Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

15 pytań do... Teki - #4

15 pytań do... Teki - #4

Autor: UrbanRec

Dowiedz się więcej o: TEKA, Atama Damski rap.

Przed Wami czwarty odcinek 15 krótkich i konkretnych pytań skierowanych do czołówki polskich beatmakerów. Dzięki temu będziecie mogli poznać wizytówkę najlepszych producentów oraz dowiedzieć się jakie bity to ich specjalność. W części czwartej prezentujemy odpowiedzi  producenta o pseudonimie TEKA.

Od kiedy robisz bity, jak to się zaczęło?
Teka: Robię bity od 1995 lub 96 roku nie pamiętam już dokładnie. Od zawsze interesowałem się muzyką, była ona obecna w moim domu od urodzenia, więc wyszło to automatycznie samo z siebie że zacząłem ją tworzyć. Zaczynałem na przedpotopowym pc i mega prostych programach zwanych trackerami, potem jakiś cool edit itp.!

Jakie robisz bity; samplowane czy elektroniczne?
Teka: Skupiam się przede wszystkim na własnej kompozycji, sporo elektroniki, często żywe instrumenty ale zdarza się również że korzystam z sampli. Jeśli jednak już tak się dzieje to zawsze dogrywam całą masę swoich brzmień tak aby uzyskać coś nowego, świeżego a nie tylko powielać gotowe już schematy.

Oldschoolowe brzmienia czy syntetyczne?
Teka: Syntetyczne, ale nie mam nic przeciwko old schoolowym brzmieniom, czasem bardzo fajnie połączyć to wszystko razem!

W jaki sposób wygląda twoja współpraca z raperami? Oni stawiają warunki danego bitu czy Ty stawiasz ich przed faktem dokonanym?
Teka: Zdarza się że robię bit pod konkretne zamówienie i z góry mam narzucone co dana osoba chce otrzymać, natomiast w większości przypadków robię bity nie myśląc o tym komu będę je wysyłał. Po zakończeniu pracy dopiero zastanawiam się kto ewentualnie otrzyma konkretny bit.

W jaki sposób tworzysz? Na jakim sprzęcie?
Teka: Jak tworze? Długo by opisywać, opieram się przede wszystkim jak już wspominałem na własnej kompozycji. Jestem zwolennikiem hardware, praktycznie wcale nie wykorzystuje instrumentów wirtualnych. Proces tworzenia bywa różny i wygląda na przykład w ten sposób: youtu.be/4B-YDqsuuQ i youtu.be/6mMhd1ISanU .

Co do sprzętu to tak jak wspomniałem hardware:  instrumenty:  Korg M3, Roland Fantom XR, Yamaha Motif, Access Virus Ti, Alesis Ion, kompresor Tl Audio C1, odsłuchy Adam A5x oraz Tannoy Reveal i do tego wszystkiego interfejs Echo AudioFire 8, jeśli chodzi o komputer to PC  (choć zdarza się i Mac) i do tego Daw: Cubase 6,5.

Masz określony styl swoich bitów? Jeśli tak, jaki on jest.
Teka: Robię bardzo wiele różnej muzyki, nie ograniczam się do jakiegoś konkretnego gatunku dlatego możesz u mnie znaleźć bity zarówno hip hopowe jak i pop, r&B czy muzykę klubową. Udało mi się jednak osiągnąć coś po czym słuchacze mogą stwierdzić że konkretna produkcja wyszła z pod moich rąk, i nie jest to moja opinia a ludzi którzy słyszą moje bity.

Ulubiony producent.
Teka: Ryan Leslie, Noah 40 Shebib, JMSN i kilku innych J

Z jakim zagranicznym artystą podjąłbyś współpracę?
Teka: Z każdym którego twórczość mi się spodoba. Skupiam się przede wszystkim na zagranicznych artystach, mam na koncie sporo ciekawych kolaboracji ale też tak jak widzisz nie afiszuję się zbytnio tym co robię, nie czuje takiej potrzeby. Mam na koncie sporo sukcesów z tym związanych, ale czy kiedykolwiek o tym opowiem, nie wiem, czas pokaże J

Co myślisz o mixtape'ach?
Teka: Doskonała forma promocji, poza tym nie wiem czy zauważyłeś, ale w tej chwili młodzi gracze coraz bardziej liczący się na scenie (nie mówię tu oczywiście o Polsce J ) wydają lepsze mixtapy, niż płyty topowi main streamowi wykonawcy.

Co myślisz o pracy rapera w stosunku do twórcy bitów?
Teka: Każdy ma swoją równie ważną rolę do odegrania, myślę że ciężko było by stwierdzić  czyje zadanie jest bardziej pracochłonne itd.!

Przeciętny raper - jak może dostać od Ciebie bit?
Teka: Odezwać się, podesłać swoje rzeczy i przede wszystkim mieć budżet na bity. To że jestem muzykiem nie oznacza że mam pracować za darmo, żyję z tego i nie kryję się z tym że biorę za to pieniądze. Niejednokrotnie spotykam się z dezaprobatą takiego postępowania. Zadaje wtedy jedno pytanie: czy dana osoba też wychodzi co rano do pracy i nie oczekuje za nią wynagrodzenia! W większości przypadków temat jest zakończony!

Jaką rolę w Twoim życiu odgrywa Hip-Hop?
Teka: Bardzo dużą, ale tylko muzyka, całkowicie odciąłem się od tego środowiska jakiś czas temu. Uważam że jest zbyt fałszywe i zakłamane aby z nim obcować. Dla mnie hip hop był od zawsze sposobem na szczere wyrażanie siebie, swoich poglądów, emocji,  hip hop miał jednoczyć ludzi, a w chwili obecnej to w większości przypadków świat zakompleksionych hipokrytów! To nie dla mnie!

Czego teraz słuchasz, czym się jarasz?
Teka: Jest tego mnóstwo, z takich ostatnich to: JMSN - Priscilla, Kevin Cossom - Hook Vs. Bridge II, B.O.B - Strange Clouds, Jhene Aiko - sailing soul(s), Childish Gambino - Black Faces, Kid Ink - Daydreamer, Tyga - Careless World. Ogólnie jeśli tylko nie robię muzyki to praktycznie od rana do wieczora czegoś słucham, stąd cała masa rzeczy które przelatują przez mój odtwarzacz w jednym czasie.

Z czego w swojej karierze producenckiej jesteś najbardziej zadowolony?
Teka: Przede wszystkim z możliwości robienia tego co kocham i traktowania tego również jako główne źródło dochodu. Mam to szczęście że godzę przyjemne z pożytecznym. Poza tym jestem osobą, która za sukces uważa każdy trak który ukazał się na mojej produkcji i nie ważne czy w digitalu czy na płycie CD!

Plany na najbliższą przyszłość?
Teka: Jest ich zbyt wiele żeby wymieniać, jedno jest pewnie, wszystkie zostaną zrealizowane w 100%  

Kasia "Atama" Mitera / rap24.pl

Dowiedz się więcej o: TEKA, Atama Damski rap.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-06-21
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
UrbanRec, 36 lat
mężczyzna, Wrocław

Ostatnie artykuły tego autora:
Alfabet Fu - Zip styl twardy jak stal
Wszyscy zaczęli rzucać na mnie klątwy w nieznanych mi językach - Gospel
Art of Beatbox - premierowy wywiad
Lil Dap o "Art of Rap", pracy w studio i nie tylko
NervoSoul jest grą słowną... - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.