Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: UrbanRec

Dowiedz się więcej o: Atama Damski rap.

Przed Wami kolejny odcinek 15 krótkich i konkretnych pytań skierowanych do czołówki polskich beatmakerów. Dzięki temu będziecie mogli poznać wizytówkę najlepszych producentów oraz dowiedzieć się jakie bity to ich specjalność. W odcinku dwunastym prezentujemy odpowiedzi Bastka (Intoksynator) z Krakowa.

Od kiedy robisz bity, jak to się zaczęło?
Bastek:
Zacząłem dużo słuchać hip-hop'u w latach 1996-97. Potem otworzyli w KRK HeadShop z winylami gdzie pracował DJ DMC i ZUS. Tam kupiłem płytkę z breakami i m.in. z Kliczem nagraliśmy pierwsze demo pod te breakbeaty i Franka Kimono. Gdzieś około 1997-98 namówiłem ojca na sprzęt: komputer, lepsza kartę muzyczną i automat perkusyjny Yamahy. Kliczu praktycznie u mnie wtedy mieszkał - kimał na materacu na podłodze.  W małym pokoiku zrobiliśmy mini studio. Całe dnie spędzaliśmy w sklepach z winylami i grzebaliśmy w okładkach. Wieczorem zgrywaliśmy sample i składaliśmy klocki na beat. Zaczęliśmy robić swoje produkcje i dawać bity innym raperom. Potem przyszła np. "Rap Zajawka" z Zip Składem, to nasz beat, bębny, są tam na tym starym automacie - na credits jest Kliczu, ale to była wspólna robota. Sample z tamtego okresu mam nadal w archiwum i używam do tej pory to jest właśnie INS mój styl.

Jakie robisz bity; samplowane czy elektroniczne?
Bastek:
Oj pytanie z kosmosu - a co więcej waży tona ołowiu czy tona puchu? - ("A nie lepiej trochę zielonych kupić?" - Cyt. Dorożkarza z filmu "Wniebowzięci") Lubię - używać sampli, jako instrumentu i np. dogrywać do tego jakieś syntezatory czy skrzypce, gitarę etc. Jak się trafia perełka, tłusty sampel to do tego perkusja bass aranż i jazda - serwowane a'la DJ Premier czy Beatnuts.  Najbardziej lubię kilka sampli z różnych utworów, posiekane, - (chopped) zagrywka z nich na bazie dobrej perkusji i do tego właśnie takie smaczki: smyczki, skrzypki, flety, leady, pady, linia basu zagrane na klawiszu. W zależności od potrzeby. Wygrzać na wolnym ogniu i voila- "bum bęc dana dana sala w tanach do białego rana." Bajki na winylu to jest to!!! Kopalnia kot brzmień!!!! "W góre rence" Intoksynator - to brzydkie kaczątko np. 7' mam po ojcu całą paczkę takich singli i lubię w nich pogrzebać.

Oldschoolowe brzmienia czy syntetyczne?
Bastek: Ja dziele muzykę na 2 gatunki :dobra i zła. Inne wymyślili niespełnieni muzycy, czyli krytycy. Każdy utwór można zagrać w każdym gatunku, melodia jest ta sama.Zmienia się podział i instrumentarium ,patrz: remiksy mashupy!! Ten wybór u mnie zależy od humoru, sampla, pogody, ziół i pomysłu oczywiście np. jak robię kawałek w południowym stylu pozostaje wierny brzmieniom Tr808 syntetycznej perkusji. Często słucham płyty producenckiej czy kawałków w jakimś stylu i natchniony tym idę w takim kierunku. Innym razem biorę Cześka Niemena na tapetę, tnę wybrany fragment na równe kawałki, podkładam pod pady, na tych samych padach podkładam brudną perkusję albo wręcz obrobioną stopę i werbel z utworu Cześka i bawię się. Laboratorium szalonego naukowca.

