Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Rap pozwala mi się uwolnić - wywiad z Chadą. Część 1

Rap pozwala mi się uwolnić - wywiad z Chadą. Część 1

Autor: Mateusz Jędrzejewicz

Dowiedz się więcej o: CHADA.
Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy kilkukrotnie zdarzało mi się popaść w melanż, jednak mój wspólnik i wydawca Paweł Krok, który skutecznie prowadził mnie przez cały proces twórczy, niejednokrotnie wylewając mi kubeł zimnej wody na głowę, pomógł mi ostatecznie sfinalizować ten projekt, za co też mu serdecznie dziękuję.

Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia pierwszej części naszego obszernego wywiadu z Chadą. Jak wszyscy wiemy warszawski raper niezbyt chętnie rozmawia z przedstawicielami mediów i bywa raczej powściągliwy, jednak w tym wypadku nie ma mowy o żadnym minimalizmie! Prezentowana rozmowa przybliży Wam kulisy powstawania "WGW" oraz sylwetkę samego Tomasza. Dowiecie się jak czuje się człowiek, na którego po opuszczeniu zakładu karnego spadła ogromna presja ze strony środowiska, skąd pojawiła się w nim nagła motywacja do pracy, czy obawia się swego rodzaju "piętna Procederu", jak to jest kilkukrotnie otrzeć się o śmierć oraz dlaczego wg Niego "złodziej brzmi dumnie"? To tylko niektóre kwestie poruszone podczas naszego spotkania z Chadą. Przypominamy, że "WGW" cały czas możecie zamawiać na www.preorder.pl! Miłej lektury!

27 maja nakładem Step Records ukazała się Twoja druga solowa płyta. Co ciekawe data premiery przypada równo na rocznicę opuszczenia przez Ciebie zakładu karnego. Jest to zbieg okoliczności czy też może celowo tą płytą chciałeś ostatecznie zamknąć pewien etap swojego życia?
Chada: Jest to najzwyczajniej w świecie łut szczęścia i zbieg okoliczności. W żadnym wypadku nie było to planowane, nie traktujcie tego jako symbol zamknięcia czegokolwiek. Tak po prostu wyszło i nie należy doszukiwać się w tej dacie zbędnej symboliki, której nie ma...

Płyta ukazała się na rynku ponad dwa miesiące temu, możemy więc pokusić się o pierwsze podsumowania. Jesteś zadowolony z przyjęcia swojego materiału przez słuchaczy?
Chada: Jestem bardzo zadowolony z przyjęcia mojej płyty przez słuchaczy, o czym świadczą chociażby wyniki sprzedaży, na ten moment mogę już powiedzieć, że konsekwentnie idziemy po złoto. Od kilku tygodni "WGW" mocno zaznacza się na liście Olis wśród najlepiej sprzedających się płyt w kraju. Jest to dla mnie olbrzymi powód do dumy i satysfakcji. Cieszę się, że moja druga solowa płyta już tyle nawojowała, do tego jestem święcie przekonany, że to jeszcze nie koniec. Czas pokaże jak rozwinie się sytuacja. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować moim słuchaczom za ogromne wsparcie i każde ciepłe słowo wyrażone twarzą w twarz, czy też poprzez mój profil na facebooku. Wspieram Was, tak jak Wy wspieracie mnie, pamiętajcie!

