Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: Wysoki Lot.
Lot to uwolnienie się od przyziemnych spraw. To jest symbol naszego uwolnienia się od monotonni życia.

Jakiś czas temu prosiliśmy Was o przesyłanie na adres redakcji Hip-Hop.pl pytań do Wysokiego Lotu. Całą akcja związana była z niedawną premierą najnowszej płyty Sabota i Grubera pt. "Odliczanie". Pytań było sporo, za wszystkie dziękujemy. Wybraliśmy te najciekawsze i niezwłocznie przekazaliśmy je chłopakom. Dziś zapraszamy do przeczytania efektu końcowego, czyli wywiadu, którego jesteście współautorami. Miłej lektury.

Sylwia Proszowska: Chciałbym spytać o inspirację, o idoli, artystów, których jesteście fanami. Powiedzcie, czyj rap, czyja muzyka Was nakręca, pobudza do działania, pcha do przodu?
Sabot: Nie mam jakiś konkretnych idoli czy wzorców za którymi chciałbym podążać, do przodu nakręca chęć bycia coraz lepszym w tym co się robi. Jest mnóstwo raperów od których można się uczyć, ważne jednak by starać się mieć swoją własną jazdę.
Gruber: Mamy to szczęście, że Kraków jest miastem gdzie mieszka wielu artystów, którzy tworzą muzykę. Wystarczy wybić się w piątkowy wieczór na rynek, co klub masz inną muzykę inne brzmienia, to powoduje, że inspirują nas różne tematy muzyczne co zresztą słychać na naszej płycie.

Sylwia Proszowska: Bit od którego producenta chcielibyście znaleźć na swojej płycie?
Gruber: Może nie będę zbyt oryginalny, ale jaram się produkcjami Donatana i Mateo, podobają mi się te bity, obecnie współpracujemy naprawdę z zajebistymi producentami takimi jak 600Volt, uRban, Dubsknit czy PZG co sprawia, że nie jestem zbyt zorientowany w kwestii nowych producentów. Cały czas szukamy swojego brzmienia, jeżeli czujesz, że masz bity które miażdżą napisz do nas gruber1@o2.pl
Sabot: Ja dokładnie tak jak kolega:)

Sylwia Proszowska: Kto najbardziej wierzył w to co robicie? Czy rodzina wspiera Waszą pasję?
Gruber: Mamy wielu przyjaciół i bliskich, którzy napędzają nas i inspirują do dalszego działania, ale chyba najbardziej wierzymy w to sami. Osobiście wierze, że nasza muzyka pomaga innym, wspiera, motywuje. Uważam, że robimy coś ważnego i dzięki temu mimo upływu lat wciąż się dogadujemy i tworzymy nowe projekty.
Sabot: Moi rodzice bardzo cieszą się z tego co robię myślę, że są ze mnie dumni, choć kiedyś trochę to negowali. Zawsze gdy się spotykamy to pytają jak tam nagrywki i kiedy ich wreszcie zabiorę na koncert (co jest trochę kłopotliwe) tak więc uważam to jak najbardziej za wsparcie

Sylwia Proszowska: Ostatnimi czasy przyszła moda na takie nietypowe opakowania płyt. Jaka jest Wasza ocena, wolicie klasyczne, czy nowoczesne okładki?
Sabot: Zdecydowanie wolę jak się w tym opakowaniu coś dzieje, ważne jednak by było to nawiązanie do tego co jest w środku. Dobrych, nowych ciekawych gadżetów nigdy mało.
Gruber: Mam wrażenie, że ludzie kupują dziś oryginalne płyty bardziej dla opakowania niż, aby słuchać jej z CD. Nawet na premierze płyty kilka osób mnie pytało czy może sobie przegrać płytę na mp3. Okładka może stanowić istną instrukcje obsługi. Ciekawe opakowanie to dopełnienie płyty, najbardziej lubię digipack, ale planujemy niebawem wydać projekt w bardzo ciekawej formie, sami zobaczycie.

