Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kont(r)wywiad: Pokahontaz odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 1

Kont(r)wywiad: Pokahontaz odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 1

Autor: Redakcja

Liczyliśmy się z tym, że nasz album wyprzedza trochę ogólne pojmowanie Hip-Hopu w tym kraju.

Po siedmiu latach od wydania albumu "Receptura" grupa Pokahontaz wróciła z nowym materiałem pt. "Rekontakt". Album sporo namieszał i wzbudził liczne kontrowersje, m.in. ze względu na nowe brzmienie. Artyści przy pracy nad nowym albumem nie uciekali bowiem od muzycznych eksperymentów, za które odpowiedzialny jest DiNO. W zawiązku z premierą tego krążka, prosiliśmy Was o przesyłanie pytań do Fokusa i Rahima. Dziś zapraszamy do lektury pierwszej części wywiadu, w którym Pokahontaz odpowiada na Wasze pytania.

*Pytania na temat muzyki na albumie:

Paulina Patrykowska: Płyta "Rekontakt" jest w bardzo dubstepowym stylu. Osobiście mi to nie przeszkadza i nie oczekiwałam kopii "Receptury", ale czy po raczej słabym przyjęciu płyty Pezeta (w kręgach tych najbardziej "ortodoksyjnych" słuchaczy hip-hopu) nie baliście się, że i z Waszą produkcją może pójść coś nie tak?
Rahim: Liczyliśmy się z tym, że nasz album wyprzedza trochę ogólne pojmowanie hip hopu w tym kraju. Jednak w przypadku naszej pierwszej płyty było zupełnie analogicznie. Daliśmy słuchaczom coś z czym musieli się oswoić i pomimo odrzucenia na wstępie, przyszedł czas akceptacji, no i propsowania naszego tworu. Niestety 2-3 lata po premierze.

D-Z-K: Czy elektroniczne bity, grime, dnb, 2step, itp, przyjmą się w Polsce? Ostatnio oprócz Was Pezet wydał płytę w takich klimatach, co o niej sądzicie?
Rahim: Ja nie słyszałem, więc nie oceniam. Cieszy mnie jednak fakt, że środowisko hh się otwiera i próbuje robić coś nowego. Nam ta idea przyświeca od początku kariery.
Fokus: A ja propsuje te plyte, czasem jej slucham. Zreszta, Pezet juz cos powiedzial w Oneshocie i o tym, ze nie musi wracac do korzeni. I ze "hip hop teraz robi dla mnie".

Marta Mrowiec: Czy nie baliście się, po fali krytyki z jaką spotkał się Pezet ze swoim krążkiem Radio Pezet, wykorzystać dubstep? Czy była to świadoma prowokacja i próba ożywienia rynku?
Rahim: Odpowiedź padła powyżej.

Patryk Wołos: Na wstępie proposy za album, liczyłem że zaskoczycie, ale nawet przygotowany na szok zostałem wbity. Bardzo dobry dobór gości genialne dopasowanie. Wojtek jak zwykle waga ciężka (stroboskopy) miazga!!! Rah z miasta M-ów talent do łamania słów, według mojej osoby jest jeszcze lepiej niż było a to już wydawało się nie możliwe. Zastanawiam się jednak co Was pokierował w taki nurt produkcji "coś nowego / lećmy do przodu / mamy dość klasyki jest jej pełno" osobiście jestem zwolennikiem klasyki, nie mniej jednak bardzo mi się spodobała nowa forma. Rozmawiam dużo z znajomymi na temat płyty i wielu zwolenników Waszych obeszło się smakiem z racji "sorry ale nie w moim guście" nie obawialiście się tego? Czy po prostu chcieliście pozyskać nowych fanów, bo zdajecie sobie sprawę, że ci oddani będą zawsze.
Rahim: Robimy to co czujemy, a nie to czego od nas oczekują. Klasykę robi 80% sceny. Niech pozostałe 20 będzie przeciwwagą.
Fokus: Dzięki. Nie można kogoś wyprzedzić idąc jego śladami.

Hubert Romaniuk: Skąd wzięła się inspiracja do tego aby eksperymentować z dubstepowymi beatami i na nich nagrywać? Czy jest to zdecydowanie trudniejsze, aniżeli nawijanie na klasycznych rapowych beatach?
Rahim: Czy trudniejsze? Może nie trudniejsze, ale ciekawsze i wymagające więcej skillsów, niż standardowy rap na 4/4. Zwykłe rapowanie do zwykłych bitów już nam się z deka znudziło.

