Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Styl przeciw negatywnej wibracji - wywiad z Zarysem Zdarzeń

Styl przeciw negatywnej wibracji - wywiad z Zarysem Zdarzeń

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Zarys Zdarzeń.

Ze wschodniej strony Polski uderza reprezentacja Lublina, projekt Zarys Zdarzeń. Trzy osobowy skład zespołu tworzy Kubańczyk, Jozef i Dymek. Ślad po ponad dziesięcioletniej działalności muzycznej ekipa pozostawiła na kilkudziesięciu albumach. Sama dyskografia Zarysu Zdarzeń obejmuje dwa autorskie krążki. To się jednak zmieni już 10 grudnia, kiedy to ukaże się najnowszy album pt. "2011". Póki co zapraszamy na przedpremierowy wywiad.

Witam. Na dniach ukaże się najnowszy album Zarysu Zdarzeń pt. "2011". Premierę zaplanowaliście na końcówkę tego roku, najpierw 26 XI a potem 3 XII. A co by było gdyby była jakaś większa obsuwa, np. tłocznia nie dałaby rady przed końcem roku... Wydalibyście płytę w 2012 o takim tytule...
Zarys Zdarzeń: Siemano, witamy wszystkich, dobre pytanie na wstępie, hehe. Początkowo płyta miała nosić nazwę "Piąta strona świata" i  z takim założeniem realizowaliśmy materiał. Dowodem na to są kawałki które już nagraliśmy wcześniej choćby Bogini Dźwięku a także kawałki z płyty 2011. Jakiś czas temu Mioush wydał album pod tym tytułem, który podparł jeszcze książką więc nie chcieliśmy już nazywać naszej płyty tak samo, stąd tytuł 2011.

Obsuwa płyty właśnie została spowodowana problemami w tłoczni i jest związana z okresem przedświątecznym ponieważ wiele tłoczni w tym czasie nie wyrabia z kolędami, hehe. Zostaliśmy zapewnieni, że płyta wyjdzie w tym roku i będzie to data 10 grudzień 2011, więc nie przewidujemy innego scenariusza.

Jesteście na scenie od ponad dekady. Macie na koncie już nielegal i kilka featuringów na różnych albumach i składankach. Szerszemu gronu słuchaczy daliście się jednak poznać dopiero dzięki kawałkowi "Do fury" nagranemu z Sokołem i C.Z.S.T. Czy i dla Was osobiście ten utwór - pierwsza nagrywka z Sokołem, współpraca z legendarnym 600 V i świetny teledysk - stał się jakimś punktem zwrotnym, katalizatorem do wypłynięcia na szersze wody, czy nie zwracacie na to uwagi i krok po kroku realizujecie swoją pasję?
ZZ: Początkowo kawałek Do fury miał znaleźć się na naszym kolejnym albumie, czyli zapewne ukazałby się na krążku 2011. Kawałek ten nagraliśmy przed koncertem z Sokołem i Ponem w Lublinie w naszym Studiu Backstage. Po kilku dniach zadzwonił do nas Sokół z propozycją umieszczenia tego utworu na nowym Mikstejpie Prosto. Zgodziliśmy się. Był to chyba pierwszy kawałek który powstał do tego albumu. Po kilku miesiącach liczba odsłuchań na kanale Proto.tv przekroczyła 200 tysięcy. Padł pomysł żeby zrobić teledysk. I zrobiliśmy go spontanicznie z ekipą Sensi&. W tym momencie liczba odsłon przekracza już 2 mln. Dzięki temu zapaliło się dla nas zielone światło żeby wyjść z podziemia i trafić do szerszego grona słuchaczy.

Dwanaście lat na scenie. Czujecie się bardziej jak debiutanci, czy raczej jak weterani?
ZZ: Kubańczyk nagrywa już od 96 roku, gdzie zaczynał w składzie Delta 9. Jozef pierwsze teksty  napisał w 99 roku gdzie wspólnie z Kubańczykiem i Sanczezem tworzyli zespół SHIZ. W 2001 r. zmieniliśmy nazwę na Zarys Zdarzeń. Dymek zaczął nawijać w 2007 i wtedy do nas dołączył. Czy czujemy się jako debiutanci czy weterani? Ciężko powiedzieć, hehe, chyba jesteśmy debiutującymi weteranami, hehe.

