Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Międzyświat - Haju / Złote Twarze - wywiad

Międzyświat - Haju / Złote Twarze - wywiad

Autor: Mateusz Jędrzejewicz

Dowiedz się więcej o: Haju.
Każdy z nas ma swoją codzienność, w której musi znaleźć czas na obowiązki, szkołę, pracę czy rodzinę. Ja gdzieś pomiędzy tym wszystkim znajduję czas na muzykę - to jest mój "Międzyświat".

Przed Wami wywiad z Hajem i duetem producenckim Złote Twarze, których wspólna płyta zatytułowana "Międzyświat" ukazała się nakładem wrocławskiego labelu Dwaem Music. Prezentowana rozmowa przybliży Wam nieco sylwetki twórców tego projektu. Ponadto chłopaki opowiedzieli o procesie pracy nad koncept albumem w tercecie, innowacyjnych patentach na promocję, emocjonalnym ładunku swoich utworów, tanim moralizatorstwie w rapie, inspiracjach oraz najbliższych planach. Zapraszamy do lektury!

Niespełna miesiąc temu nakładem Dwaem Music ukazała się Wasza druga wspólna płyta pt. "Międzyświat". Na początek powiedzcie może, jakie oczekiwania wiążecie z tym projektem? Jesteście zadowoleni z finalnego efektu w postaci fizycznej wersji krążka?
Haju:
Moje oczekiwania oscylowały głównie wokół warstwy muzycznej i tekstowej tego projektu. Od początku wiedziałem jak chcę rapować na tej płycie, dlatego niektóre kawałki były pisane, bądź nagrywane kilkukrotnie i jeżeli pomimo tych starań nie wpisywały się w naszą wizję, to po prostu je odrzucaliśmy. Wobec tego, że płyta jest gotowa, moje oczekiwania nie dotyczą już samego projektu. Teraz chciałbym tylko poznać wielu nowych ludzi i dzięki temu zyskać nowe inspiracje, możliwości i pomysły. Z perspektywy czasu, w którym tworzyliśmy ten album patrzę też inaczej na cały rap. Wcześniej trochę mnie bolało, że ktoś nie docenia mnie lub moich znajomych. Teraz nie liczę na niczyje poparcie i nie szukam fanów na siłę, bo nie jest mi to potrzebne do tworzenia. Żeby normalnie funkcjonować muszę rapować o tym co widzę i o tym co przeżywam, jednocześnie szlifując warsztat, tak aby kiedyś osiągnąć płynny styl, nienaganną technikę i klarowną treść tekstów. Ćwiczę rap i życie, reszta nie ma znaczenia.
Golden:
Płyta powstawała prawie 4 lata. Wynikło to z tego, że nie mieliśmy żadnego ciśnienia czasowego na ten materiał a same kawałki powstały pod wpływem różnych życiowych przewrotów. Każdy track niesie ze sobą historię i żaden z utworów nie znalazł się na płycie przypadkowo. Łącznie powstało około 30 utworów z których na bieżąco odsiewaliśmy zbędne dla nas kawałki, by w końcu projekt ukształtował się tak jak go słyszycie. Nie miałem żadnych oczekiwań co do tej płyty. Sam efekt miał zadowolić przede wszystkim nas, przy tworzeniu muzyki zupełnie nie myślałem jaki będzie jej odbiór wśród słuchaczy. Bardzo miło się zaskoczyłem.  

