Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Podsumowanie 2012 by Karim cz. 1/2

Podsumowanie 2012 by Karim cz. 1/2

Autor: Underground Renoma Records

Dowiedz się więcej o: PeeRZet, Lilu, Abradab, Jot, Miuosh, Pezet, Pyskaty, GrubSon.
Pyskaty "Pasja" (miejsce 12)

Najwyższa pora na piąte już z kolei podsumowanie polskiej sceny rap w moim wykonaniu. Przesłuchałem w ubiegłym roku lekko ponad 60 albumów, które ukazały się na szeroko pojętym hip-hopowym rynku w naszym kraju. Poniższe zestawienie zawierać będzie 15 moim zdaniem najciekawszych krążków minionego roku. Nie zabraknie również kilku kategorii takich jak: najlepszy teledysk, najlepszy singiel, najlepszy debiut, najlepsza epka, najlepszy nielegal, najlepsza składanka, najlepszy "około hip-hopowy" album, najlepsza polska kooperacja z zagranicznym artystą oraz największe rozczarowanie roku.

I don't want to see dead haters, więc jeśli twój idol, twój kolega lub twój własny album nie znalazł się w tym zestawieniu DON'T BE HATIN!

Na miejscu 15 ląduje płyta EMATEI DUCH - CIĘTY JĘZYK. Mimo, iż Duch reprezentujący Opole udziela się na mikrofonie od 2002 roku, czas na solowy, oficjalny krążek nastał dopiero teraz. Materiał został zrealizowany w Studio Kurnik, natomiast wydaniem zajęło się Siła-Z-Pokoju Version Records. Album promował teledysk do utworu "Szef Kuchni" zrealizowany przez ekipę Stoprocent w ramach cyklu "Wyskocz do tego". Jeśli miałbym pokusić się o ocenę stylu, jakim posługuje się raper uderzyłbym w braga, które jest obecne najwyraźniej na tym albumie. Nie spodziewajcie się tu wielu rozkminkowych tekstów, za to możecie być pewni dobrego rapu na boom bapowych bitach. Album zaczyna świetne intro wypełnione po brzegi skreczami Dja BRK. Niewątpliwie najlepszymi dla mnie trakami z płyty są "O coś mi chodzi" na bicie Bitmejking oraz "Surowe Bragga", wyprodukowane również przez Dja BRK. Reasumując, "Cięty Język" to pozycja godna uwagi dla każdej osoby lubującej się w klasycznym hip-hopie. Promocja albumu do najprężniejszych nie należy, a pominąć tą pozycję to strata.

Miejsce 14 zasiedlił projekt METROWY, RUFIJOK, SKORUP, BU - "KOSMOS". Album wypuszczony na rynek dzięki wytwórni Protest Song to konceptualna płyta zbudowana w formie relacji "kosmitów" z ich pobytu na naszej planecie. Płyta jest ciekawą pozycją przede wszystkim ze względu na różnorodność styli osób ją tworzących. Znajdziemy tu zabarwiony regowo styl Metrowego, lekko poetyckie wersy wajdeloty Skorupa oraz, nie stroniących od śląskiej gwary w swoich tekstach Rufijoka oraz Bu. Najbardziej wpadły mi w ucho numery "Teleskop" zarówno w oryginalnej wersji jak i w remixie Dj 600V, "Dzień jak sen" z gościnnym udziałem Jareckiego oraz BRK, "Saksy" oraz "Łacny bóbr z księżyca". Krążek promowany był teledyskami do utworów "Każdy przyleciał z innej planety" oraz "Kosmos". Śląsk nie śpi!

Abradab "Extravertik" (miejsce 11)

Skoro jesteśmy już na południu Polski chciałbym napomnieć o jednym albumie, którego nie brałem pod uwagę w owym rankingu, jako iż pochodzi z mojego podwórka. Chodzi o nic innego jak o płytę Młodego zatytułowaną "4 Takty". Album na pewno godny uwagi i o ile warstwa liryczna nie powinna Was zniechęcić, o tyle bity na album wyprodukowane przez samego rapera zapewnią wam mocną dawkę, ostro pociętych sampli na najwyższym poziomie.

Przechodząc tym samym do mojej pierwszej kategorii, jaką jest SINGIEL ROKU, chciałbym zwrócić uwagę na utwór "Słodkich Snów" w wykonaniu LILU. Beat wyprodukował Kazzam, a kawałek promuje album "Outro" zapowiedziany na 2013 rok. Mam tylko nadzieje, że błędnie odbieram tytuł zapowiadanej płyty.