Sylwia Proszowska: Pytając o tytuł, co dla Was oznacza "Odliczanie"?
Gruber: Odliczanie to przygotowanie do startu, to przygotowanie do nowego etapu, który właśnie nadchodzi.
Sabot: Dokładnie, jest to odliczanie do startu w kosmos co zapowiada kontynuacje tej sagi w której myślą przewodnią jest lot, przebijamy się przez rózne sfery i pojawia się kosmos-czyli kolejna płyta. Zaczynamy nowy level. Jest to też odliczanie do tego czego oczekujemy od życia,

Sylwia Proszowska: Czy macie jakieś niespełnione marzenia?
Sabot: Mam dużo niespełnionych marzeń, na szczęście wciąż istnieje szansa by je spełnić, chociaż częściowo.
Gruber: Ja mam jedno, zbudować w Krakowie wytwórnie z prawdziwego zdarzenia, która będzie ogarniać wszystkie aspekty nowoczesnej promocji i dbania o swoich artystów. Mamy plan i staramy się go wdrażać na tyle na ile jest to możliwe, na dzień dzisiejszy jest tylko jeden problem fundusze.

Sylwia Proszowska: Czy komuś dedykujecie ten krążek?
Gruber: Tak, ja dedykuje ją rodzinie, przyjaciołom, znajomym tym dalszym i bliższym wszystkim, których spotkałem na swojej drodze, bo to oni napisali tą płytę moimi rękami.
Sabot: Wszystkim ludziom dobrej woli:)

Mam dużo niespełnionych marzeń, na szczęście wciąż istnieje szansa by je spełnić, chociaż częściowo.

Sylwia Proszowska: Po tej płycie macie już zarys kolejnej?
Gruber: Aktualnie pracujemy nad dwoma projektami, są w fazie wykończenia. No i oczywiście zaczynamy nagrywać Kosmos. Co zdarzy się po drodze, kto wie, ale na pewno nie raz Was jeszcze zaskoczymy.

Sylwia Proszowska: Czy nazwy do Waszych utworów są przypadkowe? Czy za każdą kryje się jakaś ciekawostka?
Gruber: Tematy nigdy nie są przypadkowe i zawsze kryją kilka znaczeń, raczej unikamy dosłowności w tekstach co sprawia, że trzeba się w nie wsłuchać, zrozumieć, zastanowić, aby wyciągnąć wnioski. Nie robimy rapu dla wszystkich, tylko dla tych, którzy myślą i chcą myśleć. Ci którzy słuchają nas od lat wiedzą doskonale, że przekaz który się kryje w tych tekstach nie jest banalny i często traktuje o sprawach, które nie są łatwe. Jasne, żyjemy w czasach, gdzie większość rzeczy podaje się ludziom na tacy z naszym rapem tak nie jest i może dlatego wciąż tkwimy w podziemiu.

Sylwia Proszowska: Jak wygląda sprawa z Waszymi gościnnymi udziałami, możecie powiedzieć czy gdzieś dogrywacie zwrotki?
Gruber: Wczoraj nagraliśmy konkretny numer na Drużynę Mistrzów 2 pod bit Donatana, poza tym będzie nas można usłyszeć na mixtape Jurny & Wysokilot.

Agnieszka Mazur: Planujecie po premierze "Odliczania" zorganizować jakiś koncert?
Gruber: W tym roku w maju upływa 10 lat od nagrania "Doceniasie po utracie" czyli naszego pierwszego numeru, od którego zaczął się Wysokilot. Planujemy całą trasę związaną z nową płytą odwiedzimy wiele miast, jeżeli chcecie nas usłyszeć u siebie, dajcie znać na funpage'u Wysokilot na facebooku.

Agnieszka Mazur: Czy można spodziewać się teledysku?
Sabot: Obecnie wyszły dwa klipy; "Najwyżej" i "Grawitacja" a docelowo będzie piąć, sprawdźcie koniecznie najnowszy Wysokilot feat. Leniwe Głowy pt." Jak na obcej planecie";

Agnieszka Mazur: Czy lubicie też inne rodzaje muzyki, jeśli tak to jakie?
Sabot: No proste, ostatnio często przebywam w Harrisie ( red. Jazzowy klub na Rynk Głównym w Krakowie), gdzie codziennie odbywają się koncert jazzowe, bluesowe itp. słuchając na żywo zespołu kilku instrumentów odczuwa się prawdziwą magię muzyki
Gruber: Jasne, ze tak. Muzyka jest jak narkotyk, albo luzuje albo pobudza więc to czego słucham zależy od ciśnienia atmosferycznego ( śmiech ).

Agnieszka Mazur: Jak myślicie jak by wyglądało Wasze życie gdyby nie muzyka?
Sabot: Nie mam zielonego pojęcia, jest tyle dróg którymi można podążać że na prawdę nie wiem, ale istnieje duże prawdopodobieństwo że mogło by być nie za dobrze,
Gruber: Pewnie dalej malował bym dalej graffity. Pewnie robił bym coś związanego z grafiką, video i projektowaniem, z resztą teraz też to robię, ale gdyby nie muzyka skupiał bym się pewnie na tym.