W jaki sposób wygląda twoja współpraca z raperami? Oni stawiają warunki danego bitu czy Ty stawiasz ich przed faktem dokonanym?
Bastek: Różnie, np. Pyku (Szajka) zanucił mi refren "To nasze życie"  i zagrałem pierwszy instrument. Już na tej bazie dorobiłem resztę ścieżek i beat pod melodie zanuconego refrenu. Ja jestem i raperem i producentem, więc rozumiem obie strony.  Raper np. przynosi sampel, który mu się podoba i na jego bazie robie beat. Mam tak, że często raperzy mają u mnie paczkę bonus- full service: płacą za utwór wybierają jakiś gotowy beat lub robię go z nimi sugerując i słuchając opinii rapera, nagrywają u mnie w studio lub dają już nagrane wokale, ja mixuje i aranżuje utwór i gotowe na nagrody Grammy Nie lubię zamawiających beaty raperów, mam potem poodkładane najlepsze bity i chłopy się po pół roku nie zgłaszają.

W jaki sposób tworzysz? Na jakim sprzęcie?
Bastek: Gdzieś w 2007 kupiłem Workstation Roland MV8000 wcześniej długo kminiłem na Internecie, jaką maszynę kupić no i miałem okazję bawić się wieloma instrumentami MPC500, 1000, 2000XL, 4000 różnymi klawiszami. MV ma RZA i urzekł mnie filmik  DJ Cabide z Brazylii z rutyną na żywca na MV. Roland to komputer w formie samplera perkusyjnego z twardym dyskiem, RAM nawet, ja nie mam, ale jest opcja - karta VGA - myszkę i monitor można podłączyć. No i do tego klawisz midi podłączony. Tworzę różnie nie mam jakiegoś jednego patternu patrz pyt.2 & 3.

Masz określony styl swoich bitów? Jeśli tak, jaki on jest.
Bastek: Hmm. Nie mi to oceniać. Mój styl to mój styl Bass Tekknologie!!!! Najbardziej lubię klasyczne bangery jak wspomniany wcześniej "W Góre Rence!".

Ulubiony producent.
Bastek: Oj jednego ciężko wymienić. Na pewno na podium Są Dr. Dre i Premier i za całokształt i styl rozpoznawalny od kopa. Moimi idolami i pod względem rapu  jak i humoru, doboru sampli i produkcji -Beatnuts !! PrincePaul za elastyczność produkcje od Gravediggaz po De la soul. Eric Sermon - za tłuszcz Def Squad. Alchemist, Havoc - QB jaram się tym brzmieniem, surowością. Neptunes - Pharell, Timberland, Swiss Beats - rytmika, harmonia. Dj Clue, JD, PeteRock. Z Polski Tobi Ins , Piero, moje ziomki Concrete Melodiez - razem teraz współpracujemy, Drumtek (mój braciszek ze scenyelektronicznej): D. Dużo razem klabowaliśmy i dobrze patrzeć i uczyć się jak ktoś robi remixy w innym gatunku np. dubstep czy d'n'b.

Z jakim zagranicznym artystą podjąłbyś współpracę?
Bastek:
OOO z każdym na poziomie, z dobrym flow i stylem. Teraz widziałem, że jest konkurs Tragedy Kadafi i muszę przyszykować coś wyjątkowego, może się załapie na nową płytę Tragedy. Nie wiem, długo by wymieniać, mam np. beat, co jak ulał DMX'owi by pasował.

Co myślisz o mixtape'ach?
Bastek: Jestem jak najbardziej za. Od paru lat kminie robienie podziemnych mixtape'ów ze znanymi i mniej znanymi raperami i producentami np. wypuszczać raz na miesiąc taki mixtape.  Teraz, przy współpracy z Concrete Melodiez mam zamiar zrobić stronie WWW z mixtapami. Robisz np. 100, 500 czy 1000 egz. na CD i można dorobić dodatkowa kasę na sprzęt. To forma promocji artystów - reklama. Na mixtape'ach trafiają się nieoszlifowane diamenty, których nie usłyszysz na oficjalnych wydawnictwach i pod względem produkcji i rapu.

