Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

NervoSoul jest grą słowną... - wywiad

NervoSoul jest grą słowną... - wywiad

Autor: UrbanRec

Nervosoul, czyli projekt Hakima i Wieszcza, artystów z Krakowa. Premiera albumu w wydaniu dwu-płytowym miała miejsce 13 sierpnia. Obydwaj raperzy uczestniczą od dawna na scenie krakowskiej i mają zacny dorobek za sobą. Projekt odnosi już swoją popularność, porozmawiajmy o nim.

Atama: Nervosoul. Każdy myślący człowiek jest w stanie po swojemu sobie zinterpretować nazwę, jednak chciałabym abyście wyjaśnili ją bardziej szczegółowo. Jak została wymyślona i dlaczego?
Hakim: Nazwa NervoSoul jest grą słowną, którą można interpretować na wiele różnych sposobów. Nawiązuje do lekarstwa jakim jest Nervosol, czyli muzyka która pomaga odreagować, odstresować się i zbić ciśnienie. Element soul nawiązuje do muzyki, którą zainspirowane są bity i którą wzięliśmy na warsztat podczas produkcji. No, i którą osobiście od zawsze strasznie się jaram.

Nervosoul to płyta o... ?
Wieszczu: Nervosoul to płyta zróżnicowana pod względem tematycznym, ale myślą przewodnią jest wspomniane wcześniej lekarstwo. Jako raperzy skupiamy się na przekazywaniu pozytywnych treści pozwalających odnaleźć się słuchaczowi w ponurej codzienności. Poruszamy tematy zarówno nazwijmy to osiedlowe jak i te uniwersalne dotyczące całego społeczeństwa jak w "Relacje". Są też takie numery, które są nastawione na typowy chill jak "Wyluzuj" ,czy manifestujące ponadczasowe wartości których należy bronić jak w kawałku pt. "Rokosz".

Czym różni się ta płyta od poprzednich Waszych produkcji?
Hakim: A kto powiedział że się generalnie różni? Jest wyższy poziom konstruowania wersów i łamania słów. Jeżeli o mnie chodzi, bity są dalej w klasycznym klimacie w którym najlepiej się czuję, technicznie płyta też stoi na wyższym poziomie niż poprzednie albumy. Generalnie dla mnie jest to kolejny etap szlifowania swojego stylu do perfekcji. Jeżeli ktoś chce powiedzieć, że w kółko robię płyty w podobnym klimacie to ma rację, taką mam zajawkę.
Wieszczu: Dla mnie jest z kolei odmienna jak noc od dnia. Przede wszystkim jeśli chodzi o warstwę muzyczną gdyż do tej pory preferowałem bity syntetyczne, choć nie powiem żebym tylko na takich nagrywał. Cała konwencja płyty na wstępie miała założenie, że opieramy to wszystko na samplach soulowych i tak też się stało. Ja lubię rapowe wyzwania i tym był dla mnie album.

Hakim - jesteś bardzo znanym artystą na scenie krakowskiej. Wydałeś już dużo projektów nie tylko udzielając się wokalnie, ale w pełni też byłeś odpowiedzialny za sferę producencką pewnych projektów. Jak to funkcjonuje? Czy Ty dobierasz osoby z którymi chcesz współpracować czy raczej to oni proszą o to Ciebie?
Hakim: Różnie bywa, czasem ktoś napisze do mnie w sprawie bitów. Ja generalnie współpracuję z ludźmi, których znam, na których mogę polegać. Czasami jednak jak ktoś wybitnie wpadnie mi w ucho to zaczynamy współpracować, ale wiąże się to też z rozwijaniem znajomości. Uważam, że hip hop to kultura w której dopóki jest się w podziemiu ciężko oddzielić "interesy" od wzajemnych relacji i ciężko nazwać taki proces wybieraniem artystów. Po prostu pojawia się chemia i jedziemy z tematem.

Współpracowałeś wcześniej na dłuższa chwilę z Majorrem. Również zacny artysta. Współpracował m.in z Miuoshem. W jakim stylu muzycznym czujesz się najlepiej?
Wieszczu: Jestem zwolennikiem eksperymentów, ale najlepiej czuję się w rapie. Projekt nagrany z Majorriem był połączeniem dwóch odmiennych styli i to moim zdaniem bardzo dobrze wpływa na różnorodność kawałków. Przy każdym spotkaniu snujemy plany MW 2 (nie modern warfare;p) i myślę, że to tylko kwestia czasu kiedy wspólnie coś nagramy.

Jak Ci się współpracowało z Hakimem? Była nic porozumienia czy były spięcia, pewnego rodzaju kompromisy? Jak to było? Słyszałam też że była lekka rywalizacja. Opowiedz o tym.
Wieszczu: Nasza współpraca przebiegała bezkonfliktowo, bo każdy szanuje zdanie drugiego i można się zawsze dogadać. Zawsze są różnice poglądów, ale długich debat nie było. Natomiast jeśli chodzi o rywalizację to była heh ale zdrowa. Każdy z nas starał się przebić drugiego na traku na wszystkie sposoby albo zrobić lepszy beat. Ale to zajebista opcja bo to nakręca do działania, a efektem jest lepszy materiał.

Mówi się (po mieście:), że współpracujecie tylko z "Waszymi" ludźmi, najbliższymi znajomymi. Czy jest to przypadek czy faktycznie tak jest?
Hakim: Nie słyszałem, że tak się mówi. Nie ma reguły, współpracujemy z różnymi ludźmi.
Wieszczu: Jest to logiczne, że współpracuję z tymi których znam, bo z nimi współpracuje mi się najlepiej, ale nie jestem zamknięty na nowe znajomości nie tylko muzyczne.

