Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Kont(r)wywiad: Obywatel MC odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Kont(r)wywiad: Obywatel MC odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Autor: Redakcja

"Getto Deluks" to pierwsza płyta firmowana przez Obywatela MC. Jest to solowy projekt dawno niesłyszanego Keara, charyzmatycznego rapera z Wybrzeża, znanego z ekipy Deluks i projektu PCP (Północ-Centrum-Południe). Premiera płyty stała się okazją na zadanie kilku pytań jej autorowi. Tym samym zapraszamy do lektury Kont(r)wywiadu, którego bohaterem jest dziś Obywatel MC.

Norbert Wysocki: Czy według Ciebie tekst Twojego utworu z PCP "Obywatel MC" dalej jest aktualny, czy coś się zmieniło, z Twojego punktu widzenia?
Obywatel MC: Niektórzy w tej nowej rzeczywistości się gubili, dla niektórych co sprytniejszych było to eldorado. Są w tym numerze kwestie ponadczasowe i takie, które czas zdewaluował... Sporo się zmieniło, a jedno na pewno - nie interesuje się już polityką.

Sebastian Jesion: Na scenie obecny jesteś od 1994r. Czy uważasz, że dzięki temu jest Tobie teraz łatwiej jeśli chodzi o wydawanie płyt?
Obywatel MC: Myślę, że nie ma znaczenia to od kiedy się jest na scenie a to czego się dokonało i na co Cię stać dziś. Zarówno "Graffiti" jak i kilka numerów z PCP już nigdy nie zniknie z mapy klasyków gatunku i to z pewnością ma wpływ na to, że długo nie szukałem wydawcy, ale faktem jest, że gdybym nie miał nic do powiedzenia i przekazania słuchaczom na "Getto Deluks" to ani ja, ani wydawca nie chcielibyśmy tego wydać.

Sebastian Jesion: Ile miałeś lat jak napisałeś swój pierwszy tekst?
Obywatel MC: 14

Sebastian Jesion: Dlaczego tak długo musieliśmy czekać na Twoją solową płytę?
Obywatel MC: Bo 22.2.2013 to czas i miejsce dla tego materiału. Kilka razy w ostatnich latach podchodziłem do oficjalnych nagrań, ale zawsze coś stawało mi na drodze i powodowało, że nie mogłem złapać odpowiedniego nastawienia, aż do końcówki zeszłego roku, kiedy niezbadana energia dała mi znać, że to jest ten moment żeby zamknąć etap solo. W idealnym świecie po sukcesie numeru "Graffiti" w 2001/2002 powinna wyjść pierwsza oficjalna płyta Deluks w 2006 czyli 2 lata po pierwszej PCP powinno wyjść PCP 2 i tak dalej, ale kto powiedział, że istnieje idealny świat.

Chrom: Co myślisz o obecnej popularności street artu? W wielu miastach (głównie Łódź) powstaje sporo całościennych murali. Czy to ma coś wspólnego z graffiti, czy to dwie zupełnie różne gałęzie sztuki?
Obywatel MC: Pewnie ma... Ja zawsze rozgraniczałem graffiti na legalne i nielegalne, to samo ze street artem, może być taki i taki. Każdy z tematów niesie za sobą różne emocje i doznania. Ja lubiłem czasem jamować z przyjaciółmi z jointem przy ścianie, ale dużo więcej satysfakcji miałem z akcji nielegalnych.

Emil Szubert:
Co sądzisz o Erosie z JWP jako writerze?
Obywatel MC: Stylowe tagery i zakręcone litery.

Lena: Widziałam ostatnio kilka fanpage writerów (także streetart'owców) na FB. Co o tym myślisz? Z jednej strony writerzy powinni być anonimowi, z drugiej to przecież fajne miejsce gdzie można zebrać i obejrzeć ich prace...
Obywatel MC: Jeżeli jesteś czynnym writerem i tworzysz ponad prawem to powinieneś być anonimowy, albo w anonimowy sposób prowadzić swoje strony.