Agnieszka Mazur: Jak długo pracowaliście nad płytą, czy była to ciężka praca czy sama przyjemność?
Sabot: Niektóre numery powstały już nawet parę lat temu, trochę trudno tu określić ile pracowaliśmy nad tą płytą, było mnóstwo różnych okoliczności w tym czasie. Ja bym określił że była to ciężka praca dająca przyjemność:)

Jest szansa, że Kraków stanie się kolejnym miastem o dużym znaczeniu na mapie rap Polski.

Jolanta Mazur: Jak oceniacie kondycję rapu w Krakowie?
Sabot: Rap w Krakowie ma się bardzo dobrze.
Gruber: Poziom idzie coraz wyżej i pojawia się coraz więcej nowych zawodników. Jest szansa, że Kraków stanie się kolejnym miastem o dużym znaczeniu na mapie rap Polski.

Jolanta Mazur: Jak oceniacie kondycję rapu w Polsce? Które z ostatnich polskich produkcji przypadły Wam do gustu?
Sabot: Wychodzi teraz tyle tego, co za tym idzie jest dużo dobrego i dużo złego rapu, ale ogólnie jest coraz lepszy poziom. Skupiam się bardziej na tym co sam chce stworzyć, więc ostatnio za bardzo nie śledzę poczynań innych raperów, niestety brak na to czasu, słucham więcej instrumentali.

Jolanta Mazur: Jak po czasie oceniacie Waszą pierwszą wspólną płytę?
Gruber: Jak na tamte czasy była bardzo dobra, choć jakość nagrań i małe doświadczenie w realizacji dźwięku da się słyszeć od pierwszego wokalu. Mimo wszystko była to płyta do której wielu ludzi wraca i to chyba najlepszy dowód na to, że się przyjęła.
Sabot: Gdy słyszę, któryś z tamtych numerów, to mam automatycznie przed oczami retrospekcje, to były zajebiste czasy, kiedy zajawka nabierała swojej mocy.

Jolanta Mazur: Przed jakimi Waszymi błędami moglibyście ustrzec debiutujących dziś raperów?
Sabot: Zależy w jakim znaczeniu. Od strony rapowania to zwracać uwagę na dykcję, oszczędzać a zrazem ćwiczyć głos, nie pić i jarać za dużo przed nagrywką lub koncertem.
Gruber: Mam kilka porad bardziej dla początkujących. Na pewno od razu proponował bym uzbierać pieniądze na mikrofon i kartę dźwiękowa tak, aby móc niezależnie nagrywać, po drugie nauczyć się programu muzycznego i obsługi wtyczek, po trzecie nie marnować czasu na czekanie na Bóg wie jakie bity od producentów, tylko nawijać do instrumentali z internetu, bo jak już potrenujesz i Twoje umiejętności będą odpowiednie producenci sami się znajdą. Po czwarte mieć kogoś z kim można dzielić zajawkę, bo wspólne działanie napędza do przodu.

Jolanta Mazur: Czy oglądaliście film "Jestem Bogiem"? Jakieś opinie?
Sabot: Mi się tak średnio podobał.
Gruber: Tak, byłem w kinie na filmie, bo Paktofonika śmigała w moim walkmanie jeszcze na kasetach. Film mi się podobał, ale jako produkcja fabularna. Jedna scena szczególnie utkwiła mi w pamięci, ta kiedy Fokus nawija zwrotkę w pokoju Magika i przychodzi jego dziewczyna, a Fokus już taki zmieszany, zawstydzony. To jakbym widział sceny z mojego pokoju gdy nagrywaliśmy pierwsze produkcje u mnie.

Jolanta Mazur: Z jakimi polskimi raperami, z którymi jeszcze nie mieliście okazji współpracować, chcielibyście nagrać kawałek?
Sabot:  Można by wymieniać długo, ale pierwsi na myśl mi przychodzą 3oda Kru, Jarecki i Brk, Sobota, Wini, JWP i wielu innych
Gruber: Dokładnie, jest ich wielu, dla mnie rap to zajawka, jak koszykówka czy graffity, fajnie jest pograć czy pomalować z kimś, kto prezentuje inny styl gry czy malowania, dlatego jestem otwarty na każdą współpracę, choć przyznam szczerze, że nie każdy bit wywołuje u mnie chęć do napisania tekstu.

