Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Szad - Liryczny Akrobata

Szad - Liryczny Akrobata

Autor: Filip Rauczyński

Dowiedz się więcej o: Trzeci Wymiar.
Moja okładka to jakby fotografia mojej duszy bez opakowania, taki jestem po prostu w życiu - zdecydowany, waleczny i bezkompromisowy, kiedy w coś wierzę.

Przedstawiamy Wam wywiad z reprezentantem 3W - Szadem Akrobatą, autorem płyty o intrygującym tytule "21 Gramów", której oficjalna premiera wyznaczona jest na 15 stycznia 2011. Dlaczego Szad postanowił nagrać solowy materiał, jaki klimat będzie miała płyta i czy to początek końca Trzeciego Wymiaru? Odpowiedź na te i na inne nurtujące Was pytania znajdziecie w wywiadzie przeprowadzonym specjalnie dla portalu Hip-Hop.pl. Sprawdź single "Rzeka" i "Panu dziękuj" - zamów preorder już dziś na www.labiryntshop.pl.

Pomysł na solowy album dojrzewał w Tobie przez jakiś czas czy też była to raczej spontaniczna decyzja?
Szad: Robię rap już od niemal 15 lat - to wystarczająco dużo czasu, żeby nieraz pomyśleć o solowym krążku, więc pomysł na pewno dojrzewał w mojej głowie. Jednak nie nagrałem "21 Gramów" z zamysłem solowego albumu. Sytuacja wyglądała tak, że zaraz po zakończeniu prac nad "Złodziejami Czasu" z Nullem i Poresem poszedłem za ciosem i zacząłem pisać nowe teksty, co przez okres 12 miesięcy zaowocowało zgromadzeniem niemal całego materiału na nową płytę. Do tej pory nie myśleliśmy poważnie o solówkach, bo priorytetem od zawsze jest dla nas 3W. Z drugiej jednak strony naturalną koleją rzeczy jest fakt, że każdy artysta prędzej czy później chce powiedzieć kilka rzeczy tylko od siebie i tylko na swój sposób. Dla mnie ten czas wybił, więc siadłem i napisałem płytę.

Skoro już wspomniałeś o 3W - jak się czujesz po swoistym "odłączeniu" od statku matki? Jesteś pewny siebie i swojego materiału czy jednak nosisz w sobie obawę o to, jak płyta się spodoba, jak się sprzeda?
Szad: Nie traktujemy tego etapu w naszej twórczości jako odłączenia się od czegokolwiek. Solowy materiał jednego z nas nie rzutuje na naszą wspólną misję. Zaczęliśmy już prace nad nowym Trzecim Wymiarem, który będzie kolejną pozycją spod naszego szyldu. Natomiast to czy jestem pewny siebie i swojego "dziecka", czy też obawiam się o odbiór i sprzedaż krążka... To kwestia bardziej zawiła. Materiału zgromadzonego na "21 Gramach" jestem pewny i podpisuję się pod nim w stu procentach. Nagrałem płytę ciężką i trudną, liryczną do stopnia, w którym wielu rzeczy nie mówię wprost, chowając je za zasłoną metafor i tym samym wymagając od słuchacza skupienia i refleksji nad moją muzyką. Ta płyta raczej nie będzie sobie lecieć w tle bez zobowiązań i to powoduje, że nie potrafię odpowiedzieć na pytanie czy "21 Gramów" się sprzeda, nie to było dla mnie istotne kiedy pisałem ten album. Natomiast to czy płyta się spodoba i przyjmie to już kwestia gustu i pojęcia słuchaczy o rapie - oraz tego, czego polski słuchacz oczekuje od muzyki której słucha.

Materiału zgromadzonego na "21 Gramach" jestem pewny i podpisuję się pod nim w stu procentach. Nagrałem płytę ciężką i trudną, liryczną do stopnia, w którym wielu rzeczy nie mówię wprost, chowając je za zasłoną metafor i tym samym wymagając od słuchacza skupienia i refleksji nad moją muzyką.

