Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Reggaeland - wywiad z Ziggim Recado

Reggaeland - wywiad z Ziggim Recado

Autor: Reggaeland

Dowiedz się więcej o: Gentleman, Elephant Man, Vavamuffin, Pablopavo.

Ziggi Recado, światowa gwiazda muzyki reggae wystąpi 6 i 7 lipca na festiwalu Reggaeland. W wywiadzie udzielonym na dziesięć dni przed imprezą opowiada o swoich muzycznych początkach, inspiracjach i współpracy z Gentlemanem.

Dlaczego opuściłeś rodzinną wyspę St. Eustatius położoną na Antylach Holenderskich? Zrobiłeś to ze względu na prężnie rozwijającą się scenę reggae w Europie?
Ziggi Recado: Powód był zupełnie inny. Po szkole średniej chciałem kontynuować naukę. Na Antylach Holenderskich nie miałem takiej możliwości, dlatego wyjechałem do Europy. Byłem wtedy grzecznym chłopcem, chciałem się uczyć, nie myślałem jeszcze o reggae. Wychowywali mnie bardzo surowi i konserwatywni dziadkowie. Moje jedyne doświadczenie z muzyką na Antylach Holenderskich sprowadzało się do śpiewania w chórze i grania w zespole kościelnym. Moja przygoda z reggae zaczęła się dopiero po kilku latach pobytu w Holandii.

Czy uważasz, że holenderska scena muzyczna sprzyja rozwojowi reggae?
Ziggi Recado: Myślę, że jest podobnie jak w innych krajach europejskich. Holandia to niewielki kraj, odbywa się tu kilka festiwali reggae, ale nie ma co mówić o dużej scenie muzycznej. Kiedy zamieszkałem w Europie brakowało mi karaibskiej rzeczywistości. Być może moje reggae narodziło się w Holandii z tęsknoty za rodzinnymi stronami. Muzyka była dla mnie łącznikiem pomiędzy Europą, a Ameryką Środkową.

Współpraca z Gentlemanem wpłynęła na twoją karierę?
Ziggi Recado: Współpraca z Gentlemanem do dzisiaj jest dla mnie bardzo ważna. Zresztą wystąpimy razem w Płocku na Reggaelandzie. Sami zobaczycie jak idzie nam ta współpraca (śmiech).

Zmieniasz gatunki muzyczne. Zaczynałeś od reggae i dancehallu, teraz zmierzasz w kierunku soulu, pop, funku, czy rocka.
Ziggi Recado: Nie zmieniam diametralnie swojego stylu, lecz po prostu ciągle eksperymentuję. Mój ostatni album "Ziggi Recado" był próbą zrobienia czegoś nowego, odkrycia innych brzmień. Pochodzę z Karaibów i nigdy nie zerwę z muzyką z tamtych rejonów. Soul, pop czy funk to tylko muzyczne podróże, a reggae zawsze będzie dla mniej najbliższym gatunkiem muzycznym. W przyszłości planuję dalej eksperymentować i tworzyć różne rodzaje muzyki, nieważne gdzie będę mieszkał, czy będzie to Europa, Afryka, czy Ameryka.

Spotykamy się 6 i 7 lipca na plaży w Płocku. Czy czekasz szczególnie na jakiś koncert podczas festiwalu?
Ziggi Recado: Przy okazji Reggaelandu przyjadę do Polski po raz pierwszy. Będzie to dla mnie nowe doświadczenie nowa kultura, nowi ludzie. Nie mogę się doczekać. Być może poznam też polską scenę reggae.

--

Podczas zbliżającego się festiwalu Reggaeland oprócz Ziggi Recado zagrają m.in. takie gwiazdy jak Gentlemanem, Elephant Man, J Boog, Chris Martin, czy Skarra Mucci. Poza zagranicznymi wykonawcami festiwalowy line-up zasilą muzycy z polskiego świata regggae i dancehallu. Wystąpią m.in. Pablopavo i Praczas, Vavamuffin, DAAB, czy Dancehall Masak-Rah, w sumie pojawi się ponad 40 składów.

W tym roku na Reggaelandzie uczestnicy mogą liczyć nie tylko na doznania muzyczne, ale i ekstremalne widoki. 7 lipca w płockim porcie jachtowym będzie można podziwiać mistrzów Polski w wakeboardingu (połączenie nart wodnych ze snowboardem i surfingiem). Pokaz Wake Extreme Show zaprezentuje team Warsaw Wake Academy, w składzie którego znajdują się m.in. Janek Korycki, mistrz Polski w wakeboardingu, kategoria open oraz Łukasz Ceran, kategoria masters.