Wasz poprzedni album naszpikowany był gośćmi. Jak będzie tym razem? Kto gościnnie pojawi się na krążku?
ZZ: Na naszym nowym albumie pojawi się wielu gości z lubelskiego podziemia, raperzy z Polski a także z zagranicy tacy jak: Sokół, Wigor, Pono, Diox, Zania, Junior Stress, SinSen, Fat Matthew, Odgłosy Miasta, C.Z.S.T. , Martita, Iwan, CBT, Jus G (Nowy Jork), Famille Ho-Style (Francja). Chyba wymieniliśmy wszystkich a jak o kimś zapomnieliśmy to przepraszamy. Wielkie dzięki należą się tym osobom za pomoc w realizacji tego materiału.

W jakim stylu utrzymana będzie płyta? Kto odpowiada za bity?
ZZ: Płyta ma swój wyjątkowy klimat. Nagrywając materiał nie zastanawialiśmy się w jakim stylu ona będzie. Nie zamykaliśmy się w jakiś określonych ramach. Usłyszeć możecie na niej zarówno kawałki spokojne, dynamiczne, hardkorowe i wygrzane. Trochę taki artystyczny nieład.

Promujecie album maxsinglem "Styl przeciw negatywnej wibracji". Przy okazji premier takich mini wydawnictw pojawia się pretekst do zastanowienia się nad tym, dlaczego w Polsce w zasadzie nie istnieje rynek singli. Owszem takie płytki ukazywały się już w polskim rapie m.in. "Ulice bez jutra / Czarny Kruk" Piha, "Jest nas wielu", "Będzie Dobrze Dzieciak" Molesty, "Rap najlepszej marki" Chady i Młodego M... niemniej to nadal rzadkość. Dlaczego Wy postanowiliście wydać fizyczny maxsisingiel? Czy znajdziemy na nim coś, czego nie będzie na albumie "2011", no i gdzie można go kupić?
ZZ: Na Maxi Singlu znajdują się trzy nowe utwory takie jak: Styl przeciw negatywnej wibracji, Kilkaset słów, Piłeś? Nie jedź!, oraz czwarty pochodzący z Chonabibe mikstejp "Szczęśliwe powroty" do którego powstał teledysk, który również znajduje się na płycie CD. Są też kawałki ocenzurowane w wersjach radiowych. Singiel można kupić tylko i wyłącznie w sklepie internetowym THCSHOP. Do sprzedaży zostało przeznaczone jedynie 50 sztuk ze 150 wyprodukowanych. Adres  internetowego sklepu to www.thcshop.pl, w którym również znajdziecie nasze ubrania i poprzednie albumy. Są tam limitowane edycje różnych ciekawych produktów.

Album promowany jest klipem "Szczęśliwe powroty". Może kilka słów na temat tego jak powstawał, kto go zrealizował i kto wpadł na pomysł pokazania jednocześnie dwóch alternatywnych przebiegów (zarysów) zdarzeń...
ZZ: Klip powstał w Chełmie i w Lublinie przy współpracy z ekipą Easy Monday. Pozdrawiamy Głazika, Norbiego, Pozdzika, Dobrego Jakuba i dziewczyny. Wspólnie razem napisaliśmy scenariusz do tego teledysku. Chcieliśmy zrobić coś innego od pozostałych klipów jakie można było zobaczyć do tej pory w Polsce, stąd taka fabuła i pomysł na scenariusz. Jeden wieczór, kilka litrów i burza mózgów. W utworze gościnie występuje Fat Mattew, który zaśpiewał refren w tym kawałku. Album będzie promowany jeszcze kilkoma innymi teledyskami, ale to już jest niespodzianka.

