Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Podsumowanie roku 2010

Podsumowanie roku 2010

Autor: DedoeN

Arbak


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 nie był dla mnie jakimś wyjątkowym rokiem. Był to pierwszy rok odkąd pamiętam, w którym nie wydałem żadnej płyty, pojawił się jeden góra dwa kawałki z moim gościnnym udziałem i to wszystko. W Polsce wyszło kilka fajnych płyt, moimi faworytami są Słoń/Mixer "Demonologia" i Wdowa "Superextra".

Plany na 2011 rok?

Początek zbliżającego się roku będzie dla nas strasznie pracowity. Ogarniamy płytę Arbak/Spenser "Na swoim miejscu", do której na początku roku będziemy kręcić klip i ogarniać różne sprawy organizacyjne. Razem z Tasem i kilkoma ludźmi pracujemy także nad takim małym "wydawnictwem" zajmującym się organizowaniem imprez, koncertów, a także samym wydawaniem płyt o nazwie: Proporcja.com.

Chwedo


Jak oceniasz 2010 rok?

2010 był dla mnie udany pod względem koncertów. Wspólnie z Chadą i Cbrem gramy nieprzerwanie od początku września. Jeśli chodzi o własną twórczość, to w tej kwestii się nie popisałem, dlatego, że Pierwsza liga powinna wyjść jeszcze w tym roku, a nawet w 2009(Śmiech). Jestem zadowolony z remixu "Ja i cały mój skład", z moim skromnym udziałem, który znajdzie się na reedycji Procederu, jak również z solowego numeru nagranego do filmu. Podsumowując- zbytnio się nie napracowałem(Śmiech). Muzycznie na pewno płyta HIFI Bandy zrobiła wiele szumu, w szczególności puszer. Pezet/Małola - Zajebisty materiał, Jarecki i BRK"Mucha nie siada" - Jeśli ktoś nie słyszał, szczerze polecam! Niedawno wyszła płyta Piha,Wdowa, Vienio, trzeba przyznać, że trochę się wydarzyło....

Plany na 2011 rok?

W końcu wydać Pierwszą Ligę!(Śmiech) Czekam z niecierpliwością na premierę kinową pewnego filmu, do którego nagrałem jeden numer. Mam zamiar wygrać pewien konkurs organizowany przez szkołę Wajdy, kupić samochód i żegnać 201, pijąc szampana z moją ukochaną na wyspie Bali.

C.N.E


Jak oceniasz 2010 rok?

Ten rok oceniam jako rok drugiej fali hip - hopu w Polsce...przeżywa drugą młodość. Na koncerty przychodzą tłumy, wychodzą świetne płyty - Vienio, Abradab, Tede( w sumie trzy płyty), OSTR, POE, HIFI Banda. Jeśli chodzi o zagraniczne to genialny Rick Ross, The Roots, Jay - Z, wreszcie dobry Eminem.

Plany na 2011 rok?

Jeśli chodzi o plany to mam zamiar nareszcie wydać swoja solową płytę, zrobić back up danych z kompa i zrobić porządek w swojej garderobie, bo straszny tam bałagan, który kryje wiele cennych hiphopowych pamiątek!

Arbak/ Spenser "Na swoim miejscu"

Dolar


Jak oceniasz 2010 rok?

Dla mnie 2010 był dobrym rokiem, udało mi się sfinalizować płytę z Brudnym Woskiem i dzięki naszej pracy "Dwanaście Taśm" ukazało się i zbiera niezłe recenzje. Polskie płyty z tego roku w moim prywatnym top 3: Eldo "Zapiski z 1001 nocy", Hi-Fi Banda "Fakty ludzie pieniądze", Poe "Złodzieje zapalniczek" a zagraniczni faworyci to: Zo! "Sunstorm", LMNO / Kev Brown "Selective Hearing Part 2", Hocus Pocus "16 pieces"

Plany na 2011 rok?

Plany na 2011 to zrobienie kolejnego krążka EP lub LP i pojawienie się na kilku bitwach w Polsce.

Donatan


Jak oceniasz 2010 rok?

Myślę że 2010 w Polsce obfitował w wiele ciekawych produkcji. Wymieniłbym tutaj między innymi płyty takich wykonawców jak Gural, Kaczor, Pezet/Małolat, Wdowa. Rok 2010 jest dla mnie o tyle ważny że mogłem brać udział we wszystkich najciekawszych projektach muzycznych.

Plany na 2011 rok?

W dalszym ciągu jest wiele projektów nad którymi pracuje a które ukażą się w 2011, więc jest to kontynuacja planów z 2010.Postanowienie noworoczne jest wciąż takie samo jak co roku, żeby uczyć się produkować coraz lepsze bity, współpracować z coraz szerszym gronem wykonawców i trafiać muzyką coraz dalej.

Fejm


Jak oceniasz 2010 rok?

W mijającym roku 2010 zagrałem wiele imprez, w różnych miastach Polski od Sopotu po Kraków. Współorganizowałem pierwszą scratch sesję w Białymstoku, w ramach festiwalu Free Mind, nagrałem mikstejp z Cirą, zamknąłem skrecze do płyty "W sercu miasta"- nowy projekt Miszkersa i Wojtasa. Dogrywałem się również do Siwersa-Tomiko, Wojdana i na nowe solo Ciry - więc muszę powiedzieć że to był pracowity rok. Obserwując polską scenę to można zauważyć że dzieje się wiele. Bardzo dobrym zjawiskiem jest wysoka jakość nowych produkcji, teledysków, nowe brzmienia, nowatorskie podejście do liryki - to wszystko cieszy i dobrze rokuje na przyszłość. Z najważniejszych płyt 2010 trzeba wymienić na pewno płytę NON Koneksji "Persona Non Grata", Piha "Dowód Rzeczowy nr.1" i Palucha "Bezgranicznie Oddany".

Flint "Czarny Charakter"

Plany na 2011 rok?