Publiczność będzie miała możliwość wybrać najlepszego zawodnika. Spośród głosujących organizatorzy wylosują zwycięzcę, który otrzyma deskę do wakeboardu. Dodatkową atrakcją będzie Skate Extreme Academy, prowadzone przez legendarnego skatebordera Patryka Stickoramę Wrzoska. Na minirampie ustanowionej na płockiej plaży odbędą się zawody deskorolkowe w kategorii junior do lat 16 i best trick w kategorii open.

Reggaeland 2012, Płock, plaża nad Wisłą, 6-7 lipca.

LINE-UP
SCENA GŁÓWNA/MAIN STAGE

piątek 6 lipca/Friday 6th July
15:10 - 16:10 Naaman
16:40 - 17:40 Paprika Korps
18:10 - 19:10 Kacezet + Fundamenty
19:40 - 21:10 Vavamuffin
21:40 - 22:50 Ziggi Recado (Holandia/Netherlands)
23:20 - 00:50 Elephant Man (Jamajka/Jamaica)
01:10 - 02:15 Pablopavo i Praczas

sobota 7 lipca/Saturday 7th July
15:15 - 16:15 Bongostan
16:45 - 17:45 Chwaściu - Silesian Sound System - Moje Korzenie
18:15 - 19:15 Tabu
19:45 - 21:15 Daab
21:45 - 23:30 Gentleman (Niemcy/Germany) and guests J Boog (USA), Skarra Mucci (Jamajka/Jamaica), Chris Martin (Jamajka/Jamaica), Ziggi Recado (Holandia/Netherlands)
00:00 - 01:30 St. Petersburg Ska - Jazz Review (Rosja/Russia)
02:00 - 03:00 Zebra Dub

NAMIOT SYSTEMU DŹWIĘKU/MAIN SOUND SYSTEMS TENT

piątek 6 lipca/Friday 6th July
20:00 - 8:00

1. Tisztelet
2. Fatty Fatty
3. Rass Bass
4. Splendid Sound
5. Bubble Chamber

sobota 7 lipca/Saturday 7th July
20:00 - 8:00

1. Kingston Sound - (Niemcy/Germany)
2. Skarra Mucci - (Jamajka/Jamaica)
3. Chrisopher Martin - (Jamajka/Jamaica)
4. J Boog - (USA)
5. Ziggi Recado (Holandia/Netherlands)
6. Dancehall Masak-Rah - 27Pablo, Junior Stress i Drivah

NAMIOT UHURU CULTURE/UHURU CULTURE TENT

piątek 6 lipca/Friday 6th July
19:30-5:30

CiaraJah meets Layla
Diana Levi meets Krzesimir in the Kingdom of Dub
Looperator
opa Tribuman (Francja/France)
Arrogalla (Włochy/Italy)
Kilivids Selecta + Maka&021! Meets All

oraz warsztaty taneczne ONE LOVE DANCESYSTEM

sobota 7 lipca/Saturday 7th July
19:30-5:30

Ras Palma & ICDub (Dub Exciters)
Raappana (Finlandia/Finnland)
AllOnSound (olaH & Klon)
Mastermind XS (Niemcy/Germany)
Hajer Boss
Massive Trip Selecta meets All
oraz warsztaty Afryka.org/Fundacja Afryka Inaczej
NAMIOT ICTUS SOUND'N'SPORTS/ICTUS SOUND'N'SPORTS TENT

piątek 6 lipca/Friday 6th July
14:00 - 8:00

sobota 7 lipca/Saturday 7th July
14:00 - 8:00

Cham Phoenix /UK/ (mc), Collie Weed (dj), Cyna (dj, soundman), Enjoy (wokalista), Fallout (dj, producent), Medik (wokalista), Radziu (dj,toaster), Uobuz (dj, soundman), Qnd (dj, producent), Kfjatek (Revolda), Masa Basu, Rise Up!
plus slackline, frisbee, poi, bule and more

SYLWETKI WYKONAWCÓW

Elephant Man
Na swoim koncie ma kilkanaście hitów, m.in. "Jook Gal", "Pon de River" i "Five-O" nagrany z Wyclef Jeanem. To jedna z wielu kolaboracji Elephant Mana. Jest niezwykle często zapraszany do współpracy przez innych dancehallowców, ale też raperów. Nagrywał z m.in. Busta Rhymesem i Chrisem Brownem. Elephant Man swoją rozpoznawalność budował nie tylko na muzyce, ale i oryginalnym wizerunku. Kojarzony jest z żółto-czerwonymi włosami i niezwykłą koncertową charyzmą. W wywiadach tłumaczył, że dzięki muzyce uciekał od ponurej rzeczywistości biednej, opanowanej przez mafię dzielnicy jamajskiego Kingston. Media często stawiają go w opozycji do innego jamajskiego dancehallowca Seana Paula, któremu zarzuca się mariaż z komercyjnym światem show businessu. Elephant Man natomiast cały czas pozostaje naturalny, bezkompromisowy i oryginalny. W swojej muzyce nie ogranicza się do czystego dancehallu, a wplata w nią hip-hop i dirty rap. Do tej pory wydał siedem płyt. Ostatni album Elephant Mana "Dance & Sweep!" z 2011 wraz z jamajskim hitem "Nuh Linga" ukazał się nakładem wytwórni VP.