Pochodzicie z Lublina, który jeszcze nie odcisnął swojego piętna na mapie rapowej Polski tak jak Warszawa, Poznań, Łódź czy kiedyś Kielce. Oczywiście mówię to z punktu widzenie słuchacza z poza tego rejonu, bo podejrzewam, czego dowodem jest chociażby "IIIMaj się Mordo", że Wy macie odmienne zdanie. Jak wygląda Lubelska scena? Jakie składy są godne polecenia? Kogo warto posłuchać? Czy czujecie się tak trochę jako ci którzy przecierają szlaki?
ZZ: Scena w Lublinie tętni życiem od kilkunastu lat i to solidnie! W czasie kiedy w Polsce Hip-Hop się narodził i rozwijał tu też powstawały składy, które nagrywały już kawałki. Wtedy w Radiu Centrum emitowana była audycja Rapsesja i kawałek pod tytułem LBN ekipy PBR . Sprawdźcie gdzieś chyba  na YouTube można go znaleźć. Tu w Lublinie jest wiele składów rapowych jak wielu solistów. Myślimy, że właśnie nadchodzi dobry moment dla tej części Polski na wyjście do szerszej publiki. Co chwilę powstaje jakiś nowy klip. Na pewno warto sprawdzić wszystkich gości którzy występują na naszej płycie tacy jak: SinSen ze składu 24naDobę, Fat Matthew i całą ekipę Chonabibe, Wschodnia Strona i Odgłosy Miasta, Celibat, Juniora Stressa i całe LSM, CZST z Chełma, Szach i Zetena z Redline Studio, Rasmentalizm i pewnie jeszcze moglibyśmy wymieniać długo.

Płyta wyjdzie nakładem nowo powstałej, Waszej wytwórni muzycznej Backstage Records, dystrybucją zajmuje się firma Fonografika, a partnerem jest Prosto. Nie za dużo tych labeli ;) Czym jest Backstage Records i czemu Prosto jest 'jedynie' partnerem a nie oficjalnym wydawcą? Chcieliście mieć wszystko we własnych rękach?
ZZ: Chcieliśmy wydać płytę jeszcze w tym roku. W PROSTO nie było takiej możliwości, gdyż wszystkie terminy wydawnicze były już zabukowane. Mieliśmy kilka ciekawych propozycji ale pojawiła się możliwość założenia wytwórni i wydania płyty własnym sumptem. Dzięki temu mamy wpływ na wszystkie ruchy, działamy w swoim tempie i jesteśmy niezależni. Fonografika wrzuca nasze płytki do Empików i innych sklepów a PROSTO pomaga nam w promocji i emituje teledyski na kanale Youtube Prosto.tv. Dzięki wielkie za wsparcie!

Poza muzyką zajmujecie się także produkcją ubrań. Może kilka słów na temat Waszego katalogu. Powiedźcie także, czy muzyka, koncerty i sklep odzieżowy to jest to z czego można się utrzymać, czy to jedynie dodatek, a poza tym macie 'normalną' pracę...
ZZ: Do tej pory zrobiliśmy kilka limitowanych kolekcji. W tym momencie w produkcji jest już nowa kolekcja. Jak już mówiliśmy większość naszych produktów można znaleźć na stronie www.thcshop.pl. Na razie są tam tylko nasze produkty, ale prowadzimy rozmowy z innymi firmami, które wkrótce też się tam pojawią. Temat się rozwija. Większość pomysłów i działań jest jeszcze w praniu bo skupiliśmy się na płycie, ale jak tylko płyta się pojawi dokończymy resztę pomysłów, które są w realizacji.

Na koniec jak to zazwyczaj bywa w wywiadach przedpremierowych oddaje Wam głos, abyście w kilku zdaniach opowiedzieli i zareklamowali zbliżającą się premierę. Opublikowane już single wskazują, że będzie to raczej mało wesoła płyta szczególnie klimatycznie, sporo rozkimki, ale raczej pozytywnej. Czy to dobre spostrzeżenia, czy macie dla nas coś zupełnie innego?
ZZ: Mamy nadzieje, że płytka zaskoczy nie jedną osobę. Album jest zróżnicowany tematycznie i klimatycznie. Znajdują się na nim również kawałki wesołe jak Dzień świra czy Czwórka Drombo. Już za kilka dni będziecie mogli sprawdzić cały materiał. Premiera jest zaplanowana na 10 grudnia.  Nie będziemy zdradzać wszystkiego na tą chwilę. Zachęcamy do sprawdzenia tego materiału bo wierzymy, że wniesie świeży powiew w muzyce.

Dziękuję za rozmowę.
ZZ: Dzięki, Pozdro

Dowiedz się więcej o: Zarys Zdarzeń.


Informacje o artykule
Data dodania:2011-12-08
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.