Z nowym rokiem rozpocząłem prace nad swoim albumem producenckim, będzie tam kilku raperów, dużo skreczy i bardzo dużo muzyki. Postaram się aby dał nową jakość, coś czego na naszym rynku muzycznym jeszcze nie było - a jak wyjdzie to się okaże. Mam nadzieję że nowe płyty Ciry, WSM i Hukosa odniosą duży sukces, wiele czasu i energii kosztowało nagranie tych projektów i wiem że się uda. Planuję jeszcze lepiej zorganizować kolejną edycję scratch sesji, która ma się odbyć we wrześniu, gdzie w ramach pokazu wystąpi Woody Madera. Postanowieniem noworocznym, że dam z siebie jeszcze więcej niż w 2010 roku, będę robił lepsze bity i dogrywał lepsze skrecze niż do tej pory. Mam zamiar zawsze być związany z muzyką, w tym temacie nic się nie zmieni.

Filip Rauczyński


"Jak oceniasz rok 2010?"

Z uśmiechem na twarzy muszę przyznać, że w tym roku nie odrobiłem pracy domowej i nie przesłuchałem ani jednego rapowego albumu. Poruszałem się jedynie w obrębie singli i klipów, które gdzieś tam od czasu do czasu zasugerował mi YouTube. Dzięki nim wiem, jakie płyty na pewno sprawdzę. Z Polski będą to: "Super Extra" Wdowy, "GT2: Nu World" Returnersów i El Da Senseia, "23:55" HIFI Bandy, "Czarny Charakter" Flinta, "Bezgranicznie Oddany" Palucha oraz "Kolekcjoner Myśli" Aury. Z reszty Świata chętnie rzuciłbym uchem na "Al Capone's Vault" Rasco i Wicha, "Nineteen Ninety Now" Celpha Titleda i Buckwilda, "Death Is Silent" Kno oraz na "HYPERLINK Revolutions Per Minute" Reflection Eternal. Więcej grzechów nie pamiętam.

Plany na 2011 rok?

Moje plany z zeszłego roku pozostają bez zmian. Udało mi się zmienić branżę i realizować się w czymś nowym, większym, ciekawszym. Jeżeli natomiast chodzi o moją chęć usunięcia się w cień... No cóż, nie pozwalacie mi na to (śmiech)!

Flint Czarny Charakter


Jak oceniasz rok 2010?

Prawie cały rok pracowałem nad płytą, więc był to czas produktywny. Jeździłem do studia, odbierałem aranże i knułem. Zaliczyłem kilka koncertów ze starym materiałem, poznałem trochę ludzi. Rok jak najbardziej na plus. W tym roku muzycznie Czarny Charakter i Fleszbek Mixtape, poza tym fajnie wypadł np. projekt Pezet/Małolat, ale liczę jeszcze na Jota. Zagranicznych za bardzo nie sprawdzałem, ale fajnie, że Evidence rozpracował Beatlesów.

Plany na 2011 rok?

W nowym roku chcę nagrywać jeszcze więcej, zagrać Czarny Charakter na żywo gdzie się da, sprzedawać płyty i robić t-shirty. Najlepszego w 2011!

Blow "Jeśli Czujesz..."

Flow


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 był zdecydowanie rokiem udanym. Pojawiło się kilka płyt, na które od dłuższego czasu czekałam. Przede wszystkim nowa Erykah Badu "Return Of The Ankh". Po pierwszym jej przesłuchaniu miałam dość mieszane uczucia, ale z każdym kolejnym odkrywałam w niej coraz to nowe smaki, aż wreszcie pokochałam ją całym sercem. Inna artystka, która kazała na siebie długo czekać to Sade - wielbię te piękną, magiczną kobietę od lat, gdy usłyszałam "Solider of love" - miałam dreszcze na karku i podziw w oczach. W 2010 roku zdecydowanie wyróżniła się szurnięta i bardzo utalentowana Janelle Monae i "The ArchAndroid (Suites II and III)". Znakomitą płytę wydała Leela James "My soul" i bardzo obiecująco zadebiutowała Andreya Triana " Lost Where I Belong" z mojego ulubionego wydawnictwa Ninja Tune. Skoro jestem już przy debiutach i ulubionych Wydawnictwach, to muszę wspomnieć także o jeszcze jednej płycie. Zdecydowanie najważniejszej dla mnie w tym roku. Jest to oczywiście płyta Blow "Jeśli czujesz...", którą nagraliśmy ze Świętym Mikołajem, a którą wydała Alkopoligamia.com.

Plany na 2011 rok?

Ponieważ płyta ukazała się pod koniec 2010, to 2011 zaczynamy koncertami "Jeśli czujesz..." Blow. To jest mój plan nr 1. Mój plan nr 2, to kolejna płyta. Miała być solowa płyta Flow, ale...w międzyczasie pojawił mi się w głowie pomysł muzyczny, który niezwłocznie postanowiłam zrealizować. Zbieram materiał na swój nowy, trip hopowy krążek, który, mam nadzieję, pojawi się pod koniec tego roku.

Jakuza


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 był bardzo interesujący. Zarówno pod względem muzycznym jak i politycznym. Na pewno wydarzyło się dużo ciekawych rzeczy i pojawiło się wiele interesujących pozycji muzycznych. Naprawdę trudno byłoby wymienić wszystkie tytuły godne uwagi, więc z racji mojej pracy w Wielkie Joł pozwolę sobie wymienić tylko nasze tytuły. W kwietniu pojawił się pierwszy legalny krążek Smagalaz. Jestem bardzo zadowolony z wydania tego materiału. Chłopaki mają bardzo ciekawy styl i wielu ludzi jara się ich projektami. W czerwcu podwójny album Tede - bardzo udana produkcja, która szybko uzyskała status Złotej Płyty. Po wakacjach 11 września wyśmienita podwójna płyta wrocławskiej ekipy Wice Wersa. Bardzo podoba mi się ich styl i wydaje mi się, że wprowadzą powiew świeżości na naszą rodzimą scenę. Zakończenie roku w Wielkie Joł to ósma solowa płyta Tede, jak zawsze strzał w dziesiątkę, choć tym razem znacznie spokojniej niż przy poprzednich projektach - spokojna, dojrzała produkcja zaskakująca wielu fanów Tede.

Plany na 2011 rok?