D-Z-K: Czemu Obywatel MC a nie po prostu Kear?
Obywatel MC: Kear to grafficiarskie imię, które lądowało namiętnie na pociągach i na murach w czasach początków tej kultury w Polsce, zbiór liter który stał się ksywą bez żadnej głębszej historii,  natomiast Obywatel MC to bardziej stan umysłu to poprzedni ustrój, który miał wpływ na  dojrzewanie mojego pokolenia to bunt i rewolucja temu towarzysząca a wszystko to wymieszane  z hip-hopem, który dotarł do Polski wraz z demokracją i wolnością słowa. Sporo na ten temat opowiedziałem w kawałku "Obywatel MC" na płycie PCP.  W momencie podejmowania decyzji pod jakim szyldem wyjdzie solo, z racji, że nie jestem już tak aktywny w kwestii graffiti, bliżej mi było do Obywatela MC. 

D-Z-K:
Czy zamierzasz na stałe wrócić na scenę, Czy po tej płycie znów znikniesz na lata?
Obywatel MC: Na razie ogarniam kilka imprez muzyczno-motorowych, przy których się dobrze bawię i z których utrzymuję rodzinę, równolegle pracuje nad kolejnym klipem, a po wakacjach mam nadzieje zrobimy trasę koncertową Getto Deluks podczas której planujemy ostro promować pozytywny rozpierdziel związany z 4 elementami. Być może ta trasa natchnie mnie do kolejnych działań związanych z muzyką i nagrywaniem.

D-Z-K: Jak wygląda odbiór płyty, jak oceniasz promocje?
Obywatel MC: Zajebiście odbierają materiał ludzie, którzy wiedza na czym polega hip-hop i o co chodzi w tej kulturze, dobrze odbierają też płytę ludzie dojrzali z poza kultury nie słuchający na co dzień tej muzyki, mam za to wrażenie, że dalej jest do tego materiału młodemu pokoleniu słuchaczy. Co do promocji to najlepiej muzykę promują klipy, przed mną jeszcze 2 single do których chcemy nakręcić video. Mam nadzieje że będą to nie mniej ambitne obrazki niż do "Ojca chrzestnego Syn".

D-Z-K: W obecnych czasach breakdance i graffiti, są gdzieś z tyłu nie są już jednością z rapem, podobno na Twoich koncertach ma to wrócić? Ty rapujesz a w tle b-boye i writerzy?
Obywatel MC: Dokładnie chcemy zaprezentować we współpracy z organizatorami koncerty, które niezmiennie będą łączyć w sobie cztery elementy, chcemy inspirować hip hopem! Dopracowana scenografia, wizualizacje w  tle, które przeniosą uczestników w świat, w którym rządzi bezkompromisowy rym oraz hard-corowe graffiti przeplatane ze sztuką, na scenie gościć będą także artyści supportujący trasę, dj'e, b-boys i b-girls. Nieodłączną częścią imprez będą bitwy breakdance, jamy graffiti, wernisaże promujące artystów street art / graffiti oraz aukcje, z których zysk zostanie przekazany na wybrany wspólnie z organizatorem cel charytatywny. Każda z imprez ma na celu propagowanie najważniejszych wartości kultury Hip-Hop. Mam nadzieje, że Polska rzeczywistość pozwoli nam wspólnie z lokalnymi promotorami ogarnąć to w odpowiedniej jakości. Wszystkich zainterere zapraszam do kontaktu ilovehiphop@obywatelmc.pl

Kamil Słowik: Jest możliwość aby ukazała się nowy album PCP i jak utrzymujesz kontakty/ znajomości z resztą składu Północ Centrum Południe?
Obywatel MC: Graliśmy razem pod koniec 2012 na 16 urodzinach JWP i było groobo i z pozytywną energią, więc jak miała okazje się przekonać publika w Warszawskiej Stodole, utrzymujemy kontakty. Co do powrotu to są czynni reprezentanci PCP w kwestii muzycznej i są tacy, którzy raczej nie wrócą do gry. PCP 2 nigdy nie wiadomo...

Kacper Wojtek: Jakim wieku i w jakich okolicznościach zrobiłeś swoją pierwszą wrzutę na pociągu?
Obywatel MC: Przepraszam, ale nie pamiętam...

