Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Rap History 1980

Rap History 1980

Autor: Rap History Warsaw

Opisywany rok należał bezsprzecznie do Kurtisa Blowa. Raper, aktywny na scenie od początku lat 70. (pierwotnie jako b-boy, następnie prezenter radiowy studenckiej rozgłośni w kampusie City College), wypuścił wtedy swój drugi klasyczny singiel - "The Breaks". Utwór ten odniósł ogromny sukces, osiągając nakład złotej płyty.

Wytwórnia Mercury postanowiła więc podpisać z artystą kontrakt na wydanie całego longplaya. W ten sposób Kurtis stał się pierwszym MC, który wydał płytę u dużego majorsa, uzyskując jednocześnie renomę pierwszej prawdziwej gwiazdy muzyki rap. Na swym debiutanckim krążku jako pierwszy z raperów nawiązał też do nieciekawej sytuacji społecznej Afro-amerykanów w nowojorskim getcie (utwór "Hard Times"). Blow był też pierwszym raperem, który wyruszył w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie. Podczas tourne wspomagał go młody Joseph Simmons (występujący pod pseudonimem Son of Kurtis Blow a.k.a. DJ Run) - późniejszy filar i założyciel hiphopowej kapeli wszech czasów - Run DMC. Autor "The Breaks" wystąpił też na jesieni w słynnym programie telewizyjnym "Soul Train", prezentującym najlepszych artystów sceny soul i funk, co stanowiło ważny precedens w dziejach muzyki rap.   

Obecność w mediach nowego środka ekspresji została szybko zauważona. Elementy hiphopowej stylistyki zostały zaczerpnięte do twórczości wykonawców, związanych z białym mainstreamem.  Wokalistka nowo-falowej post-punkowej grupy Blondie - Debbie Harry - wymieniła w utworze "Rapture" pseudonimy dwóch osób, bardzo silnie związanych z nowojorskim undergroundem - Fab 5 Freddy'ego oraz Grandmastera Flasha. Sama Debbie rapuje zarówno we wspomnianym "Rapture", jak i też w utworze "Rappers Reprise", pochodzącym z albumu Sugarhill Gang, wydanego również w 1980 roku.   

Marketingowy sukces pierwszych rapowych nagrań owocuje nie tylko wejściem w segment rynku wytwórni Mercury, ale także wzajemną rywalizacją dwóch pierwszych labelów hiphopowych: Enjoy oraz Sugarhill. Flagowym artystą tej pierwszej oficyny był Spoonie Gee - siostrzeniec Bobby'ego Robinsona - producenta R&B i właściciela wytwórni. Spoonie był jednym z pionierów rapowej melodeklamacji. Swoje pierwsze kroki stawiał we współpracy z legendarną grupą Treacherous Three (w składzie: Kool Moe Dee, Special K, LA Sunshine, DJ Easy Lee), u boku której zadebiutował singlem "The New Rap Language". Na stronie B znalazł się zaś jego słynny utwór "Love Rap". W tym samym roku opuścił szeregi zespołu i opublikował "Monster Jam". W nagraniu kompozycji uczestniczyło trio Sequence, będące pierwszym w pełni żeńskim składem hiphopowym, wydanym na wosku (debiutancki singiel "Funk You Up" z gościnnym udziałem Debbie Harry). Podobnie jak "Rappers Delight" Sugarhill Gang - "Monster Jam" - oparty był na połączeniu brzmień "Good Times" grupy Chic oraz "Another One Bites The Dust" zespołu Queen. Wkrótce po jego wydaniu Spoonie Gee opuścił szeregi rodzinnego Enjoy i przeniósł się do wytwórni Sugarhill.   

W szeregach Enjoy pozostało Treacherous Three, którym przypadła palma pierwszeństwa w kategorii pierwszej rapowej kompozycji, nagranej z wykorzystaniem rockowych gitar. Utwór "Body Rock", o którym jest tutaj mowa, to drugi obok "At The Party" ówczesny przebój trójki MC's, którzy poznali się uczęszczając do tej samej szkoły średniej na Manhattanie.   

Rok 1980 jest także datą fonograficznego debiutu jednego z ojców-założycieli kultury hip-hop. Afrika Bambaataa, we współpracy z Cosmic Crew, wydaje swój pierwszy winyl - "Zulu Nation Throw Down" - zwiastujący nadejście ery elektro, które zdominowało hiphopowe brzmienie pierwszej połowy lat 80.Informacje o artykule
Data dodania:2011-04-22
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Rap History ..., 36 lat
mężczyzna, Warszawa

Ostatnie artykuły tego autora:
Hip-hopowe teledyski w pięciu smakach
Rap History 1981
Rap History 70's
Rap History 1982
Rap History 1983

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
SYMPTOM: MULIN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:19:29, 22-04-11
TEGO KURTISA TO KOJARZĘ TYLKO JEDEN KAWAŁEK

BASEKTBALL I TYLE

EsKaITe
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:34:52, 22-04-11
Kurtis Blow to legenda :D :) obecnie jezdzi ma razem z DJ Tomkkein trase koncertowa po europie :D :)

BIDASKUAD
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:09:27, 24-04-11
www.youtube.com(...)hUZ8M  to jest rap!!!!

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:49:15, 27-04-11

KURTIS BLOW TO LEGENDA ZAWSZE


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-172-233-2.compute-1.amazonaws.com (35.172.233.2). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.