No cóż, osobiście nie lubię planować ruchów wydawniczych, gdyż najpierw powstaje muzyka, a dopiero później myślimy jak ją sprzedaż. Choć wielu myśli, że jest odwrotnie, to my właśnie tak pracujemy. Czasem oczywiście powoduje to irytujące przekładanie terminów premier, ale cóż - uważam, że muzyka nie może być wymuszona goniącymi terminami, lecz powinna pochodzić prosto z duszy, serca i mózgu twórcy.

Kaczor


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 jest dla mnie rokiem przełomowym ze 1względu na wydanie pierwszego solowego albumu. Poświeciłem go pracy nad tą płytą i choćby, dlatego mogę śmiało powiedzieć że jest to dla mnie rok udany. Początek nowej drogi, nowe spojrzenie na hip-hop kolaboracja z Paul Wallem i powrót do gry. Z płyt które uważam za świetne to oczywiście Ice Cube "I am the west" a z produkcji polskich na uwagę zasługują oczywiście PIH "Dowód rzeczowy nr 1", Gural "Totem leśnych ludzi", powrót ekipy Aifam z albumem "Ponad tym", i bardzo dobra płyta od Palucha i Dj'a Storego "Bezgranicznie oddany". Tak to był ciekawy rok!

Plany na 2011 rok?

Kaczor "Przyjaźń, duma, godność"

Jako że wydałem płytę pod koniec roku 2010 rok 2011 rozpocznę od promocji albumu kolejnymi klipami oraz zapowiadaną już trasą koncertową co mam nadzieje nie przeszkodzi mi w pracy nad drugim solowym krążkiem i dograniem się do gościnnych zwrotek czołowych polskich Mc na które zostałem zaproszony szczegółów jeszcze nie zdradzę...Postanowieniem noworocznym jest dalszy rozwój na polu tekstowo scenicznym i ciągła praca nad robieniem coraz to lepszej muzyki. Peace

Kaszalot


Jak oceniasz 2010 rok?

Szczerze mówiąc (pisząc właściwie) konstruując podsumowanie w podejściu pierwszym, złapałem się w trakcie aktu pisarskiego na przeplataniu zdarzeń 2010 z 2009..... To załamanie czasoprzestrzeni kazało mi zastanowić się czy to ja zagubiłem się na chwile w czasie, czy też 2010 nie był wcale tak owocnym i zadowalającym rokiem - jak zakładałem sobie że będzie rok temu. Tak więc, mając na uwadze powyższe - jedziemy z tematem. 2010 dla DOD : dla mnie i Zawodnika , to przede wszystkim praca studyjna. Począwszy od remixu (DOD JEST TU) nawiązaliśmy współpracę z Touddogiem - producentem z południa mieszkającym obecnie w Dortmundzie. Owocem jest ok 30 kawałków w wersji demo i następnych w drodze, czyli praktycznie przygotowany do nagrania dwupłytowy album. Okrutny, mocny, samplowo - elektroniczny, singlowo - hardcorowy kawał rapu w stylu dostawcy oprawcy, nagrywany od razu i z marszu, yezzir. Na początku 2010, właściwie przełomie z poprzednim rozpoczęliśmy prace nad mixtapem zamykającym tryptyk 50ZET/THECASH. Dwa pierwsze, właściwie skończone CD - to zblendowane w dwa dni kawałki z dwóch poprzednich voluminów, złożone w dwa tygodnie - okraszane do dziś dzień po dziś dzień. Premierowe numery nagrane od 2009 - 2011 to trzecia część trzeciej i wszystkie wspólnie nadchodzą właśnie, tak jest. W lutym 2010 internetową premierę miał wspólny mixtape z Djem Krusz-G "Esensja Czysta Na Blendach", upamiętniający album Analogii z 2004. Polecam wszystkim koneserom rapowej klasyki - gościnnie MIC, Technics 1200 i MPC2000XL. Muszę przyznać że mixtape okazał się na tyle sentymentalny że spotkaliśmy się z RDW i Beniem żeby pogadać. I chociaż pojawił się silny wątek Analogii 2 - nie wiem czy mixtape ten nie był w jakimś sposób metaforycznym zamknięciem pewnego czasu dla mnie. Jednakże, wszystko może zdarzyć się w nowym 2011, zwłaszcza jeżeli siądę do bitów - a siądę! Dużym wydarzeniem dla nas, (dla mnie i Zawodnika i w sumie dla wszystkich uczestników chyba) okazał się udział w remixie Puszera Hi-Fi Bandy. Pozdrawiam serdecznie chłopaków - wiecie, że cieszę się, ie mogłem wziąć w tym udział. Płyty które wywarły na mnie wrażenie : Ricc Ross "Teflon Don" i Kanye West "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" (razem z przepięknym obrazem do Runaway, nakręconym w myśl - na chuj te promomixy?!)

Plany na 2011 rok?

2011 - rok który musi przynieść zmiany w moim życiu, dołożę starań i zrobię wszystko żeby tak się stało. Spodziewajcie się dużo rapu ode mnie w tym roku, pracuje nad legalami które muszą(!) ukazać się w 2011 : Zawodnik, Kaszalot, Touddogg "Bękarty Rap-Gry" 2LP i moja solowa produkcja. W między czasie na pewno bonusy, mixtapy i gościnne udziały - jestem jak najbardziej otwarty na nagrywki, łapcie mnie na facebooku Kashi Kash. Wszystkie rzeczy na bieżąco na oficjalnym profilu Dod rec. Jeszcze w styczniu 2011 premiera 50zet/Thecash vol.3 "Adwokaci Dostawcy".

