Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kont(r)wywiad: Pokahontaz odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 2

Kont(r)wywiad: Pokahontaz odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 2

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: Paktofonika, Rahim aka Straho, Pokahontaz, Fokus.
Polska to dziwny kraj, w którym trzeba zmieniać swoję sztukę, by dostosować się do poziomu maluczkich umysłów. Ja tego nie robię. Robię dobry rap i do tego biznes.

Po siedmiu latach od wydania albumu "Receptura" grupa Pokahontaz wróciła z nowym materiałem pt. "Rekontakt". Album sporo namieszał i wzbudził liczne kontrowersje, m.in. ze względu na nowe brzmienie. Artyści przy pracy nad nowym albumem nie uciekali bowiem od muzycznych eksperymentów, za które odpowiedzialny jest DiNO. W zawiązku z premierą tego krążka, prosiliśmy Was o przesyłanie pytań do Fokusa i Rahima. Dziś zapraszamy do lektury drugiej części wywiadu, w którym Pokahontaz odpowiada na Wasze pytania.

Karolina: Bardzo spodobały mi się Wasze kawałki na płycie, każdy z nich ma w sobie to "coś", jednak mam wrażenie, że wszystkie razem nie stanowią jednej, spójnej całości. Stąd też moje pytanie: jakie jest motto przewodnie tej płyty? Czy można określić jakiś wspólny mianownik wszystkich utworów?
Rahim: Nie jest to album konceptualny, więc nie ma jednego motta.
Fokus: Dlatego nazywa się Rekontakt - chodzi o to, ze po latach się spotkaliśmy i zrobiliśmy płytę.

marcingorny: To że na "Rekontakcie'' jest tyle samo numerów co na poprzedniej płycie jest przypadkiem czy tak planowaliście?
Rahim: Zupełny przypadek.

marcingorny: Na tej płycie, jak i na tej z przed 7 lat macie tylko po jednym numerze solowym, dlaczego? Też przypadek czy planowana akcja?
Rahim: Na poprzedniej płycie Fokus ma dwa;) A co do solówek to takie było założenie.

Maciej Swat: Cały organizm człowieka ze wszystkimi komórkami wymienia się co około 7 lat, przypadek? To oznacza, że trzecie Poka wyjdzie też za 7 lat buehehe?
Rahim: Mam nadzieję, że Twoja teoria nie sprawdzi się w naszym przypadku.

Weronika: Czy nazwa Waszej płyty celowo zaczyna się literką "R" tak jak poprzednia płyta - "Receptura"? Czy to przypadek?
Rahim: Powiem więcej. Nie samo "R", a przedrostek "Re" był tematem naszych rozważań. I od razu mówię, że nie ma to nic wspólnego z przedrostkiem w tytułach ostatnich płyt Eminema.

Mateusz Szmit: Czy będzie więcej projektów na bitach Dina?
Rahim: Liczymy na to. Ten koleś to pieprzony geniusz. Mógłby spokojnie trzaskać bity dla największych światowych gwiazd. Czego na marginesie mu życzę.
Fokus: Zgadzam sie.

Piotr Wielgórski: Pisanie jakiego tracku zajęło Wam najwięcej czasu? Z którego jesteście najbardziej dumni?
Rahim: Mnie najbardziej męczył (albo ja jego) kawałek Misz masz. Ale ograniczenia były tak de facto z moim umyśle, a nie na kartce. Ja najbardziej lubię Straty...
Fokus: U mnie odpowiednio Zawod Piosenkarz - 5 napisanych zwrotek, ostatecznie zadnej nie puscilem, byly wg mnie za slabe i najlepszy Nastroje.

Kasper Bączkiewicz: Czy czasem sprzeczacie się podczas pisania tekstu? Chodzi mi o sytuacje, w której jakiś tekst jest dla jednego przegięciem, jak takie sytuacje załatwiacie? Czy po prostu jeden nie miesza się do tekstów drugiego?
Fokus: Zdarzały się takie sytuacje.
Rahim: Dużo rozmawialiśmy o tekstach. Także o ich "słabych stronach". Wyrzygaliśmy sobie nawzajem co nam się nie podoba w tekstach tego drugiego, po czym staraliśmy się tego unikać. To w końcu wspólne dzieło i chcieliśmy się nim cieszyć po całości. Solówki są po to by robić wszystko po swojemu.

Szopen: Co myślicie o nowej koncepcji Fryderyków? Czy zgłosicie "Rekontakt" do tej nagrody?
Rahim: Nawet nie wiem jaka jest nowa koncepcja. Jednak dopóki są patenty na głosowania, nagrody, plebiscyty, czy nawet złote płyty, to te wyróżnienia nie mają dla mnie żadnej mocy.