Z jednej strony posiłkujecie się profesjonalną platformą wydawniczą, z drugiej jednak nie macie oporów by dzień po dniu, jeszcze przed premierą udostępniać poszczególne numery na serwisie YouTube, do tego poprzez oficjalną stronę www.miedzyswiat.pl dajecie słuchaczowi możliwość zapłaty dowolnej, wybranej przez siebie kwoty w zamian za Waszą płytę. Jesteście jednymi z ostatnich idealistów w rapie? Kto jest pomysłodawcą tak innowacyjnych patentów na promocję?
Golden:
Internet stanowi w tej chwili największe medium i jest zarazem świetnym narzędziem do promocji. Większość polskich słuchaczy ma taki nawyk, że nie kupią płyty dopóki nie ściągną jej z Internetu, albo marudzą, że płyta w sklepie kosztuje za dużo, że się nie opłaca itp. Wyszliśmy poniekąd naprzeciw temu wszystkiemu, jednocześnie udostępniając sukcesywnie całość do odsłuchu i dając możliwość wyboru ceny.
Haju:
Jestem otoczony ludźmi, którzy są bardzo twórczy. Nie chodzi tu tylko o rap czy nawet muzykę. Tu chodzi o życie i szeroko pojętą sztukę w nim obecną. Moi przyjaciele inspirują mnie swoją postawą, kiedy kreują coś w swojej dziedzinie. Dzięki nim mam taki, a nie inny pogląd na to co sam tworzę. Wspólnie rozmawiamy o różnych wydarzeniach i możliwościach, tworząc tym samym fuzję pomysłów. Tak na przykład, plan na całokształt promocji podsunął nam świetny fotograf i grafik Marcin Mnich, ze studia Logika (www.studiologika.pl). Zaś realizacją obrazów i koordynacją zajęło się wydawnictwo Dwaem Music. Nie mamy dużych budżetów, ani koneksji z gigantami. To, że dajemy możliwość wyboru ceny, nie oznacza, że jesteśmy idealistami. Po prostu tworzymy coś innego, coś swojego, na własną rękę. To wszystko eksperyment, w którym najważniejszy jest rozwój i zbieranie doświadczeń.  

Jak wspominałem wcześniej "Międzyświat" to Wasz drugi wspólny projekt, po wydanym w 2007 roku "Jawośnie". Łatwo współpracować w tercecie przy okazji pracy nad koncept albumami? W jaki sposób powstają Wasze numery?
Haju:
Wszystko jest łatwe i możliwe jeżeli ludzie zaangażowani w projekt są zmobilizowani i tworzą z pasją. Kilometry, które nas dzielą nie mają już znaczenia, ponieważ żyjemy w dobie wirtualnej komunikacji. Złote Twarze kreują bit w klasyczny sposób, a lata doświadczenia pomagają im nasycić go takimi emocjami, które na dany moment są im najbliższe. Ja otrzymuje go przez Internet, wrzucam na odtwarzacz mp3 i piszę tekst w zeszycie, dbając o utrzymanie klimatu. Następnie dzwonię np. do Goldena i rapuję mu swoje zwrotki. Na końcu przygotowuję styl i jadę nagrać wokale. To wszystko.
Golden:
Mimo kilometrów jakie dzielą nasze miasta to pracuje nam się całkiem sprawnie i nie mamy między sobą jakichś zgrzytów. Bardzo łatwo przychodzą nam kompromisy, a wszelkie zmiany i nowe pomysły zazwyczaj wychodzą finalnie na lepsze. Przede wszystkim robimy to z zajawki! Zupełnie inaczej się pracuje przy aranżacji muzyki do wokali, którymi się jarasz, a zupełnie inaczej jak ktoś ciśnie żebyś składał kawałek który męczy ucho. Staram się tego unikać. Co do samego procesu powstawania numerów to nie jest to jakoś szczególnie skomplikowane. Wysyłamy muzykę, dostajemy wokale, składamy całość do kupy. W międzyczasie dogrywane są jakieś instrumenty, dochodzi miks utworów. Jak Haju był w wojsku to wysyłałem mu loopy w MMS'ach, na przepustce nagrywał zwrotki i tak też powstało kilka tracków.  
Beztwarzy: Z mojej strony wyglądało to tak, że zrobiłem kilka bitów, Golden podsunął je Hajowi, następnie otrzymałem szkice z wokalem Haja do odsłuchu. Potem już tylko aranże.  

Muzyka w tym wypadku stanowi integralną część całości. Kiedy narodziła się między Wami chemia pozwalająca na tworzenie tak przemyślanych projektów?
Golden:
Pierwszym kawałkiem jaki zrobiliśmy wspólnie był track "Czasem nie myślę" z "Jawosnu". Ta płyta dała nam okazję poznać się prywatnie co niewątpliwie też dało kopa  na rozpęd dalszym planom. Dużo podobnych rozkmin i pomysłów przy tamtej płycie zaowocowało dalszą współpracą kontynuowaną przy płycie "Prawdziwi Przyjaciele" Pepe Skuadu i tak to trwa do dzisiaj.
Haju:
Bardzo się cieszę, że los połączył nasze ścieżki. Znamy się prywatnie i świetnie się dogadujemy. Rozmawiamy ze sobą codziennie i podzielamy inspiracje, a kiedy widzimy się na żywo to zawsze jest grubo! Szalone kawałki do szuflady, dobre melanże i rozmowy o życiu. Jestem przekonany, że to nie przypadek.  