Krzysztof Tietz (New Zenith Promotion)


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 był dobrym rokiem, zarówno dla New Zenith Promotion jak i dla polskiego rapu. Zacznijmy od tego, że był to pierwszy rok działalności naszej agencji, w którym jednak zrealizowaliśmy kilka ciekawych projektów i w jakiś sposób zaistnieliśmy na rodzimej scenie hip-hopowej i nie tylko. Wszystkie albumy, których promocją zajmowała się agencja New Zenith Promotion miały to coś co sprawiało, że na pewno nie były to płyty obojętne dla słuchaczy. Jeśli chodzi o polski hip-hop, to w 2010 roku na pewno zrobiło się o nim głośniej, było go więcej w mediach i był wreszcie lepiej odbierany. Nie działo się tak oczywiście bez przyczyny, kilka płyt zajmujących wysokie pozycje na Olisie pokazało, że jest to muzyka kupowana przez ludzi z perspektywą jeszcze większej sprzedaży. W końcu odbiorcy tego gatunku dojrzewają i zaczyna być ich stać na kupno oryginalnych albumów. Skupiając się na polskiej scenie i koncentrując się na rodzimych produkcjach, dobre wrażenie wywarło na mnie kilka pozycji: Tede 'Notes 3D' - nie dlatego, że New Zenith Promotion zajmowało się promocją tej płyty, ale dlatego że jest to album bardzo dojrzały, ciekawy i spójny. Nie ma na nim przypadkowych kawałków i tzw. 'zapychaczy'. Płyty tej przyjemnie mi się słucha zarówno w samochodzie jak i w domu. Waldemar Kasta 'Prawda naga' - ta płyta ma mega kopa i chyba tyle wystarczy(śmiech). Poza tymi dwoma płytami, które szczególnie chciałem wyróżnić, warty zapamiętania jest na pewno wspólny projekt Pezeta i Małolata, Stasiak nagrał dobry materiał, solówka Vienia jest dobrą płytą, no i Wice Wersa "Między Niebem a Piekłem".

Plany na 2011 rok?

W działalności New Zenith Promotion na pewno chcielibyśmy wyjść trochę poza hip-hop. Nie oznacza to, że kończymy z rapem, wręcz przeciwnie: już pracujemy nad kilkoma projektami, które w niedalekiej przyszłości ujrzą światło dzienne i na pewno będzie o nich głośno. Jednak myślę, że w 2011 roku będziemy kojarzeni również z innymi gatunkami muzyki. Głównym postanowieniem noworocznym jest to żeby 2011 rok był lepszy od 2010, ale niekoniecznie od lat następnych... i tego sobie oraz wszystkim czytelnikom życzę.

Little


Jak oceniasz 2010 rok?

Marika " Put Your Shoes On / Put Your Shoes Off"

Wydaje mi się, że rok 2010 w kwestiach muzycznych dla mnie był nadzwyczaj owocny - całe płyty z El Da Sensei'em i Eldo, wyprodukowanie paru singli, które się dobrze przyjęły - nie ma na co narzekać i oby tak dalej, (śmiech). Co do płyt, które zrobiły na mnie wrażenie w Polsce i za granicą, oprócz tych które wyprodukowałem do spółki z Chwiałkiem, są to: "POE 2", "23:55", "Dziś w Moim Mieście", "Tylko Dla Doroslych" i reedycja "Fakty, Ludzie, Pieniadze" oraz "Stimulus Package" Freeway'a i Jake One'a, "The eXXecution" Marco Polo i Ruste Juxx'a, "How I Got Over" Rootsów i chociażby solowe płyty Kanye Westa, Celph Titled, Roc Marciano, Rakaa riscience.

Plany na 2011 rok?

Muzycznie - zdecydowanie więcej muzyki niż w zeszłym roku (śmiech), dużo projektów, które mam nadzieję w tym roku wypalą + dużo pojedynczych produkcji dla wielu fajnych artystów. Może płyta producencka? W zeszłym roku się do niej nie zebraliśmy, więc może w przyszłym się uda.

Lukasyno


Jak oceniasz 2010 rok?

2010 był dla mnie bardzo pracowitym rokiem. W kwietniu przeszedłem operację nogi, po której 2 miesiące byłem unieruchomiony przez co zagraliśmy tylko kilkanaście koncertów z materiałem z płyty Eksplozja i musieliśmy zrezygnować z wielu ofert. Okres ten sprzyjał przemyśleniom. Sprawił, że przewartościowało mi się wiele rzeczy w życiu. Napisałem prawie cały materiał na album Lukasyno" Lukassassin - Czas Vendetty" w całości na bitach mego brata Krisa, który planujemy wydać w tym roku. Tylko gdy stanąłem na nogi zaczęliśmy nagrywki albumu Persona Non Grata, który mieliśmy w większości przygotowany już na początku roku. Nawiązaliśmy współpracę z rodzimą wytwórnią Reformat4, co znacznie przyśpieszyło działania związane z ukazaniem się płyty. Album ukazał się 6 grudnia i został bardzo dobrze przyjęty. W miesiąc sprzedaliśmy kilka tysięcy płyt i dotłaczamy kolejny nakład, gdyż nasza wytwórnia nawiązała współpracę z Fonografiką i płyta za jej pośrednictwem trafi do sieci sklepów Empik, Media Markt i Saturn. Nagraliśmy 3 klipy, które cieszą się dużą oglądalnością: "Familia 65" ,"Nigdy nie odejdę stąd" oraz "Pytam cię" Płyty, które wyszły w 2010 i są godne mego polecenia to Szajka "Uliczny Styl" kozacka produkcja chłopaków z Krakowa, która wniosła dużo świeżości do ulicznego rapu .Hipotonia " Wspólnie i w porozumieniu", płyta chłopaków z Nowego Sącza i Rybnika, których będziecie mogli usłyszeć na mojej płycie, również dobry materiał którego moc najlepiej poczuć na koncertach . DDK "Słowo dla ludzi" album reprezentanta RPK jednego z najlepszych składów obecnie na warszawskiej sceny. PIH z albumem "Dowód rzeczowy nr1" również nie zawiódł moich oczekiwań i nagrał kilka numerów, które tekstowo są nie do przebicia. Obecnie katuje album "Instynktu" z kozackimi aranżacjami Waca, który oprócz talentu muzycznego prezentuje świeże flow i talent wokalny na bitach wspierany przez Czarnego jednego z moich faworytów na polskiej scenie. Dobre płytki nagrali też Bas Tajpan, Juras i Koras oraz reprezentanci poznańskiej sceny Paluch, Kobra ,Słoń i Kaczor. Z albumów zagranicznych to moi ulubieni raperzy francuskojęzyczni Booba "Lunatic", Alpha 5.20 "African Gangster", Despo Rutti "Convictions_Suicidaires" dla fanów Chicano rap Mr.Criminal "Death before dishonour" oraz słowacki album roku DNA "Revolucionar"

Plany na 2011 rok?

