Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kont(r)wywiad: donGuralesko odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Kont(r)wywiad: donGuralesko odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: donGURALesko, , Szpadyzor Records.

Niedawno odbyła się premiera trzynastego wydawnictwa płytowego donGURALesko i jednocześnie piątego w pełni solowego albumu artysty pt. "Zaklinacz Deszczu". W związku z powyższym, we współpracy ze Szpadyzor Records, poprosiliśmy Was o przesyłanie na adres redakcji Hip-Hop.pl pytań do Gurala. Było ich wiele, za wszystkie dziękujemy, jednak wybraliśmy jedynie te najciekawsze. Jak odpowiedział na nie Gural, o tym w wywiadzie, do lektury, którego dziś zapraszamy.

Zamar: Gural w Twoich numerach słuchać, że jesteś oczytanym gościem. Z tego co wiem Twój ojciec jest pisarzem. Powiedz czy duży wpływ na postrzeganie rzeczywistości i opisywanie jej w tekstach dała Ci literatura? Wolisz obejrzeć film i mieć "podane wszystko na tacy" czy przeczytać książkę i uruchomić wyobraźnie?
Gural: Uważam, że wszystkie gatunki sztuki są równoprawne, trudno mi wybierać czy coś jest lepsze czy gorsze. Osobiście jednak uważam, iż książki czy w ogóle słowo pisane jest najdoskonalszą formą przekazu treści. Zaczęło się od słowa, opowieści ustnej, pieśni, tańca, potem po wynalezieniu pisma powstawały przekazy pisane i równolegle z tym teatr, czy wreszcie kino. Emanacji jest wiele, sam reprezentuje jedną z nich - melorecytację.

Jaca: Czy widziałeś takie filmy jak "Zeit geist", "Esoteric agenda"? i czy nie uważasz że Twoje ostatnie płyty przesiąknięte są nawiązaniami do ruchów New Age, spiskowej teorii świata.. i ezoterycznemu szamanizmowi..
.
Gural: Raczej Old Age niż New Age. Staram się prowadzić poszukiwania Prawdy na własną rękę, niespecjalnie interesują mnie łatwe i szybkie recepty i czarno-białe rozwiązania. Myślę, że wymienione przez Ciebie tytuły są zręcznym miksem powszechnie znanych faktów i kliku przekłamań, co powoduje wrażenie kolejnej iluzji. Co do szamanizmu natomiast to owszem jest mi dość bliski, ale jest jednym z bardzo wielu bliskich mi nurtów filozoficzno - religijnych. Do oświecenia prowadzi wieloraka ścieżka.

Magda Cichocka: "Zaklinacz deszczu" to już trzynasta Twoja płyta skąd czerpiesz inspiracje na tyle projektów? Jak odbywa się proces twórczy według Gurala? Czy przyszedł kiedyś taki czas, że zwątpiłeś i chciałeś zakończyć swoją przygodę z rapem?
Gural: Jestem raperem i robię rap. Z wszelkimi tego konsekwencjami. Owszem, zdarzało mi się wielokrotnie zwątpienie, ale silni Ci, którzy "wierzą i wątpią z całego serca". Taką mam robotę i chuj.

Mankoski: Na jednym z wywiadów promujących poprzednią płytę tj. "Totem Leśnych Ludzi", powiedziałeś, że masz już napisane płyty następne, i że pisaniem na razie zajmować się nie będziesz. Czy "Zaklinacz deszczu" jest tą płytą napisaną dużo wcześniej? A może pół na pół, kilka utworów napisanych wcześniej a kilka nowszych?
Gural: Mam w moich przepastnych szufladach materiału na bardzo wiele różnogatunkowych projektów. Do tego zostałem wyposażony w głowę, która jest sezamem pełnym pomysłów. W zależności od inkonweniencji sięgam to tu to tam i robię to lub tamto.

qtek: Powiedz w najprostszy sposób, co to jest Szpadyzor?
Gural: To proste. Szpadyzor to refleksyjna fluktuacja impresji sytuacyjnej.

Błażej Gołębiowski: Po pierwsze chciałem przekazać gratulacje za tak świetną płytę, a po drugie zapytać jaki jest przekaz kawałka "Podróż na wschód". Czy planujesz przerwę w karierze i na jakiś czas dać sobie spokój z graniem koncertów i wydawaniem płyt, czy ten kawałek to tylko typowe outro mówiące, że płyta się już kończy?
Gural: Niespecjalnie cenię sobie rozważania typu "co autor miał na myśli". Robię muzykę, a ludzie jej słuchają z różnych względów, staram się nikomu nie narzucać interpretacji, pozdrawiam Cię Błażeju.

domera.91: Czy myślisz o klipie z płyty "Zaklinacz Deszczu" - "Kolor Purpury"?
Gural: Tak, teledysk jest w fazie pre-produkcyjnej.