The Orion: Mam pytanie, które od dłuższego czasu mnie nurtuję, dlaczego i co Was popchnęło do dupstepowej melodii, która jeszcze się rozwija i która nie ma zbyt wielu fanów w Polsce?
Rahim: To nie jest płyta dub stepowa. Jest to swego rodzaju elektroniczny hip hop, który czerpie z dookólnych gatunków tworzonych głównie na syntetyzatorach.
Fokus: Dubstep się nie rozwija, dubstep się już kończy. Są nowe rzeczy do słuchania.

Karol Kozłowski: Wasza najnowsza płyta charakteryzowana była jako ucieczka w muzyczne eksperymenty. W miesiąc po premierze jak oceniacie ten eksperyment? Słowo to kojarzy się jako swoista innowacja, nietuzinkowość. Po premierze płyty Pezeta oraz Borixona, trudno zaprezentować coś bardziej eksperymentalnego na polskiej rap scenie. Jak byście się ustosunkowali do tego? Na czym według Was polega w ogóle eksperyment w muzyce?
Rahim: Eksperyment to, w moim rozumieniu, próba stworzenia czegoś nowego i dotychczas nie eksplorowanego w swej muzycznej podróży. Myślę, że Rekontakt jest najlepszą definicją słowa eksperyment. Przynajmniej w naszym wydaniu.

*Pytania odnośnie gości na albumie:

marcingorny: Jest ktoś kogo chcieliście mieć na "Rekontakcie'' gościnnie, ale się nie dograł z różnych powodów?
Rahim: Tak, są tacy goście. Gdybyśmy chcieli zrealizować wszystkie nasze założenia to płyta wyszłaby za pół roku, a 7 lat oczekiwań chyba wystarczy?!

Dubstep się nie rozwija, dubstep się już kończy. Są nowe rzeczy do słuchania.

Maciej Swat: Czytałem w wywiadzie z Dabem, że zaprosiliście go na płytę, ale jak widać nie doszło to do skutku, dlaczego?
Rahim: Czas, czas, czas.. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowaliśmy z tego pomysłu ;)

Tomek: Dlaczego na Rekontakt nie było kawałka ze Słoniem? Czy planujecie współpracę z nim?
Rahim: Nie znam jego twórczości, więc na ten moment raczej nie.
Fokus: "Dlaczego?" - coz za roszczeniowa postawa!

Kasper Bączkiewicz: Jak są wybierane osoby, które gościnnie goszczą na płycie? :) Sami się oferują, czy po prostu przychodzi wam na myśl "O, Łona pasuje do tego kawałka, zaprośmy go!", opowiecie coś o tym?
Fokus: To drugie.
Rahim: Dotychczas zapraszaliśmy na albumy ludzi z naszego najbliższego otoczenia. Na Rekontakcie postanowiliśmy obrać inną strategię. Zaprosiliśmy tych "dalszych znajomych", którymi jaramy się muzycznie oraz z którymi lubimy się prywatnie. Gdybyśmy mieli zaprosić wszystkie takie jednostki to moglibyśmy zrobić cały album Poka + goście.

Pytania dotyczące teledysków:

Marcin Cieśla: Czy możemy spodziewać się kolejnych teledysków do utworów?
Rahim: Tak, planujemy jeszcze co najmniej 2 klipy. Jakie? Dowiecie się w odpowiednim czasie.

Paweł: Czy planujecie powstanie klipów do innych utworów prócz "Róży wiatrów"? Szczególnie dotyczy to numerów "Pompuj, pompuj" czy "Niemiłość"? Fani tego chcą!!!
Rahim: Niemiłość już powstała, a o Pompuj myślimy.

Maciej Swat: Aktorzy grający w Jesteś Bogiem wystąpili w "Róża wiatrów", to była Wasza inicjatywa by zagrali w teledysku?
Rahim: W Roży wiatrów występuje jedynie Kasia Wajda (filmowa Justyna). Kopruch (Przedmarańcza) chciał do klipu profesjonalną aktorkę, a że się z Kasią znamy i lubimy to wybór był prosty.

*Pytania na temat okładki i wydania płyty:

Justyna Repińska: Siema chłopaki mam pytanko do Was: skąd pomysł na taką okładkę bo jest mega?
Rahim: Obaj jesteśmy fanami fantasy i zawsze chcieliśmy zobaczyć nasze postaci w takim wydaniu.