Prace nad "WGW" trwały przez ostatni rok. Zapewne przez ten czas ciążyła na Tobie ogromna presja zarówno ze strony środowiska, jak i wydawcy - wszyscy oczekiwali kolejnego ruchu z Twojej strony. Działało to na Ciebie dopingująco czy też może wręcz przeciwnie? Czułeś się komfortowo pracując nad materiałem w tak napiętej atmosferze?
Chada: Powiem szczerze, że ta cała sytuacja momentami mnie dopingowała, a czasem wręcz deprymowała. Przez ten rok wiele się zdarzyło. Płyta podobnie jak "Proceder" powstawała w bólach. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy kilkukrotnie zdarzało mi się popaść w melanż, jednak mój wspólnik i wydawca Paweł Krok, który skutecznie prowadził mnie przez cały proces twórczy, niejednokrotnie wylewając mi kubeł zimnej wody na głowę, pomógł mi ostatecznie sfinalizować ten projekt, za co też mu serdecznie dziękuję. Gdyby nie on, możliwe, że do tej pory zmagałbym się z zamknięciem tej płyty. Cieszę się, że mam wokół siebie ludzi, którzy potrafią mnie podejść i sprawić, że potrafię się podnieść. Mimo wszystko ten rok był bardzo pracowity, zawsze miło będę wspominał ten czas. W całym procesie twórczym na własne życzenie zafundowałem sobie to całe napięcie, jednak otoczony ludźmi, z którymi miałem przy tej płycie okazję współpracować z całą pewnością mogę stwierdzić, że czułem się komfortowo. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tego co mówię jest moja płyta, która jest treściwa i spójna. Jasno określiłem kontekst i treść. Płyta spełniła moje oczekiwania.

"Proceder" nagrywałeś na przestrzeni kilku lat, w tym wypadku udowodniłeś jednak, że jeżeli chcesz to potrafisz - w przeciągu roku udało Ci się zarejestrować 18 pełnych numerów, nie licząc kilkunastu gościnnych zwrotek. Skąd w Tobie nagły zapał do pracy? Co stanowi główny motywator?
Chada: "Proceder" był tworzony przez lata. Po wyjściu z pudła przyszła taka chwila w moim życiu, kiedy całą przeszłość postanowiłem zamieść pod dywan, otworzyłem nową kartkę w życiorysie i powiedziałem sobie w duchu: "Dobra Tomek, czas brać się do roboty!". Przyznaję, że nie udało mi się w stu procentach zrealizować tego postanowienia, o czym zresztą mówiłem już wcześniej, jednak finalnie udowodniłem sobie, że potrafię nagrać dobrą płytę nie na przestrzeni kilku lat, a w rok! W wypadku "Procederu" moje życie było dużo bardziej hardkorowe, niż przykładowo jest teraz - obfitowało w melanże, wypadki, a nawet dwumiesięczną śpiączkę, dlatego też płyta powstawała przez tak długi okres czasu. Szczerze mówiąc nie wiem skąd teraz pojawiła się we mnie siła do tak intensywnej pracy, po prostu tak wyszło i niech tak już zostanie.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak by wyglądało Twoje życie, gdybyś praktykował ten system na przestrzeni ostatnich 15 lat, kiedy to czynnie udzielasz się na scenie? Żałujesz straconego czasu?
Chada: Chciałbym powiedzieć, że niczego nie żałuje, jednak byłoby to z mojej strony kłamstwo - w głębi duszy serdecznie żałuję straconego czasu. Ciężko mi powiedzieć co by było gdyby, bo jestem marnym filozofem. Jestem dumny z tego, że pomimo wszystkich moich życiowych zawirowań jestem teraz tu gdzie jestem.

To nie jest trochę tak, że w przeciwieństwie do swoich kolegów możesz dzięki temu powiedzieć, że przeżywasz w tym momencie drugą młodość? Pomimo tego, że udzielasz się na scenie od kilkunastu lat, na dobrą sprawę dopiero teraz pozwalasz ludziom nasycić się swoim rapem. Cała sytuacja ma jakieś plusy?
Chada: W pewnym sensie jest tak jak mówisz. Dziękuję moim słuchaczom za to, że podarowali mi drugą młodość i przez tyle lat cierpliwie czekali na moje nagrywki. Nie zawiodę Was.

