Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Dowiedz Się Więcej #6: Rasta Squad - Wywiad

Dowiedz Się Więcej #6: Rasta Squad - Wywiad

Autor: ZION Rec.

Dowiedz się więcej o: Jahbestin, ZION Rec., Rasta Squad, Wirus.

Zapraszamy na wywiad(#6) z serii "Dowiedz Się Więcej!" w skrócie "DSW", w którym to przedstawiać Wam będziemy sylwetki ciekawych ludzi. Dlatego też będziemy zderzać wiele różnych, muzycznych światów.Z ekipą Rasta Squadu udało się nam spotkać zaledwie parę dni po oficjalnej premierze ich kolejnego mixtape'u zatytułowanego "Roluj Skręta". Rasta Squad to kolektyw muzyków, raperów, writerów graffiti, który od wielu lat konsekwentne realizują swoją muzyczno-artystyczną misję. Po bardzo dobrze przyjętym pierwszym mixtape "RS" nadszedł czas na kolejne wydawnictwo z Zion Records, które jak sami członkowie ekipy przyznają jest projektem zdecydowanie bardziej dojrzałym i dopracowanym, ale oddajmy głos bohaterom naszego wywiadu.

Witam gorąco. Na samym wstępie chciałbym zapytać, skąd wzięła się nazwa "Rasta Squad"?
Ras P. (R): Już jako małolaty byliśmy zaszczepieni kulturą rasta. Wtedy jeszcze nie do końca świadomi znaczenia tego słowa, ale to przyszło z czasem. Razem z Długim mieliśmy zajawkę na graffiti i tak powstał pomysł na stworzenie crew - Rasta Squad.
Długi (D): Wspólne poglądy i zajawka na graffiti.

Parę dni temu odbyła się premiera Waszej drugiej płyty "Rasta Squad mixtape vol.2 - Roluj Skręta" - do tego zaraz wrócimy. Powiedzcie jednak, czy jesteście zadowoleni z pierwszej części?
TOMASH (T): Osobiście jestem bardzo zadowolony. Mixtape został dobrze przyjęty na naszych koncertach. Na płycie było wielu gości i to była naprawdę ogromna siła. I co najważniejsze ludzie usłyszeli o Rasta Squadzie! Na pewno ten album był dla mnie motorem do robienia nowych rzeczy.
KAMIL PRJ (PRJ): Tak, ja osobiście jak najbardziej jestem zadowolony. Luźna płytka z dodatkiem mocniejszych tekstów.
R: Pierwsza część była robiona trochę chaotycznie, co nie znaczy że źl,e ale moim zdaniem druga płyta "Raluj Skręta" jest bardziej przemyślanym i dopracowanym krążkiem. Finalnie jednak jestem zadowolony z pierwszej płyty eR eS.
D: Zawsze.

Nakład krążka "Rasta Squad mixtape vol.1 - eReS" był limitowany i zaraz po premierze został udostępniony w Internecie, nie chcieliście zarobić na tej płycie?
T: To był pierwszy oficjalny mixtape RS. Nie myśleliśmy w ogóle o hajsie. Raczej skupiliśmy się na promowaniu siebie i tej muzyki poprzez koncerty. Polski rynek muzyczny jest bardzo ciężki... A my nie będziemy robić nic pod publikę.
R: Rasta Squad mixtape vol.1 - eReS był od samego pączątku za free. Takie było jego przeznaczenie. Pojawiła się wersja fizyczna (limitowana edycja), która rozeszła się w ciągu tygodnia, praktycznie wśród znajomych. Do tej pory dostaje e-maile, zapytania czy jeszcze jest dostępna pierwsza część.

