Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Mój monopol - wywiad z Reną

Mój monopol - wywiad z Reną

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Rena.
Nie mam określonego stylu, rapuję o swoim życiu, o tym co i kto mnie otacza. Bity wybieram sama - jeśli bit jest naprawdę kozacki zwrotka niemal pisze się sama.
Foto: Bartosz Drygała

Rena to młoda szczecińska raperka, o zaskakującej, pełnej skrajnych sprzeczności osobowości. Z uwagi na dotychczasowy życiorys można by ją uznać za jedną z wielu podobnych sobie dziewczyn ze szczecińskiego Centrum. Podobnych sobie, ze względu na ubogie pochodzenie, problemy szkolne i co za tym idzie słabe wykształcenie, oraz wczesne i intensywne zapoznanie ze światem alkoholu i narkotyków. O tym wszystkim usłyszycie na płycie "Mój Monopol", a jak płyta powstawała? O tym w wywiadzie z Reną.

Niedawno miała miejsce premiera Twojego pierwszego solowego mixtape'u. Na początek kilka pytań tzw. standardowych. Jak długo trwała praca nad materiałem i z czego wynikało to opóźnienie?
Rena: Jak wiadomo kawałki, które wychodzą prosto z mojego studia trzeba jeszcze zmiksować, a potem zmasterować. Ja nagrywałam ten mixtape około 3-4 miechów potem zajmowali się tym wykończeniem inni ludzie z branży muzycznej, którzy mieli jeszcze parę innych płyt do wykończenia, doszły do tego problemy techniczne i  dlatego niestety to wszystko tak się opóźniło.

Wg jakiego klucza dobierałaś bity i jak udało Ci się zaprosić do wspólnej nagrywki tak znane już postacie na scenie jak Sheller, Kobra, Buczer, Brożas?
Rena: Jeśli chodzi o Kobrę i Buczera to oni pierwsi skontaktowali się ze mną z propozycją nagrania wspólnych numerów. Następnie ja zrobiłam to samo, ponieważ parę razy imprezowaliśmy wspólnie i okazali się być naprawdę fajnymi pomysłowymi ludźmi, bity natomiast wybierałam sama pożyczyłam te, które po prostu za pierwszym razem wpadły mi w ucho.

Korzystając z podpowiedzi Webera zapytam: "Rena o co chodzi z tym monopolowym...?" Co oznacza tytuł płyty?
Rena: To jest tylko taka przenośnia "monopolowy dzień" oznacza to, że chlałam wódę od rana niestety tak się nie raz zdarzało. "Mój monopol" czyli mój alkoholizm, wszystko...

Mixtape promowany był teledyskiem nakręconym do kawałka "Niezapomniani". Pewne kontrowersje wzbudziło to, że został on nakręcony m.in. na cmentarzu. Skąd taka koncepcja, no i czy będę kolejne klipy?
Rena: Jak wiadomo numer jest dla mojego kolesia, który popełnił samobójstwo, klip nakręciliśmy w święto zmarłych, gdzie indziej mogłabym mu oddać hołd niż nad jego grobem? Myślę, że to była trafna decyzja, a jeśli komuś się nie podoba, niech tego nie ogląda.

Na płycie mamy trochę bragga, trochę życiówek, rozkmin, ale jest też storytelling. W jakim stylu czujesz się najlepiej?
Rena: Nie mam określonego stylu, rapuję o swoim życiu, o tym co i kto mnie otacza. Bity wybieram sama - jeśli bit jest naprawdę kozacki zwrotka niemal pisze się sama.

Moje kawałki często są pisane pod wpływem emocji spowodowanych np. tym co dotknęło mnie lub kogoś mi bliskiego w danym momencie.

Jeżeli spróbować by opisać jednym słowem ten krążek, to na pewno można powiedzieć, że jest on pełen szczerości. Od dawna prowadzona jest dyskusja jak bardzo można się odkrywać w swoich tekstach. Gdzie u Ciebie leży granica takiego ekshibicjonizmu. Czy na trackach hip-hopowych można powiedzieć o wszystkim?
Rena: Moje kawałki często są pisane pod wpływem emocji spowodowanych np. tym co dotknęło mnie lub kogoś mi bliskiego w danym momencie. Wyrażam w swoich tekstach swoje prawdziwe uczucia. Jeśli coś mnie boli, to od razu o tym nawijam. Każdy artysta na pewno wyznacza swoją granicę, każda osoba medialna na pewno chce mieć choć trochę prywatności i należy to uszanować i cieszyć się tym co dostajecie od swoich idoli.