Moje plany na 2011 to przede wszystkim praca nad nowym albumem, który dla wielu będzie zaskoczeniem. Chcę przekroczyć pewne ramy i nagrać utwory jakich jeszcze nie robiłem. Zaprosiłem do współpracy kilka wokalistek , kilku muzyków , kilku raperów z czołówki polskiej sceny jak i z Europy. Będzie to dwupłytowy album i mam nadzieję że zdrowie, czas i finanse pozwolą mi na zrealizowanie mojej wizji. W międzyczasie pracuję nad rozwojem swojej pracowni projektowej bo z wykształcenia jestem architektem i jest to moja druga pasja , której niestety na razie poświęcam mało czasu. Na wiosnę planujemy nagrać jeszcze 3 klipy jeden z KS 76 do utworu Nekrolog II i do "Tak tu jest" z DNA czołowym reprezentantem słowackiej sceny. Obecnie zaczęliśmy prace nad klipem " Przyparty do lin", który jest hołdem dla wszystkich fanów boksu. Za tydzień zaczyna się nasza trasa koncertowa i chcemy dotrzeć z naszym przekazem do wszystkich zakątków Polski. W tym roku planuję wydać również reedycję płyt Lukasyno "Na ostrzu noża" oraz Wychowani Na Błędach "Dowód odpowiedzialności". Pozdrawiam fanów życiowego rapu. Czekajcie na kolejne produkcje spod szyldu NON. Do zobaczenia na koncertach.

Marcin Flint


Jak oceniasz 2010?

Rok 2010 r. był dla mnie bardzo owocny. Urodziła mi się fantastyczna córka, wbrew obawom anioł. Nie żyję już tylko z dziennikarstwa, pracuję sobie 8 godzin dziennie w agencji reklamowej i choć ludzkości nie zbawiam, ma to jednak nieco plusów - porządkuje dzień, otwiera na ludzi (a Ci są barwni - wokaliści zespołów, tłumacze komiksów, bloggerzy, właściciele galerii, dziennikarze muzyczni), pozwala słuchać więcej różnorodnej muzyki niż kiedykolwiek. Skoro zaś o muzyce, to ostatnie dwanaście miesięcy okazało się więcej niż przyzwoite. Nie jestem pewien czy płyta Kanyego Westa przejdzie do historii muzyki, ale album Janelle Monae i krążek Flying Lotusa już niemal na pewno. A skoro w doskonałej formie jest Talib Kweli, Nas i Big Boi to naprawdę nie ma na co narzekać, lepiej uśmiechnąć się nucąc pod nosem refreny B.o.B. Nieźle było też w Polsce - rap wrócił na listy sprzedaży, do publicznej dyskusji. Gural pokazał nową jakość, Niwea udany eksperyment, Wdowa fajnie nawinęła na bitach, których nie powstydziłaby się czołówka "alternative mainstreamu", zaś dzięki Grohowi i U Know Me usłyszeliśmy, że Teielte i Kixnare to godni reprezentanci nurtu new beats.

Plany na 2011 rok?

Górnolotność zostawiam innym i w kwestii postanowień noworocznych stawiam na konkret - za rok mam mieć o tej porze 20 tysięcy na koncie więcej i ważyć 20 kilo mniej. Chciałbym też uzupełnić dyskografię o brakujące pozycje Krusha i nadrobić "trochę" rockowych zaległości. Tak od Sonic Youth po Pavement.

Marika


Jak oceniasz 2010 rok?

Pyskaty "Bez granic"

2010 - dla mnie to nowy podwójny album, który dał mi okazję do współpracy ze wspaniałymi artystami - Bay-C (T.O.K), Adrian Sherwood, OSTR, Kwazar (Respecta) i wielu innych. Koncertowo też się zadziało, zagrałam ok 40 koncertów, na scenie spotkałam i poznałam przy tej okazji dwóch Marleyów (Damian i Julian), Nasa i jeszcze paru kotów. Płyty, które w tym roku kupiłam i z przyjemnością katowałam w odtwarzaczu: nowi Rootsi, Nas / Damian Marley, Janelle Monae, Gentleman - "Diversity", Herbie Hancock - "The Imagine Project", Bob Sinclar - "Made in Jamaica", E.Badu -"Return of the Ankh".

Plany na 2011 rok?

Plany? Krótkie wakacje, których nie miałam od dwóch lat, potem nowy klip (Esta Festa), praca nad nowym albumem, wizyta na Jamajce, koncerty...życie!

Medium


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 w polskim rapie nie był przełomowy choć wyszło bardzo dużo albumów. Bardzo dużo średnich albumów, które niewiele wniosły dla rozwoju sceny. Na pewno jednak można powiedzieć, że nasi raperzy, producenci, dj'e i całe pozostałe wsparcie, nie schodzi już z pewnego określonego poziomu. W tym roku najbardziej podobały mi się płyty Jareckiego/Brk i Hi Fi Bandy za świeżość i autentyczność, Ostrego za mistrzowskie bity i klimat oraz Czarne Złoto za to, że w końcu wyszło, a oprócz tego było solidną muzyczną pozycją. To chyba, niestety, tyle.

Plany na 2011 rok?

W najbliższych planach mam zrobienie dwóch klipów do mojego ''Alternatywnego źródła energii'', które ukażą się na początku lutego. Staram się promować ten album jak tylko potrafię, choć możliwości mam niewiele. Chcę grać koncerty. Wyprodukowałem już kolejny krążek, także czeka mnie sporo pisania i realizowania kolejnej produkcji. która ukaże się na pewno w tym roku. A jeśli chodzi o noworoczne postanowienia, to rzucam szlugi i chcę zrzucić parę kilo, bo święta były zbyt tłuste(śmiech). Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

Ment


Jak oceniasz rok 2010?