Karol Kozłowski: "Polska to dziwny kraj...". Nie obawialiście się nieprzychylnych głosów decydując się na premierę płyty "będąc na fali wspomnień"? W związku z tym, trudno również nie zapytać o to, czy zastanawialiście się jak mogłaby wyglądać w dzisiejszych czasach Wasza najnowsza płyta ale w komplecie, tzn. jako Paktofonika.. ?
Fokus: Polska to dziwny kraj, w którym trzeba zmieniać swoję sztukę, by dostosować się do poziomu maluczkich umysłów. Ja tego nie robię. Robię dobry rap i do tego biznes. Do tego, podkreślam.
Rahim: A czy zastanawiałeś się nad ryzykiem wydawania nowoczesnej płyty w świetle filmu wspominającego naszą twórczość sprzed nastu lat? Bo my tak. Zrobiliśmy album taki jaki czuliśmy i chcieliśmy pokazać. Jesteśmy z niego zadowoleni. Ciężko jest też gdybać co by było gdyby... Rozwiązań może być wiele.

Anna Daról: Pytanie do Rahima: W kawałku "Zawód piosenkarz" rymujesz "prędzej się przekręcę nim dowiem się gdzie moje miejsce". Czy masz jakiś swój zakątek na świecie (oprócz rodzinnego Mikołowa oczywiście), gdzie chętnie wracasz i co to miejsce ma w sobie magicznego? :) Czy potrafiłbyś żyć, tworzyć gdzieś poza Silesią?
Rahim: Moje marzenie to domek na jeziorem i najlepiej od razu w górach (choć perspektywa odśnieżania drogi do cywilizacji każdej zimy nieco przeraża;). Wierzę, że kiedyś go wybuduję i osiądę tam odpocząć.

Nie jest to album konceptualny, więc nie ma jednego motta.

Kacper Sobiech: Panowie "Rekontakt" został wypuszczony w świat, przyjął się dobrze nawet bardzo dobrze. Powiedzcie czy planujecie jeszcze jakąś dalszą współpracę ze sobą, w sensie wydania kolejnego albumu w przyszłości? Czy może skupicie się ponownie na solowych produkcjach? Jednak że słuchacze i fani zapewne są za tym abyście pracowali w miarę możliwości nad następnym materiałem. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów w świecie HIP-HOPU
Fokus: Dzięki, zrobimy.
Rahim: Dzięki! Owszem, chcemy zrobić kolejne wspólne albumy, bo jak historia pokazuje, dobrze nam to wychodzi. Kiedy? Czas pokaże.

Anna FabeRahim: Z którym kawałkiem na płycie Rekontakt najbardziej się utożsamiacie i czy kawałek "Sory" jest o Fokusie? Czy każdy z Was pisze dany tekst który "rapujecie" czy czasem jeden pisze cały tekst?
Rahim: Wszystkie kawałki są o nas i o naszych odczuciach. Każdy dotyczy pewnych emocji, więc wszystkie są nam bliskie. Każdy sam sobie pisze swoje zwrotki. Refreny różnie. A kawałek "Sory" jest o rzucaniu słów na wiatr.

Marcin Cieśla: Czy spodziewaliście się, że Rekontakt przyniesie tak znaczną sprzedaż jak na OLiS?
Rahim: Gdybym chciał to mógłbym zapewnić naszej płycie pierwsze miejsce na OLiS na kilka tygodni. Pytanie tylko czy wysyłanie fałszywych raportów sprzedaży ma sens? Pewnie tak, ale dla tych którzy lubią się chełpić ściemnianymi nagrodami.
Fokus: To Polska, tu się dzieją rożne rzeczy.

Marcin Cieśla: Do Fokusa - Czy jesteś w stanie nawijać jeszcze szybciej?
Fokus: Oby.

Dominik Popławski: Czemu ostatecznie na albumie zabrakło Buki i kawałka "Desperados2"? Czy są jakieś szanse na pojawienie się utworu w niedalekiej przyszłości?
Rahim: Odp. już padła powyżej - czas. Jednak mamy jeszcze trochę przed sobą, więc na bank nadrobimy.

Dominik Popławski: Czemu Beka jest dodana jako bonus? To jeden z najlepszych numerów na albumie. Kawałek był zbyt kontrowersyjny?
Rahim: Bo tak chcieliśmy.
Fokus: Lubimy hiddentracki, a ten zbyt odstawał od płyty, więc pomimo zajebistego bitu poszedł na ukryty.