Czyli zdementowaliśmy plotkę. Jesteście mocno zakorzenieni w oldchoolu. Co myślicie o nowych newschoolowych brzmieniach takich jak np. dubstep?
Hakim: Do mnie ta muzyka nie przemawia, jedni lubią inni nie. Jestem starym zgredem.
Wieszczu: Mi też raczej średnio siedzi, ale tak szczerze i nie generalizując natrafiłem na taki dubstep, który mi się podobał, a mianowicie lindsey stirling - połączenie dubstepu i laski która gra na skrzypcach. Zajebiste polecam!

Jesteście trochę długo w podziemiu. Co myślicie o młodych zdolnych i szansach jakie na nich teraz czekaja? Nie da sie ukryć, rap jest teraz modny. Jakie macie zdanie na ten temat?
Hakim: Szanse widzę nikłe dla młodych utalentowanych MC. Pomimo ciężkiej pracy jaką wkładają w muzykę dziś przepływ informacji jest tak ogromny, że andergrandowe portale są zasypane tysiącami nielegali. Ludzkiego życia nie starczy żeby przesłuchać cały materiał choćby ze swojego województwa. Myślę, że w tym gąszczu promowanie się wróci na stare tory - po znajomości i z polecenia. Skończyły się czasy kiedy nie było w czym wybierać, zaczęły się czasy w których nie ma jak sprawdzić wszystkie z czego trzeba dokonać wyboru. Niemniej jednak życzę każdemu powodzenia, a jak się nie uda legal to siły i wytrwałości w spełnianiu samego siebie robiąc to co uważa się za zajebiste, nawet tylko dla garstki odbiorców. Czasem jeden kawałek może zmienić wszystko w czyimś życiu, czasem inny może nie zmienić nic w 100 000 żyć.
Wieszczu: Rap jest teraz modny, za chwilę znowu nie będzie modny, bo każdy trend prędzej czy później zostaje wyparty przez inny i tak w koło macieju. Ja jako raper skupiam się na tym co ja robię i ciężko mi określić szanse młodych wilków. Jak mam być szczery to raczej nie śledzę tego co się dzieje na rodzimej scenie wiąże się to z tym że jak mam czas na muzykę to raczej leci Ameryka, albo nowy bit do którego piszę. Wydaje mi się że szanse wzrastają wraz z wiekiem bo jednak do tej muzyki trzeba trochę dojrzeć

A Kraków? Widzicie jakąś wyjątkowość w tej scenie?
Hakim: Dziś nie mam czasu na bieżąco jej sprawdzać, poza tym jest tyle albumów że style się mieszają zupełnie, dawniej było prościej przypisać dany styl rapu do jakiegoś miasta. Za to na pewno widzę i doceniam wyjątkowość LUDZI z mojego miasta.
Wieszczu: Jest bardzo zróżnicowana jeśli chodzi o style, przekrój przez wszystkie gatunki rapu, można znaleźć gracza od brudnego południa, golden erę czy hardcore jest w czym wybierać.

Co macie w planach w najbliższym czasie?
Wieszczu: Ja mam w planie nagrać płytę z Oeswu, bo po trzech latach wracamy do gry z nowymi pomysłami. Równolegle zacząłem płytę solową, na której będzie można usłyszeć między innymi Hakima. Jak dobrze pójdzie to jeszcze zamontujemy projekt z Kejsbim, ale to już tajne przez poufne heh a oprócz tego mam w planach zdobyć świat ale to tak w międzyczasie.
Hakim: Ja mam w planach solóweczkę, już prawie gotowa, do tego trzecie kości, Nervosoul dwa i ziemię obiecaną dwa z freakiem. I projekt ze spontanicznymi kawałkami z Menadżerem i Komarem. No i składanie innych produkcji na moich bitach. A potem planuje odbić świat z rąk Wieszcza heheh

Jak zamierzacie promować Wasza twórczość ? Gdzie można kupić Nervosoul w wersji fizycznej ? Gdzie można Was znaleźć? Jak szukać newsów na Wasz temat?
Hakim: Nie wiem jak promować twórczość, z mojej strony to robimy album, puszczam w sieć, jak ktoś chce może napisać na FB i w cenie kosztów wyślemy mu fizyczne wydanie płyty. Newsy są jak jest płyta, ewentualnie koncert. Nie wiem, fajnie jakby ludzie którzy nas nie kojarzą mieli szansę gdzieś o nas usłyszeć, ale nie chce też nachalnie wciskać wszędzie po milion linków do naszych kawałków, choć może tak to trzeba dziś robić żeby było skutecznie.
Wieszczu: Można znaleźć nas na oficjalnym fanpage'u na Fb; facebook.com/NervoSoul Cała płyta do odsłuchu jest na Yt na kanale koscciwdloni. Polecam również mój kanał na yt "wiesz3u"

Rozmawiała: Katarzyna "ATAMA" Mitera / rap24p.plInformacje o artykule
Data dodania:2012-10-22
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
UrbanRec, 36 lat
mężczyzna, Wrocław

Ostatnie artykuły tego autora:
Alfabet Fu - Zip styl twardy jak stal
Wszyscy zaczęli rzucać na mnie klątwy w nieznanych mi językach - Gospel
Art of Beatbox - premierowy wywiad
Lil Dap o "Art of Rap", pracy w studio i nie tylko
Skor - Mało mam czasu na słuchanie muzy

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-175-201-14.compute-1.amazonaws.com (35.175.201.14). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2020 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?