Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Nieśmiertelny uliczny przekaz - HipoToniA / Nie Dla Wszystkich - wywiad

Nieśmiertelny uliczny przekaz - HipoToniA / Nie Dla Wszystkich - wywiad

Autor: D.S.

Dowiedz się więcej o: HipoToniA WIWP, Nie Dla Wszystkich.
Starzy wyjadacze o których słuch zaginął, pozują na telewizyjne marionetki jak ta ciota, która gra policjanta w serialu albo ten łeb z Monopolu.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Kacprem HTA, Sendkiem oraz Dawidziorem tworzącym ekipę HipoToniA / Nie Dla Wszystkich. W rozmowie z członkami Ciemnej Strefie zostały poruszone takie tematy jak obecna kondycja ulicznego rapu, plany wydawnicze na przyszłość, koncerty oraz ciuchy, konflikt Bonusa i Dudka RPK z HuczuHuczem oraz wiele innych spraw. Zapraszamy do lektury!

Rozmawiamy przy okazji premiery płyty Nie Dla Wszystkich. Skład NDW tworzy Kacper z ekipy HipoToniA, Sendek oraz Sadam. Nazwaliście swój album "Nie Dla Wszystkich". W takim razie do kogo kierowana jest Wasza muzyka, a kto powinien trzymać się od niej z dala?
Kacper HTA: Album "Nie Dla Wszystkich" skierowany jest dla ludzi, którzy podobnie widzą świat do nas, walczą o te sama prawa lub w jakiś sposób identyfikują się z naszym przekazem. Niezależnie od wieku czy płci - NDW nie dla zdrajców, donosicieli i pseudo zasadowców.

Jesteście jednym z wielu odłamów Ciemnej Strefie. Powiedzcie coś więcej o działaniach rodziny CS. Czy w skład Ciemnej Strefy może wejść każdy, czy jednak chłopaki starannie dobierają z kim współpracują?
Kacper HTA
: Ciemna Strefa to różne miasta i jeden cel - nieśmiertelny uliczny przekaz. To nie tylko raperzy, ale też writerzy i chłopaki z naszych ekip. Jako HTA przystąpiliśmy do CS parę lat temu i jeśli chodzi o moje podejście do sprawy to uznaje naturalnie ludzi, których poznałem i szanuje, bądź w jakiś sposób uszanowałem ich dokonania hip-hopowe, a ręczą za nich moi ludzie z innych miast. Wiem, że dostają się osoby trzecie albo starają się dostać takie, które podpisują się pod CS bo o rapowaniu nie wiedza za wiele, a próbują się wspinać na czyjś osiągnięciach, ale nie interesuje się tym bo mam wystarczająco dużo swoich spraw, a staram się patrzeć na siebie i swoich bliskich. Dla mnie CS to ZDR, MDM, RPK, Szajka, Omerta KRK, JSP, HDS, Napalm, Pewna Pozycja, Rufuz, Małach, NWS, WSM, HZOP, 9Liter Filmy... i znając życie znów o kimś zapomniałem, przepraszam i pozdrawiam zarazem wszystkich braci, których nie wymieniłem, ale sami wiecie jak jest z moją pamięcią.
Dawidzior
: Do CS przystąpiliśmy na samym początku jej istnienia. Z Bonusem znamy się już od wielu lat, gdy nikt spoza podwórka nie słyszał o nas, ani o nich. RPK nazywało się "Rapokalipsa", a HTA nagrywało jeszcze na domowym sprzęcie. W tej chwili rozrosło się to znacznie na całą Polskę, co mnie cieszy, choć jak Kacper wspomniał; dużo niepotrzebnych osób chce się na siłę pod to podpiąć. CS to nowa siła w polskim Hip-Hopie, czy się komuś to podoba czy nie. Oprócz muzyki, graffiti to także tatuaże i cała kultura, którą cały czas staramy się wspólnie i w porozumieniu rozwijać.