Joanna Gliszczyńska: Kawałek "Rekontakt" zaczyna się jak zaczyna to wiemy, ale kogo pomysłem było wymuszenie na nas odruchowego sprawdzenia telefonu?
Fokus: Nasze płyty zaczynały się od kasety wkładanej do magnetowidu, włączania komputera, teraz jest to smartphone. Poza tym zawsze chciałem zrobić ten kawal, niach niach:)

Joanna Gliszczyńska: Kto wpadł na pomysł z "Pokamobil'em"? PS. Jest świetny!
Rahim: Gdybyś usłyszała ile nazw i ksyw generujemy dziennie to byś padała ze śmiechu. Co wyjazd każdy zdobywa kilka nowych.
Fokus: Jak nie mozemy gdzies dojechac to zmienia sie w Pokakopter.

Joanna Gliszczyńska: Czy figurki jako Wasze postacie w pierwowzorze też tak wyglądały? A może pomysł całkiem spontaniczny, jak ogólnie wyglądała tego historia?
Rahim: Wszystko zostało ręcznie narysowane przez ekipę 2sympleks. Szukaliśmy patentu na zaskoczenie słuchacza i chyba się udało.
Fokus: Twarze tylko były fotografowane i potem przerysowywane.

Weronika: Zastanawia mnie czy w kawałku "Róża Wiatrów" jest jakiś podtekst kierowany do fanów, że mają przestać patrzeć w tył czyli mają skupić się na tym co dzieje się teraz a teraz jesteście członkami Pokahontaz a nie Paktofoniki.
Rahim: To się tyczy wszelakich zachowań trzymających nas w miejscu.

Jakub Pażyszek: Czy piosenka "Róża Wiatrów" mówi o "słupie soli" z biblii?
Rahim: Nie opieraliśmy się na biblii. To nasza interpretacja zacietrzewienia we własnych poglądach i notoryczne cofanie się do nie zmienialnej przeszłości.

Jakub Pażyszek: Luzak i Luzer z "Pompuj pompuj" ma na myśli Kogoś z Waszego życia? Czy to bardziej fikcyjne postaci?
Rahim: To nie ma większego znaczenia. Miałem swoje inspiracje do napisania owego tekstu. Nie ma znaczenia któż to taki. Chodziło mi o inne przesłanie.

Dużo rozmawialiśmy o tekstach. Także o ich "słabych stronach". Wyrzygaliśmy sobie nawzajem co nam się nie podoba w tekstach tego drugiego, po czym staraliśmy się tego unikać.

Jakub Pażyszek: Co myślicie o wydaniu winyli z tą muzyką?
Rahim: Winyle się coraz gorzej sprzedają, więc póki co nie planujemy.

Arleta Grochot:
Czy jest jakaś piosenka z nowej płyty, którą mieliście w planach śpiewać na swoich koncertach i śpiewaliście, ale zrezygnowaliście, ze względu na małe poruszenie publiki, bądź źle się to śpiewało na koncertach?
Rahim: Jeszcze raz z EMILYROSE. Zajebisty numer, ale totalnie nie koncertowy.

Beniu349:
Siema mam poważne pytanie do Fokusa i Rahima, zaczynamy ze znajomymi nagrywać pierwsze kawałki, z wywiadu z Fokusem, który oglądnąłem dowiedziałem się, że jego wytwórnia płytowa daje szanse młodym MC na wypromowanie się na polskiej rap scenie, gdybyśmy mogli wysłać do Was kilka naszych kawałków demo i spodobałyby się, to czy była by możliwość nagrania płyty razem z Fokusem i Rahimem. Jeżeli by nie było takiej możliwości, a była by taka, że moglibyśmy skorzystać z wytwórni i nagrać płytę pod ich okiem, to byli byśmy wdzięczni.
Rahim: Demówki można wysyłać na adres demo@maxflo.pl - jeśli materiał nas zainteresuje to na pewno się odezwiemy. Wszystko zależy od nagrań.
Fokus: Źle się dowiedziałeś z wywiadu ze mną. To Rah ma taka wytwornie, nie ja. Boże...

Marta Mrowiec: Skąd pomysły na teksty i takie trudne konstrukcje zdaniowe?
Rahim: Trudne konstrukcje zdaniowe?? A słyszałaś LUCa? ;)
Fokus: Skąd pomysły... inaczej: Skąd bierzecie inspiracje?

Jakub Soszka: Jak oceniacie Rekontakt na chłodno już prawie miesiąc po wydaniu? Zmienili byście teraz coś? Zauważyliście jakieś błędy? Pozdrawiam i dziękuję za najlepszą płytę ostatnich 7 lat :)
Fokus: Trzeba wiedzieć, kiedy skończyć dzieło, które pociągniecie pędzla będzie ostatnie.
Rahim: Zawsze można by coś poprawić, zmienić, udoskonalić, ale wówczas płyta nigdy by nie wyszła. Trzeba w pewnym momencie ustalić dedlajn i się wyrobić w jak największym procencie.