Fastman16: Od początków Twojej działalności muzycznej minęło sporo czasu, masz na swoim koncie kilka świetnych płyt, na które przelałeś kawał swojego życia. Nad którym albumem pracowało ci się najlepiej, i który najmilej wspominasz? Jest szansa na trzecią K.A.S.T.Ę?
Gural: Wszystkie albumy wspominam dobrze, staram się raczej myśleć o tym co zjem dzisiaj na obiad.

Misiek: Gural jak myślisz gdyby najgłębsza śmietanka Hip-Hopu w USA (raperzy, beatmakerzy) ludzie, którzy siedzą w tym gównie po uszy od zawsze, przesłuchaliby Twój "Zaklinacz Deszczu" dostałbyś jakieś pozytywne opinie i zajaraliby się Twoim flow i beat'ami?
Gural: Myślę, że zrobiliby to co każda śmietanka prędzej czy później czyli by się zważyli.

Patryk Wroński: Trzynaste Twoje wydawnictwo płytowe. Jak wiadomo trzynastka to pechowa cyfra. Czy dla Ciebie będzie ona szczęśliwa?

Gural: Tak.

Patryk Wroński: Czy w tytule "Zaklinacz Deszczu" chodzi o to, że chcesz zatrzymać hejterów i ich nieprzemyślane, bardzo mało wartościowe komentarze, którzy są plagą od kilku już lat?

Gural: Nie.

Patryk Wroński: Zbliża się nowy rok, czy masz już sprecyzowane plany działania na rok 2012? Pojawi się kolejna płyta Twojego autorstwa, czy dopiero będziesz się brał do przemyśleń jak miałaby wyglądać?
Gural: Właśnie uczestniczę w dwóch projektach, szczegóły jednak tradycyjnie wolałbym zostawić dla siebie. Mogę tylko zdradzić, że jeden z tych projektów będzie muzycznym duetem, a drugi to absolutna nowość.

kapi07: Czy wydasz edycję kolekcjonerską Twoich płyt w jednym boxie?
Gural: Decyzja na ten temat jeszcze nie została podjęta, cały czas myślimy nad projektem, który pozwoliłby na skompletowanie całej dyskografii, a jednocześnie nie był zwykłą, nudną reedycją.

Paweł Ołowski: Jestem ciekaw co z kolejnym mixtapem z Matheo, który miał wyjść w 2011 roku, czy nadal jest w planach?
Gural: Mixtape'y jak to mixtape'y są nieprzewidywalne. Są jak elektrony. Nie sposób ich zlokalizować, nie sposób ich przewidzieć. Wypatrujcie znaków.

Gracjan Rosiński: Co czujesz gdy przesłuchujesz pierwszy raz na spokój swój nowo nagrany materiał? Czy jest to pełna w 100% satysfakcja? Czy może jednak jest trochę refleksji że można by to było zrobić lepiej?
Gural: Rzadko bo rzadko, ale czasem trzeba coś poprawić. Jak już wyjdzie to nie ma co się srać.

Krzysztof Słomka: Gural, Twoje okładki płyt od zawsze przyciągały uwagę. Za wszystkie okładki jest odpowiedzialna ta sama osoba? Współtworzysz okładkę czy prosisz o jakieś propozycje i później wybierasz tę, która Ci najbardziej odpowiada? Która z okładek Twoich solowych płyt jest Twoją ulubioną?
Gural: Za poligrafię od dłuższego czasu odpowiada jedna osoba (Pstryku), zmieniają się natomiast fotografię, tacy jak Michał Piotrowski, Jan Pawlak czy Filip Wendland. Każda okładka jest inna i do każdej mamy trochę sentymentu. Okładka jest jak plakat, a "plakat musi śpiewać" jak to powiedział Jan Lenica.

Krzysztof Słomka: Artyści w Szpadyzor Records to "starzy wyjadacze", większość w okolicach rocznika '80. Czy biorąc pod uwagę to że stajecie się coraz bardziej wiekowymi raperami są plany pozyskania w Wasze szeregi jakiś "młodych kotów"? Jeśli tak czy możecie zdradzić jakieś plany co do rozwoju wytwórni pod względem nowych artystów?
Gural: Plany Szpadyzorni owiane są tajemnicą. You never know.