Miejsce 13 podsumowania to płyta JOT "DZIEŃ I NOC NA ZIEMI". Patrząc w kontekście poprzedniej płyty Jota, ta nie jest słabsza, natomiast promocja tutaj przykulała, żeby nie powiedzieć, iż promocji zabrakło całkowicie. Smutną informacją jest również, iż ma to być ostatni album weterana z 71. Odejścia i powroty w hip-hopie nie są niczym nowym i w wypadku Jota jak najbardziej życzyłbym sobie, aby przepowiednia się nie ziściła. Teledysku promującego album tu nie uświadczymy, niemniej polecam sprawdzić całkiem starannie prowadzony przez rapera kanał na: youtube.com/jot71. Każdy trak okraszony jest tam przyzwoitą grafiką, niektóre z utworów ukazane są na zasadzie typograficznego wideo filmu. Nie jestem do końca pewny czy album jest dostępny w ogólnopolskiej dystrybucji. Na pewno można go na być na stronie www.jotmusic.pl. Podoba mi się sposób, w jaki ułożone są traki na tej płycie. Album zaczyna się od lżejszych numerów, powoli przechodząc do bardziej poważnych, sentymentalnych. Zdecydowanie druga połowa płyty ciekawsza niż pierwsza. Album od strony muzycznej został wyprodukowany przez samego rapera, a najciekawsze numery z krążka to moim zdaniem "Zdradliwa natura", "Dokąd", "Kto nie ryzykuje" oraz "Dla". Wrooclyn nie zwalnia tempa!

Pozycja 12 przypadła dla albumu PYSKATY "PASJA". Biorąc pod uwagę czas, jaki Pysk spędził na scenie (zresztą podobnie jak wyżej wymieniony Jot) aż trudno uwierzyć w stosunkowo małą popularność obu raperów. Zaczęło się tutaj od Edytoriału w połowie lat 90', następnie epizod muzyczny w filmie "Spona" z 1998 roku. W końcu Skazani Na Sukcezz, wspólny projekt z Pihem, zakopany w historii polskiego rapu i jeśli wierzyć internetowi bez szans na powrót. Debiut solowy Pyskatego to album "Pysk w pysk" z 2009 roku, natomiast album "Pasja" to bez wątpienia najlepszy moment w karierze rapera. Wydany przez Aptaun Records, w pewnym sensie koncept album bazujący na zmaganiach z drogą krzyżową, to ciekawe zestawienie utworów, które z pewnością nie pozwolą przejść obok siebie obojętnie. Album promował teledysk do utworu "S.A.L.I.G.I.A", gdzie oprócz świetniej produkcji O.S.T.R.a i całokształtu tekstu uświadczymy również lekki komentarz do projektu Monopol. Drugi klip został zrealizowany do kawałka "Od zera" natomiast najlepszym trakiem na płycie jest bez wątpienia "Razem" z gościnnym udziałem Siwers/Tomiko, Proximite, Tetris, Peerzet, W.E.N.A. na mega bicie wyprodukowanym przez Qciek. I jakby nie było to przy takim albumie chętnie wypiję za ten świat, który nie chce nas teraz.

Peerzet "Z Miłości Do Gry" (miejsce 9)

Pozycja 11 z 2012 roku na polskiej scenie rap przypada w moich oczach płycie ABRADAB "EXTRAVERTIK". Album znalazł się na rynku dzięki współpracy założonej przez rapera wytwórni Inna-My-Twórnia z Fonografiką. Z pewnością największym zaskoczeniem i gratką dla słuchaczy jest udział Joki w utworze "Moje demony". Daje nam ta sytuacja szczyptę powrotu K44 na naszą scenę i jest to bez wątpienia mój ulubiony utwór z płyty. Extravertik to bardzo spójna płyta, której wielką zaletą jest udział żywych instrumentów. Promowana teledyskiem do utworu "Pół na pół", wpada do dyskografii Daba, licząc razem z płytami Kalibra jako 8 krążek.

Odbiegając na moment od zestawienia albumów, chciałbym wyróżnić jeden klip w kategorii NAJLEPSZY TELEDYSK 2012 ROKU. Muszę przyznać, że tutaj wybór łatwy nie był, jako, że w minionym roku ukazała się cała masa równych, dobrze zrealizowanych obrazów. Z drugiej strony, niewiele było takich, które wyprzedzały ten peleton. Po kilku godzinach gdybań zdecydowałem się przypisać to wyróżnienie dla klipu PEZET x JIMEK "NIE MUSZĘ WRACAĆ". Produkcją przedsięwzięcia zajęła się firma Reebok, niestety nie doszukałem się nazwisk twórców tego obrazu. Widocznie tak miało być.

Skoro już jesteśmy przy tym utworze warto przypomnieć, że Radzimir Dębski vel Jimek, został laureatem konkursu zorganizowanego przez Beyonce do jej utworu "End of time". Jimek został wytypowany, jako numer jeden z pośród ponad 3000 zgłoszonych prac. Nagroda, jaka go spotkała jest niebanalna. Otóż oprócz kwoty pieniężnej i oprócz faktu, iż remix znalazł się na oficjalnej trakliście epki artystki, Beyonce osobiście zadzwoniła i pogratulowała sukcesu Jimkowi! Video z tego zdarzenia możecie obejrzeć pod tym linkiem.

