Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Bas Tajpan.

Wczoraj na wszystkich większych, krajowych serwisach informacyjnych pojawiały się artykuły pt. "Raper nawołuje do morderstwa" czy "Śpiewa o spaleniu gejów". Źródłem tej nagonki jest utwór pt. "Chwasty", którego jednym z twórców jest Bas Tajpan. Znając poglądy Basa, chociażbym z jego ostatnich płyt, oraz wiedząc, że współczesne media nie przepuszczą żadnej okazji do szukania taniej sensacji, postanowiliśmy oddać głos samemu zainteresowanemu, aby skomentował całą sytuację i wyjaśnił jak doszło do powstania tego utworu i czy to o czym tam mówił ma odzwierciedlenie w jego poglądach.

Wczoraj, tj. 12.04 w różnych mediach pojawiły się artykuły typu "Śpiewa o spaleniu gejów, nic mu nie grozi" czy "Raper nawołuje do morderstwa". Jak skomentujesz tę całą nagonkę?
Bas Tajpan: Jak sam pewnie wiesz od nagrania tego kawałka upłynęło parę dobrych lat. Jest to tak, że kawałek ten nigdy nie był moim oficjalnym kawałkiem i nigdy nie pojawił się na żadnej mojej oficjalnej produkcji, czy w którymś z moich mediów. To czy coś znajdzie się na internecie jest zupełnie niezależne ode mnie i zazwyczaj znajduje się tam bez mojej zgody i autoryzacji. Tak też było w tym przypadku. Jedno co mnie dziwi to fakt, że ktoś wydobył go po tylu latach i robi sensację, gdyż od tamtego czasu udzieliłem już wielu wywiadów, w których prezentuję moje dzisiejsze stanowisko w tej sprawie.

Utwór "Chwasty" został nagrany przez projekt 13 Chilli i Pół Fuksa jak wspomniałeś ładnych parę lat temu. Z czasem ludzie zmieniają swoje poglądy i stosunek do pewnych spraw. Chciałbym ustalić czy słowa zawarte w tym utworze są aktualne i podtrzymujesz swoje nastawienie do homoseksualistów?
Bas Tajpan: Aktualnie moje poglądy wyglądają tak: Jestem absolutnym przeciwnikiem wszelkich form nienawiści wobec innych ludzi. Nie popieram i nigdy nie poprę żadnych form przemocy i nacisku wobec bliźnich. Życie jest święte, a jak ono przebiega jest sprawą każdego z nas, dopóki nie powoduje ono krzywdy i cierpień innych.

"Art. 256 kodeksu karnego przewiduje karę za "nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość". Gdyby raper zamiast słowa "pedał" wstawił "Żyd", "Niemiec" czy "katolik", mógłby odpowiadać z tego przepisu. Za nawoływanie do zabijania "pedałów" taka odpowiedzialność mu nie grozi." - czy byłbyś gotów wziąć odpowiedzialność za swoje słowa, gdyby ten paragraf został zmieniony?
Bas Tajpan: Gdyby ten paragraf został zmieniony... Kwestia mojej ewentualnej odpowiedzialności nie leży w moich rękach natomiast, jeszcze raz podkreślam, nie było moim celem nawoływanie do nienawiści na jakimkolwiek tle, a słowa te były prywatną wypowiedzią upublicznioną bez mojej wiedzy i zgody.

Czy pamiętasz jak doszło do nagrania tego utworu? Czy jakieś konkretnie wydarzenie zainspirowało Cię do tego?
Bas Tajpan: To był kawałek nagrany zupełnie prywatnie na prywatnym spotkaniu ze znajomymi bez intencji jakiegokolwiek rozpowszechniania czy upubliczniania. Przyznam, że wówczas potraktowaliśmy to lekko, nie zdając sobie sprawy z potencjalnych awantur, jakie mogą z tego wyniknąć. Nie był stworzony z myślą o oficjalnych wydawnictwach, nie miał nigdy być publikowany w żadnych mediach.

Czy wszyscy nie jesteśmy dziećmi Jah? Czy Bóg daje prawo do odbierania życia innemu człowiekowi życia, które sam stworzył? Ok, możemy ludzi oceniać, ale czy mamy prawo do wydawania wyroków?
Bas Tajpan: Jah każdego z nas uczynił na swoje podobieństwo i tak jak mówiłem wielokrotnie życie jest święte i nikomu poza Najwyższym nie wolno go zabierać.