Dominik: Witam Drogi Obywatelu. Chciałbym się spytać czy masz jakieś pomysły na Twój nowy album i czy jest szansa na jakiś nowy krążek (album) grupy Deluks?
Obywatel MC: Obywatelki i Obywatele jeszcze nie myślę o drugim solo. Deluks reprezentuje teraz elementy hip-hopu niezależnie tzn. Cent gra na dekach razem z nim zrobiliśmy płytę Obywatel MC, a Rybson poświęcił się w 100% malowaniu. Więc reasumując na ten moment Obywatel MC 2 jeszcze o tym nie myślę ,a Deluks - nic na to nie wskazuję.

Maiones1: Siema, przesłuchałem płytę i szczerze się zawiodłem, spodziewałem się kawałka w stylu Graffiti, jakiegoś hardcoru, opisu ucieczek albo akcji, a tu w tym temacie lipa. Dlaczego tak się stało? Pozdrawiam.
Obywatel MC: Może dlatego, że już taki kawałek zrobiliśmy...

stepien: Przede wszystkim mocno pozdrawiam starego zawodnika polskiej sceny moje pytanie brzmi: chciałbym byś porównał polską scenę rapową dziś z tą z przed laty kiedy np. wychodziła płytka Waco "Świeży materiał", na którym się pojawiłeś, czy rap poczynił duży progres? Czy to co dziś w większości jest podawane nie jest zbyt komercyjne? Czy ilość przekłada się na jakość? I drugie jakich wykonawców z polskiej sceny słuchasz?
Obywatel MC: Raperzy technicznie są dużo lepsi natomiast, to nie zawsze jest w rapie najważniejsze, rap to prawda i historie, które za nią stoją, historie i klimat danych czasów, dla wielu najlepszy hip hop to ten z lat 90 tych mówię o HH zza oceanu i polski z lat 98-2004. Szczerze mówiąc dla mnie w wielu przypadkach też. Co do komercji to chyba aktualnie polski Hip-Hop nie ma z tym problemu. Przez długi czas nie słuchałem Polskiego Hip-Hopu w 2012 z tego co słyszałem podobały mi się single JWP.

mwc1990: Ile czasu trwały prace nad płytą?
Obywatel MC: 2,5 miesiąca licząc od pierwszej wizyty w studio, natomiast 6 lat licząc od pierwszego tekstu który znalazł się na GD.

mwc1990: Czy jest szansa na reedycję dla kolekcjonerów płyty "Przedsmak"?
Obywatel MC: Chyba nie. Ten nielegal poza 2, 3 numerami ani nie brzmiał, ani nie reprezentował, więc nie ma za czym tęsknić, taka jest moja opinia.

matys_mc: Czy zostanie udostępniona akapella 'Jak nie My to Kto'?
Obywatel MC: Tak, zapraszam na stronę Obywatel MC na FB facebook.com/ObywatelMCGettoDeluks
wkrótcce info o konkursie na remix i do pobrania wybrane accapele.

Kamil Herrmann: Dlaczego nie umieściłeś na płycie utworu "Jak nie my to kto" w wersjach zremiksowanych? Mam na myśli remix Braha oraz sam oryginał.
Obywatel MC: Bo to już było.

Kamil Herrmann: Gdzie można obejrzeć prace Rybsona? Podobno jakieś prace ma mieć w galeriach. Ty też malujesz jeszcze, czy skończyłeś z tym?
Obywatel MC: 10 maja odbędzie się w Domu Aukcyjnym SDA, ul. Nowy Świat 54/56 w Warszawie wystawa najnowszych prac Looney'a, a co do mnie, to od czasu do czasu mi się zdarza

Kamil Herrmann: Szukałeś wytwórni, czy same się interesowały na wieść o Twoim powrocie do rapgry?
Obywatel MC: Ciężko nazwać to szukaniem, zadzwoniłem do Sokoła, powiedziałem jaki mam plan i poszło w świat!Informacje o artykule
Data dodania:2013-04-20
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Faces
Autor: Faces   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:12:23, 20-04-13
zajenoscoe dobry wywiad

szucik_2
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:37:52, 21-04-13
król trójmiejskiego Rapu!!!

wCh.
Autor: wCh.   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:56:49, 22-04-13
czemu tak mało pytań?

WnW_Wilk Chodnikowy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:01:01, 22-04-13
Obywatel MC odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

NIE ZNAM ZADNEGO

 

W...

 

 


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-204-183-113.compute-1.amazonaws.com (34.204.183.113). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.