Co myślisz o pracy rapera w stosunku do twórcy bitów?
Bastek:
Co mam myśleć - hasło - "Za bity na moją płytę nie płacę" - odpowiadam " To zrób se sam, albo szukaj dalej jelenia" i tacy na końcu nagrywają na jakichś bitach z Internetu-totalne wyjałowienie tego, co w tworzeniu najlepsze procesu, współpracy robienia czegoś nowego -miernota- by zaimponować kolegom?! Raper bierze potem za koncerty za sprzedane płyty a o faktycznym twórcy tej muzyki -producencie, się zapomina. Rozdałem dużo muzyki za darmo. Mam wkład w polski Hip-hop.  Jestem dorosłym facetem, mam swoje wydatki, obowiązki, rodzinę. Mogę pracować z każdym obecnie, nawet kimś, kto jest kompletnym nieporozumieniem bez poczucia rytmu pod warunkiem, że liczby się zgadzają w rozliczeniu. Takie czasy, na dzielnicy nikt nie ma kasy. Raperzy mają roszczeniowy stosunek, przy czym skąpi jak Scrooge z Kaczora Donalda. Na luzie na narkotyki do sesji nagraniowej potrafią wydać 200-300 zł, ale żeby taką sumę na beat przeznaczyć- o nie! Co to, to nie, myślą, że im się należy, a czym jest kawałek z rapem bez muzyki?. To w końcu jest muzyka i niektórzy mogliby nabrać szacunku do twórcy muzyki i do swojej pracy tym samym. Większość raperów, z którymi pracowałem doskonale to rozumie i w procesie tworzenia, określeniu ich oczekiwań względem kawałka, otwartości na moje pomysły.

Przeciętny raper - jak może dostać od Ciebie bit?
Bastek:
Przeciętny może zapoznać się z moimi bitami i kupić na stronach: musicbreeze.com/BASTEK www.reverbnation.com/bastekins  pisać bastekstudio@gmail.com. Nieprzeciętny pewnie ten beat ode mnie dostanie, jeżeli jest wyjątkowy ma unikatowy styl, flow, elokwencje i talent. Jestem otwarty na współpracę z korzyścią dla wszystkich rapera, publiczności i mnie kontakt fb: Bastek Intoksynator

Jaką rolę w Twoim życiu odgrywa Hip-Hop?
Bastek: To moja droga i filozofia życiowa; Pasja, jak powiedział KRS One: "Rap is somethin you do, HIP_HOP is somethin you live!".  Hip-hop teraz, to nie to, czym hip-hop był u podstaw. Jest wręcz tego zaprzeczeniem. Hip-hop narodził się, jako alternatywa do przemocy, gangów narkotyków. Africa Boombata był przecież szefem największego gangu na Bronxie zanim stworzył ZuluNation. Hip-hop to 4 elementy do osobistego rozwoju i realizacji czy to przez tworzenie muzyki w roli DJ-a czy producenta, pisanie i rapowanie tekstów, czy graffiti czy breakdance. Teraz to patent na bycie trendy i poważanie u ziomeczków: 0 oryginalności, 0 prawdziwości, klony, kopie kopi kopii, 7 wody po kisielu, nierapujących nic poza uznane w środowisku ramy żeby się nie wychylać- wiele raperów tak postrzegam.  CHWDP ma się w sercu nie na koszulce i drącym gardło najebanym gdzieś na scenie. Hip-hop zabrał mnie w miejsca gdzie nigdy bym nie był .Przede wszystkim hip-hop to ludzie moi przyjaciele w Polsce i na świecie -pozdro PCP, Studio Grunt i wszyscy kumaci. Jest też druga strona - hip-hop to melanże, używki .Dużo piłem, mam etykietkę pijaka, ale od paru miesięcy w ogóle nie pije alkoholu i nigdy się tak dobrze nie czułem. Zła sława może też objawiać się rozpoznaniem na weneckim lustrze i co masz z hip-hopu? 2 lata do odjebania i 6000zł kosztów.