Powinniśmy spodziewać się od tej pory nowych rzeczy od Ciebie wydawanych w takiej częstotliwości?
Chada: Nie chciałbym tutaj nikomu mydlić oczu i rzucać jakimiś terminami, jednak prawda jest taka, że posiadam tak duży bagaż doświadczeń, który pozwoliłby mi na wydawanie płyt z taką częstotliwością, jak chociażby robi to Ostry, przez kilka najbliższych lat. Do tej pory tak nie było. Ciężko mi powiedzieć jak będzie wyglądała przyszłość. Mam okresy w życiu, w których najzwyczajniej czuję obrzydzenie do notesu i ciężko przychodzi mi napisanie czegokolwiek. Nigdy nie piszą na przymus. Moje teksty powstają wtedy, gdy nadejdzie odpowiednia pora i wena - wtedy piszę z marszu. Nie robię nic na siłę i pod publikę.

Jestem bardzo zadowolony z przyjęcia mojej płyty przez słuchaczy, o czym świadczą chociażby wyniki sprzedaży, na ten moment mogę już powiedzieć, że konsekwentnie idziemy po złoto.

Przez ostatni rok mieszkałeś w Opolu, co zapewne znacznie ułatwiło Twoją integrację z ludźmi ze Step Records. Jak oceniasz czas spędzony w stolicy polskiej piosenki?
Chada: Jak już mówiłem wcześniej ten czas należał do najbardziej pracowitych w moim życiu i bardzo dużo do niego wniósł. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować całej rodzinie Państwa Krok oraz ekipie Step Records za wyciągnięcie pomocnej dłoni kiedy wyszedłem z pudła. Opole to świetne miasto, jednak na tę chwilę planuję powrót do Warszawy - na stare śmieci. Czuję się emocjonalnie związany z tym miejscem, poznałem tu wielu wartościowych i serdecznych ludzi, przeżyłem wiele fajnych chwil uniesień i sporo rozczarowań, jak to w życiu bywa. Darzę to miasto ogromnym sentymentem i będę tu wpadał tak często, jak będzie możliwe, jednak czuję, że moje miejsce jest tam, gdzie się urodziłem - w Warszawie.

Pozostając jeszcze chwilę przy "Procederze", nie obawiasz się, że już do końca będzie na Tobie ciążyło piętno tej płyty i cokolwiek nie nagrasz w przyszłości ludzie już zawsze będą porównywali nowe nagrania do Twojej klasycznej już debiutanckiej solówki?
Chada: Wcale się tego nie obawiam. Osobiście nie uważam "Procederu" za szczególnie wybitną płytę. Myślę, że "WGW" jest lepsze pod każdym względem, począwszy od muzyki, na merytoryce skończywszy. Lepsza jest nawet sama poligrafia. Nie wiem po co ludzie mieliby porównywać moje kolejne płyty do "Procederu", nie pozwolę się zaszufladkować, zależy mi na tym, żeby ciągle iść do przodu i tak też będę postępował.

Mimo wszystko sam mówiłeś w jednym z wywiadów udzielanych przez Ciebie zza krat, Twoim zamysłem nie było nagranie płyty specjalnie różniącej się od "Procederu", wciąż poruszasz podobne ciężkie tematy, nie stronisz od wątków autobiograficznych oraz gorzkich przemyśleń. Zastanawiałeś się kiedyś, który z czynników obecnych w Twoim rapie tak bardzo przyciąga do Ciebie słuchaczy głodnych historii, które serwujesz im na swoich krążkach? Ludzie chcą słyszeć prawdę, nawet tą najgorszą?
Chada: Definitywnie jest to prawda obecna w moich wersach. Nie owijam w bawełnę, nawijam tylko o życiu, które znam i niektórzy się z tym utożsamiają. W moich kawałkach nie ma miejsca ma żadne drugie dno, to jest jasny, klarowny i czytelny przekaz. Osobiście lubię słuchać numerów takich jak przykładowo nagrywa Eldo, który w swoich wersach nie stroni od wyszukanych metafor, odniesień do świata sztuki i nauki oraz wątków filozoficznych - przyznaję, że zdarza mi się posiłkować innymi materiałami, by zrozumieć o co chodzi w tego typu numerach, sprawia mi to najzwyczajniej w świecie frajdę. Szanuję to, jednak mój rap taki nie jest. Być może dziwnie zabrzmi to w moich ustach, jednakże uważam, że mój rap jest na swój sposób płytki i to często właśnie urzeka ludzi.