Żyjemy w erze YouTube'a, portali społecznościowych - to powszechne i darmowe kanały promocji dostępne dla każdego artysty. "21 Gramów" zdaje się je omijać szerokim łukiem i wchodzi na sklepowe półki jakby po cichu, bez hucznych zapowiedzi na miarę "Złodziei Czasu" 3W. Nie boisz się konsekwencji takiej polityki wydawniczej?
Szad: Po ostatnich ustaleniach z dystrybucją postanowiliśmy przesunąć premierę krążka na początek nowego roku, będzie to połowa stycznia 2011r. Do tego terminu zostało jeszcze sporo czasu więc wszystko przed nami. Niebawem pierwszy numer wrzucimy w sieć, a już na początku grudnia pierwszy klip promujący album. Drugi wideoklip chcemy wypuścić na początku nowego roku tuż przed premierą, ponadto newsy, koncerty, promovideo, promomixy, konkursy, wywiady wszystko co nam do głowy przyjdzie i przede wszystkim nie chcemy popełnić tego błędu, który wkradł nam się przy promocji "Złodziei Czasu"- czyli kulawej promocji już po trafieniu płyty na półki sklepowe. To jednak nie spowodowało śmierci sprzedażowej "Złodziei Czasu", jako że nasz ostatni krążek jest już u progu złota i to kwestia najbliższego czasu, żebyśmy przekroczyli próg 15 tysięcy sprzedanych płyt. Z tego morał, że jeśli coś jest dobre samo odnajdzie swoich odbiorców.

Dużo jeszcze brakuje?
Szad: Brakuje jeszcze około tysiąca płyt. Oficjalna dystrybucja sprzedała poprzez sklepy mniej więcej tyle nośników "Złodziei Czasu", ile my sprzedaliśmy sami przy pomocy własnych zabiegów dystrybucyjnych.

Ciężkie klasyczne brzmienie, zabawa słowem, szarżowanie flow, przyspieszanie, bragga - z tym na dzień dzisiejszy utożsamia się Trzeci Wymiar. Jak Twoja solówka ma się do Waszych ostatnich zespołowych dokonań?
Szad:
Brzmienie zostało to, które wyznaję odkąd zainteresowałem się hip-hopem, czyli jest z nim tak jak wspomniałeś w pytaniu... Zabawa słowem, choć ja bym tego tak nie nazwał, czy chore, szalone flow to nieodłączne składniki naszego rapingu, więc też tego nie zabraknie na "21 Gramach". Jednak moim założeniem było odróżnienie mojego solowego albumu od dokonań całego 3W, dlatego nagrałem kilka obrazowych, brudnych storytellingów, kilka bardziej poetyckich, naszpikowanych przenośniami, refleksyjnych numerów, o których to właśnie odbiór chyba trochę się obawiam. Jest sporo mnie samego i trochę osobistych historii, które u niektórych też mogą wzbudzić wiele kontrowersji i wywołać skrajne opinie. Jest też sporo zwykłego, namacalnego życia na osiedlach i ulicach miast. Jest to wszystko co towarzyszy mi na co dzień, opowiedziane na wiele sposobów. Staram się być raperem wszechstronnym, nie jednowymiarowym i to chciałem pokazać na moim solowym debiucie. "21 Gramów" to w wielu momentach Szad, którego się nie spodziewacie.

Robię rap już od niemal 15 lat - to wystarczająco dużo czasu, żeby nieraz pomyśleć o solowym krążku, więc pomysł na pewno dojrzewał w mojej głowie.

Czy możemy się więc spodziewać albumu Szada-ekshibicjonisty, który gdzieś tam próbuje się rozliczyć z samym sobą?
Szad:
Na tyle na ile potrafię sam obiektywnie ocenić "21 Gramów" poziom obnażenia sięga dosyć daleko, ale tylko w niektórych, wybranych sferach mojego życia. Z drugiej zaś strony płyta mówi o mnie chyba dużo więcej niż odsłoniłem do tej pory na projektach Trzeciego Wymiaru. Nie nazwałbym siebie ekshibicjonistą po tym materiale, ale może dla niektórych będzie to sięgać tak daleko.

Zagadką dla mnie jest już sam tytuł Twojego albumu. "21 Gramów" to bezpośrednie nawiązanie do teorii doktora MacDougalla czy też zainspirował Cię luźno oparty na jego badaniach film "21 Gramów" autorstwa A. G. Inarritu? Niestety okładka Twojej płyty w żaden sposób mnie na to nie nakierowała (śmiech).
Szad:
Moja okładka to jakby fotografia mojej duszy bez opakowania, taki jestem po prostu w życiu -zdecydowany, waleczny i bezkompromisowy, kiedy w coś wierzę. A w swój rap wierzę bezgranicznie. Bez względu na to jak mogą mnie postrzegać słuchacze po moich dotychczasowych osiągnięciach -Szad jest właśnie taki jak na tym zdjęciu. Potwierdzą to ci, którzy mogą coś o mnie powiedzieć, albo ci, którzy mogli tej strony mojej osobowości doświadczyć. Co do pierwszej części pytania - zainspirowało mnie jedno i drugie po trosze, ale poza tym zainspirowali mnie ludzie, życie i to co nam się przytrafia każdego dnia. Mam za sobą rok zmian, zawodów, radości i pewnie ocean wszystkich tych emocji, które znasz z własnego życia. "21 Gramów" mówi wiele o mnie i o gatunku ludzkim, o kraju, w którym żyjemy... Na tej płycie chciałem zawrzeć jak najwięcej z tego, co siedzi we mnie w środku i co uważam za ważne, konfrontując to z tym, co obecnie za ważne jest uważane...