Pora otworzyć pierwszą 10 zestawienia albumem GRUBSON & DJ BRK "GRUBY BRZUCH". Album wydany przez MaxFloRec dotarł do pierwszego miejsca listy Olis. Cóż, olisy olisami, popularność popularnością, bo jak dobrze wiemy nie zawsze idzie to w parze z jakością produktu. W tym jednak przypadku, album znalazł się w tym miejscu w pełni zasłużenie. Zacznę od tego, że połączenie sił Grubsona oraz umiejętności Djskich jak również rapowych BRK było mega zajebistym pomysłem. Gruby Brzuch to na pewno najbardziej hip-hopowy muzycznie album w dyskografii Grubsona. Dj BRK nie po raz pierwszy wykonał niesamowitą robotę na adapterach, co w finale zaowocowało świetną płytą. Album promują kilpy do utworów "Złap za..." (PS: czyżby to Czesław samplowany?), "Zacieszacz" ft. BU oraz chyba najciekawszy z nich "Ostatni Raz". Moim ulubionym utworem z płyty jest bez wątpienia "System" w świetnie wykonanej, regowej stylistyce. Ewenement popularności Grubsona przez długi czas był dla mnie dość przesadzony, niemniej z tą płytą przestałem ową przesadę czuć.

Miuosh "Prosto Przed Siebie" (miejsce 8)

9. PEERZET "Z MIŁOŚCI DO GRY". Po świetnie przyjętym nielegalu z 2008 roku zatytułowanym "Hipocentrum", nadszedł czas na oficjalny debiut na półkach sklepowych. Wydaniem albumu zajęła się wytwórnia Aptaun, która ma aktualnie pod swoim szyldem chyba najciekawszy skład raperów ze wszystkich tego typu firm na polskim rynku. Płytę promują teledyski do utworów Fatamorgana" oraz "Iluzja zwana rzeczywistością". Nie jest niespodzianką, że Peerzet uderza na tym albumie bardzo dobrą techniką. Ilość rymów podwójnych wręcz poraża, przy czym nie można się nawet przyczepić do ich pisania na siłę. Mojego ulubionego utworu tym razem nie wytypuje, co bynajmniej nie jest minusem. Płyta jest zwyczajnie bardzo dobra i zarazem równa. Nie wychwyciłem tutaj szczególnego "singla", za to z przyjemnością słucham od początku do końca. Skąd pochodzi Peerzet, tego nie wiem, natomiast, przynajmniej częściowo w kwestii rapu reprezentuje Kraków. A jeśli tak, to jest to definitywnie jedna z, jeśli nie najciekawsza pozycja z tego miasta w ostatnich latach.

8. MIUOSH "PROSTO PRZED SIEBIE". Bardzo przyjemnie wymienić mi w pierwszej dziesiątce najlepszych albumów 2012 roku płytę kolegi, nie kierując się przy tym ani trochę koleżeństwem. "PPS" to w mojej opinii najlepsza płyta Miuosha, dla czego tylko potwierdzeniem może być otrzymanie przez nią statusu "złota". Album promuje aż 7 teledysków do utworów "Prosto przed siebie", "Dowód", "Na zawsze", "Stój" z gościnnym udziałem Ero, "Róże z betonu" z HiFi Bandą, "Szczury" feat Bisz oraz chyba największej niespodzianki dla całego grona fanów, kawałka "Reprezent" z gościnnym udziałem Joki. Wraz z płytą Miuosha naszła mnie po raz kolejny refleksja dotycząca samplowania w hip-hopie. Ta sama refleksja, która przyszła do mnie, kiedy słuchając płyty J.Cole'a usłyszałem wsamplowaną w utwór Erykah Badu. Pamiętam, że zapytałem wtedy siebie sam: "Jak to? To już można samplować Badu?!". Dziś słuchając kawałka Miousha z wsamplowanym śpiewem by Nneka nie mam już wątpliwości. Samplować można wszystko, dopóki smakuje tak jak ten numer, który jest zarazem moim ulubionym na tym albumie. Miuosh Południe Reprezent!

Zobacz też: Podsumowanie 2012 by Karim cz. 2/2

Dowiedz się więcej o: PeeRZet, Lilu, Abradab, Jot, Miuosh, Pezet, Pyskaty, GrubSon.


Informacje o artykule
Data dodania:2013-02-07
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:2.67 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Underground ..., 20 lat
mężczyzna, Bielsko Biała

Ostatnie artykuły tego autora:
Podsumowanie 2012 by Karim cz. 2/2
4 Takty - wywiad z Młodym (Meridialu)
Podsumowanie światowej sceny Hip-Hop 2011 by Karim cz. 3/3
Podsumowanie światowej sceny Hip-Hop 2011 by Karim cz. 2/3
Podsumowanie światowej sceny Hip-Hop 2011 by Karim cz. 1/3

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
money_make_juzek_feel_better
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:50:43, 07-02-13
Przesłuchać 60 albumów z jednego roku z polskiego rapu-daafagl;dsgjfhkl;

dudek534
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:21:34, 07-02-13
A gdzie jest 2 strona?

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:29:27, 09-02-13
A gdzie genialny album Hukosa?

yesiam12
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
04:05:01, 10-02-13
a mielzky - silny jak nigdy wkurwiony jak zwykle? to jakaś kpina

anonim
Autor: kolecc   Link do posta
22:59:12, 22-02-13
kiedy bedzie druga czesc???

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-55-175.compute-1.amazonaws.com (18.232.55.175). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2020 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?