Patryk: Co zainspirowało Was do stworzenia właśnie takiej okładki do płyty?
Rahim: Odp. powyżej.

Krzysztof Zarzecki: Bardzo mi się podoba wykonanie digipacku i tutaj mam pytanie skąd pomysł na Wasze postaci "pojawiające się" po otwarciu boków pudełka?
Rahim: Chcieliśmy czymś zaskoczyć naszych fanów oraz dodać wartości okładce płyty. Żeby to nie był zwykł digipack. Zabieg się udał.

Obaj jesteśmy fanami fantasy i zawsze chcieliśmy zobaczyć nasze postaci w takim wydaniu.

D-Z-K: Czemu wydaliście album w digipacku? Chodź Wasze wydanie jest dość oryginalne, ale większość słuchaczy woli albumy wydane w jewel'u, ze względu na wytrzymałość.
Rahim: Jak ktoś kolekcjonuje płyty to raczej nie rzuca nimi z kąta w kąt. Pewnie nawet robi kopie CD i słucha z duplikatu. Poza tym moim zdaniem digipacki są ładniejsze.
Fokus: Chodzi też o to, że nadaliśmy okładce formę rozkładaną.

Joanna Gawiuk: Dlaczego nie ma książeczki z tekstami? Powiem szczerze, że czasem bas (czy jak to się nazywa) zagłusza niektóre słowa. Albo po prostu głucha już jestem:P (powodem może być wasza muzyka,hehe)
Rahim: Ponieważ, gdyż, iż nie pasowała nam konceptualnie. Pewnie kiedyś opublikujemy teksty na naszej stronie.
Fokus: I nie było czasu.

Joanna Gawiuk: Fokus, kim Ty jesteś na tym obrazku na tej płycie, bo do tej pory nie mogę rozkminić. Fajny strój :D I to są w ogóle jakieś dwie strony mocy, bo tak to odebrałam?
Fokus: Tak.

*Pytania na temat koncertów:

Justyna Repińska: Kiedy w końcu uwzględnicie Włocławek w Waszej trasie koncertowej, bo my tu czekamy i czekamy.
Rahim: Wczoraj przejeżdżaliśmy przez Włocławek. Nawet spotkałem 2 ziomków, którzy akurat nabyli Rekontakt, a ja złożyłem im autograf. Jeśli chodzi o koncert to raczej kwestie ponad nami. Skoro jest zainteresowanie to czemu nikt się nie odezwie do naszego managementu?
Fokus: I tak jest z każdym miastem.

Paweł: Czy możemy się spodziewać Pokahontaz na Podhalu - Nowy Targ / Zakopane?
Rahim: Pewnie tak. Kiedy? Pewnie w 2013r.

Magdalena Stasiak: Będzie jakiś koncert niedaleko Poznania, na którym będziecie grać track'i z płyty "Rekontakt"?
Rahim: Będzie na bank. Myślę, że na zimę 2013.

Piotr Wielgórski: Może odwiedzilibyście Siedlce po występie w Wawie?
Rahim: Odwiedzimy każde miasto, które nas zaprosi i ma do tego warunki.

Joanna Gawiuk: Czemu rzadko koncertujecie na wschodzie PL?
Rahim: Ostatnimi laty gramy u Was coraz więcej. Sam zagrałem ostatnio więcej sztuk na wschodzie niż na zachodzie.

Sylwia: Czemu nie przyjedziecie do Lublina? Czekamy na WAS, nagraliście płytę, to teraz czas żebyście mi ją podpisali...
Rahim: W przyszłym roku.

Roman Szczocki: Dlaczego członkowie Pokahontaz grają tak mało koncertów w Warszawie i w ogóle w woj. mazowieckim ? Będąc mieszkańcem małego miasteczka ciężko jest się wybrać na koncert kilkaset kilometrów. Raz udało mi się namówić szwagra, żeby ze mną pojechał do Katowic. Fajne przeżycie ale prędko taka okazja się nie powtórzy. Pozdrawiam
Rahim: Staramy się nie grać w danym mieście częściej niż raz na pół roku. W Wwa mniej więcej co tyle się pojawiamy.Informacje o artykule
Data dodania:2012-12-07
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: pnt   Link do posta
16:15:25, 07-12-12
pytanie nie związane z płytą, ale ciekawi mnie jakie są wasze ulubione utwory Polskiego rapu ;]