"Dzięki swoim przeżyciom, mimo młodego wieku, Rena jest w stanie opisywać wszelkiego rodzaju patologie rodzące się w świecie zaniedbanych kamienic" - czy chciałabyś swoimi tekstami w jakiś sposób ustrzec małolatów przed dokonywaniem złych wyborów?
Rena: Na pewno chciałabym mieć dobry wpływ na moich słuchaczy, jednak sama popełniam dużo błędów, o których zresztą rapuję. Wychowałam się w biednej rodzinie i patologicznej dzielnicy, cały czas dążę do tego by to zmienić, by żyło mi się lepiej. Niestety ciężko jest mi to ogarnąć i jak na razie nie potrafię ustrzec siebie przed dokonywaniem złych wyborów, więc jak miałabym ustrzec przed tym innych...? Każdy uczy się na własnych błędach.

Czy "Mój monopol" jest zapowiedzią legalnej płyty? Czy na razie nie myślisz o takim wydawnictwie.
Rena: Jeszcze w tym roku będę nagrywać swój pierwszy solowy legalny materiał, jestem bardzo podekscytowana, ponieważ najlepszy polski producent Matheo zgodził się na współpracę ze mną, na pewno dam z siebie wszystko a ten mixtape to będzie mały pikuś przy moim albumie.

Rena, Wini, Sobota, Sage to kwartet który często można razem usłyszeć. Ponadto wymieniacie się zwrotnikami na własnych produkcjach. Czy macie w planach nagranie normalnego, regularnego albumu jako zespół?
Rena: Tak były takie plany nagrania albumu jako zespół - niestety nie wypaliły, bo każdy pracował nad swoim solowym materiałem. Jednak mam nadzieję,  że będziemy mogli takie coś jeszcze zorganizować, bo to by był naprawdę kawał dobrego gówna.

Temat który musiał zostać poruszony w tym wywiadzie to absolutna dominacja mężczyzn w rapie. Dlaczego tak mało kobiet sięga po majka? Czy w Hip-Hop'ie też występuje tzw. wojna płci?
Rena: Hmm osobiście nie odczułam, aby na polskiej scenie toczyła się jakaś wojna płci. Raczej wszyscy raperzy, których poznałam (a jest ich naprawdę dużo) byli raczej przychylni moim produkcjom. Nie zabrakło też takich, którzy jarają się moim rapem na maksa.

Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że są sprawy o których tylko kobiety umieją zarapować, takie o których faceci nie chcą i nie umieją mówić?
Rena: A przepraszam kogo to jest stwierdzenie? Raczej nie zgodziłabym się z tym. Myślę, że to nie ma znaczenia. Faceci jak i kobiety, które rapują, potrafią nawijać o wszystkich sprawach tyle, że kobiety przedstawiają to na pewno inaczej niż faceci. Są to dwie rożne wersje jednego tematu, takie jest moje zdanie.

Faceci jak i kobiety, które rapują, potrafią nawijać o wszystkich sprawach tyle, że kobiety przedstawiają to na pewno inaczej niż faceci. Są to dwie rożne wersje jednego tematu, takie jest moje zdanie.

Wydawałoby się, że skoro kobiet w rapie jest tak mało, to powinny się wzajemnie wspierać.  Tymczasem, jak pokazują ostanie wydarzenia w USA, jest zgoła odmiennie. Pojawianie się na scenie Nicki Minaj spowodowało utworzenie ofensywnego frontu przez Lil Kim i Foxy Brown. Przypadek czy faktycznie kobiety są bardziej zazdrosne, o to co robią 'konkurentki'?
Rena: Jeśli chodzi o sytuacje w Stanach to nie dziwię się, że te dwie laski zaatakowały Nicki Minaj, bo sama uważam, że w porównaniu do Lil Kim i Foxy Brown, które rapem zajmują się już parę ładnych lat ona wypada naprawdę cieniutko na ich tle. Natomiast jeśli chodzi o polską scenę, to jak widać jestem przykładem na to, że jest odwrotnie. Gdy nakręciłam klip do dzielni Gabi nasza polska raperka złożyła mi propsy przez telefon, to było całkiem miłe.

Czy będzie można "Mój monopol" usłyszeć gdzieś na żywo?
Rena: Na pewno na koncertach Soboty, czy też całej ekipy zawsze rapuje ze trzy numery z mixtape'u, myślę że będziemy próbowali zorganizować także mój solowy koncercik jako małe promo "Mojego monopolu".