Zechcecie wyjaśnić jakie jest metaforyczne znaczenie tytułu Waszej płyty?
Golden:
Każdy z nas ma swoją codzienność, w której musi znaleźć czas na obowiązki, szkołę, pracę czy rodzinę. Ja gdzieś pomiędzy tym wszystkim znajduję czas na muzykę - to jest mój "Międzyświat". Myślę, że każdy powinien to odnieść do samego siebie. Jakiś czas temu zrobiliśmy konkurs, w którym ludzie mieli za zadanie pokazać swój "Międzyświat" - jakkolwiek to rozumieli. Wklejali różne zdjęcia, linki do wierszy, mnóstwo zajawek i pomysłów na siebie w jednym miejscu - to jak dla mnie najlepiej obrazuje tytuł płyty.  

Wcześniej trochę mnie bolało, że ktoś nie docenia mnie lub moich znajomych. Teraz nie liczę na niczyje poparcie i nie szukam fanów na siłę, bo nie jest mi to potrzebne do tworzenia.

Haju, mimo młodego wieku na swojej muzycznej drodze byłeś zaangażowany w wiele mniej lub bardziej undergroundowych projektów. Co stanowi dla Ciebie główną motywację do tak prężnego działania na polu artystycznym?
Haju: Tak jak już wcześniej mówiłem, po prostu tym żyje. Nie potrafię chociaż na chwilę przestać myśleć o jakimś patencie na kawałek. Cały czas analizuję to co przeżyłem, lub to co przeżyli moi bliscy. Dlatego notuję wszystko, gdziekolwiek jestem. Nawet jeżeli otaczają mnie spartańskie warunki izby żołnierskiej, w jednostce wojskowej oddalonej kilkaset kilometrów od domu. Jednak nie ograniczam się tylko do pisania tekstów, mam mnóstwo pasji i w każdej z nich staram się być kreatywny.  

Nie obawiasz się tego, jak kiedyś, za kilka bądź kilkanaście lat będziesz odbierał swoje numery, w których wnikasz we własne wnętrze prawie do granic możliwości?
Haju:
Zupełnie nie. Dlatego, że opisuję swoje aktualne przeżycia i nastawienie do świata. Przecież nie oszukam samego siebie. Za kilka bądź kilkanaście lat, odsłuchiwanie tych numerów będzie dla mnie jak oglądanie zdjęć z dzieciństwa. Przywieją zapomniane emocje.  

Istnieje dla Ciebie coś takiego jak emocjonalny ekshibicjonizm? Są jakieś granice, których nigdy nie przekroczysz pisząc teksty?
Haju:
Istnieje dla mnie tylko dany projekt. Jeżeli czuję, że powinienem napisać o czymś, to nie zastanawiam się nad tym czy powinienem o tym mówić, tylko piszę. Nie powstrzymuję procesu twórczego. Poza tym dla mnie rap cechuje się właśnie niepohamowanym opisem rzeczywistości, co w połączeniu z różnorodnym brzmieniem podkładów składa się na oryginalność tego gatunku.  

Słuchając Twoich numerów odnoszę wrażenie, że drzemie w Tobie dużo goryczy, która toczy bój z wrodzoną wolą do walki. Co jest dla Ciebie największym motorem, który pcha Cię w życiu na przód?
Haju:
Świat często bywa przykry i odczuwam to na własnej skórze, jak każdy człowiek. Jednak jeżeli nie poznasz tego co złe, to nie docenisz tego co dobre. Wyciągając wnioski z negatywnych przeżyć nabieram motywacji do tego, by cieszyć się życiem w odpowiednich momentach. Tym się kierowałem pisząc "Międzyświat". Ten album pomimo przeważającej obecności melancholii, niesie pozytywne przesłanie, zagrzewające do walki o swoje marzenia. Być może nowa płyta będzie bazowała na innej gamie emocji, życie to zweryfikuje.  