Większość z Was pochodzi z Nowego Sącza. Jak doszło do kooperacji z Tomashem i Kamilem RPJ? Kto tak naprawdę tworzy Rasta Squad, powiedzcie: co się dzieje z resztą ekipy?
T: Po przeprowadzce do Krakowa poznałem Webstera i Ras. P. Organizowałem wtedy dla nich koncert w krakowskim JazzRock Cafe i tak się zaczęło. Chłopaki zaprosili mnie do studia, zainspirowali swoja pewnością siebie i tym co tworzą. Na początku występowałem z Jahbestin i Kamilem PRJ jako back vocal. Z czasem pojawił się pomysł żeby wspólnie zrobić mixtape RS. Tak stałem się członkiem tej ekipy.
Webster (W):
Reszta ekipy rozjechała się po świecie. Kooperacja z Tomaszem i Kamilem PRJ to naturalna kolej rzeczy.
R: Co do kooperacji z Kamilem PRJ to poznaliśmy się 2007 r. zaprosiliśmy go razem z Websterem na nasz krążek - "Jahbestin Dziki mixtape vol.2". Po czasie wkroczył do teamu Rasta Squad-u. RS twożą wszyscy ci którzy są wpisani w historię Rasta Squad. Na dzień dziszejszy głównie działam Ja, Długi, Kamil PRJ, Tomash, Stamir, Webster. Wielkie pozdro dla reszty ekipy .
D: Nie wiem jak to się stało Świderek (Ras P.) stworzył serial na wspólnej ;))) Z początku RS to złota melanżująca czwórka: ja, Świderek, Webster oraz ex członek squadu Jahbestin - Gustaff, z czasem dołączył do nas Kyjos, Kura i szalony Jasiek ERKA. Po dłuższym czasie dołączyli do nas Kamil PRJ i Tomash. A jeśli chodzi o reszte załogi to wszyscy żyją i mają się dobrze, ale część rozjechała się po świecie, część zajmuje się teraz swoimi rodzinami.

Część z was zajmuję się graffiti i to od bardzo dawna, część muzyką oraz rozpowszechnianiem kultury rasta w kraju, jakie macie na to metody?
W: Gramy koncerty, nagrywamy płyty, kleimy blety, rymy i bity.
T: RS - Rób Swoje. To główna domena która nam towarzyszy. W Polsce jest ogromna publika dla tego stylu. Rasta Squad to wielu ludzi z różnych kręgów. tak właśnie łączymy kulturę hip-hop i rasta... Każdy ma jakieś swoje pomysły i inspiracje i zaraza tym innych. Gramy dużo koncertów, kolejny mixtape i działalność Zion Rec. pozwalają rozpowszechniać to co robimy. Dajemy wam to co w nas siedzi a wy sami to oceńcie. Pozytywne nastawienie i wiara w ludzi daje dużo energii, do rozwijania swoich pomysłów.
R: Prawdziwy, szczery przekaz do narodu.
D: Prosta i szybka metoda, bombardować mury, pociągi, RS wszędzie. Dokładnie tak Roluj Skręta, Rasta Sqad, Rasta Show od 2001 roku w grze!
K: Na to nie ma metody porostu robisz coś z sercem, jeżeli jest cos świeże, kontrowersyjne, prawdziwe - to przede wszystkim ludzie samoczynnie to chłoną i zaczynają się interesować.

Kiedy urodził się pomysł na stworzenie pierwszego mixtape-u?
W: Nazwa Rasta Squad funkcjonowała już długo przed nagraniem mixtape'u, więc od dawna chcieliśmy stworzyć tego typu projekt.
T: Pomysł narodził się i od razu zaczęliśmy gromadzić materiał. To była szybka piłka. Każdy z nas chciał to zrobić, każdy z nas czuł, że warto. Po czasie na niektóre sprawy patrzę krytycznie, ale nie zmienia to faktu, że pierwszy mixtape był dobrym pomysłem.
D: Tego to nie pamiętam, ale na pewno był to oddział położniczy :)

Wasze video klipy na You Tube.com mają naprawdę sporo wyświetleń planujecie kolejne teledyski z pod szyldu Rasta Squad? Jest również zapowiedz video drugiego singla "Od początku do końca", czemu jeszcze niema teledysku i czy w ogóle będzie?
T: Planujemy. W dobie Internetu teledyski są ważne. Kiedyś, jak zrobiłeś klip to musiałeś jeszcze kogoś namówić, żeby go puszczał. Teraz jest inaczej. korzystamy z dobrodziejstwa YouTube. Pozwala to dotrzeć do ogromnej liczby ludzi. Teledysk został nakręcony... Co się z nim dzieje nie mam pojęcia... Po necie śmiga zapowiedz. I tyle wiem
R: Tak planujemy. Już niedługo kolejne teledyski z pod szyldu RS. Co do klipu "Od początku do końca" to na dzień dzisiejszy już chyba wszystko jasne, z winy firmy act6, prowadzonej przez Jakuba Nowaka "Bubsona". Dwa dni kręcenia poszło na marne. Pieniądze do tej pory nieodzyskane, finalnie Bubson zachował się jak ostatnia szma...

Jak powstawała płyta "Roluj Skręta", weszliście wszyscy na jakiś czas do studio i od razu rozpoczęliście nagrywanie płyty, czy raczej każdy po kolei wpadał do studia i nagrywał swój materiał? A jak wygląda sprawa z bitami na tym krążku?
W: Co do nagrywania to było bardzo różnie, chyba się tak nie zdążyło żebyśmy byli w studiu wszyscy, zresztą nie było takiej potrzeby, większość muzyki stworzyłem tym razem ja.
T: Robiliśmy to raczej na zasadzie dzielenia się pomysłami. Jak tylko wpadłem do studia Ras P mówił mi: "taki numer robimy. Podoba Ci się, co o tym myślisz". Niektóre teksty powstawały w domowym zaciszu, niektóre były spontanicznie spisywane i od razu naciskaliśmy przycisk "record". Bez żadnych ciśnień. Na luzie.
K: Jeżeli chodzi o mnie to nagrywki odbywały się na cały czas na bieżąco. Przychodziłem zawsze z gotowymi zwrotkami i nocka w zionie - odpalany był symboliczny bat i intensywnie działaliśmy. Wydaję mi się, że tak chyba większość z nas miała.
D:
Mnie znowu nie nie ma, ale nie macie czego żałować ha ha PS. kiedyś się dogram.

Finalnie jesteście zadowoleni z efektu pod względem wokalno- muzycznym?
W: Uważam, że druga plyta Rasta Squadu jest bardziej dojrzała i przemyślana.
T: Ja jestem zadowolony. Zrobiliśmy dobry klip do "Nienawiści" na bicie Żusto%. W nagrywaniu drugiego mixtape'u wzięło udział wielu gości, których bardzo cenie. Myślę, że dodali koloru naszych kawałkom. Są też Pęku, Indo, Arczi, który pojawili się tez na pierwszym mixtape. Całość ocenią teraz ludzie i nasi fani, ale ja już nie mogę się doczekać na kolejny mixtape RS.
R: Tak osobiście jestem bardzo zadowolony z efektu finalnego wokalno- muzycznego.

Kolejny mixtape w planach?
W: Na pewno.
R: Oczywiście że jest w planach ale dopiero na 2013 r. Wcześniej płyta Kamila Prj, pierwsza solowa płyta Webstera oraz szykujemy płyte L z Jahbestin.
K: Zgadzam się z Websterem. Plany już są, ale ciężko mówić na razie o konkretnych datach.

Teraz ostatnie "nietypowe pytanie": Kto z Was nie chodził do przedszkola?
R: Ominąłem przedszkole i od razu wskoczyłem do zerówki :)
T: Ja chodziłem do zerówki... Do przedszkola nie.
W: Nie, nie chodziłem do przedszkola, bo byłem za duży - ale za to chodziłem 2 razy do zerówki.
D: Ja chodziłem, nawet raz uciekłem na sanki ;)
K: Ja chodziłem i miałem farta. Dziękuję Wam za spotkanie i wywiad!
Rasta Squad: Dzięki za wywiad i gorąco pozdrawiamy. A teraz proszę przekażcie Waszym fanom parę słów! Webster: Pozdrawiam i widzimy się na koncertach.
Tomash: Pamiętajcie: Róbcie Swoje. Kierujcie się w życiu tym, co wam podpowiada serce. Naprawdę szkoda czasu na bzdury. Chodzi o to żeby niczego nie żałować. Wbijajcie na koncerty. Bless!
Ras P: Szczere pozdrowienia i wielki Big Up dla Naszych fanów!
Kamil PRJ: Pozdrawiam Was wszystkich i zachęcam do sprawdzenia mojej nowej płyty solowej, która zatytułowana będzie "Nowy Etap" i ukaże się w 2012 roku nakładem Zion Records. Więcej informacji szukajcie na facebooku: Zion Records. Na zakończenie korzystając z okazji chciałem pozdrowić całe Bieszczady. No i oczywiście dla wszystkich ludzi w moim mieście - strzałka!
Długi: Bless!

Zobacz też:
Rasta Squad Mixtape vol. 1 "eR eS" - do kupienia w legalnych mp3
- Rasta Squad "Roluj Skręta" - do kupienia w legalnych mp3

Dowiedz się więcej o: Jahbestin, ZION Rec., Rasta Squad, Wirus.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-04-12
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
ZION Rec.   rap graffiti breakdanceZION Rec.
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Dowiedz Się Więcej #17: DJ Suchy - wywiad
Dowiedz Się Więcej #16: Wirus GKI Familia - wywiad
Dowiedz Się Więcej #15: Fuzja / JKP Banda - wywiad
Dowiedz Się Więcej #14: SHOOM - wywiad
Dowiedz Się Więcej #13: ATAMA - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
To Coś Więcej Niż Rap
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:22:05, 12-04-12


www.youtube.com(...);BEED
-----------
Ostatnia edycja: 2012-04-12 21:23:46

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-122-74.compute-1.amazonaws.com (3.226.122.74). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.