Dlaczego jak homoseksualiści organizują marsze równości, to jest walka o równouprawnienie, a jak heteroseksualiści to jest dyskryminacja? Dlaczego jedni mogą manifestować swoją orientację, a inni już nie?

Bas Tajpan: Seksualność jest prywatną sprawą każdego człowieka i nic innym do tego.

Teraz, ale także kilka lat temu przy okazji kawałka Hukosa "Panie prezydencie", powraca dyskusja na temat wolności słowa, tego co wolno a czego nie wolno artyście. Czy swoboda komentowania i wygłaszania swoich podglądów powinna być bezgraniczna? Czy nie jest przypadkiem tak, że wolność człowieka kończy się tam gdzie zaczyna zagrażać wolności innej osoby?
Bas Tajpan: Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale należy pamiętać o tym, żeby przy wygłaszaniu ich publicznie nie obrażać niczyich uczuć. Nie było naszym zamiarem obrażenie kogokolwiek, czy godzenie w czyjeś dobre imię, mowa była jedynie o zjawisku, z którym wówczas się nie zgadzaliśmy. W przypadku tego konkretnego utworu jak już mówiłem ma on charakter prywatny.

Oficjalne oświadczenie:
"W związku z publikacjami medialnymi, które ukazały się w ostatnich dniach oficjalnie oświadczam, że nagranie "Chwasty" zostało zamieszczone w internecie bez mojej wiedzy i zgody. Nagranie powstało w roku 2004 w okolicznościach prywatnych i nigdy nie było przeznaczone do publicznego rozpowszechniania, odtwarzania i publikowania.

Słowa które śpiewałem w tym utworze są metaforycznym, nie dosłownym wyrażeniem i odzwierciedleniem moich ówczesnych poglądów.

Nie było moim zamiarem obrażanie kogokolwiek i nawoływanie do nienawiści a osoby, które mogły poczuć się nimi urażone oficjalnie przepraszam.

Z wyrazami szacunku Bas Tajpan"

Dowiedz się więcej o: Bas Tajpan.


Informacje o artykule
Data dodania:2011-04-13
Dział / Kategoria: kultura hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.80 (5)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Robert_Mateja_jedziesz_po_mistrzostwo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:15:57, 13-04-11
Propsy stary Bas. Nowy też spoko, ale jego stare poglądy były mi bliższe. Co to za prawo gdzie homosie mogą jeździć "zwykłych ludzi" jak szmaty, a jeśli powie się coś na ich temat co im się nie podoba odrazu jest wielka afera
-----------
Ostatnia edycja: 2011-04-13 10:16:44

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:48:44, 13-04-11
Pytający więcej się nagadał niż odpowiadający, który przy każdej odpowiedzi mówił to samo tylko ubrane w inne słowa. Czy to miał być kawałek to publikowania czy nie, to został nagrany a słowa wypowiedziane padły i nie były złudzeniem. Tak samo jakbyś kogoś okradł albo zabił ale potem powiedział, że to było dawno i miało nie wyjść na jaw. Odpowiedzialność i tak ponosisz. Takie głupkowate tłumaczenie. Ludzie popełniają błędy i mają się na nich uczyć a nie je powtarzać i oby tak się stało. Pozdro

maciejo88
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:55:24, 13-04-11
W sytuacji w której zamieszanie tego typu wynika z woli Gazety W. faktycznie, lepiej nie cwaniakować i przeprosić.
Mają dobrych prawników, mają wpływy, mają pieniądze, ale za to nie mają zwyczaju akceptować innych od prezentowanych przez siebie poglądów dlatego bezpieczniej zachować się jak teraz Bas.

AeSPe
Autor: AeSPe   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:48:57, 13-04-11
Bas, niema się co tłumaczyć, olej to !! POZDRO ;)

Jahadek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:26:53, 13-04-11
Homoseksulaizm to choroba.
Wiedz nie mozna tego wysmiac ale nie mozna zgadzac sie na zwiaski prawnie zalegalizowane czy to ze tacy ludzie moga adoptowac dzieci. No czy mozna oddac dziecko osobie chorej,  np schizofrenia.

GrasOne
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:36:13, 15-04-11
ŻYCIE JEST ŚWIĘTE!

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:10:05, 16-04-11
ALE WYWIAD

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-241-176.compute-1.amazonaws.com (3.226.241.176). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.