Nawiązując do poprzedniego pytania - czy "21 Gramów" będzie koncept albumem? Tytuł płyty i 21 pozycji na trakliście mogłyby na to wskazywać...
Szad: Nie podszedłem do tego albumu mając w głowie jakąś wizję, bardziej poszedłem na żywioł i popuściłem wodze wyobraźni, czekałem, aż poszczególne tematy same do mnie przyjdą... Dużo słuchałem instrumentali i nieraz bez konkretnego zamysłu czekałem co do mnie powie Creon, Amat czy Bedwaem przez głośniki językiem sampli i dźwięków. I gadali, gadali aż napisałem około 50-ciu szesnastek na 74 minutową płytę. Mimo to w oczach moich oraz najbliższych, którzy płytę mają już jakiś czas, udało mi się nagrać materiał zarazem spójny i zróżnicowany. Mam jednak w planie nagrać kiedyś krążek koncepcyjny, bo ten sposób stworzenia czegoś też bardzo mnie przekonuje, może drugie solo za jakiś czas?

Moim założeniem było odróżnienie mojego solowego albumu od dokonań całego 3W, dlatego nagrałem kilka obrazowych, brudnych storytellingów, kilka bardziej poetyckich, naszpikowanych przenośniami, refleksyjnych numerów, o których to właśnie odbiór chyba trochę się obawiam.

Zapowiada się bardzo długi long play. Jakie zabiegi zastosowałeś, aby nie zanudzić słuchacza na śmierć? Będzie dużo gości?
Szad:
Tych, którzy oczekują od muzyki, żeby sobie po prostu była pewnie zanudzę, bo ja też zawsze czuję się znudzony kiedy słyszę ich muzykę. Jednak Ci, dla których muzyka musi być, powiedzą że "21Gramów" ma dla nich 37 minut i po ostatnim dźwięku odpalą intro. Poza tym nie rozumiem podejścia, że płyta jest za długa to jakaś głupota. Lepiej zapłacić za płytę 35zł i dostać 45minut muzyki czując niedosyt, czy zapłacić za płytę 35 zł i dostać 74minuty muzyki w postaci 21 numerów, z których w dobie mp3 i cd'ków możesz jednym kliknięciem przełączyć te kawałki, których danego dnia nie poczułeś?! Kawałków, których nie ma nie wymyślisz sobie, ale te które są i dotąd Cię nie zainteresowały zawsze możesz przecież przypadkiem odkryć, bo może po prostu później zrozumiesz o czym autor chciał Ci powiedzieć... Co do gości celowo nie zapraszałem znanych postaci, chciałem zrobić prawdziwe solo tak jak ja postrzegam ten termin, czyli solo mówiące coś o jego twórcy. Na 21Gramach będą tylko najbliżsi mi w tym momencie koledzy, na przekór obecnym trendom.

To pytanie na koniec, tak a propos trendów. Mówiłeś już jaki jest Twój stosunek do plastiku w muzyce. A co zrobisz kiedy pewnego dnia stwierdzisz, że stoisz w miejscu ze swoim rapem? Myślisz, że pójdziesz kiedyś w tak radykalne eksperymenty jak - powiedzmy - Sokół i Pono?
Szad: Aż tak daleko nie sięgam planami i na razie mam jeszcze parę pomysłów na siebie. Co zrobię, okaże się pewnie kiedy stanę przed takim dylematem. Nie będę tu jednak gdybał i oceniał, to pozostawię specjalistom w tej dziedzinie...    

Rozmawiał: Filip Rauczyński
Fot. Dawid "Saer" Pietraszewski

Dowiedz się więcej o: Trzeci Wymiar.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-12-22
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:6.14 (7)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Filip Rauczy..., 37 lat
mężczyzna, Warszawa

Ostatnie artykuły tego autora:
Wszystko jest kwestią inspiracji i klimatu naszego miasta - Oxon
Muzyka jest naszym atutem - Honeys
Cała prawda o POKAZZ - Donatan
Tede - Król Jest Tylko Jeden - wywiad
Dwa plus jeden- wywiad z Dwie Twarze i Jajos'em

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
loduwa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:09:15, 22-12-10
Szad zawsze okej jak i cale 3W, ZLODZIEJE na polce, niedlugo dolaczy Twoje solo, Piona

Inuyasha
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:54:39, 22-12-10
Pozdro Szad, czekam na płytę!

gaav
Autor: gaav   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:27:43, 22-12-10
Czekam na "21 gramów". Szad, Twój feat na "Prawda Naga" miażdży.

herbatka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:33:47, 22-12-10
Czekam na "21 gramów".