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:02:19, 07-12-12
Mało mnie to obchodzi ten śmieszny rap jakiegoś Pokahontaz.
To nie to samo co PFK.
W dodatku Fokus=Jędker...
Tyle.

anonim
Autor: fikuś   Link do posta
02:07:33, 08-12-12
Chuja dubstep sie kończy! Fikuś myśli że poznał Skrillex'a i już wie wszystko o dubstep'ie. Prawda jest taka, że dubstep go wciąga nosem, bo pod tego typu bity trzeba umieć nawijać a mało który polski raper to potrafi (na palcach jednej ręki można policzyć) - Fikuś na pewno nie. Zresztą to słychać w "Afterparty", które jest do bólu chujowe - Fikuś nie dość, że mamrocze i nie idzie go słychać, to jeszcze w bit nie wchodzi. Po prostu Fikuś poszedł za modą i tyle. Zapewne o Kode9, Skream'ie, Kromestar, Chasing Shadows nie slyszal... Szkoda słów, niech lepiej zajmie się czymś co umie a nie pierdzieli farmazony jak gej potłuczony.

Lubię Mleko Łaciate 2% UHT
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:10:19, 08-12-12
japierdole, sama [podjarana gimbaza na fazie te pytania zadawała?

anonim
Autor: gosciuzpoludnia   Link do posta
09:21:35, 08-12-12
ja za to na wstepie zapytalbym sie czy to prawda ze doda pisze teksty fokusowi?...bo sa na jej poziomie...potem przeszedlbym do tego ze fokus jest zwyklym sepem na kase i zrobil plytke pod gimbusow polaczyl premiere plyty z ukazaniem sie filmu ...zwykla komercja ...w filmie fajnie pojechali magikowi przy okazji z siebie robiac jakis bohaterow ktorych kazdy chcial wyruchac na kase ...i ogladajac wywiady z fokusem stwierdzam ze jest zwyklym chamem i bez szacunku dla innych ludzi...o rahimie to nawet sie nie wypowiadam bo to tylko taki przydupas przy fokusie...

anonim
Autor: Czewa_pl   Link do posta
12:51:30, 08-12-12
powiem wam ,że jak was czytam to mam wrażenie ,że macie po 13 lat ... Jeśli chodzi o dubstep to ja się zgadzam w 100% z fokusem! było wielkie boom na ten gatunek muzyczny ale szybko przeminął...Nowa płyta Pokahontaz jest świetna,przypomina mi trochę styl zespołu projektor;p gosciuzpoludnia masz racje co do tego,że połączyli wydanie płyty z premierą filmu "jesteś Bogiem" bo to widać ewidentnie ale co w tym złego?pomogło im to w rozgłosie i uważam ,że nic w tym złego.A co do klipu Fokusa i Dody to w internecie  znajdują się bardzo ciekawe materiały które pomogą wam zrozumieć ,że fokus nie chciał aby  klip z Dodą opublikowano w internecie!
P.S Rynek HH obecnie przechodzi ewolucje i wszyscy próbują eksperymentować Np: taki Sobota który wrzucił klip na yt z zespołem weekend.

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:58:58, 08-12-12

Już Jędker jest bardziej wiarygodny w tym co robi niż ta ciota Fokus....


Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:35:28, 08-12-12
Jak się robi dubstep w Polsce pokazał Borixon na albumie "Rap not dead",
najlepszej obok "Przemytnika emocji" i "Historii z Dna" płycie roku!

anonim
Autor: Fokus1234567   Link do posta
19:37:45, 08-12-12

co ja słyszę,nabijają się ze mnie?
Może dobrze robią,bo mój rap jest chujowy.


Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:28:17, 09-12-12
Pokahontaz to typowo wieśniackie buraki...

TANCZGLUPIATANCZ
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:47:37, 09-12-12
ta wiesniackie buraki, ktore zrobily wiecej dla polskiego hh niz ty z ziomeczkami z forow moglbys sobie wymarzyc. Wazne ze probuja cos nowego i sie rowijaja a nie tkwia w jednym schemacie jak wiekszosc polskich wielkich raperow!!!!