Jesteś młodym człowiekiem, przez ostatnie lata średnia wieku raperów mocno skoczyła w górę, a na scenie pojawia się niewiele młodych twarzy, które są w stanie dotrzeć do odbiorców. Zdajesz sobie sprawę z tego, że właśnie przez to może być Ci łatwiej trafić do słuchaczy, w tym wypadku ludzi niewiele młodszych od Ciebie?
Haju: Ciekawe spostrzeżenie, wcześniej zupełnie o tym nie myślałem. Zgodzę się, że w pewnym stopniu może to mieć znaczenie, ale też bez przesady. Idąc tym tokiem rozumowania, należało by przywołać wszystkie aspekty niezależne od mojej pracy nad stylem, a ułatwiające odbiorcom utożsamianie się z moją twórczością. Słuchacze dostają masę dobrej muzyki. Polski rap naprawdę mocno się rozwija i to jest najważniejsze. Wydaje mi się, że odbiorca bardziej ceni skill rapera i jego oryginalność, niż to że ma 22 lata, albo że mieszka w tym samym mieście.  

Zaliczasz się do pokolenia wychowanego już na polskim hip-hopie? Jakie są Twoje inspiracje muzyczne?
Haju:
W momencie, kiedy opanowała mnie magia hip-hopu, był on już obecny w Polsce. Jednak pierwsze rzeczy, które otrzymałem od kuzyna na taśmach pochodziły z USA. Najbardziej pamiętam "Slim Shady LP". Nie rozumiałem prawie żadnego słowa, ale forma i ekspresja z jaką Em wypluwał wersy wgniatała mnie w fotel. Nie wiedziałem zupełnie nic, nie interesowało mnie wtedy ile elementów składa się na tę kulturę, ani gdzie powstała. Chciałem tylko zdobywać nowe taśmy z tą muzyką. Z biegiem czasu chłonąłem historię hip-hopu, słuchałem starszych płyt, stanowiących podwaliny dla gatunku i próbowałem rapować, malować i tańczyć. Równolegle sprawdzałem rodzime produkcje, które robiły na mnie jeszcze większe wrażenie, bo opisywana na nich rzeczywistość znajdowała się bliżej mnie. Tak więc ciężko mi określić na jakim hip-hopie się wychowałem. Mogę jedynie stwierdzić, że płyta K.A.S.T.A. - "Kastaniety" utwierdziła mnie na dobre w przekonaniu, że będę rapował. Ten album był dla mnie petardą energii. Moje obecne inspiracje mocno wybiegają poza rap i muzykę. Słucham różnej muzyki, oglądam zdjęcia, filmy i rozmawiam z różnymi ludźmi, a potem piszę.  

Każdy track niesie ze sobą historię i żaden z utworów nie znalazł się na płycie przypadkowo.

Otwarcie krytykujesz tanie moralizatorstwo. Autentyzm i emocje to najważniejsze wartości w rapie?
Haju: Moim zdaniem tak. Nawet jeżeli nie są poparte skillem i bujającym flow, to i tak znajdziesz w tym serce i to "coś" co przyciągnie Cię do twórczości danego wykonawcy. Obojętnie czy rapuje o tym, że jedzie samochodem bez dachu i jest mega fajnie, czy o tym, że nie może znaleźć pracy i jest źle. Ważne, że mówi dokładnie o tym co przeżywa i podświadomie wplata w to emocje.  

Z racji tego, że płyta ukazała się nakładem Dwaem Music nie musieliście martwić się o odpowiednią wizualizację Waszych singli. Do tej pory ukazały się klipy do numerów "Dzień w nocy" (z gościnnym udziałem Szada, Rekorda i DJ'a Gondka) oraz "Stracony czas" (z gościnnym udziałem Michała Lewartowicza). Planujecie kolejne teledyski?
Haju:
Na chwilę obecną planujemy jeszcze jeden teledysk do kawałka "Znajdź czas na" z gościnnym udziałem Roxona i Rekorda. Przy okazji chciałbym wspomnieć, że zabraliśmy się z chłopakami do pracy i nagrywamy nowy album Pepe Skuad.  