Po wielu rozmowach ze znajomymi, własnych spostrzeżeniach, przesłuchanych płytach i wielkiej wczucie, którą odzyskałem głośno stwierdzam - rok 2010 to jeden z lepszych - jeśli nie najlepszy - muzycznie rok, jaki udało mi się przeżyć. przeżywam to mocno osobiście. zagraliśmy kilkanaście koncertów w całej Polsce. poznaliśmy mnóstwo zajebiście sympatycznych ludzi, żyliśmy tak jak chcieliśmy, weekendy poza domem - to jest to. Wracając do pytania o nagrania z 2010, które zamieszały w mojej głowie... the roots "how i got over", black milk "album of the year", solo od big boi'a, "dobre rzeczy" aloe blacca, hocus pocus "16 pieces", kanye west i jego zakręcone fantazje na czele z filmem promującym cały album... a pisząc to słucham nowych n.e.r.d. "nothing". Jezu nie wiedziałem że można być tak genialnym - strasznie dobry album, wizjonerski! Nie będę się rozpisywał o płytach, które nie są z 2010, a które w 2010 do mnie trafiły, nie starczyłoby kilku kartek. Wyżej wymienione albumy mogę postawić w jednym szeregu wieszając nad nimi tabliczkę "mistrzostwo". A w rapie masz teraz coś co się nazywa brand new old school. może nie golden, ale platinum years z tego będzie. Oby!

Plany na 2011 rok?

Meritum "Meritum 2"

2011 ma przynieść przede wszystkim nowy rasmentalism, nad którym pracujemy już kupę czasu i nad którym spędzimy jeszcze wiele tygodni. każdy kto słuchał nowych numerów czy to w studio czy w domu mówił "next level, czegoś takiego nie było".Pewnie jest w tym sporo racji, ale też nie ma co przesadzać. Robimy to co mamy w głowach. staramy się, by było to najlepsze, dajemy z siebie wszystko. mam nadzieję, że będzie to słychać i ludzie to docenią. Powoli otwieram się na kooperację, więc może w końcu zagoszczę na płytach moich ziomków. Czekajcie na nową płytę od Rasmentalismu, Wudoe, Te-trisa, Małpy i Przemka! To będzie mocny rok. Jesteśmy na dobrej drodze, by coś po sobie zostawić. Liczymy na was!

Młodziak


Jak oceniasz 2010 rok?

2010 był dobry. Czytając podsumowanie OLIS 2010 widać że coś się wyraźnie ruszyło. Słuchacze są bardziej świadomi i gotowi wspierać swoich artystów, co mnie bardzo cieszy. Kilka istotnych dla mnie wydarzeń: Chada reaktywował działalność, współorganizowałem imprezę charytatywną w Sandomierzu, duży koncert - przyszło 3 tys osób, pomogliśmy; powstało Bez Granic które hostował Pysk; drugie solo wydaje w Step Records; zagrałem parę dobrych koncertów, zwiedziłem trochę kraju. Wyszło kilka dobry płyt, skupie się może na polskim rapie bo tego słucham najwięcej: Nie mogę nie zacząć od PIH'a. "Dowód Rzeczowy nr 1" jest godnym następcą "Kwiatów Zła", Pihu kazał nam długo czekać, ale teraz wiemy że było warto; Gural zrobił kilka niesamowitych numerów na swoim "Totemie". Ciesze się że wyszła taka płyta jak "Dziś w moim mieście" Pezeta i Małolata, bo jest to powiew świeżości na scenie. Chyba czas skończyć ze stereotypem że hip hop może być tylko o ulicy i tylko z ulicznym flow. Różnorodność tego gatunku to jego największa zaleta, a mam wrażenie, że nie korzystamy z niej w pełni. Dobrze pokazali się też "nowi" artyści: Tomiko/Siwers z płytą pełną pasji weszli z impetem, HI FI Banda z singlowym "A My" i wieloma innymi kozackimi trackami ugruntowała pozycje. Teraz jestem w zupełności przekonany, że polski rap ma się dobrze. Zobaczcie jak poradził sobie Małpa wydając własnym sumptem "KNOC", Słoń i Mikserem z "Demonologią" - poszło na dużą skalę. Oczywiście nie słyszałem wszystkich płyt jakie wyszły w 2010 i być może ominąłem kilka bardzo dobrych pozycji, ale muszę przyznać że nie miałem dużo czasu na rap. Skupiłem się na napisaniu swojego drugiego albumu - pod koniec 2010 warstwa liryczna jest już prawie gotowa, więc wypada to nagrać i wypuścić.

Plany na 2011 rok?

2011 nie zamuli, wiosną Kronika 2: Siła Charakteru, jesienią Blask Ulic - projekt który współtworzę z Rudym MRW. Oba będą godne uwagi, bo zarówno ja, jak i Rudy jesteśmy lepszymi raperami i jesteśmy w formie. Także nie ma co się rozpisywać! Więcej pracujmy, mniej pijmy, wszystkiego dobrego w nowym roku!

Pyskaty


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010? Co prawda nie wydałem w tym roku żadnej nowej płyty, ale uważam minione 12 miesięcy za bardzo owocne i pracowite. Przede wszystkim udało nam się przetrwać z Aptaun chwile niepewności i obaw o przyszłość i dzięki wspierającej nas stale powiększającej się rzeszy "aptaunersów" - przekuć wszystko w sukces. Jestem bardzo dumny z tego co własną ciężką pracą udało nam się osiągnąć, bo de facto robimy wszystko dla tych ludzi, którzy są z nami. Myślę, że reedycję "Pysk W Pysk" i kawałek "Bez Granic" z udziałem kozackich gości zdecydowanie mogę zapisać po stronie jasnych punktów zeszłego roku. Poza tym naprawdę masa koncertów i zaproszeń z różnych miejsc w Polsce, co zaowocowało nie tylko poszerzeniem mojej znajomości geografii, ale również i książki kontaktów w telefonie. Przy okazji pozdrawiam wszystkie miasta, które odwiedziłem, i które odwiedzę w przyszłości. Koncerty to esencja. Co do płyt zeszłego roku, które zrobiły na mnie wrażenie. Pomimo tego, że nie przesłuchałem aż tak dokładnie jak chciałbym, to dobre wrażenie zrobiły na mnie albumy: Siwers/Tomiko i to nie tylko z uwagi na mój subiektywizm w tej kwestii, HiFi, Ostry za fajny koncept album, Eldo, gdzie Returnersi odwalili kawał pięknej roboty, Pezet/Małolat, choć spodziewałem się nieco innego klimatu, Raca dał dobry osobisty album, Słoń popełnił chore gówno, które dopiero ostatnio miałem okazję lepiej sprawdzić i docenić, a rzutem na metę doszło jeszcze POE i Jot, który dopiął w końcu swego. Jeszcze kilka pozycji muszę na bank sprawdzić, stąd ich nieobecność tutaj. Z zagranicy słuchałem raczej starszych rzeczy, ale na pewno Term, muszę sprawdzić z obowiązku Kanye, choć dla mnie za daleki lot chyba. Czekam na Saigona i Rock/Preemo.