Atama: Czego teraz słuchasz, czym się jarasz?
Bastek: Słucham dobrej muzyki w poszukiwaniu sampli: jazz Polski, soul, beepbop, oraz muzyka z krajów bloku komunistycznego z lat 60-70, dużo metalu z lat 70-80, ostatnio nawet Italo disco samplowałem. Z rapu, niewiele, ale nowy NAS mistrz jak klimat Illmatic. Południe UGK 4 LIFE - southern smoke, i east cost QB, LOX, west- DJ Quik i DJ Clue - mixtape'y z Internetu. Polska-radiowo, co tam akurat na tapecie w Internecie, i zawodowo kawałki, które robie. Wole robić niż słuchać!!

Z czego w swojej karierze producenckiej jesteś najbardziej zadowolony?

Bastek: INTOKSYNATOR "W góre ręce" .Dj Hype podczas wizyty w Zootece w 2001 roku słuchał róznych naszych beatów i nagle - "thats that shit!" I puszczał go w kółko. Nadal ludzie się jarają tym kawałkiem. Krk Rap Atak to jakby moja płyta producencka, realizowałem ją i większość beatów jest moja. "Z dedykacją dla Ulicy" Firma- stare czasy, ale podobnie jak z Krk rap Atak - wiele mojej pracy w tej płycie no i kawałek "Brat" mój osobisty top 5 z moich bitów.

Jakieś plany?
Bastek:
Kończę solowa rapową płytę BASTEK, INS 2 leży w szufladzie i się kurzy od paru lat może zrobimy w końcu kontynuacje Wielkich Hitów. Robert M. zaprosił mnie na kawałek jest w trakcie produkcji zobaczymy, co z tego będzie. Współpracuje teraz z chłopakami z Concrete Melodiez - otwieramy razem studio - produkcje, nagrania zapraszam do sprawdzenia.  Co do produkcji myślę, że zrobię może KRK RAP ATAK II. Mozę już pora na nową krew i np. kontynuacje tego, jako moich płyt producenckich albo pod nazwą BASS TEKK NO LOGIC. Pozdro

Rozmawiała: Kasia "ATAMA" Mitera / rap24p.pl

Dowiedz się więcej o: Atama Damski rap.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-09-07
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
UrbanRec, 36 lat
mężczyzna, Wrocław

Ostatnie artykuły tego autora:
Alfabet Fu - Zip styl twardy jak stal
Wszyscy zaczęli rzucać na mnie klątwy w nieznanych mi językach - Gospel
Art of Beatbox - premierowy wywiad
Lil Dap o "Art of Rap", pracy w studio i nie tylko
NervoSoul jest grą słowną... - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: krka   Link do posta
23:37:27, 08-09-12
zna sie bardzo dobrze na tym co robi...

Ipkis_krK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:34:56, 10-09-12
heh... dobre. A prawda jest inna:
www.youtube.com(...)MpyUk

LYGRYS TO KLASYKA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:10:29, 18-01-15
STARE

anonim
Autor: Dr Sunaj Edward   Link do posta
01:58:23, 16-01-19
Cześć, Szukamy dawców nerki Znajdujemy się w Indiach, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Turcji, USA, Malezji, RPA, Jordanii itp. Bardzo szybko. B + ve, O + ve i A + ve z paszportami Indii / kartą Wyborców lub kartą Pan i wiek powinien być dłuższy niż 19 lat. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z nami poprzez e-mail: sunajkidneyfundation@gmail.com
Whataspp: +917204719376


Whataspp: +917204719376


Whataspp: +917204719376


sunajkidneyfundation@gmail.com
Dr Sunaj

anonim
Autor: Dr Sunaj Edward   Link do posta
02:00:45, 16-01-19
Cześć, Szukamy dawców nerki Znajdujemy się w Indiach, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Turcji, USA, Malezji, RPA, Jordanii itp. Bardzo szybko. B + ve, O + ve i A + ve z paszportami Indii / kartą Wyborców lub kartą Pan i wiek powinien być dłuższy niż 19 lat. Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z nami poprzez e-mail: sunajkidneyfundation@gmail.com
Whataspp: +917204719376


Whataspp: +917204719376


Whataspp: +917204719376


sunajkidneyfundation@gmail.com
Dr Sunaj

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-107-209.compute-1.amazonaws.com (3.235.107.209). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.