Jednym z gości na Twojej płycie jest Szad, który wraz z Trzecim Wymiarem mocno przyczynił się do spopularyzowania regionu zDolnego Śląska na rapowej mapie Polski. Rozumiem, że w pełni identyfikujesz się z tą inicjatywą? Jesteś lokalnym patriotą? Czym wyróżnia się rap z Dolnego Śląska na tle kraju?
Haju: Bardzo szanuję twórczość i wkład w kulturę całego Trzeciego Wymiaru. Zrobili bardzo dużo i to nie tylko dla Dolnego Śląska. Osobiście uważam, że ich flow i sposób rapowania przemyciły sporo świeżości do rapu w Polsce. Jestem lokalnym patriotą i inicjatywa zDolny Śląsk jest mi bardzo bliska. Tym bardziej, że większość ludzi związanych z rapem, których znam, pochodzi właśnie z tego regionu. Myślę też, że właśnie budowanie jedności i wspólnego szacunku do siebie, jak i całej kultury jest etykietką rapu ze zDolnego Śląska.  

Zamierzacie ruszyć z Waszym materiałem w Polskę? Macie zaplanowane już jakieś koncerty?
Golden:
Nie ukrywam, że chciałbym pojeździć po Polsce z tym projektem. Sam materiał ma raczej charakter mało imprezowy, ale mam kilka pomysłów jak to obrócić na naszą korzyść i zrobić z tego show równie "inne" jak cała płyta. Wszystko w rękach potencjalnych organizatorów.
Haju: Jeżeli chcesz nas zaprosić na koncert, to pisz śmiało na info@tuneoftheyear.com

Z tego co wiem planujecie również wypuścić serię koszulek promujących "Międzyświat". Szczegóły?
Haju: Planujemy i reorganizujemy pomysły. Jeżeli koszulki się pojawią, to na pewno będzie je można kupić na stronie www.miedzyswiat.pl, gdzie obecnie cały czas można również zamawiać album "Międzyświat".  

Płyta jest dostępna już w sieci, do tego niedługo znajdzie się na półkach sklepowych. Jakie są Wasze najbliższe plany? Haju, zamierzasz pojawić się gdzieś gościnnie, na płytach innych wykonawców?
Haju:
Dla mnie największym priorytetem jest teraz praca nad nowym albumem Pepe Skuad. To co mogłem zrobić z płytą "Międzyświat", zrobiłem już dawno. Reszta leży w rękach promocji i odbiorców. Pojawię się na pewno na nowej płycie Rekorda i nowym krążku Anemika i Udara. Pozostała część projektów nie jest jeszcze pewna, więc wolę ich nie wymieniać.  
Golden: Priorytetem na najbliższy czas jest na pewno promocja albumu. Jest kilka pomysłów, część jest w realizacji, a część czeka cierpliwie na swoją kolej. Poza tym sporo eksperymentuję z graniem live na MPC z instrumentalistami i wokalistami, fajnie to wychodzi i otwiera głowę. Razem ze świetnym, lubelskim producentem Zeteną szykujemy wspólny projekt live na dwa samplery. Jeśli chodzi o rap to na dzień dzisiejszy mogę zdradzić, że na pewno nasz bit znajdzie się na płycie Rekorda oraz Pepe Skuadu, kończę miksować materiał Diseta gdzie też będą bity od nas, poza tym mam sporo projektów w trakcie realizacji które też chciałbym skończyć. Info o wszystkim będzie sukcesywnie udostępniane na www.etrecs.com.  
Beztwarzy
: Cały czas pracujemy także nad innymi materiałami, jesteśmy w trakcie produkowania bitów na płytę Melny / Złote Twarze - "Blatna muzyka", projekt o którym na razie jest cicho, ale będzie trochę odmienny od wcześniejszych płyt, znajdą się na nim typowo uliczne, hardcore'owe kawałki, nasze brudne samplowane bity i ciekawe opowieści Melnego. Złoty rap z lat 90'. Poza tym sporo gościnnych bitów na płytach które wyjdą jeszcze w tym roku.  

Haju / Złote Twarze "Międzyświat"