Gentleman
Gentleman, czyli Tilmann Otto, urodził się w 1974 roku w niemieckim Osnabrück. Jako 17-latek pierwszy raz wyjechał na Karaiby. Tam też po raz pierwszy stanął przed mikrofonem. Śpiewa przeważnie po angielsku bądź w patois, który jest językiem kreolskim używanym na Jamajce. Rok 1993, kiedy współpracę zaproponował mu Soundsystem/Kollektiv znany też jako Silly Walks Movement, to przełom w karierze artysty. Kolejny nastąpił sześć lat później wraz z wydaniem pierwszej płyty "Trodin On". Sesja nagraniowa do kolejnego albumu "Journey To Jah" odbywała się na Jamajce. Rok 2004 to nowa płyta zatytułowana "Confidence", która wspięła się na szczyt notowania w rodzimych Niemczech. Trzy lata później ukazał się krążek "Another Intensity". Ostatnia płyta Gentlemana, "Diverstity" pochodzi z 2010 roku. Do współpracy nad nią artysta zaprosił m.in. soulową wokalistę Cassandrę Steen, pierwszą damę jamajskiej sceny reggae Tanyę Stephens oraz weterana stylu dancehall Sugar Minotta.

Ziggi Recado
Ziggi Recado, przyszedł na świat w 1981 r. na wyspie Sint Eustatius (holenderskich Antylach) jako Ricardo Blijjden. W 1999 r. wyjechał do Holandii na studia, gdzie mieszka do dzisiaj. Za namową przyjaciół, którzy odkryli w nim talent do śpiewania oraz pisania tekstów, na poważnie zainteresował się muzyką w połowie ubiegłej dekady. Zwieńczeniem tego był jego debiutancki album "So much Reasons" wydany w 2006 r. który przyniósł mu krajową sławę, oraz zainteresowanie w Europie Zachodniej. Kolejnym przełomem w karierze młodego artysty była możliwość supportowania Gentlemana w czasie jego oficjalnej trasy koncertowej promującej album "Another Intensity''. Wówczas Ziggi skompletował The Renaissance band, grupę muzyków z którą występuje do dzisiaj. W 2008 r. kariera artysty nabiera tempa i dzięki współpracy z VP/Greensleeves Records rozprzestrzenia się na cały świat. Doskonale przyjęty album "In Transit" zawierający min. przebój "Need to tell You this" nie pozostawia wątpliwości, że Recado wszedł do panteonu najciekawszych artystów, którzy realizują niesztampowe produkcje z pogranicza reggae i muzyki nowoczesnej. Kolejne albumy "Same Diference" (2010) oraz "Ziggi Recado" (2011) nie tylko ugruntowują pozycję artysty, ale jeszcze bardziej odkrywają jego wielki talent oraz wszechstronność. Ziggi ze swobodą porusza się w klimatach zarówno roots reggae jak i brzmień klubowych. Jest okrzyknięty jednym z najlepszych artystów nurtu reggae mieszkających w Europie oraz jednym z najlepszych performerów scenicznych. Artysta przyjedzie do Polski po raz pierwszy, by promować swoją najnowszą EPkę "Liberation".

Saint Petersburg Ska-Jazz Review
Grupę założyli w 2001 r. w Petersburgu muzycy Spitfire, słynnego rosyjskiego ska-punkowego bandu, we współpracy z członkami afro-karaibskiej grupy Markscheider Kunst. Początkowym założeniem muzyków było przygotowanie programu złożonego ze znanych jazzowych standardów i oryginalnych przebojów ska. W 2002 r. ukazał się debiutancki album zespołu. Wkrótce po jego wydaniu do zespołu dołączyła amerykańska wokalistka Jennifer Davis, a zespół rozpoczął pracę nad kolejnym albumem "Too Good To Be True", który wyszedł w 2004 r. Cztery lata później Jennifer Davis opuściła zespół i wróciła do Stanów Zjednoczonych. Grupa zwiesiła działalność. Dwa lata temu Saint Petersburg Ska-Jazz Review został wskrzeszony z nowym repertuarem i nowym składem, w którym znaleźli się wszyscy muzycy grupy Markscheider Kunst, który stał się jednym z najbardziej znanych w Rosji i na Zachodzie przedstawicieli muzyki ska, latino, afro-beat. Nową wokalistką została Julia Kogan z grupy Leningrad. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą. Saint Petersburg Ska-Jazz Review nigdy wcześniej nie występowali w Polsce.