Mateusz Bednarkiewicz: Czy uważasz, że każdy szanujący się słuchacz rapu powinien znać klasykę amerykańskiego hip-hopu?
Gural: Uważam, że dobrze jest znać klasykę muzyki rap, muzyki w ogóle, literatury, malarstwa, historii czy w ogóle posiadać jako taką wiedzę o świecie. To na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc.

Tomczas71: Rok 2011 obfitował w wiele ciekawych albumów rapowych. Czy masz jakiegoś faworyta z zarówno polskiej jak i zagranicznej sceny, którego płycie śmiało nadałbyś tytuł albumu roku?
Gural: Jest szereg płyt, które polubiłem, ale tradycyjnie odpowiem tak : jako artysta nie recenzję innych artystów.

Hip-Hop.pl: Nakręciłeś w tym roku aż dwanaście klików! Własnych i na featuringach. Czy to była taka strategia, czy wyszło tak samo z siebie? Wielu artystów nie lubi pracy na planie nad klipami. Zdecydowanie wolą studio i koncerty. Jak to jest w Twoim przypadku?
Gural: Bardzo lubię kręcić teledyski, pracuję z wspaniałą ekipą, jest to pewnego rodzaju przygoda i nauka na przyszłość. W dzisiejszych czasach sam singiel ma dużą mniejszą wartość rotacyjną (radio i telewizja odmawiają grania naszych utworów), dlatego musimy robić klipy, by ciągle uatrakcyjniać kanał YouTube, który na dzień dzisiejszy jest naszym głównym środkiem przekazu (50 000 stałych widzów, 40 000 000 odsłon naszych filmów).

Hip-Hop.pl: Co sądzisz o klipach jednoujęciowych? Z jednej strony daje to możliwość zaprezentowania się w videoklipie każdemu, nawet raperom z głębokiego podziemia, nie kosztuje to dużo i nie wymaga tej całej machiny produkcyjnej. Z drugiej strony często takie klipy tracą to co mają tzw. oficjalne teledyski, czyli fabułę, ciekawe ujęcia, rozmach, dodatkową grafikę itp... Czy to sezonowa moda, czy będzie to już standardem przez następne lata?
Gural: Klipy jednoujęciowe to forma, która w sposób naturalny przyszła do nas z zachodu. Jeżeli tam format sprawdził się i pozwolił wykreować kilka naprawdę mocnych zawodników na rynku to myślę, że podobnie będzie i u nas.

Hip-Hop.pl: W kawałku "Mikrokosmos" pojawił się cut Starego Dobrego Małżeństwa. SDM to ikona tzw. piosenki poetyckiej/ literackiej. Gdyby skupić się tylko na kluczowej kwestii tego gatunku, czyli na tekście, to czy polscy raperzy mogliby konkurować z autorami tekstów takimi jak chociażby Ziemianin, Stachura, Kasprzycki, Kaczmarski, ale i Przybora, Kofta, Osiecka, Czapińska...
Gural: Myślę, że znaleźliby się tacy. Odrzuciłbym gatunkowe i epokowe szufladkowanie. Poezja jest poezją, przejawia się na szereg sposobów w różnych czasach i miejscach. Swoim pytaniem poruszyłeś jednak ciekawe zagadnienie getta w jakim znajduje się rap. Fakt jest taki, że ta odmiana muzyki powszechnie postrzegana jest jako sztuka niższa, mniej wartościowa, zwyczajnie gorsza. Stereotyp ten wynika (jak wszystkie stereotypy) z niewiedzy.

Hip-Hop.pl: Swego czasu uczestniczyłeś w projekcie "Poeci". Wziąłeś na warsztat Lechonia i tekst "Mochnacki". W Polsce póki co nie do pomyślenia jest funkcja ghostwriter dla raperów. W Stanach to się praktykuje, u nas raper równa się autor tekstu. Miałeś i czy maiłbyś w przyszłości jakiś problem z zarapowaniem cudzego tekstu? I w drugą stronę, napisałbyś dla kogoś kilka wersów?
Gural: Skąd wiesz, że nie napisałem? ;) Fakt, że w polskim rapie autor tekstu jest zarazem wykonawcą uważam za ogromny atut naszego gatunku muzyki, na tle innych nurtów na polskim rynku fonograficznym. Jest to bardziej kreatywne i autentyczne, po prostu pozwala zidentyfikować twórcę jako original rude boy. Ale jak sam zauważyłeś zdarzało mi się śpiewać poezję klasyczną i nie wykluczam takich zjawisk w przyszłości.

Dziękuje za pytania, pozdrawiam!