anonim
Autor: rasta42313131313   Link do posta
20:28:55, 09-12-12
DANE BONUSA RPK

http://www.karachan.org/b/src/135507 967821.png

DANE BONUSA RPK

http://www.karachan.org/b/src/135507 967821.png
DANE BONUSA RPK

http://www.karachan.org/b/src/135507 967821.png

DANE BONUSA RPK
[img]http://www.karachan.org/b/src/13 5507967821.png[/img]
xdd

anonim
Autor: gosczpoludnia   Link do posta
10:52:31, 10-12-12
fo tanczglupiatancz jedker tez probowal eksperymentowac i nie wiem czy to co zrobil mozna nazwac hip hopem ...chyba ze nowej epoki ale na szczescie to nie moja epoka ...wiec jezeli tworza cos takiego to niech tworza tylko niech nie nazywaja tego hip hopem...bo jeszcze pare lat temu donia lerka libera itp przez takie eksperymenty jechano...a teraz wiekszosc z tych gosci ktorzy tak jechali po nich tworzy cos o wiele gorszego tylko roznica jest taka ze teraz ich sie jedzie ale oni sie bronia tym ze sie rozwijaja...jakie wnioski?widocznie doniu i jego ekipa byli ponadczasowi i zaden z tych debili tego nie zrozumial?...nie poprostu jeden i drugi robia gowno i tyle...i jeszcze komentarz do czewy ...to ze powstal teledysk dody i fokusa to mnie za bardzo nie interesuje...taki projekt w ogole nie powinien powstac...minie pare lat z takimi wykonawcami i zapomnicie czym naprawde jest hip hop ...po to to sie nazywa hip hopem bo lapie sie w to w pewne ramy i niektorych rzeczy nie powinno sie mieszac tak poprostu...wszystko ma swoje korzenie i swoj charakter...jak tak nie uwazasz to pomieszaj siebie z wielbladem...niestety takie mamy czasy ze wszystko miesza sie ze wszystki....

anonim
Autor: nhkrk   Link do posta
01:23:34, 11-12-12
sprawdzać! http://www.youtube.com/watch?v =9eTkaRJvczM

KuseY
Autor: KuseY   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:23:24, 21-12-12

Jeżeli wam się nie podoba to poprostu zróbcie sami to co będzie się wam podobało , problemy macie że ból głowy .


KuseY
Autor: KuseY   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:24:41, 21-12-12
TANCZGLUPIATANCZ' pzdr

anonim
Autor: Bartek Łopatka   Link do posta
17:14:47, 23-12-12
Beka była kierowana do Palucha , prawda ? Przecież wyraźnie można uszłyszeć zdania napewno kierowane do niego ;)

anonim
Autor: arekzleszna   Link do posta
17:18:35, 23-12-12
Fokus od dawna jaram sie twoimi rapsami.Czy masz zamiar wydać jeszcze jakąś solówkę?

anonim
Autor: ........ja........   Link do posta
17:29:38, 23-12-12
Nie podoba się ?? To nie czytaj i zamilcz Veri i reszto

anonim
Autor: HIPHOP5603   Link do posta
18:06:42, 23-12-12
Zamiast puszczać jakieś marne hejty w stronę Fo i Raha, zapuście sobie swoją ulubioną płytę i skończcie pierdolić. Albo kurwa nagrajcie swój materiał taki jak Wam się podoba i zobaczymy wtedy a na razie to możecie im lizać stopy jebani hejterzy.

anonim
Autor: Popolupo   Link do posta
19:40:49, 23-12-12
HIPHOP5603 Jakbym slyszal koniec 2. odcinka "37", ale nie warto mowic hejterom by przestali robic to co robia bo wtedy kieruja sie na Ciebie i to tylko przedluza ich bezmyslne komentarze

anonim
Autor: jay utopiaradical   Link do posta
20:39:29, 23-12-12
przykro czytac Wasze komentarze. skoro Jakwob odchodzi od dubstepu to znavzy ze nie jest juz rozwojowym gatunkiem,pozdro dla chlopakow tak trzymac!

anonim
Autor: Myslo   Link do posta
01:09:20, 24-12-12
Piekna plyta...full PRO ze strony Fo i Raha ;) Silesia rzadzi :)

anonim
Autor: Dżola   Link do posta
10:31:43, 24-12-12
Nie ma dla mniej lepszej płyty od "Rekontakt", nie ma, no nie ma, no po prostu nie ma!!! Panowie mega zawyżyliście poprzeczkę, a niech się inni starają;) pozdrowienia z Kielc!

anonim
Autor: asdfew   Link do posta
19:01:13, 26-12-12
Po nich jeszcze długo inni raperzy i słuchacze będą jechać - bo w Polsce jak coś Ci się uda to porządek chujom zniszczysz.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-85-214-125.compute-1.amazonaws.com (3.85.214.125). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.