Kingstone Sound
Kingstone Sound jest jednym z czołowych reprezentantów europejskiej sceny dancehall. Powstał w Kolonii, gdzie od 15 lat działa i organizuje imprezy z udziałem artystów z całego świata. Podstawę soundu tworzą znany promotor i zarazem lider grupy RodneyMC oraz wzięty producent i selektor Lazy Youth. Jakiś czas temu dołączyli do nich również Tim, Norbert, Bacra i Sammy. Imprezy z udziałem Kingstone Sound to przede wszystkim fuzja nowoczesnego dancehallu, ambitnego hip-hopu oraz klasyki jamajskiej podawana w szaleńczym tempie jagglingu okraszona samplami oraz wokalem Rondey'a. Wizytówką Składu jest niezliczona ilość dubplates, utworów nagranych specjalnie dla nich przez artystów z całego świata. Kingstone sound regularnie towarzyszy wielu artystom na scenach klubowych i festiwalowych. Wspierając takich wokalistów jak Baby Cham, Ce'Cile czy Lord Kossity odwiedzili najważniejsze miasta w Europie.

Scarra Mucci
Urodzony w St. Thomas na Jamajce muzyk na stałe mieszka w Europie, gdzie ostatnio został okrzyknięty najbardziej dynamicznym artystą dancehall. To niezwykle charyzmatyczny wykonawca, którego skala repertuaru jest rozpięta od gospel, poprzez regga i rap po R'n'B. Słynie ze świetnych koncertów, podczas których bawiąc się konwencją wokalną, cały czas utrzymuje świetny kontakt z publicznością. W marcu 2007 r. ukazał się debiutancki album artysty zatytułowany "Rise & Shine", a dwa lata później "912" i "Skarrashizmo" utrzymany w konwencji crossover hip hop. Jego piosenka "My Sound" wydana na rytmie "Tears" produkcji Weedy G, została okrzyknięta jednym z najlepszych Clash Tunes wszech czasów. Jeszcze w tym miesiącu ma się ukazać kolejna płyta artysty "Return of the Raggamuffin".

J.Boog
Urodzony w Long Beach, wychował się w duchu tradycji i kultury na ulicach Compton w Kalifornii, zdobywając doświadczenie, które pomogło mu w realizacji muzycznej kariery. Kariera J. Booga nabrała tempa w 2005 roku, kiedy został przedstawiony Georgeowi "Fiji" Veikoso, z którym niemal od razu rozpoczął współpracę i w efekcie przeprowadził się na Hawaje. Rok później nakładem wytwórni Wash House Music Inc. ukazała się jego debiutancka płyta "Hear Me Roar". Kolejny przełom nastąpił w 2008 r. po zetknięciu się z Gramps, jednym z liderów grupy Morgan Heritage, dzięki czemu J. Boog jak i reszta załogi z WHMI zaczęła nagrywać na Jamajce. Muzycy pracowali m.in. w Tuff Gong, studio Boba Marley'a. Najnowszy album J. Booga zatytułowany "Back Yard Boogie" został wydany 27 września 2011 roku i od razu zadebiutował na pierwszym miejscu w iTunes i Billboard Reggae Charts. Na płycie gościnnie wystąpili Peetah Morgan, Tarrus Riley, Fiji, Spawn Breezie, Jah Maoli i Jacob Hemphill. Wydawnictwo zawiera piosnkę "Lets do it again", która stała się światowym przebojem. W tym roku otrzymał zaproszenie od Gentlemana i wystąpi u boku wokalisty, uczestnicząc w jego nowym, eksperymentalnym projekcie.

Christopher Martin
Karierę rozpoczął zwycięstwem w programie Digicel Rising Stars (jamajska wersja "Idola") w 2005 r. Miał wtedy zaledwie osiemnaście lat. Od tamtego czasu wylansował wiele przebojów, m.in. "Take My Wings", "Giving It" i "I'll Be Your Driver". Do współpracy zaprosili go Jamajczyk Busy Signal i niemiecka gwiazda reggae Gentleman. Chętnie grają z nim także artyści z zupełnie innego muzycznego świata, np. Amerykanin Michael Bolton, który zaprosił go do udziału w swojej trasie koncertowej. Ostatnio został dostrzeżony przez japońską wytwórnię Rockers Island Imprint, która postanowiła promować Martina także na odległym azjatyckim rynku muzycznym.