Na koniec zapytam Cię o plany. Czy w najbliższym czasie pojawią się jakieś Twoje nowe kawałki, nowe zwrotki?
Rena: Pojawię się gościnnie na drugim solowym albumie Soboty, na produkcjach Tonego Jazzu, oraz na pierwszym solowym albumie Buczera. Poza tym może wrzucę w neta parę nowych numerów na pożyczonych bitach, a najbardziej skupię się nad nagrywaniem mojego albumu.

Dzięki za rozmowę.
Rena: Dzięki

Dowiedz się więcej o: Rena.


Informacje o artykule
Data dodania:2011-02-21
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.00 (9)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
pif_paf_ratatata
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:57:03, 21-02-11

[*]

 


________________________
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:57:42, 21-02-11
To ta, która pluła na teledysku Soboty? Stąd kojarzę.

niekatywneee
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:06:56, 21-02-11
SHELLER ZJADŁ JEJ PLYTE

pif_paf_ratatata
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:11:39, 21-02-11
tak to on

4 Shizzy, My Nizzy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:15:32, 21-02-11
Rena, dawaj solo !! jak na Matheo bicikach rozpierdoli system bankowo Dziecino !! PROPS

SĄD
Autor: SĄD   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:34:38, 21-02-11
piona

RAP_GRACJA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:53:12, 21-02-11
połowa sceny zjada sellera płytę

s355j2g3
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:05:43, 21-02-11
"Gdy nakręciłam klip do dzielni Gabi nasza polska raperka złożyła mi propsy przez telefon, to było całkiem miłe."

nie no kurwa,to że dawała temu co okradał mamę i był na tyle nieogarnięty że dał sie wsadzić, to raperki z niej nie czyni.
Bądźmy kurwa obiektywni,damski rap skończył się na "Parę Słów"!...teraz to jakieś nieuki co myślą,że to łatwa fucha i forsa.

DUPAPAWIA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:28:30, 21-02-11
fajna dupa z twarzy

Stasiak
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:12:51, 21-02-11
jak udało Ci się zaprosić do wspólnej nagrywki tak znane już postacie na scenie jak Sheller, Kobra, Buczer, Brożas?

mocne prowo

Swiniopas
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:33:05, 21-02-11
rap gracjan czyzbys był czarnym z BS??
-----------
Ostatnia edycja: 2011-02-21 18:34:12

S-movieS
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:48:27, 21-02-11
ja pierdole ona podtrzymuje stareotyp rapera patola. ŻENADA!!!!

sloniu87
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:17:11, 21-02-11
Renia...ja czekam w domu głodny, a ty się po mieście włóczysz i pierdoły opowiadasz na jakiś hiphopach...już wracaj!!

Pocholere
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:49:22, 21-02-11
jak na typa to całkiem niezła z niej dupa.

SLU-Terrorym
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:19:14, 21-02-11
wyjdziesz za mnie?

ortonsuck
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:42:13, 21-02-11
TRANS

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:54:26, 21-02-11
RENA JEDZIE

Wilk Wilki Dogg zza krat jebie system
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:00:01, 21-02-11
TRANS

doktorek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:32:55, 21-02-11
W...

Baruch Spinoza
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:33:44, 21-02-11
nie slyszalem mixtapu, slyszalem pojednycze zwortki i kawalki. nie jest zachwycajaca mc, ale przynajmniej jest charakterna i to ja wyroznia, i moze byc dla niej atutem przy wydawaniu legala. ogolnie trzymam kciuki.

TŁUSZCZI
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:33:47, 22-02-11
BYM

rychuj smiec i menel z definicji +
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:53:55, 22-02-11
rena chlopaku daj spokoj z rapem ! buczer brozas hehe

Hurricane Game
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:09:52, 22-02-11
RENAULT

Ścięty Mikołaj
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:06:08, 22-02-11
redkacja usuwa poty?

SKUN TY GLUPIA KURWO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:56:39, 22-02-11
Jak wiadomo numer jest dla mojego kolesia, który popełnił samobójstwo,

NIE DZIWIE SIE SKORO SIE WZIELAS ZA RAP HAHAHAHAHA
-----------
Ostatnia edycja: 2011-02-22 15:58:29

reedukacja
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:57:15, 23-02-11
pocisnął bym ja

szucik_2
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:02:45, 24-02-11
Ładna laska, ale jako raperka słaba!!!

david11
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:39:33, 24-02-11
Nie wiem co w niej ładnego. Pewnie pół "dzielni" ją już miała.
Rap słaby. Słabe flow. Beznadziejne teksty i rymy. "bójki, chujki, krawężniki" WTF?

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-122-74.compute-1.amazonaws.com (3.226.122.74). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.