Bierzesz pod uwagę to, że za jakiś czas być może będziesz negował swoje dotychczasowe poglądy, jak chociażby Peja przy okazji "Reedukacji"?
Chada: Jeżeli dojdę do momentu, w którym zmienię swoje życie, tak jak zrobił to Rysiek, naturalnie znajdzie to odzwierciedlenie w moich tekstach. Na tę chwilę tak nie jest. W dużej mierze żyję tak jak dotychczas - z dnia na dzień. To, że wydałem płytę wcale nie stanowi o tym, że opływam w luksusach, pospłacałem swoje długi i obrastam w piórka. Cały czas mam te same problemy, które co prawda sukcesywnie się zmniejszają, jednak daleko jeszcze do tego, żeby wszystko się wyprostowało. Jeśli rzeczywiście będzie tak, że poczuję się doceniony, polepszy się moja sytuacja materialna i ostatecznie wyjdę na prostą, zmieni się przekaz. Nie będę przecież okłamywał ludzi rapując o ciężkim życiu, kiedy będzie wiodło mi się dobrze (śmiech).

W jednym z numerów rapujesz, że mało brakowało, a podzieliłbyś los Magika. Jest to tylko metafora czy też może dotyczy się to jakiegoś szczególnego przeżycia?
Chada: Nie jest to żadna metafora, to fakt. Miałem taki okres, w którym po prostu nie radziłem sobie z własnym życiem, zawładnęły mną narkotyki i alkohol. Postanowiłem wtedy przeprowadzić zamach na własne życie i tak też zrobiłem - wyszedłem oknem. Nie było nisko, wyskoczyłem z szóstego piętra, jednak jakimś cudem przeżyłem i dziś z Tobą rozmawiam. Całość przypłaciłem kilkutygodniową śpiączką, długo dochodziłem do siebie - rehabilitacja trochę zajęła. Żyję, jestem wśród Was i wierzę, że mam coś do zrobienia na tym świecie, skoro wtedy mnie nie zabrało... Szacunek dla Magika, który nie miał tyle szczęścia co ja. Spoczywaj w pokoju.

W życiu miałeś już kilka takich sytuacji, w których stanąłeś oko w oko ze śmiercią. Wierzysz w to, że czuwa nad Tobą jakaś specjalna boska opatrzność?
Chada: Wierzę w Boga i jakąś siłę sprawczą, która czuwa nad ogólnym obrotem spraw. Jak inaczej tłumaczyć to, że jeszcze żyję? Sami odpowiedzcie sobie na to pytanie...

W wywiadach bywasz raczej powściągliwy, jednak w numerach nie masz oporu by opowiadać o różnych, również prywatnych sprawach, do tego zdarza Ci się głosić kontrowersyjne poglądy niezrozumiałe dla części słuchaczy. Traktujesz rap, jak swego osobistego terapeutę?
Chada: Rap pozwala mi się uwolnić i wyzbyć się chorych emocji, które gdzieś głęboko we mnie siedzą. Nie zawsze przychodzi mi to łatwo w życiu, natomiast muzyka otwiera mi tę furtkę i mogę wyrzucić z siebie to, co we mnie zalega. Z łatwością przelewam to na papier i umiejscawiam na bicie. To trafna metafora, ponieważ rzeczywiście mogę traktować rap jak prywatnego terapeutę.