WYBRANI POLSCY WYKONAWCY

Daab
Założony w 1983 roku zespół uchodzi za klasyka polskiego reggae. Ich przeboje znane są nie tylko fanom gatunku, ale też cały czas funkcjonują na listach polskich przebojów wszech czasów. Od lat 90. poszczególni muzycy Daabu udzielają się w innych formacjach (np. zespole Szwagierkolaska) i nie koncertują zbyt często.

Vavamuffin
Najtrafniej będzie powiedzieć, że grają reggae oraz raggamuffin z elementami dub i dancehall. Grupa powstała w 2003 roku, pierwszą płytę pierwszą płytę "Vabang!" wydała dwa lata później. Do tej pory nagrali cztery albumy.

Paprika Korps
Grupa powstała w 1995 roku w Opolu. Swoją muzykę określająca mianem heavy-reggae. To pierwszy tak często koncertujący zagranicą polski zespół z kręgu muzyki reggae. Wystąpili już w ponad dwudziestu pięciu europejskich krajach i w większości z nich zapraszani są regularnie na trasy koncertowe.

Pablopavo i Praczas
Pablopavo jest jednym z najpopularniejszych nawijaczy na reggowej scenie, znanym z Vavamuffin i Ludzików. Praczas to z kolei ceniony producent, łączący w swej twórczości elektroniczne bity z etnicznymi brzmieniami, kojarzony głównie z formacją Masala Sound System.

Naaman
Generująca niesamowitą energię i silny emocjonalny przekaz formacja z Dolnego Śląska (Lubin), tworząca od kilku lat, szeroko pojętą, polską scenę reggae (nurty: roots, modern roots, dub, dancehall).

Bongostan
Reggae w najróżniejszych barwach, od klasycznych jamajskich rytmów po dub i modern roots. Nie brakuje też mocniejszych rockowych elementów, a wyjątkowym uzupełnieniem całości jest mieszany męsko-damski wokal.

Chvaściu
Oprócz reggae'owych brzmień, w których specjalizuje się wokalista, w jego twórczości odnaleźć można elementy hip-hopu, dancehallu, a także muzyki folkowej. Charakterystyczny głos Chvaścia w połączeniu z podkładami muzycznymi takich kompozytorów jak Dread Squad, Piotr Krakowski czy Zbylu jest atrakcyjną i oryginalną propozycją dla słuchacza.

Tabu
Grają od 2003 roku. Otrzymali wiele wyróżnień, m.in. tytuł "Zespół Reggae Roku 2009" według magazynu "Free Colours" (lato 2010). Do tej pory wydali dwie płyty.

Zebra Dub
Zebra założona została w 2007 roku przez Zdzisława Orłowskiego i Natalię Norko. Zespół eksperymentuje wokół gatunku muzycznego, jakim jest dub. Jego członkowie tworzą wybuchowe, psychodeliczne mieszanki, łącząc nowoczesne, elektroniczne brzmienia z żywymi instrumentami, takimi jak: wiolonczela, flet poprzeczny, gitara basowa, djembe, melodica, akordeon czy perkusja określając swoją muzykę mianem "experimental dub".

Dancehall Masak-Rah - Pablo 27, Junior Stress i Driva
W 2008 roku powstał pomysł, by rozpocząć cykl Dancehallowych imprez w Mandali. Rok po starcie imprezy Dancehall Masak-Rah została zaproszona do Polskiego Radia, aby na antenie Czwórki (wcześniej Euro) robić cotygodniową audycję poświęconą muzyce i kulturze dancehall. Tak podstał jeden z najciekawszych koncertowych składów reggae.

Bubble Chamber
To jeden z nielicznych polskich zespołów, który postanowił "ożywić" muzykę dotychczas zarezerwowaną dla DJ. Stanowi pomost łączący klubową elektronikę i żywe dźwięki. Za pomocą prawdziwych instrumentów - basu i perkusji przedstawia muzykę elektroniczną. Brzmienie utworów jest obrabiane w czasie rzeczywistym. Zespół łączy wiele stylów muzycznych, ale bazuje na dubstepie, d'n'b i klasycznym dubie.

Dowiedz się więcej o: Gentleman, Elephant Man, Vavamuffin, Pablopavo.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-06-26
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Reggaeland   rap graffiti breakdanceReggaeland

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-204-191-0.compute-1.amazonaws.com (34.204.191.0). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.