mega rozreklamowana w Polsce. Na kogo warto zwrócić uwagę, kto wg Ciebie zasługuje na większy fejm... Jakie płyty z Rzeszowa byś polecił?
Pils: Bebe, Homex, oraz WRB i Pietz jako producenci, a także kilku innych, którzy niebawem wypłynął. Pozdrawiam także szalonego dj Freezby a.k.a. "mam wyjebane";)

Kończy nam się rok. Trzeba przyznać, że sporo działo się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Wiele osób nazwało go nawet złotym rokiem. Byłbym daleki od takich etykietek, ale fakt faktem, że zainteresowanie Hip-Hopie sukcesywnie rośnie i tu już nawet nie mówiąc o mediach, ale chociażby od ilości granych koncertów przez rodzimych raperów. Jak Ty oceniasz 2010 rok. Pytam o Twój osobisty sukces (premiera płyty) oraz ogólnie o kondycji polskiej i zagranicznej sceny.
Pils:
W 2010 ożeniłem się z cudowną kobietą. To mój największy sukces i nic nie jest w stanie go przebić, dlatego 2010 jest magiczny. Wiadomo solo, wizyta w Paris, Berlin, Praha, Budapeszt, mega bomba, motywacja do tworzenia. Jeśli chodzi o kondycję sceny to na pewno pojawiło się klika dobrych tytułów i za to respect.

Skoro podsumowanie mamy za sobą, to czas na plany. Będzie nowy materiał od Pilsa w 2011? Może jakieś featuringi?
Pils: W 2011 nowego Pilsa nie ma co wypatrywać:) ale przed końcem świata w 2012 na pewno coś się pojawi. W sprawie featów nie zdradzam żadnych tajemnic, o tym decyduje autor płyty.

Na sam koniec może dwa zdania do tych który jeszcze nie słyszeli "4/4te". Dlaczego warto po nią sięgnąć...
Pils: Słuchaj nie jestem politykiem, może po prostu sprawdźcie co mam do powiedzenia na moich oficjalnych witrynach fanaticartist.pl i fanaticartist.blogspot.com.

Dzięki za rozmowę.
Pils: Dzięki pozdrawiam.

Dowiedz się więcej o: Pils.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-12-16
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
AntyFirmaStoProcent
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:14:18, 16-12-10
Co to za nołnejm? : O

FIRMA GÓWNO!

kalitek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:20:18, 16-12-10
kto to jest w ogóle :/ ?

KaJim
Autor: KaJim   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:05:47, 16-12-10
:))
słabiutki ten albumik :)
-----------
Ostatnia edycja: 2010-12-16 18:10:40

Sensei Splinter
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:31:09, 16-12-10
osiedle park szkola szpital
017

SiaraSiarzewski
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:41:43, 16-12-10
"większość polskich artystów muzyki rap, gdy ich zapytasz o polski rynek, twierdzi że go nie śledzi i nie jest na bieżąco." też to zauważyłem jakiś czas temu już. To jest śmieszne, dziwne i lipne. A jeszcze bardziej mnie wkurwia jak raperzy mówią, że nie słuchają polskiego rapu bo jest huyowy. Wkurwia mnie jak pih nawija, że 3/4 na legalu to pierdolony skandal, nie wymieniając konkretnych przypadków - przypuszczam że on sie zna z większością polskiej sceny osobiście - a skoro tak, i skoro 3/4 z nich to skandal to powinno grzmieć od beefów i konfliktów chyba że udają że jest wszystko fajnie albo omijają pewne tematy. Jedynym konkretnym gościem jest Tede, potrafi powiedzieć wprost co myśli o takiej a takiej płycie, ma jaja i zazwyczaj wychodzi obronną ręką z ewentualnych potyczek. Fakt, przesadza w krytykowaniu  wywyższaniu się, ale taki jest i kręci tą sceną. Jeszcze bardziej mnie wkurwia nieopowiadanie sie po żadnej ze stron w beefach. Kurwa zadaje sie pytanie kto nagrał lepszy diss, kto wygrał beef i najczęściej pada odpowiedź, a nie chce sie mieszać w nie moje sprawy, lubie tego i tego tralala. Huy mnie to obchodzi że lubisz tego i tego - jak jest zadane pytania kto nagrał lepszy diss to chyba umiesz na nie odpowiedzieć jeden z drugim artysta. Polskim raperom zdecydowanie brakuje jaj, wczoraj oglądam peje z ostrym w filmiku jak sobie wchodzą w dupki, fajnie - ale u OSTRa nieraz da sie słyszeć w tekstach wyśmiewki z pseudo gangsterów w kominiarach, dokładnie takich w jakich występuję peja czy jego kumple w klipach. śmierdzi to wszystko hipokryzją i gównem, a mimo to nie powiedziałbym że nie słucham polskiego rapu bo jest huyowy nigdy. a jak ktoś mówi że polski rap jest huyowy to niech to argumentuje sensownie.

Qsz-85
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:49:57, 16-12-10
nie znacie bo tak sprawdzacie podziemie...

Pils - były członek składu BYPS GRY (rzeszów). Klasyka...

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-217-91.compute-1.amazonaws.com (3.233.217.91). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.