Przelewanie tego typu emocji na papier daje Ci ulgę w życiu?
Chada: Nie zawsze się tak dzieje. Często nadal pewne kwestie mnie uwierają, jednak owszem - po części daje mi tu w jakimś stopniu ulgę, chociaż nie zawsze to rozwiązuje problemy, czasem wręcz przeciwnie...

Nie chciałbym tutaj nikomu mydlić oczu i rzucać jakimiś terminami, jednak prawda jest taka, że posiadam tak duży bagaż doświadczeń, który pozwoliłby mi na wydawanie płyt z taką częstotliwością, jak chociażby robi to Ostry, przez kilka najbliższych lat.

Słuchacz może być pewien, że słuchając Twoich numerów otrzymuje stuprocentowe odzwierciedlenie Ciebie?
Chada: Co do tego nie mam żadnych wątpliwości.

Nie stronisz od kontrowersyjnych stwierdzeń, w jednym z numerów nawinąłeś, że dla Ciebie "złodziej brzmi dumnie", co też wywołało spore oburzenie pewnej części słuchaczy rapu. Co dokładnie miałeś na myśli?
Chada: Ludzie myślą, że złodziej to ten, który wyrwał torebkę jakiejś babci na ulicy. U mnie na dzielnicy terminem "złodziej" określało się człowieka obrotnego, związanego z ulicą, któremu udaje się związać koniec z końcem dzięki handlowaniu towarem czy też kradzieżą samochodów, bo nie zamierzam tu ściemniać. Generalnie chodzi o obrotność. Kilkadziesiąt lat temu na określenie takiego człowieka używało się terminu "cinkciarz" - o to pokrótce chodziło mi w wersach, o które pytasz. Efekt takiego nazywania był wtedy również różny... Dobry złodziej, to dla mnie dobry chłopak, z zasadami, prawilny - choć nie lubię tego słowa, tak to mogę w kilku zdaniach określić.

W kawałku "Tak Na Koniec" poruszyłeś dość delikatne kwestie dotyczące Twoich relacji z rodzicami, w czasach gdy miałeś sporo problemów. Nie żałujesz gorzkich słów, które wypowiedziałeś?
Chada: Nie jestem upośledzony i gdybym uznał, że za bardzo się otworzyłem, miałem czas na to, żeby usunąć numer z tracklisty. Uważam jednak, że kawałek jest prawdziwy i dosadny. Osoby zainteresowane odnajdują się w temacie i wiedzą o co chodzi. Nie czuję obowiązku, żeby się z tego tłumaczyć. Wyrzuciłem z siebie jakąś część emocji, które w pewnym stopniu mnie uwierały i siłą rzeczy wypłynęły na track. Niczego nie żałuję, lubię ten numer.

Rozmawiał: Mateusz Jędrzejewicz
Zdjęcia:
Tomek Fryszkiewicz

Na dniach opublikujemy drugą część naszego obszernego wywiadu z Chadą, sprawdzajcie regularnie portal www.hip-hop.pl!

Zamów "WGW" na www.preorder.pl
Zorganizuj koncert Chady: mail: koncerty@steprecords.pl, telefon: 796 103 774
Sprawdź klipy promujące "WGW":
"Na tych osiedlach 2"
"Rap Najlepszej Marki" gość. Małolat
"Dla Mojej Ferajny" gość. Ero

Dowiedz się więcej o: CHADA.


Informacje o artykule
Data dodania:2011-08-11
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:9.79 (14)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Mateusz Jędr..., 28 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Jestem gdzieś pomiędzy tym wszystkim - Młody M - wywiad przedpremierowy
Nie interesuje mnie marketing - wywiad z Chadą. Cz 2.
Nadal mam siłę, by tworzyć Hip-Hop - wywiad z Fu
Przeminęło Z Dymem - Moral/Gano - wywiad
Międzyświat - Haju / Złote Twarze - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Sosna13
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:51:24, 11-08-11
Propsy Chada za szczerość, w końcu taki wywiad :)

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:53:46, 11-08-11

Mądrze i szczerze gada.