Horrorcore
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:03:40, 22-12-10
CZEKAM WIADOMO SZAD DOBRY RAP

SiaraSiarzewski
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:03:40, 22-12-10
"Lepiej zapłacić za płytę 35zł i dostać 45minut muzyki czując niedosyt, czy zapłacić za płytę 35 zł i dostać 74minuty muzyki w postaci 21 numerów, z których w dobie mp3 i cd'ków możesz jednym kliknięciem przełączyć te kawałki, których danego dnia nie poczułeś?" 

przeliczanie ceny płyty na ilość kawałków na niej zawartych trochę świadczy o złym podejściu goscia do tematu. Kupując płyte mam głęboko wyjebane czy na niej jest 14 czy 18 kawałków, wole wręcz jak jest 14 i każdy mi sie podoba niż jak jest 18 ale niektóre brzmią jak zapełniacze. wiadomo - moze być 18 samych kozaków, (co sie jeszcze chyba nie zdarzyło), ale samo to podejście Szada jest dość wymowne. Zresztą jeżeli by zacząć wymieniać najlepsze klasyki rapowe to sie okazuje że to są płyty nie zawierające zbyt dużo kawałków, np Illmatic. Jak odpalam album to czuje pewną satysfakcję jak go przesłucham do końca w całości, a jeżeli album jest w cholere długi to rzadko mi sie to udaje. Mam tak np z OSTRym którego nie pamiętam albumu który przesłuchałem od początku do końca nie robiąc sobie przerwy, w pewnym momencie przełączam na coś innego a potem kontynuuję. Długie płyty męczą, wole żeby wydał dwie krótkie nawet. Z krótkich albumów łątwiej zapamiętuje ie poszczególne tracki, wersy, a nawet całe tracklisty. Od taka moja lista kontrargumentów - a Szada sprawdzę z przyjemnościa;]

Nullo by mu to wytłumaczył tak: Za 300zł lepiej kupić jedne porządne markowe buty do kosza i sie do nich przywiązać z czasem czy 4 pary lipnych podrób i sie wkurwiać na każdą pare;]

-----------
Ostatnia edycja: 2010-12-22 17:05:48

Browar z Żabki
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:35:28, 22-12-10
ten wywiad buył zapowiadany na ten sam dzień co 1wszy singiel "rzeka",
ale chuj z tym ;] ważne ze wreszcie jest.

powtórzę to jeszcze raz:

SOLO SZADA ROZKURWI !!!

ELO

obserwacja ODSZEDLEM Z FORUM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:00:14, 22-12-10
PROPSY

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:45:59, 22-12-10
14 czy 18 kawałków

KonradBSTOK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:25:43, 23-12-10
Witam, wykonam projekt graficzny typu :

logo
plakat
wizytowka
broszura
ulotka
szyld reklamowy
grafika na strony www
nietypowe zlecenie itp

Bardzo tanio i profesjonalnie.

gg 3152938

lukasir
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:15:31, 23-12-10
Płytę kupię na 100%

gambler
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:08:38, 23-12-10
Czekam na plyte szada kupie ja na 99% mam nadzieje ze rokurwi ten material w 2011 roku

jar
Autor: jar   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:28:28, 23-12-10
Zapowiada sie jednz z ciekawszych plyt 2011 r i zarazem mocnych solowek a bedzie jeszcze solo WIGORA I ERO Pozdro

Św. Al Dente
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:28:39, 25-12-10
ELO SZAD

DOBRA ZWROTKE DALES W "SUCZKACH"

RA RA RA RA

anonim
Autor: miuzikmax   Link do posta
14:44:55, 17-12-12
pisze rap przy moim rapie oni to cieniasy podam wam pszykład z buta wierzdrzam jednym strzałem wyłamuje zamek przed pokojem ide dalej jeszcze mnie nie widziałeś koniec

anonim
Autor: miuzikmax   Link do posta
14:49:22, 17-12-12
haha  rap to mój raj


LYGRYS TO KLASYKA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
02:09:24, 18-03-15
KLASYK

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-122-74.compute-1.amazonaws.com (3.226.122.74). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.