Możemy spodziewać się w przyszłości płyty producenckiej duetu Złote Twarze z udziałem już większej rzeszy raperów?
Golden:
Już kilkukrotnie były przymiarki do takiego albumu. Mieliśmy nawet zaproszonych gości zarówno z polski jak i spoza granic kraju...wyszło jak wyszło, porozdawaliśmy niektóre bity, część się nam przestała podobać. Udało nam się zrobić razem z DJ'em Gondkiem materiał producencki z remiksami. Projekt spotkał się z bardzo fajnym odbiorem głównie za granicą i przetarł nam sporo szlaków, które niewątpliwie wykorzystamy przy produkcji płyty z udziałem gości. Na dzień dzisiejszy nie mogę powiedzieć jednoznacznie, że płyta powstanie jutro, za rok, czy za 3 lata ale pewne jest, że kiedyś powstanie.
Beztwarzy
: Wydaje mi się, że prędzej powstanie "Remixtape 2", który i tak planowaliśmy przy okazji finalizacji części pierwszej. Z jednej strony tak jest łatwiej, nie musisz czekać na wokale, kombinować itd., ale płyta producencka - jak najbardziej. Mamy na wyciągnięcie ręki ludzi z którymi wcześniej współpracowaliśmy przy ich płytach, trochę kontaktów, musimy tylko złapać odpowiednią falę tak jak przy powstawaniu "Remixtape'u 1". Faktem jest, że sama produkcja bitów zajęła nam łącznie może kilka dni i mimo przeciwności losu wszystko udało się w miarę szybko poskładać.

Ostatnie słowo dla czytelników tego wywiadu?
Golden:
To nie jest nasze ostatnie słowo!
Haju: Dokładnie! "My cały czas w drodze!"
Beztwarzy: Czekajcie na kolejne płyty!  

Rozmawiał: Mateusz Jędrzejewicz
Zdjęcia: Archiwum artystów

Zamów album: Haju / Złote Twarze "Międzyświat"
Legalny odsłuch płyty na serwisie YouTube

Dowiedz się więcej o: Haju.


Informacje o artykule
Data dodania:2011-05-03
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Mateusz Jędr..., 29 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Jestem gdzieś pomiędzy tym wszystkim - Młody M - wywiad przedpremierowy
Nie interesuje mnie marketing - wywiad z Chadą. Cz 2.
Rap pozwala mi się uwolnić - wywiad z Chadą. Część 1
Nadal mam siłę, by tworzyć Hip-Hop - wywiad z Fu
Przeminęło Z Dymem - Moral/Gano - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
BIDASKUAD
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:02:17, 03-05-11
www.youtube.com(...)hUZ8M sprawdz to!!!!!!!!!!!!

WWW.DIXON37.PL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:35:43, 03-05-11
JUZ RUSZYŁA OFICJALNA STRONA - WWW.DIXON37.PL - WARSZAWSKIEJ EKIPY DIXON37, OPRÓCZ NEWS'ÓW, BEDZIECIE MOGLI PRZECZYTAĆ I OBEJRZEĆ WYWIADY Z CZOŁOWYMI POLSKIMI RAPERAMI, DOWIEDZIEĆ SIĘ O ICH NAGRYWKACH I ZBLIŻAJĄCYCH SIE KONCERTACH. OPRÓCZ PODSTAWOWCYH FUNKCJI PORTALU MUZYCZNO-SPOŁECZNOŚCIOWEGO W ZAKŁADCE "PRODUCENCI" JUZ WKRÓTCE POJAWIĄ SIĘ SYLWETKI POLSKICH BEATMAKER'ÓW ZWIĄZANYCH Z GRUPĄ, Z KTÓRYMI BĘDZIECIE MOGLI PODJĄĆ WSPÓŁPRACĘ. BEZPOŚREDNI KONTAKT Z ADMINISTRATORAMI POZWOLI STRONIE EWOLUOWAĆ, KAŻDY ZALOGOWANY UŻYTKOWNIK BĘDZIE MÓGŁ WSPÓŁTWORZYĆ STRONĘ DODAJĄC NEWSY, DO CZEGO GORĄCO NAMAWIAMY. OPRÓCZ SPRAW ZWIĄZANYCH Z MUZYKĄ, POMOŻEMY WAM PRZY ORGANIZACJI KONCERTÓW I PRODUKCJI CIUCHÓW.  JEŚLI WSZYSTKO PÓJDZIE ZGODNIE Z PLANEM TO NA KONIEC TEGO ROKU DOCZEKAMY SIĘ DRUGIEJ PŁYTY PT. "OZNZ" (OD ZAWSZE NA ZAWSZE). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY, KTÓRA POZWOLI URATOWAĆ HIP-HOP!!! ZDRÓWKI, ELODIX NA PRZETRWANIE !!!

SEXPERT
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:02:56, 03-05-11
BEKA Z CIEBIE LESZCZY. POCHODZISZ Z BOGATEGO DOMU?

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:11:19, 04-05-11
STARE

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.