Plany na 2011 rok?

Co do planów i postanowień noworocznych - to chciałbym utrzymać jak najdłużej w sobie tą zajawkę, którą mam na rap w tej chwili. Chcę żeby nowa płyta, nad którą w tej chwili właśnie pracuję spełniła moje oczekiwania, a muszę dodać że jestem mega wymagającym typem i jednocześnie największym hejterem własnych produkcji. Chciałbym by 2011 był co najmniej tak dobry, jak 2010 i dla mnie i dla Aptaun, przed którym w tym roku co najmniej 2 spore premiery: moja i W.E.N.Y. Z postanowień osobistych. Chciałbym w tych wszystkich planach znaleźć trochę oddechu i spokoju ducha. 2011, bądź gotów!

Rudy MRW


Jak oceniasz 2010 rok?

2010 r. był dla mnie dość pracowitym rokiem, na początku kończyłem promowanie wydanej w grudniu 2009 r. płyty "Bezsenność", kręciliśmy klip do "Beton spija łzy" z Pihem, jakieś koncerty. Do singla z Pihem wypuściliśmy koszulki, które dość szybko rozeszły się w Polsce. Ogólnie starałem się wyeksploatować maksymalnie tą płytę. Później trochę lenistwa i podjęcie decyzji o nagrywaniu projektu wspólnie z Młodziakiem. Pod koniec roku napisaliśmy kilkanaście kawałków, które zaczęliśmy też nagrywać więc 2010 r. to był rapowy rok dla mnie. Jak chodzi o płyty, które wyszły w 2010 r. to muszę powiedzieć że nie byłem specjalnie na bieżąco, ale to co rzuciło mi się w uszy i zrobiło wrażenie to: Pezet/ Małolat "Dziś w moim mieście" - dobry mroczny miejski mainstream, Pih "Dowód rzeczowy nr 1" - cała polska czekała na tę płytę i myślę że Adam sprostał oczekiwaniom, Wdowa "Superextra" - trzymałem kciuki za Wdowę już od pierwszych usłyszanych kawałków i trzymam nadal. Z zagranicą było dużo lepiej niż z polską: Nas/ Damian Marley "Distant relatives" - świetna płyta, z dobrym klimatem czekając na kolejne solo Nasa, warto po to sięgnąć, Kanye West "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" - Kanye przekroczył kolejną granicę, bo dość słabej poprzedniej płycie wraca na właściwe, rapowe tory, mimo że ja najbardziej lubię jego debiut, Vinnie Paz "Season of the assassin" - jako fan JMT musiałem sięgnąć po tę płytę i nie jestem rozczarowany, kawał mocnego rapu, Rick Ross "Teflon Don" - płyta do samochodu. Przymykam ucho na gangsterskie teksty i oko na sesje zdjęciowe. Traktuje Rossa jako rapera do samochodu, Reflection Eternal " Revolutions per minute" - uwielbiam Taliba, a powrót do projektu z Hitekiem to świetny pomysł. Bardzo dobra płyta.

Plany na 2011 rok?

Dolar/ Brudny Wosk "Dwanaście teśm"

Postanowień noworocznych nie mam specjalnie wielu. Główne to takie, żeby wrócić do pisania solowych kawałków. Postanowienie to już realizuje bo chciałbym do końca 2011 zgromadzić materiał na solową płytę. Jak chodzi o plany rapowe to przede wszystkim "Blask Ulic" czyli projekt MRW/ Młodziak, musimy przyśpieszyć prace, nagrywać, pisać więcej tak żeby na koniec roku dać wam tę płytę. Oczywiście cały czas daje gościnne zwrotki, dogrywam się do płyt producenckich. Ogólnie działam mimo, że jakoś nie byłem specjalnie obecny w mediach ostatnio. Najlepszego w nowym roku.

DJ Soina


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 oceniam jako bardzo udany ze względu na dużą ilość imprez jak i gościnnych występów na konkretnych albumach i mixtapach. Płyty te namieszały na plus w polskim rapie i wniosły do niego świeże brzmienie mowa tu o Pih "Dowód rzeczowy nr 1", DonGURALesko "Totem Leśnych Ludzi", PTP "Wybuchowa Receptura", Kowall / Galon "Czysta Natura", Buczer "Podejrzany o Rap II" WTM "4 Części Prawdy", Teoria Czystej Formy "Za parawanem powiek", Beat Squad "O czym szumią liście", Brakujący Element "To jest życie projekt".

Plany na 2011 rok?

W roku 2011 stawiam na wydarzenia pod szyldem Dj Soina "MikStejP". Przede wszystkim chodzi tu o wydanie płyty na fizycznym nośniku przez poznańską wytwórnie Szpadyzor Rec oraz odpalenia kilku tematycznych cykli imprez, które wdrażam do klubów gdzie jestem selekcjonerem. Konkretnie chodzi o Chillout, Pretekst, Rure, Blu, Blu Max, Rapport, Virgine. Co do postanowień to zdecydowani nie zamulać Big Up!

Szops


Jak oceniasz 2010 rok?

Jak dla mnie rok 2010 to rok na wariackich papierach, masa zmian w, których bym się nie spodziewał. Jeśli chodzi o rok 'rapowy' to najlepszą produkcją bez wątpienia jest solowy album Eminema "Recovery" i chyba większość się ze mną zgodzi, potem jest płyta Cee Lo Green "The Lady Killer", Kanye "My Beatiful Twisted Dark Fantasy" oraz Nipsey Hussle - The Leak / The Marathon (mixtape'y). W 2010 słuchałem niewiele płyt, w tym bo znaczną część obecnie stanowią mixtape'y. Jest znacznie więcej numerów, które rozjebały system niż płyt w mojej opinii :French Montana "On It feat Nipsey Hussle, Big Sean, Wiz Khalifa, Cee Lo "Fuck You", Wiz Khalifa "Black n Yellow", Kanye West "Power remix" ft Jay-Z, Kanye West "Gorgeus" ft Kid Cudi, Reakwon, T.I. "Pop Bottles" ft Drake, Rick Ross "Free Mason" ft Jay-Z, Black Milk "Deadly Medley" ft Royceda 5'9, Elzhi, Nipsey Hussle "Keys 2 The City"

Plany na 2011 rok?