Tommy DeVito
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:01:10, 11-08-11
Dla Chady zawsze respekt, szczery zawodnik. Pozdrowienia dla Sanatorium (wracajcie szybko)

ZIELONA MOC ULTRA PRZYJEMNIE!
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:32:41, 11-08-11
pozdro Tomek

Skarb
Autor: Skarb   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:46:19, 11-08-11
CHADA ULUBIONY RAPER MOJEGO 5 LETNIEGO SYNKA

Pichuj2000
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:44:12, 11-08-11
CIEKAWE CZY JAKBY SIE ZJEBAL JAK MAGIK, I NIE PRZEZYL TO GIMBUSY BY TEZ GO TAK UWIELBIALY I PISALY ASTERISKI.
WYWIAD OK, ZA CHADĄ NIE PRZEPADAM ALE SZCZERA ROZMOWA ZAWSZE DOBRA JEST.

Rzeźnik WAS PIERDOLI
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:02:26, 11-08-11
Pozdro Chada!

FREE KAROL USZATY NA WOLNO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:17:06, 11-08-11
Pozdro Tomek !

DlaMnieMaszStajla
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:41:43, 11-08-11
Chada jak zawsze szczery do bólu. Dobry wywiad.

Łudy eMeŁWu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:46:08, 11-08-11
Dobry wywiad

KUPIDYN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:37:35, 11-08-11
propsy

streetblends
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:47:15, 11-08-11

Sprawdżcie ST blend CHADA & MAŁOLAT - Rap najlepszej marki

na

www.youtube.com/streetblends


CiszaNocy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:01:16, 11-08-11
noi torche sie wyjsnilem z tym wersem o zlodziejach

Zajebać ci w mordę?
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:04:51, 11-08-11
PSEUDOPRAWILNIAK DLA GIMBUSOW

Kiep_Hunter
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:25:34, 11-08-11
dobry raper ale... ciekawe czy jakby mu zajebali fure by powiedzial ze zrobil to dobry cwaniak i zlodziej brzmi dumnie??

__Mati__
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:51:55, 11-08-11
pozdro Tomek, ze złodziejami kij ma dwa końce pamiętaj

Radar|REEDUKACJA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:11:56, 12-08-11
świetny wywiad, propsy za WGW

MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:36:17, 12-08-11

STARE


WARAN
Autor: WARAN   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:18:35, 12-08-11
OPISZ MNIE CHADA

zjebany zjeb
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:43:23, 12-08-11
Tomeczku kiedy kolejny koncert z plejbeku ??
Kiedyś ci kibicowałem ,ale po tej koncertowej akcji dla mnie jesteś nikim, nie wierze w twoją prawdę którą niby przekazujesz, jesteś zwykłym FAKE'iem. Gabi powiedziała co nieco o tobie i uznaje to za pewnik. co z ciebie za gangster co pochodzi z WWA a mieszka w Opolu??

guziktraba
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:31:28, 12-08-11
Proceder > WGW, dla mnie to tyle jeśli chodzi o nowy album Chady.

BIDASKUAD
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:55:57, 12-08-11

NIENAWISTNE PIESNI
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:49:15, 13-08-11
KOGO TO OBCHODZI JEBANY WIGGERZE
WYPIERDALAJ DO KONGO BADAC KORZENIE "KULTURY" HIPHOP I BRATAC SIE Z MURZYNAMI

KUPIDYN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:45:44, 13-08-11
przeciez chada juz mieszka w wwa. poczytaj wywiad.

lubie_greffiti
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:57:32, 13-08-11
OPISZ MNIE CHADA

Plinp
Autor: Plinp   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:07:32, 15-08-11
DONIU BEEF CHADA !

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-144-24-41.compute-1.amazonaws.com (54.144.24.41). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies