Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Pierwsza Dama NY Graffiti - Lady Pink

Pierwsza Dama NY Graffiti - Lady Pink

Autor: chomsk

Jednym z głównych wątków filmu "Wild Style", kultowego obrazu przedstawiającego fenomen kultury Hip-Hop we wczesnych latach 80-tych, jest rodzące się uczucie pomiędzy dwójką artystów graffiti. Raymonda, ukrywającego się pod pseudonimem Zoro, gra sławny nowojorski graficiarz George Quinones. W rolę jego wybranki wcieliła się, niemniej szanowana w świecie sztuki graffiti, Sandra Fabara aka Lady Pink.

Artystce na długo przed osiemnastymi urodzinami udało się zyskać status gwiazdy nowojorskiej sceny graffiti. Dorastała w Queens, uczyła się w liceum plastycznym na Manhattanie i już jako nastolatka wystawiała swoje prace w miejscowych galeriach sztuki. Gdy miała 16 lat, jej chłopak został aresztowany za malowanie graffiti, a następnie wysłany przez rodziców do Puerto Rico. Zrozpaczona Fabara włóczyła się po mieście i tagowała mury jego imieniem. Spędzała również czas z jego kolegami, od których uczyła się techniki malowania graffiti, dzięki czemu niewinne tagi z czasem przemieniły się w wielkoformatowe obrazy.

Kiedy działalność artystyczna Fabary zaczęła nabierać rozpędu, znajomi zasugerowali jej, że powinna wybrać pseudonim artystyczny podkreślający jej kobiecość. Wiedziała, że żaden z jej kolegów nie zdecyduje się na słowo "Pink". Z kolei fascynacja historycznymi romansami oraz wiktoriańską Anglią podyktowała jej pierwszy człon przydomka - "Lady".

Pod koniec lat 70. wciąż rozwijająca się scena graffiti przyciągała głównie chłopaków. Dziewczyny również tagowały i malowały, ale często po kilku latach traciły zainteresowanie tą formą sztuki. Przykładem jest chociażby działalność Barbary 62 i Evy 62. Artystkom udało się wypracować styl tagowania, który był rozpoznawalny w całym Nowym Jorku, a mimo to po kilku latach malowania całkowicie zniknęły ze sceny.  Prawdą jest również to, iż świat ten z założenia nie był zbyt przychylny kobietom. Artyści sceptycznie patrzyli na działalność swoich koleżanek, często dając im do zrozumienia, że nie jest to zajęcie dla nich.

Zaznaczenie swojej obecności oraz zyskanie szacunku na scenie zdominowanej przez mężczyzn, wymagało od artystek siły i determinacji. Szczególnie, że aby uprawiać sztukę graffiti należało trzymać się w grupie. Samotne eskapady do zajezdni pociągów czy nocne spacery po najniebezpieczniejszych ulicach Nowego Jorku w zasadzie nie wchodziły w grę. Lady Pink malowała pociągi w latach 1979-1985 i w tym czasie kolaborowała z grupami: TC 5, zwaną również The Crazy 5, oraz TPA, czyli The Public Animal. Wywodząca się z Bronxu, ekipa TC 5 powstała na początku lat 70-tych i była jedną z najsławniejszych grup nowojorskich artystów graffiti.  Kiedy Lady Pink wchodziła w jej szeregi, założyciele The Crazy 5, czyli Blade, Death, Vamm, Tull 13, Crachee- dawno już odeszli. Ich miejsce zajęło nowe pokolenie graficiarzy, które nadal odważnie lansowało nowe style i trendy w liternictwie oraz zdołało rozszerzyć swój obszar działalności na całe miasto.

Dzięki roli Rose w filmie "Wild Style", siedemnastoletnia wówczas Lady Pink zyskała status gwiazdy nowojorskiej sceny graffiti oraz Hip-Hop. Z reprezentowaniem tej ostatniej miała jednak osobiście spore problemy. Przyznawała, że prywatnie ma niewiele wspólnego z tą kulturą, słucha zupełnie innej muzyki i preferuje odrębny styl ubierania. Jej zdaniem na początku lat osiemdziesiątych media dokonały pewnego uproszczenia, czego konsekwencją było utożsamianie sztuki graffiti wyłącznie z kulturą hip hop. Tymczasem wielu artystów wybrało ten rodzaj działalności artystycznej ze względu na jej formę i przekaz, nie identyfikując się jednoznacznie z żadną subkulturą.

W połowie lat 80-tych Lady Pink zniknęła z ulic Nowego Jorku i skupiła się wyłącznie na malowaniu obrazów. Dzięki temu, że równolegle z działalnością w przestrzeni publicznej wystawiała swoje prace w galeriach, nie miała większego problemu ze znalezieniem swojego miejsca w oficjalnym nurcie sztuki. Z tego też samego powodu jej decyzja o zaprzestaniu malowaniu pociągów nie została przez kolegów odebrana jako zdrada. Szczególnie, że artystka nie odeszła od estetyki graffiti i w dalszym ciągu rozwijała swój styl na płótnach. Jej prace pojawiły się wielu prestiżowych galeriach, chociażby Metropolitan Museum of Art czy Brooklyn Museum w Nowym Yorku, stając się obiektem zainteresowań wielu kolekcjonerów sztuki.

Lady Pink powróciła do sztuki ulicznej dopiero w latach 90-tych wiążąc się z twórcą graffiti o pseudonimie SMITH. Artyści do dziś aktywnie działają w przestrzeni publicznej wspólnie tworząc murale i graffiti na fasadach nowojorskich budynków. Ponadto, artystka angażuje się w projekty edukacyjne, których celem jest zainteresowanie młodzieży sztuką graffiti i rewitalizacja zaniedbanych dzielnic. Chętnie uczestniczy również w działaniach artystycznych kobiet, wspierając akcje organizowane przez Guerrilla Girls czy projekt muralu na ścianie The Alpha Beta Galery - tworzony przez grupę 12 artystek.

Autor: Magda Nowicka ChomskInformacje o artykule
Data dodania:2012-05-22
Dział / Kategoria: graffiti / felieton
Średnia ocena:10.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
chomsk Magda Nowicka Chomsk rap graffiti breakdancechomsk
kobieta, Poznań

\boniu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:56:09, 23-05-12
PROPS

anonim
Autor: boniu z gorzowa   Link do posta
15:07:05, 25-05-12
PROPS

ejojojo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:43:21, 30-09-12
PROPS

anonim
Autor: boniu2   Link do posta
18:53:27, 24-10-12

.propS


anonim
Autor: LeeSzeK   Link do posta
22:34:05, 27-11-12
witam jestem z Deblina, mam wolna sciane w pokoju i za symboliczna oplata albo flaszka z checia oddam ja do pomalowania :) , o kontakt prosze na maila lj123lech@op.pl

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.