Jesteście przykładem na to, że uliczny rap w Polsce ma się dobrze. Mimo, że działacie na uboczu, poza układami wielkich wytwórni i promocją w dużych mediach, to Wasza muzyka jest popularna, ludzie Was słuchają, kupują ciuchy, wspierają na koncertach. Jak wytłumaczycie ten fenomen? "Dobra muzyka broni się sama"?
Kacper HTA: Przede wszystkim nie wiem czy do końca uliczny rap ma się tak dobrze - zależy jak na to spojrzeć. Widzę tu 90% farmazoniarzy plus parę procent utalentowanych koleżków, którzy jednak niewiele o przeżyciach mogą powiedzieć... co najwyżej są dobrymi narratorami sytuacji. Ostatnia, najmniej liczna grupa, czyli prawdziwy uliczny rap. Cieszy mnie to, że są jednak ludzie, którzy słuchają naszej muzyki, wspierają nas na koncertach czy z dumą noszą naszą odzież. Nie nazwałbym tego fenomenem, bo jest to jeszcze za mała skala, ale myślę że konsekwentne zapierdalanie w jednym kierunku doprowadzi nas do coraz większych sukcesów. Przede wszystkim dobry rap a cała reszta przyjdzie z czasem.
SNDK: Rap powstał na ulicy, zawsze na niej był i pewnie na zawsze już pozostanie. Myślę, że to żaden fenomen; dużo ludzi po prostu woli słuchać i wspierać to, co prawdziwe niż to, co serwują im na sile duże komercyjne media.
Dawidzior: Ja powiem szczerze - nie interesuje się za bardzo tym, co się dzieje w tych "wielkich" wytwórniach. Czasami coś przesłucham, ale skupiam się i dopinguje swoich przyjaciół. Jeśli chodzi o to, to rap jak najbardziej ma się to dobrze i własnym torem idzie w dobrą stronę. A jeśli ludzie są za tym i to szanują, to jak najbardziej mnie to cieszy, motywuje, daje mi siłę. Zapraszamy na koncerty!

Widzę tu 90% farmazoniarzy plus parę procent utalentowanych koleżków, którzy jednak niewiele o przeżyciach mogą powiedzieć... co najwyżej są dobrymi narratorami sytuacji.

Prace nad płytą "Nie Dla Wszystkich" trwały 2 lata. Tak jak to w zespołach bywa; czasami ktoś zamula, czasami ktoś ciągnie projekt za wszystkich. Kto w Waszym przypadku był motorem napędowym nagrań?
Kacper HTA: Zacząłem robić album NDW prawie równolegle z naszą poprzednią płytą HTA "Wspólnie I W Porozumieniu", ale musiałem odłożyć prace, tak aby wykończyć dobrze płytę i w miarę możliwości wypromować album HTA. W tym czasie kiedy ja byłem skupiony nad poprzednim albumem, Sendek rozkminiał pomysły, tematy czy bity. Potem dołożyłem 3 grosze od siebie, ustaliliśmy kogo dobrze byłoby usłyszeć na albumie. Przedstawiłem pomysły gościom, zadzwoniłem gdzie trzeba i praktycznie do albumu dograli się wszyscy, których chcieliśmy widzieć. Wtedy sam również zacząłem napędzać ten projekt w necie, więc jeśli chodzi o sprawy organizacyjne to ja się zajmuje większością rzeczy, ogarniam koncerty i przy współpracy z paroma osobami z różnych miast, sklepów, zaprzyjaźnionych firm czy pojedynczych osób z wytworni jakoś napędzamy to w przód. Sadam przebywa za granicą cały czas, więc można uznać jego wkład za najmniejszy ale dograł się i cieszę się, że udało nam się wydać wspólnie projekt, bo nagrywaliśmy razem kawałki już dobre 10 lat temu.
SNDK: Różne są koleje losu. Tak naprawdę "Nie Dla Wszystkich" miało początek jeszcze wcześniej, a od początku powstania celem było wydanie płyty. Trochę trzeba było czekać, ale myślę, że nikt się nie zawiódł. Jak dla mnie motorem napędowym naszych nagrań jest miłość do tej muzyki.

Ze styczniową premierą Waszego albumu były małe zawirowania - krążek dotarł do słuchaczy tydzień później, niż pierwotnie planowaliście. Czym była spowodowana ta obsuwa? Mieliście problem z okładką płyty? Jak sobie z tym poradziliście?
Kacper HTA: Jak to w rapie bywa - bardzo często się zdarzają obsuwy - tym razem wszystko byłoby na czas, ale nasz grafik miał jakieś swoje osobiste problemy i niestety przelał to na współpracę z nami, jednak udało nam się to ogarnąć i z małym opóźnieniem album wyszedł w planowanej formie.