D-Z-K: Jaki jest odbiór płyty? Jesteście zadowoleni ze sprzedaży? Czy na datę premiery miał wpływ film "Jesteś bogiem"?
Rahim: Bardzo dobry. Tak. I tak.

D-Z-K: Rahim, jak tam album z Buką, nadal w planach?
Rahim: Nie tylko w planach. My po prostu go zrobimy, gdy będzie chwila.

D-Z-K: Co ukaże się w tej wytwórni MaxFlo w najbliższym czasie? Może jakieś młode twarze?
Rahim: Zapraszam do śledzenia strony www.MaxFlo.pl oraz www.facebook.com/MaxFloRec - po nowym roku kilka nowych premier. Na pewno nowy Buka, Skorup, Bu, Bob One itd. Z nowymi twarzami zobaczymy po MaxFloJam'ie, który już 8 grudnia w Zabrzu.

D-Z-K: Fokus kiedyś było słychać o Twojej płycie z Pezetem? W jakim miejscu jest ten projekt? podobno Ty swoje zwrotki już nagrałeś, powiesz coś na ten temat?
Fokus: To będzie miało znaczenie, jeśli go zrobimy.

Aleksandra Juraszek: Który z Was lubi Spanch Boba :) Czołówka bajki słyszana jest na początku kawałka "Rekontakt"...
Rahim: Nie znam. To wynalazek naszego producenta DiNO.

Patryk Zieńczuk: Planujecie może coś nowego nagrać z bratem Sebastiana Wojtkiem?
Rahim: Ja już nagrałem ostatnio (Rahim & Pumex - Dopóki oddycham). Jest na Tubce.

Michal Szymanowicz: Chyba każdy muzyk posiada marzenie o wspólnym występie z jakąś gwiazdą bądź swoim muzycznym autorytetem. Jak jest w Waszym przypadku? Czy i obok kogo chcielibyście w przyszłości wystąpić?
Rahim: Nie mam takiego ciśnienia, bo dla mnie wszyscy ludzie to po prostu ludzie. Na pewno nie obraziłbym się za wspólny numer z Everlastem, B-Realem, czy Eminemem. Może być na bicie Timbo albo Dre :)

*Zobacz też: Kont(r)wywiad: Pokahontaz odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 1

Dowiedz się więcej o: Paktofonika, Rahim aka Straho, Pokahontaz, Fokus.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-12-14
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Crash Override
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:09:29, 15-12-12
Na większość pytań odpowiedzieli na "odpierdol" i z obrazą jakby byli obrażeni że muszą to zrobić. Wniosek końcowy po dwóch częściach wywiadu.

*** tequilla ***
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:21:21, 15-12-12
JAK WIEDZA ZE TACY DEBILE JAK WY BEDA TO CZYTAC TO SIE IM NIE DZIWIE

Crash Override
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:43:03, 15-12-12
W sumie jak tacy debile jak Ty powyżej tworzą ten portal to się nie dziwie. Nad takim debilem jak ty nie mógł pracować jeden debil tylko sztab debili

*** tequilla ***
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:36:01, 15-12-12
BRAWO! POKAZAŁEŚ SWÓJ POZIOM INTELEKTUALNY OSTATNIM KOMENTARZEM, CO DYSKWALIFIKUJE PIERWSZY.

TANCZGLUPIATANCZ
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:47:07, 15-12-12
Gimbusy sie kloca a POKA dalej na propsie!!!!!!!!

anonim
Autor: w kwadrans peka litr   Link do posta
01:19:57, 17-12-12
Paluch was zjadl...

w sumie to sami sie zjedliscie ta doda

dozywotni chuj w dupe

anonim
Autor: ZoLi   Link do posta
12:50:30, 24-12-12
Nowa plyta 90 proc. zajebista. Poka2 recpect. a propo palucha to wsadz go sobie w ...... nos pajacu.
z doda był epizod wogole nie potrzebny fokus. ale dajmy już temu spokój!!!

anonim
Autor: xD95   Link do posta
12:55:26, 24-12-12
Rah jak zwykle wiecej odpowiedzi, i bardziej spojnych.. :)

anonim
Autor: GimbEater   Link do posta
16:47:29, 24-12-12
zadziwiajace ze rozwiazaujecie wyniki zeby odpowiedziec ;P palucha w dupe se wsadz jhonny, paluch bogiem gimbow. Moze Kayne albo Akon. Na wiekszosc tych pytan to bym nawet nie odpowiedzial...

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-236-59-63.compute-1.amazonaws.com (3.236.59.63). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.