Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: ZION Rec.

Dowiedz się więcej o: Atama Damski rap.

Już sam fakt, że ta dziewczyna rapuje, wystawia ją przed szereg. Nie jest to jednak dla Atamy, bo o niej mowa, zajęcie "po godzinach". Artystka jest również dziennikarką portalu rap24.pl, a w planach ma nakręcenie filmu dokumentalnego o polskim Hip-Hopie. Jednak to mający właśnie swoją premierę nowy album - "Zapomniałam", był powodem spotkania z krakowianką w przytulnej kawiarence Cava.

Kobieta rapuje? Chyba niejeden jest nieźle zdziwiony widząc nawijająca pannę z mikrofonem. Powiedz, jak zareagowali najbliżsi, znajomi i reszta, gdy w 2005 r. zaczęła się Twoja przygoda z hip-hopem?
Atama: Kobieta która rapuje raczej nie jest już dziwnym zjawiskiem. W roku 2005 również na polskiej scenie były już raperki. Jeśli chodzi o moich znajomych, w tamtym czasie byłam mocno zbuntowana i skupiona na swoim osiedlu. To zamykało mi przez jakiś czas drzwi na ten świat z tego powodu, że nie było tam w ogóle hip-hopu. Nie widziałam wtedy potrzeby by poznawać innych ludzi więc sama bawiłam się w rap. Byłam z tym sama ale nie przeszkadzało mi to. Nagrywałam przy pomocy mikrofonu od skype'a i masterowałam na Audacity. Do tej pory nie wiem jak to robiłam. Potem założyłam stronę, na której zdawałam m.in relacje z wydarzeń hiphopowych w Krakowie, więc siłą rzeczy zaczęłam poznawać ludzi z tą samą zajawką co moja. Ludzie poznawali mnie ze strony,to były ciekawe czasy. Tak się zaczęła moja przygoda z rapem i dziennikarstwem.

Czy to, że dziewczyna zajmuje się właśnie tym gatunkiem, przeszkadza czy pomaga? Czy znasz jakieś inne raperki? Macie ze sobą tak dobry, iście braterski kontakt, jak często ma to miejsce w przypadku facetów?
Atama: Przeszkadza i pomaga. Pomaga w tym ze jeśli chodzi o płeć to mamy mniejszą brzydko mówiąc "konkurencje". Przeszkadza w wielu kwestiach, chyba już we wszystkich pozostałych. Większość sprawdzając nowego rapera podchodzi do tego na luzie. Spodoba się albo już do niego nie wróci. Gdy kobieta wypuści jakiś kawałek/płytę, jest bardziej sprawdzana, pod ostrzałem. Na pewno by jarać się damskim rapem musi być on perfekcyjnie zrobiony. Co do drugiej części pytania wcześniej nie miałam parcia by jednoczyć się z jakąś raperką. Nigdy nie ukrywałam że znajomości z kobietami nie lubiłam, każdej charakter wydawał mi się fałszywy, skłonny do kombinowania i utrudniania przez to sobie życia. Nie słuchałam też damskiego rapu, drażniło mnie to, że każda miała taki sam głos i podobny styl. Teraz to się zmieniło, słucham damskiego rapu bo pojawiają się różne style i osobowości. To jest ciekawe, jednak obserwuję niekiedy zawiść między raperkami. Jestem od tego z dala, co prowadziło też do prowokacji jednej z nich. Poza tym nieistotnym szczegółem, mam znajome raperki którym ufam.

Można powiedzieć, że jesteś renesansową hip-hopówą - oprócz własnej twórczości zajmujesz się dziennikarstwem i chcesz nakręcić dokument o gatunku. Czytałem też o organizowaniu imprez Krumpingowych...

Atama: Imprezy Krumpingowe to było odkąd znam ten temat moje mocne marzenie. Takich bitw jeszcze w Polsce nie było więc to trudne wyzwanie. Ciężko na razie znaleźć osoby, które mogły by się do tego nadawać. Trochę ominęłam temat, może uda mi się kiedyś go zrealizować. Teraz skupiam się m.in właśnie na filmie o rozwoju kultury hiphopowej na przykładzie Krakowa. Chce ten film pokazać z czystą prawdą dot. tematu, chce by był każdy z niego dumny, nie tylko w Krakowie. Co jest dla mnie ważne, chce by oprócz tego by trafił do sklepów, został też pokazany na festiwalach filmów amatorskich by zobaczyli go ludzie którzy nie znają się na tej kulturze, by spojrzeli na nią inaczej, poznali ją, a małolaty docenili to co było kiedyś. To moje dziecko w które zaangażowało się wiele osób co mnie niesamowicie cieszy.