A czym będzie rok 2011? Nie wiem, mam nadzieję, że uda mi się skończyć mój ostatni album, obronić licencjat w czerwcu i ruszyć z magistrem we wrześniu .Nic więcej nie planuję, wszystko wyjdzie w praniu.

Urban


Jak oceniasz 2010 rok?

Było to ciężkie, pracowite ale zarazem bardzo owocne 12 miesięcy. Ponad 100 ukończonych bitów ponad 30 gotowych numerów oraz wiele godzin poświęconych na promocję tak prezentował się rok 2010. Na pierwszy ogień poszedł singiel '' Ukryty szept '' z mixtape FU / Dj Element - "Projekt 30". Następnie ukazał się album Tonny / Dj Tomekk - "Ehrenkodex" z numerem otwierającym płytę. Kolejnym krokiem było wstąpienie w szeregi ekipy producenckiej TrackHouse International, która ma na koncie współprace min. z Freeway, Jay-Z, Twista i wielu innych. Później przyszedł czas na rapera o ksywce Quite Nyce z ekipy RADIX i kawałek '' Live Life Fast '' . Przełomowym momentem roku 2010 było podpisanie kontraktu z jednym z największych portali hip-hopowych XXL magazine. Owocem współpracy były instrumentale do wywiadów min. z Lil Jon, Sha Money xl, Tupac tribute i kilka innych. Ogółem 7 filmików z 15 które maja się ukazać. Kolejny artysta to reprezentant brytyjskiej sceny grime Doctor z kawałkiem '' My rulez ''. Ostatnim istotnym wydarzeniem była produkcja i współprodukcja EP artysty o ksywce Northstar - From star with love na której można także usłyszeć Twisa, Johnny P, Gabe oraz J.Isaac. Jeżeli chodzi o albumy to moje top 5 prezentuje się następująco : Ludacris - "Battle of the sexes", Eminem - "Recovery," Tinie Tempah - "Disc-Overy", Drake - "Thank me latter" oraz Fat Joe - "The darkside vol.1". Jeżeli chodzi o polskie albumy bez bicia muszę przyznać, że nie przesłuchałem ani jednego całego albumu. Przyczyna jest bardzo prosta. Jestem zagorzałym wielbicielem I-tunes czyli legalnych mp3 od apple, problem jest w tym że niestety jedynym polskim albumem w I-tunes jest album Jędkera i to wszystko.

Non Koneksja "Persona NON Grata"

Plany na 2011 rok?

Na pewno video do numeru Northastar - State of emergency z gościnnym udziałem Gabe, 10 solowy album San Quinn - For the city - na którym będą 2 bity, wspólny album Do or Die / Twista, Yukmouth, Nio Tha Gift, kolejne XXL video, Wysoki lot z mixtapem '' Wysoki łotr '' i wiele innych artystów grubego kalibru, których na dzień dzisiejszy nie mogę potwierdzić na 100%.


DJ Zero


Jak oceniasz 2010 rok?

Rok 2010 był dla mnie bardzo pracowity i owocny. Uczestniczyłem w następujących projektach jako producent w nagraniu płyty Pablopavo która ukaże się 22go marca nakładem Karrot kommando.Jako realizator wspolproducent The black Tapes - Shipwreck, Elvis Deluxe - Favourite State of Mind, Vavamuffin - Mo' Better Rootz, Marina Luczenko - Papper Mint oraz jako realizator z ogromna ilością klientów wszelkiej maści. Płyty których miedzy innymi słuchałem w 2010: The Roots "How i Got Over", Natu "Gram Duszy", Johny Cash "American VI", Incarnations "Radio Retro", Die Antwoord "Sos", The Black Keys "Brothers"

Plany na 2011 rok?

Plany na nowy rok - Rozwijać się jako realizator nagrań i producent. Postanowienie noworoczne - Nauczyć się organizować sobie odpoczynek.Informacje o artykule
Data dodania:2011-02-14
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:5.86 (7)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
DedoeN, 31 lat
mężczyzna, Chróstnik

Ostatnie artykuły tego autora:
Muzyka jest czymś wolnym i pięknym - wywiad z Flow
Jesteśmy coraz bliżej sprzętu ale dalej od ludzi - Vienio
Społeczeństwo odbiera cię tak jak chcesz, żeby cię odbierało - Ras Luta cz.2
Bardzo chciałem zostawić po sobie ślad dla tych, którzy przyjdą potem, żeby być pamiętany - Ras Luta
Myślę, że są ludzie w tym kraju, którzy będą mogli się identyfikować z tym materiałem - 4P

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
mazitentyp
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:43:56, 14-02-11
boże jaka elita podsumowuje rok :)

MARTWA_MATKA_J.A.R.O.S.Z.E.G.O.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:24:13, 14-02-11
hahahha tylko PYSKATY

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:52:50, 14-02-11

CO TO ZA PODSUMOWANIE , A GDZIE TEDE ALBO LIROY?


eoreahecse
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:59:13, 15-02-11
dobry art propsy

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:18:59, 15-02-11
Jak dla mnie to VIENIO,O.S.T.R.,PEZET/MAŁOLAT,oraz ELDO wydali albumy tyleż klasyczne,co
bardzo dobre.
Z pozostałych PMM zasługuje na pochwałę,dobre bity,świetne rymy,typowo lajtowy album.

zarapowana
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
06:57:48, 16-02-11
Wdowa - Superextra? hahaha dalej nie czytam. popowa gwiazdka.

ejojojo aka FORUMOWY FOLOW-UP
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:40:15, 19-10-11
wierzę, że beka

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-243-36.compute-1.amazonaws.com (3.226.243.36). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.