Na projekt NDW zaprosiliście gościnnie Żarego, Szajkę, Kaliego, NON Koneksję, Bonusa i Dudka RPK, Songo z Omerty, Pesziego z KS76, katowicką ekipę FONOS, Oscara z Ganja Mafia, MDM, RDS... Doborowa ekipa. Dobieraliście featuringi według klucza czy po prostu zaprosiliście ludzi, których prywatnie i muzycznie lubicie?
Kacper HTA: Featuringi dobieraliśmy razem z Sendkiem, a z uwagi na to, że z większością z gości znam się już trochę to obdzwoniłem tych, których szanuje za dokonania albo widzę w nich potencjał, przedstawiłem pomysły i udało się to ogarnąć wspólnymi siłami, z czego jestem dumny i serdecznie dziękuje wszystkim gościom, z którymi miałem zaszczyt współpracować przy tym projekcie, 5!

Osoby, które zakupiły Wasz oryginalny krążek, czeka w środku płyty miła niespodzianka... Jak na imię ma ta niespodzianka, ile ma lat i czym zajmuje się na co dzień?
Kacper HTA: Ta niespodzianka to nasza tajna broń. Na pewno zobaczycie ją jeszcze nie raz promująca nasza odzież czy też w jednym z naszych zbliżających się klipów.

Od niedawna zaczęliśmy się upominać też o swoje, bo koncertów za "zwroty i szame" nagraliśmy się już wystarczająco dużo.

W jakich polskich miastach można znaleźć Wasze ciuchy? Gdzie ludzie mogą kupić Wasze płyty? Jak wygląda sprawa koncertami?
Kacper HTA: Jeśli chodzi o naszą odzież to cały czas staramy się poszerzać asortyment i docierać do jak największej ilości miast. Na chwilę obecną naszą odzież znajdziecie na street-art.pl oraz sklepach stacjonarnych: Nowy Sacz - CS Szop, Tychy - Adrenalina, Opole - Hempszop i Bronx81, Ostrowiec Świętokrzyski - Skateshop (u Zbyszka), Tarnów - Street United, Warszawa - Buldog, Serum, Kraków - Kokoszop, Nielegalo, Gdynia - Prawilni, Zabrze - Omerta, Katowice - Al Bandit, Tychy - Unikat oraz Hazeshop, a jeśli chodzi o nasz najnowszy album "Nie Dla Wszystkich" sprzedażą głównie zajmuje się www.preorder.pl. Płytę znajdziecie również w Hempszopach w całej Polsce oraz wyżej wymienionych sklepach. W temacie koncertów piszcie na adres mailowy hipotonia2012@wp.pl albo kacperhta@wp.pl. Skontaktujemy się telefonicznie i dogadamy szczegóły. Najbliższe koncerty zagramy 23.03 w warszawskim "Fonobarze" oraz 24.03 w Grajewie w "Pub Free Tempo / De la Ghetto" i 7 kwietnia w klubie "Snooker" w Zielonej Górze - zapraszamy wszystkich wariatów i dobre kobiety na kozackie koncerty. Do zobaczyska.
Na początku kwietnia też premiera mojego pierwszego solowego klipu do numeru "Tyle razy" na producencki album NWS. Myślę, że warto czekać, piona!

"Przede wszystkim dobry rap, dopiero później gotówka". Z ulicznego rapu można godnie wyżyć? Czy są to groszowe sprawy?
Kacper HTA: Jeśli chodzi o nas to od niedawna zaczęliśmy się upominać też o swoje, bo koncertów za "zwroty i szame" nagraliśmy się już wystarczająco dużo. Chętnie w pobliżu mojego miasta lub sąsiednich miast zagram na koncercie u kogoś znajomego i jest dla mnie oczywiste, że to idzie bezgotówkowo - jadę się spotkać, nawinąć i zajarać - robiąc jeden rap powinniśmy się wspierać w ten sposób, jeśli mogę zawsze jestem.
Dawidzior: Jak powiedział Kacper - przez te wszystkie lata graliśmy koncerty za zwroty i szamę, albo nawet częściej dokładaliśmy do interesu i nocowaliśmy po jakiś dworcach - też tak bywało, wszystko z własnej kiermany, wydawanie płyt i koncerty. Teraz czasem wpadnie jakiś grosz ale wiadomo - na życie każdy zarabia na własnych patentach. Jeśli będzie kiedyś większe siano z muzyki, ok... ale ja muzykę traktuje przede wszystkim jako pasję, to coś więcej, to nasze życie.
SNDK: Są ludzie, którzy z ulicznego rapu żyją i mają się dobrze. Cieszy mnie to, ale jeśli chodzi o mnie to gdybym miał żyć z siana za rapy to musiałbym chyba wpierdalać suche bułki :)