D-Z-K: Gruber a Ty powiedz czy będzie kolejny Projekt Intruz? Była zapowiedź a teraz cisza.
Gruber: To jest coś co mi spędza sen z powiek, stworzyliśmy jeszcze kilka kawałków z tego projektu, które moim zdaniem były przełomowe, ale niestety z racji braku czasu, musieliśmy odpuścić. Mam nadzieje, że kiedyś uda nam się nagrać, albo chociaż dokończyć PI2. Na pewno nie odpuszczę tematu nawijania pod hardcorowe brzmienia, jaram się tym tak jak elektronikom w projekcie z PZG czyli !PolisKox

D-Z-K: "Kosmos" tak miała się nazywać płyta, to czemu mamy "Odliczanie"?
Gruber: A z czym kojarzy Wam się "Kosmos"? Mi z nawą technologia z czymś nowoczesnym, dlatego chcemy zrobić coś świeżego "Kosmos" to lot w nieznane, musimy się do tego lepiej przygotować. To co jest na "Odliczaniu" jest testem przed lotem w przestrzeń, której nie znamy.

One Shot daje wielkie możliwości, trzeba po prostu bardziej ambitnie do tego podchodzić.

D-Z-K: Wysoki Lot to Wasz główny projekt, a co z solową działalnością?
Gruber: W zeszłym roku wyszły nasze dwa solowe jakby na to nie patrzeć projekty, czyli !Polsih Kox vol.1 (Gruber& PZG) oraz "Istny kocioł"(Sabot&BC gangstepaz) w tej chwili zbieram się do nagrania drugiej części mixtapu z PZG.
Sabot: Zbieram solowe kawałki, z których najprawdopodobniej powstanie kolejny  mikstape, myślę że na konkretny solowy projekt przyjdzie jeszcze czas, póki co jest daleki i Wysoki Lot przed nami.

D-Z-K: Co sądzicie o powrocie Boom Bap'u?
Gruber: Boom czego?
Sabot: Jak dla mnie spoko, to buja, jednak momentami chłopaki przesadzają w tekstach.

Xenia: Dlaczego obraliście motyw 'lotu' za główną inspiracje swojej twórczości?
Gruber: Lot to uwolnienie się od przyziemnych spraw. To jest symbol naszego uwolnienia się od monotonni życia.

Mała888: Co sądzicie o modnej dziś koncepcji klipów one shot? To dobra, niskobudżetowa promocja, czy raczej świetna opcja, ale dla mało znanych raperów?
Sabot: Myślę że i to i to, pozwala się pokazać tym nieznanym, mniej znanym i poznanym.
Gruber: Jest to zajebista zajawka, tylko ubolewam nad mało ambitnym machaniem rękami do kamery. One Shot daje wielkie możliwości, trzeba po prostu bardziej ambitnie do tego podchodzić.

Radek: Na okładce Waszej płyty widzimy roztrzaskany samolot. To jakaś aluzja do 10.04? ;)
Gruber: Tak, oczywiście, a trójkąt to nawiązanie do iluminati ( śmiaech ) To jest koncepcja, którą przygotował Jurny, który również dodał skity bit boksowe. Skit "Fale " jest zapowiedzią całego projektu wkrótce o nim usłyszycie. A co do okładki przekaz jest prosty - odpalamy w "Kosmos"

TrainGirl: Macie jakieś hobby poza muzyką? Jak spędzacie wolny czas? Gry? Sport?
Gruber: Graffity, choć aktualnie tylko na kartkach z braku czasu.
Sabot: Sklejam samoloty (śmiech)

Dowiedz się więcej o: Wysoki Lot.


Informacje o artykule
Data dodania:2013-05-06
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: wrostyl   Link do posta
16:34:14, 06-05-13
sprawdz
https://www.youtube.com/watch?v=U qIdxmEyhQY&list=UUNuH8QJQuDdQ5I6vvpAgrkw& index=1

anonim
Autor: tychuu   Link do posta
16:58:55, 06-05-13
Obczajcie moją nutę  https://www.youtube.com/watch?v=lYl2TGs9W Cc

anonim
Autor: washington irving   Link do posta
20:11:57, 07-05-13
"jaram się tym tak jak elektronikom w projekcie z PZG" ja też sie jaram elektronikom haha ha

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-233-111-242.compute-1.amazonaws.com (18.233.111.242). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.