Kont(r)wywiad to cykl wywiadów przeprowadzanych przez Hip-Hop.pl na podstawie pytań przesłanych przez czytelników Portalu. Dzięki niemu macie okazję zadać nurtujące Was pytania Waszym ulubionym artystom. I choć głównym tematem wywiadów jest zazwyczaj premiera płyty, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby podążyć nieco pobocze tematy. W praktyce wygląda to tak, że raz na jakiś czas ogłaszamy zbiórkę pytań. Z nadesłanych wybieramy najciekawsze i przekazujemy je bohaterowi wywiadu. Następnie odpowiedzi publikujemy na stronie Portalu.

Dowiedz się więcej o: donGURALesko, , Szpadyzor Records.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-01-06
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.86 (7)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
[SLU] Rooney'Z'Klanu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:11:01, 06-01-12
Zaklinacz deszczu kozak płyta

Dżej 3WK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:25:55, 06-01-12
Paweł Ołowski: Jestem ciekaw co z kolejnym mixtapem z Matheo, który miał wyjść w 2011 roku, czy nadal jest w planach?
Gural: Mixtape'y jak to mixtape'y są nieprzewidywalne. Są jak elektrony. Nie sposób ich zlokalizować, nie sposób ich przewidzieć. Wypatrujcie znaków.

Przecie wszyscy wiemy, że Zaklinacz miał być owym mixtape.

TenTypTakMa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:04:04, 06-01-12
KURWA ALE TE ODPOWIEDZI NA PYTANIA SA WYMIJAJĄCE I POJEBANE ZRESZTĄ TAK JAK GURAL ALE I TAK GO LUBIE
-----------
Ostatnia edycja: 2012-01-06 20:04:27

Faces
Autor: Faces   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:50:27, 07-01-12
ZACZYNAJAC CZYTAC TO GOWNO SCIAGALEM OWOM PLYTE, ALE JAK PRZECZYTALEM ODP NA PYTANIA TO CHYBA OD RAZU JA OLEJE

KURWA ALE TE ODPOWIEDZI NA PYTANIA SA WYMIJAJĄCE I POJEBANE ZRESZTĄ TAK JAK GURAL ALE I TAK GO LUBIE

vinekk
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:00:34, 07-01-12
akseon

Bogumił
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:10:40, 07-01-12
Każdy z nas ma własny mikrokosmos.

Muhammad
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:30:32, 07-01-12
Czy w redakcji jest choć jedna osoba obeznana w minimalnym stopniu z językiem ojczystym i zasadami pisowni?! W pytaniach i odpowiedziach roi się od błędów!

Twoj Stary to Murzyn
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:14:17, 07-01-12
Gural zawsze na propsie! Ale tego wywiadu czytac sie kurwa nie da! Zadnych konkretnych odpowiedzi kurwa mac!

rafcio2401
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:13:23, 07-01-12
Mam parę pytań a jednakże nurtuję mnie jedno kiedyś słuchałem cię nonstop teraz
powracam do starych utworów ale od odejścia Kaczora z PDG czułem jakieś spięcie pomiędzy wami
wypowiedź Kaczora na PoznańskiRap dała wiele do myślenia ale nie koniecznie da radę z niej wywnioskowac
co się stało przytoczę tu Kaczora "Nie mam zamiaru zasłaniac się więcej hasłem przy którego stworzeniu sam miałem wiele wspólnego" czy możesz zachowując  honor powiedziec że robiąc dalej ten sam Hip-Hop za który cię cenię i ceniłem
ostatnio nie przykrywa cię wizja pieniędzy która kiedyś była ci czymś obcym.? patrząc na teledyski klipów z ostatnich trzech płyt wnioskuję właśnie to? i mam wrażenie że wnioskuję zgodnie z tym co miał na myśli Kaczor? zaprzeczysz z czystym sumieniem? nie musisz potwierdzac ale zaprzeczysz???
-----------
Ostatnia edycja: 2012-01-07 22:13:45

kretikret
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:19:14, 08-01-12
No cóż drodzy fani portalu hip-hop.pl, gural obsrał was tym wywiadem co czuje się w jego zdawkowych,impertynenckich odpowiedziach.

p.s panie raper guralesko: raper rapuje, a nie śpiewa! Chyba, że jesteś mesem.

MUSIC
Autor: MUSIC   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:02:57, 08-01-12
,.,.,.,

boombowiec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:44:26, 10-01-12
wszystkie wasze komentarze są bardzo płytkie! Chcielibyście mieć wszystko na tacy wyłożone! Słuchajcie o tym co nawija to zrozumiecie dużo kwestii! GURAL WIECZNIE NA FALI, NIKT GO NIE PRZEBIJE! Pozdro dla fanów Piotra!


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-236-15-142.compute-1.amazonaws.com (3.236.15.142). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.