Jak na chwilę obecną oceniacie polski Hip Hop? Które miasto ma najmocniejszą reprezentację? Kogo lubicie słuchać, a komu najchętniej wsadzilibyście knebel w usta?
Kacper HTA
: Ciężko to określić - wiele rejonów ma garstkę tych, których warto posłuchać - w Warszawie to oczywiście Ciemna Strefa, Diil Gang czy Dix37. W Poznaniu RPS oraz miejscowe ekipy, które cieszą się dziś już sporą popularnością w całej Polsce - myślę, że na ten moment w Poznaniu dzieje się bardzo dużo w temacie rapu. Tu na południu mam bardzo zażyłe relacje z Ganja Mafia. Staramy się z Kalim zagrać gdzieś czasem czy przyjechać na imprezę, gdzie dzieje się coś dobrego. Jeśli chodzi o knebel w usta to sam widzisz jak jest. Wkurwiają mnie najbardziej braggowcy robiący z siebie uliczników nie mając o ulicy zielonego pojęcia albo kasztanów, którzy pod kątem mody robią takie kurewskie promocje swych albumów, że szczypie w oczy. Starzy wyjadacze o których słuch zaginął, pozują na telewizyjne marionetki jak ta ciota, która gra policjanta w serialu albo ten łeb z Monopolu. Do tego nie potrzebne dissy i ruchy promocyjne robiące syf tu, gdzie jest jednak paru ludzi, którzy się szanują i chcą zrobić coś dobrego dla tej muzyki.
SNDK: Lubię słuchać tych, którzy mają coś konkretnego do powiedzenia i słychać, że przeżyli to o czym mówią. Nie mam zamiaru nikomu kneblować ust, bo dzięki Bogu żyjemy w wolnym kraju, ale tym wszystkim pedałom podszywającym się pod rap, którzy jęczą na mikrofonach chętnie naplułbym w ryj.
Dawidzior: Ja powiem szczerze - nawet nie mam ochoty wypowiadać się o niektórych. Czy ktoś tam gra psa w serialu, to niech sobie gra jeśli chce, ale jeśli chodzi o Jędkera to fakt - zero szacunku dla tego pedała. Wracając do tematu to oczywiście WWA, Ciemna Strefa, HG, DIX37 i mimo wszystko szanuję twórczość Sokoła. Oczywiście nie mogę zapomnieć o Krakowie, gdzie scena ma się bardzo dobrze i jest wiele składów, które napierdalają konkretny rap - Szajka, Firma, Omerta, Zawarty Pakt, Ins, Fuzja i wiele innych młodych twarzy .

Ładnych parę tygodni temu w sieci rozpętała się afera pomiędzy Bonusem / Dudkiem a podziemnym raperem HuczuHucz. Jakiś komentarz do całej sytuacji?
Kacper HTA: Nie wiem kto to jest HuczHucz :) I pierwsze słyszę o jakiejś aferze, ale jeśli faktycznie ubliża komuś z CS to jest to możliwe jedynie przez Internet :) A przy najbliższej okazji na pewno zrozumie co jest pięć, jeśli faktycznie coś powiedział za dużo.
Dawidzior: Hehe pierwszy raz słyszę i nie wiem czy przyhuczał jakiś huczu hucz, bo też nie wiem kto to jest, ale jeśli ma jakiś problem to niech powie to w oczy.
SNDK: Tak to jest jak coś komuś nie wychodzi i brakuje mu słuchaczy to stara się zaczepić kogoś, kto jest poza jego zasięgiem.

