Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: se3a

Początki...

Za prekursora tańca nazwanego później break dance uważany jest Jamesa Brown, który pod koniec lat 60-tych podczas występów telewizyjnych promujących swój debiutancki krążek "The Good Foot" dość żwawo i ekspresyjnie poruszał się po scenie. Jego  freestyle dance jak i on sam stał się wkrótce sławny, a taniec nazwany Good foot szybko znalazł naśladowców.

Kolebką break dance była dzielnica Bronx w Nowym Jorku. Początkowo taniec ten był narzędziem walk i rywalizacji gangów, później, przyciągając coraz większe tłumy zainteresowanych, przerodził się w formę protestu młodych ludzi oraz w rodzaj sztuki. Tańczono go przede wszystkim na ulicy, przy płynącej z magnetofonów bardzo głośnej, syntezatorowej muzyce. Taniec ten był oparty zasadniczo na improwizacji. Początkowa faza rozwoju break'a polegała na wykonywaniu poszczególnych figur i układów (droops & spins). Następnie dodano pracę nóg (footwork) oraz podstawowe figury akrobatyczne. Najbardziej charakterystyczne dla break deanca są figury obrotowe w parterze, np. obroty na plecach, głowie, barku, dłoni itp. oraz różne kombinacje układów parterowych. W miarę upływu czasu,  a także wzrastającej konkurencji, break dance zaczął przeradzać się w trudne i skomplikowane choreograficzne popisy taneczne. Szukając nowych rozwiązań, czerpano elementy z gimnastyki sportowej, innych stylów tańca oraz wschodnich sztuk walki. Ponieważ najczęściej nowe figury prezentowali tancerze z Brooklynu, Good Foot ochrzczono nazwą brooklyn rock, a następnie uprocking. Taniec ten popularyzowali i rozwijali młodzi ludzie, którzy wzorowali się na tańcu Jamesa Brown'a i słuchali muzyki nowojorskich DJ'ów takich jak Afrika Bambaataa, Kool Herc, Sugarhill Gang, Grandmaster Flesh, Cold Crash Brothers. Podczas jednej z imprez  DJ Kool Herc zawołał do tancerzy "Hej b-boy's are you ready" i od tego momentu taniec miał już swoją nazwę break dance, a wykonujących go nazwano b-boy i b-girl (fly-girl).

Rozwój i ekspansja...

Tworzono grupy, które rywalizowały ze sobą o prestiż i miano najlepszej. Do najbardziej znanych i zarazem najlepszych grup zaliczyć można Rock Steady Crew, New York City Breakers, Magnificent Force. Złoty okres breakingu przypadł na lata 80-te. Popularność tego zjawiska rosła dzięki filmom z udziałem ówczesnych sław.  

Największym zainteresowaniem cieszyły się filmy "Wild Style", "Flash dance", "StyleWars". Inny ważny obraz zatytułowany "Beat Street" został pokazany na festiwalu w Cannes w 1983 roku. Film ten ukazał jeden z legendarnych pojedynków break dance'owych, pomiędzy Rock Steady Crew a New York City Breakers, który stał się inspiracją wielu młodych ludzi. W drugiej połowie lat 80-tych media potraktowały break dance jako tymczasową modę i nastał martwy okres w dziejach tańca. Z czasem figury i układy break'owe adoptowano do spektakli i musicali. W tym okresie stworzono grupę Ghettoriginal Production Dance Company, która miała za zadanie nadać tanecznemu wykonaniu profesjonalnego poziomu artystycznego. Break dance odżył dopiero na początku lat 90-tych dzięki zaangażowaniu tancerzy w Nowym Yorku i Los Angeles. Taniec ten został przetransportowany również do Europy (głównie Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoch, ale także i Polski). Jedną z najbardziej kreatywnych scen była wówczas scena Japońska, na której triumfy świecili RSC Tokyo prowadzone przez Crazy-A oraz Electric Trouble z Osaki, w którego podstawowy skład wchodzą Yokoi, Masan Q i Shohei.