Nagrywałaś z wieloma raperami. Który chłopak z hip-hopowej ferajny zrobił na Tobie szczególne wrażenie? Kto przychodzi Ci pierwszy do głowy i dlaczego?
Atama: Hmm Każdego z nich znam, tak więc każda współpraca była dla mnie ciekawym wspomnieniem. Poważnie rzecz biorąc jeśli mam wybrać to Sabot. Od zawsze ceniłam Jego osobę, talent i wkład w krakowski rap. To prawdziwy Mistrz Ceremonii. Mniej poważnie podchodząc do sprawy to nagrywki w studiu u Nora i ostatni spontanicznie tam nagrany kawałek pt" Ptaszek z Łobzowa" z zaprzyjaźnioną ekipą. Każda nagrywka ma swoją przygodę i to jest zajebiste, co zostaje nam do końca w pamięci. W Krakowie jest niesamowity klimat i wielu osobom dużo zawdzięczam. Z tego miejsca wielki dzięki dla ludzi z PRO i Krakofoni. Nie chce ich zawieść.

Twoja nowa płyta to chyba prawdziwy przełom dla Ciebie. Bity są naprawdę przedniej jakości, całość iście profesjonalnie zrobiona. Ktoś musiał ogarnąć całość, znaleźć jakiś artystyczny klucz pasujący do Ciebie, który sprawił, ze mu zaufałaś i zaczęliście prace nad "Zapomniałam"...
Atama: Moja wizja na temat płyty była mocno pokręcona, tym samym ukazująca prawdziwą mnie i była w końcu MOJA. Chce na płycie sprostać wyzwaniu i stworzyć jeden wielki misz-masz tego czym się jaram, dlatego też wszystkie brzmienia muzyczne które można połączyć w bicie chce mieć, m.in jazz, dubstep, funky, klasyka, gitara akustyczna, reagge. Chce również by była nagrana w różnych studiach i przez rożne osoby mix/masterowana. Wiem że tak nie powinno się robić ale tak chcę i tak będzie :) Dobór producentów i zaufania do nich był prosty. Każdy charakteryzuje się czymś innym więc wiedziałam jaki styl bitu chce od danej osoby. Będzie 13stu producentów i 13 różnych od siebie pięknych styli.

Jak długo trwało stworzenie płyty? Były jakieś trudności? Szykuje się jakaś trasa koncertowa, koncerty z innymi wykonawcami? Krótko mówiąc - co dalej?
Atama: Płyta dalej jest w trakcie realizacji :) Niedługo będzie skończona jednak nie przywiduje czegoś takiego jak dnia premiery bo nie umiem tego zrobić. Wcześniej odrzucałam zaproszenia na koncerty ( jak dobrze wiesz:) z prostej przyczyny, by nie grać starych numerów ani zbyt wcześnie premierowych. Za miesiąc ruszam z koncertami, już parę mam zaplanowanych. Na fanpejdzu Krakofoni, organizacji do której należę powinno być wszelkie info na ten temat jak i na moim. Trudności były, mam dużą ambicje by zrobić to dobrze i często mam ataki "obrażam się na rap" gdy zbyt mnie niszczy. Trochę kawałków powstawało też w taki sposób gdzie nagrywałam na trzech tonacjach głosowych by wybrać w efekcie końcowym tą najbardziej pasującą do bitu. Płyta bez wątpienia stała się w pewnym momencie moją obsesją, nie ma dnia bym nie myślała o tym jak ją jeszcze ulepszyć. Wiele ludzi mi pomagało i dalej to robią. To niesamowite ile takich ludzi mam wokół.

Napisałaś: "Moim dalszym nastawieniem do przyszłości jest (co zawsze było moim celem) połączenie hip-hop'u w różne dziedziny/klimaty mi bliskie. Aby Hip-Hop nasz tak dla nas ważny był wszędzie tam, gdzie się go nie spodziewaliśmy". Mieszanie gatunków to chyba przyszłość - robi tak m.in. Abradab czy szykujący swój drugi krążek materiał Bas Tajpan...
Atama: Tak, w planach zawsze miałam burze pomysłów by nie siedzieć i nie marnować cennych lat. W tej wypowiedzi miałam na myśli coś innego. W kwestii połączenia hip hopu z czymś z nim teoretycznie nie powiązanym niczym, mam już wstępną rozmowę ze Stoprocent - Endorfiną i napisane pierwsze formalności. Jednak to na razie leży na biurku abym mogła skupić się najpierw na skończeniu filmu. Poza tym chce też nauczyć się gry na gitarze, perkusji, breakdance'u, wrócić do gry na pianinie i parę innych rzeczy a lata lecą hehe

Co sądzisz o scenie hip-hopowej w Polsce i tutaj w Krakowie? Kogo cenisz najbardziej, a jaki styl Ciebie szczególnie nie bierze?
Atama: Myślę że jest tego dużo co ma plusy i minusy. Jest wiele talentów i nie mówię tu o sezonowych raperach dla słuchaczy którzy jarają się rapem bo podoba im się fullcap. Są płyty którymi się jaram chociaż przeraża mnie to, że jak kiedyś wiele płyt znało się na pamięć całą nie dlatego że nie miało się wyboru a dlatego że po prostu coś nam ta muzyka dawała. Teraz nie mam takiej płyty która by była na tyle dla mnie bym ją katowała do bólu by znać na pamięć. Cieszy mnie jednak progres w brzmieniach, experymenty. Nie będzie grzechem bym o tym mówiła bo moje uszy chcą JUŻ czegoś więcej a nie zaczynają od tego WIĘCEJ, jak rozumiesz co mam na myśli. Niezauważone osoby np w Krakowie tworzyły coś co przekraczało poziom o level dalej, parę lat temu co robi się teraz. Tak jak np. jeśli chodzi o flow, modne teraz przyśpieszenia - Hakim. Teraz tego nie robi, po co jak jest to modne. Jeśli chodzi o bity - Sponta, żywe instrumenty, tworzenie swojego gatunku. To tak jak z textami - te nie nagrane są zawsze najcenniejsze.