Album "Nie Dla Wszystkich" skierowany jest dla ludzi, którzy podobnie widzą świat do nas, walczą o te sama prawa lub w jakiś sposób identyfikują się z naszym przekazem.

Niebawem Kacper razem z Dawidziorem rozpoczniesz pracę nad nowym albumem Hipotoni. Czego możemy spodziewać się po płycie "Honor Twoją Amunicją"? Możesz zdradzić pierwsze szczegóły płyty; goście, producenci, przybliżona data premiery?
Kacper HTA
: Ja teraz robię swój solowy album w rytmach dancehallowych - w całości będzie wyprodukowany przez producenta Diil Gangu - FUSO. Będzie na nim 12 tracków i tylko trzech gości - Dawidzior/Hipotonia, Bilon/Hemp Gru i Kali/Ganja Mafia plus fantastyczne chórki Asteyki i Aichy. Premierę przewiduje na 1 czerwca, jednak nie jest to jeszcze sztywna data. Nowa Hipotonia - Honor Twoją Amunicja również powoli zaczyna wchodzić w życie - nazbieraliśmy całkiem pokaźną ilość bitów od naprawdę bardzo utalentowanych producentów, między innymi Poszwixxx/Fabuła, DNA, I'Scream, Wowo, FUSO, NWS, Harab, Tytuz. Jeśli możliwości pozwolą, mam w głowie współprace jeszcze z paroma producentami, których tutaj nie będę wymieniał, bo nie wiem jak wyjdzie. Gości, których zaprosimy, również już planujemy razem z Dawidziorem, ale kto to będzie dokładnie zdradzimy w swoim czasie. Premierę przewidujemy w 2012 roku.
Dawidzior: Ja ostatnio miałem mały zastój spowodowany pewnymi ciężkimi sytuacjami życiowymi, dlatego też nie ma mnie na płycie NDW, ale powoli wszystko wraca do normy. Czasami potrzeba odpoczynku od wszystkiego, żeby pozbierać myśli i ruszyć z nową siłą. Płyta Honor Twoją Amunicją jest już realizowana. Wkładamy już w nią sporo serca i będzie ciężkim kozakiem. Więcej szczegółów już niebawem.

Gdybyście mieli wybrać jakąś polską wytwórnię, w której chcielibyście wydać kolejny album, to Wasz głos padłby na...?
Kacper HTA: Diil Gang, Step Records, Ganja Mafia albo pod szyldem HTA - nie rozmawialiśmy jeszcze z nikim z wymienionych, ale jeśli mielibyśmy zdecydować się na podjęcie rozmów odnośnie wydania płyty, to są to jedyne wytwórnie, z którymi chciałbym współpracować. Pozdrówki serdeczne.
Dawidzior: Dill Gang, Step Records, HTA albo w końcu jak kiedyś powstanie CS RECORDS. Może już niebawem? ;-) Pozdro

Dowiedz się więcej o: HipoToniA WIWP, Nie Dla Wszystkich.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-03-21
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / recenzja
Średnia ocena:4.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
D.S., 30 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Mój duch jest wolny i lubi robić to, co chce - wywiad z Cirą
Chada, Pono, Fu, Buszu i inni charytatywnie dla Maćka - wywiad
Życie jest sztuką kompromisu - wywiad z HipoToniĄ
"Ludzie biorą to w ciemno" - wywiad z SMA
Albumy i kobiety są dla mnie tajemnicą - wywiad z donGuralesko

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Asman
Autor: Asman   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:39:41, 21-03-12
Na propsie zawsze !

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:01:59, 21-03-12
Propsy dla NDW.

elutek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:35:47, 21-03-12
gdzie jest lucek ja sie pytam?

Nie boj sie tych groznych min na zdjeciach, to tylko fotki, nie dojada Cie moze chlopaki za hejty

A co do tych panow na gorze

0przeslania
0skillsow
0zajawki
0fl ow
0edukacji
0pomyslow
0trzezwosci
0orygi nalnosci
0umiejetnosci
etc etc

Roman na majku ma pento bananów
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:09:52, 22-03-12
ale Hipotomia to gimbusy marne, powiedziałbym ze prawie takie jak lucek na mjaku ma kisc panczów ale chyba większego gimba od tego pedzia nie ma xD

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.