Battles...
Obecnie organizowane są specjalne imprezy, na których popularyzowany jest hip-hop oraz, na których toczone są bitwy ekip break dance'owych. W USA są to między innymi Rock Steady Anniwersary i B.Boy Summit. W Europie najważniejszą imprezą taneczną jest Battle Of The Year, które po raz pierwszy, wtedy jeszcze pod nazwą "International Breakdance Cup", odbyła się w 1990 roku w Hannoverze (Niemcy). Od 2000 roku BOTY stało się jednocześnie mistrzostwami świata w break dance'ie. Także ekipy z Polski uczestniczą w rywalizacji z najlepszymi podczas tej imprezy. Od 2001 roku w Szczecinie organizowane są eliminacje na wschodnią i środkową  Europę do mistrzostw świata. W tym też roku polska ekipa Nontoper Mielonka wygrała wschodnio europejskie eliminacje i wystąpiła podczas światowego BOTY na zawodów w Brauschweig.  

Polska...

Do Polski break dance trafił w połowie lat 80-tych między innymi za sprawa filmu "Beat Street". Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w roku 1985 w Piotrkowie Trybunalskim. Pierwszą pół profesjonalną grupą break'ową, była założoną w 1986 roku szczecińska Be-Bop (po zmianach personalnych późniejsze Broken Step). W skład grupy wchodzili bracia Ciesielscy, bracia Laskowscy, Krzysztof Bukowski i Jacek Czerkies. Be-Bop tańczyło głównie electric boogie. Jako pierwszy w Polsce wprowadza też stop klatkę do tego stylu. Grupa ta gościła na BOTY w 1995 roku. Kolejną, pionierską ekipą w Polsce była założona w 1987 roku Włocławska Scrab Beat, której liderem i założycielem był Robert Nieznański. Scrab Beat również wystąpili podczas BOTY. Od roku 2003 organizowane jest Battle of the Year Polska. BOTY Polska to eliminacje mające na celu wyłonienie 4 najlepszych ekip z Polski, które będą miały możliwość wystartowania podczas eliminacji na Battle Of The Year Eastern Europe.

Obecnie doświadczeni tancerze zakładają szkoły tańca, a break dance zbiera coraz większe plony zapalonych miłośników.

Ekipy...

ROCK STEADY CREW
Legendarna, najważniejsza, najbardziej respektowana, najbardziej sukcesywna grupa break dance'owa. Rock Steady Crew założona została w Nowym Yorku, w dzielnicy Bronx w 1977 roku. Założycielami byli tancerze z innych istniejących ówcześnie grup.

Pierwszy skład RSC tworzyli: Jo Jo, Jimmy Lee, Jimmy Dee, Frosty Freeze, Take One, Kid Galaxy, Lenny Len, Ken Swift. Gdy Rock Steady Crew była już sławna na całym świecie w skład jej wychodzili: Crazy Legs, Prince Ken Swift, Baby Love, Buck 4, Kuriaki i Doze. Pomysły na swoje układy taneczne czerpali między innymi ze wschodnich sztuk walki. Swoje układy ćwiczyli w parku znanym "Happy Warrior Plauground", później  przemianowanym na "Rock Steady Park". W 1980 roku Rock Steady Crew prowadzona przez Crazy Leags'a i Prince Ken Swift została uznana za najlepszą grupę break dance. W 1982 roku RSC uczestniczyła w pierwszej podróży do Europy "New York City Rap Tour", za pośrednictwem, której kultura hip-hop została rozpowszechniona na cały świat. Grupa wystąpiła w takich filmach jak "Wilde Style", "Flashdance", "Style Wars" i "Beat Street".  Obecnie RSC ma oddziały w Japonii, Anglii i we Włoszech. RSC wraz z grupą Ghettoriinal Dance Company podróżują po świecie reprezentując i pokazując prawdziwy obraz kultury hip-hop. Wydaje nagrania dla break dence'rów, publikuje wywiady z najwybitniejszymi tancerzami, a także dokumentacje imprez takich jak "Rock Steady Anniversary", "B-boy Smift". Rock Steady Crew wywarła ogromny wpływ na inne grupy i jest uznawana za niepowtarzalny symbol b-boyingu. RSC jest częścią Universal Zulu Nation.