Dziewczynę muszę spytać o chłopaka. Jakich gości lubisz najbardziej? Co Ciebie pociąga w mężczyznach, a co instynktownie sprawia, ze trzymasz kogoś na dystans? Zapewne są to czasem dziwne rzeczy...?

Atama: Trochę dziwne pytanie, nie dotyczące mojej działalności hehe ale ok hmm to dziwne zawsze od podstawówki pamiętam podobali mi się faceci, którzy nie podobali się innym dziewczynom. Nie umiem tego wyjaśnić, byli po prostu inni. To mnie przyciąga. Bardzo rzadko kogoś takiego spotykam. Teraz większość jest taka sama, mało indywidualna, rozmawiają o tym samym, mają takie same pasje, style, pewnie myśli, nawet żarty, wyglądają tak samo i poruszają się tak samo. Nie umiem żyć bez facetów jednak rzadko myślę o nich poważnie. Większość facetów też traktuje kobiety tak jakby nie wiedzieli że każda może być inna i prosto podając przykład, dają te kwiatki myśląc że każda to lubi albo zapraszają do drogiej restauracji zapalając świeczki o zapachu fiołków. Polecam mój singiel w tym temacie "Chłopaku..." :]

Ostatnie czyli "Nie typowe pytanie". Jak Byś spotkała wróżkę, która spełni Twoje 3 życzenia, to co by to było?
Atama: Hmm Chciałabym się cofnąć na jakiś czas do innej epoki z przeszłości Dwa- mieć parę żyć w jednym życiu trzy- eliminacja toksycznych ludzi w okół mnie :) Dzięki za wywiad i mocno ściskam.

Dowiedz się więcej o: Atama Damski rap.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-11-14
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
ZION Rec.   rap graffiti breakdanceZION Rec.
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Dowiedz Się Więcej #17: DJ Suchy - wywiad
Dowiedz Się Więcej #16: Wirus GKI Familia - wywiad
Dowiedz Się Więcej #15: Fuzja / JKP Banda - wywiad
Dowiedz Się Więcej #14: SHOOM - wywiad
Dowiedz Się Więcej #12: Webster - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
CeKa
Autor: CeKa   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:12:11, 14-11-12
fajna dupa

WnW_Wilk Chodnikowy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:39:11, 14-11-12
BYM

anonim
Autor:    Link do posta
17:45:00, 15-11-12
do autora artykułu - słuchaj kurwa złodzieju albo wyjeb to logo z mojego zdjęcia albo kurwa zapłać za umieszczanie swojego loga na moim kurwa zdjęciu masz 2 dni na podjęcie decyzji !!!!!!

KontraREC
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:54:07, 15-11-12

anonim
Autor: szkoda gadac   Link do posta
18:33:44, 16-11-12
tylko "fajna dupa" . . . . ? http://vimeo.com/53258216?autoplay=1 http://vimeo.com/53258216?autoplay=1 http://vimeo.com/53258216?autoplay=1 http://vimeo.com/53258216?autoplay=1

anonim
Autor: Sympatyczna   Link do posta
18:50:17, 16-11-12
Tyle, że słaba jest...i to bardzo.

anonim
Autor: wirrrrr   Link do posta
23:33:05, 16-11-12
Atama: Trochę dziwne pytanie, nie dotyczące mojej działalności hehe ale ok hmm to dziwne zawsze od podstawówki pamiętam podobali mi się faceci, którzy nie podobali się innym dziewczynom. Nie umiem tego wyjaśnić, byli po prostu inni. To mnie przyciąga. Bardzo rzadko kogoś takiego spotykam. Teraz większość jest taka sama, mało indywidualna, rozmawiają o tym samym, mają takie same pasje, style, pewnie myśli, nawet żarty, wyglądają tak samo i poruszają się tak samo.

pozdrawiam
:)

Olivia_ X
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:07:01, 23-11-12
nie czytam wywiadu! Czemu nie przeprowadzicie wywiadu z kimś na prawdę godnym uwagi np. Gonix, Mcillo czy Sista-flo?

Olivia_ X
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:08:47, 23-11-12
I już nie wspomnę o ostatnim pytaniu! Skąd cie kolego wzięli? z Gimnazjum?

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-200-236-68.compute-1.amazonaws.com (34.200.236.68). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.