NEW YORK CITY BREAKERS
W 1982 roku człowiek o nazwisku Michael Holman zebrał  tancerzy z Floormasters Crew i stworzył nową grupę, którą nazwano New York City Breakers.

W skład NYCB wchodzili Flip Rock (Bobby Potts), Kid Nice (Noel Mangual), Action (Chino Lopez), Glidemaster (Matthew Caban), Powerful Pexter (Tony Lopez), Lil Lep (Ray Ramos), Mr. Wave (Tony Draughon), Icey Ice (Corey Montalvo). New York City Breakers była uważana za najpoważniejszego rywala Rock Steady Crew. W filmie "Beat Street" przedstawiono bitwę pomiędzy NYCB a RSC. Bitwa ta wkrótce stała się legendarną i zainspirowała wielu ludzi, sprawiając, że pokochali oni breaking. New York City Breakers wystąpili w hip-hop'owym programie telewizyjnym "Grafitti Rock" oraz "Soul Train". Prezentowali swoje umiejętności na Lincoln Center przed prezydentem  Ronaldem Reaganem. Występ ten był transmitowany przez narodową telewizję. Jakiś czas później Glidemaster zginął w wypadku motocyklowym. Pozostali członkowie grupy nadal zajmują się break dancem i występują od czasu do czasu.

GHETTORIGINAL PRODUCTION DANCE COMPANY
Ghettoriginal została założona przez członków hip-hop'owych grup takich jak Magnificent Force, Rhythm Techiques i Rock Steady Crew. Ghettoriginal zostało utworzone, aby nadać tanecznemu wykonaniu profesjonalnego poziomu artystycznego, podczas gdy większość hip-hop'owych składów pozostała na ulicy lub w klubach. Grupa miała występy przy Kennedy Center, Miani Gusmem Theater, Central Park's Sammer Stage, The Vienna Dance Festival, Theater Jean Vilar w Paryżu i American - Japan Dance Festival w Tokio. Niektórzy członkowie Ghettoriginal są prekursorami indywidualnego stylu i swojej twórczości, którą kontynuują poszerzając konwencje tańca. GPDC jest częścią Universal Zulu Nation.

MAGNIFICENT FORCE
Grupa Magnificent Force  stworzona została z członków innych grup b-boy'owych. Była super składem tancerzy, którzy wywodzą się z takich ekip jak Rock Steady Creaw  czy The Floormasters. Magnificent Force tworzyli Fabel i Mr. Wiggles obaj z  RSC, Icey Ice z Dynamic,Cosmic Pop z Zulu Nation, Fast Break z The Floormasters oraz Tangerine. Tangerine była jedną z najbardziej sławnych i popularnych tancerek break dance'a w historii.Informacje o artykule
Data dodania:2011-07-18
Dział / Kategoria: taniec / felieton
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
CZE CUMPLE TO JA (PRZEGRANKO)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:56:54, 29-01-14
BEKA

anonim
Autor: yme4me   Link do posta
11:46:37, 27-03-14
Siemano , zajmuję się hobbystycznie zdjęciami i właśnie przeglądam archiwum jednego z użytkowników. Przeglądając trafiłem na coś takiego:
http://www.garnek.pl/oldies/4871331/bron x-zespol-tanca-break-dance
Jest tu zdjęcie 3 chłopaków, jeden z nich podpisał zdjęcie że jest założyli grupę w 1983r a rok później zdobyli Mistrzostwo Polski. Czyli mamy tutaj chyba unikatowe zdjęcie z tamtych lat od nas z kraju plus protoplastów tematu w Polsce :)


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-241-176.compute-1.amazonaws.com (3.226.241.176). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.