Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Rap Gryfino - płyta i impreza charytatywna - wywiad

Rap Gryfino - płyta i impreza charytatywna - wywiad

Autor: se3a

Inicjatywa Rap Gryfino rozpoczęła swoją działalność w sierpniu ubiegłego roku. Jej celem jest promocja kultury Hip-Hop wśród młodzieży oraz promocja jej twórczości. W ramach działań inicjatywy organizowane są jam'y, podczas których lokalni, Gryfińscy artyści mogą zaprezentować swoje najnowsze utwory.

Ostatnim i jednocześnie największym projektem było przygotowanie projektu muzycznego. Udział w nim wzięli raperzy i producenci mieszkający lub związani z Gryfinem. Premiera niniejszej płyty odbędzie się 1 czerwca, na skateparku, przy terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gryfinie (ul. Sportowa 2).

Zapraszamy na wywiad z organizatorem - DJ Acem, w którym przeczytacie więcej o imprezie i wspomnianej płycie.

KONKURS: Zachęcamy też do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest składanka Rap Gryfino (zobacz pytanie konkursowe).

--

Rap Gryfino - impreza charytatywna

Jesteśmy w przededniu imprezy Rap Gryfino. Z jednej strony jest to event, którego celem jest promocja kultury Hip-Hop wśród młodzieży oraz promocja jej twórczości, z drugiej koncert charytatywny. Zacznijmy od tej drugiej, smutniejsze części. Na kogo zbieracie, jaki jest cel akcji?
DJ Ace: Naczelnym celem akcji jest zebranie jak największych funduszy na leczenie Pauliny Plaugo, 19-latki, która walczy z rzadką chorobą moya-moya. Jest już po pierwszej operacji z Berlinie. Czeka ją jeszcze jeden poważny zabieg oraz rehabilitacja. Przy zbiórce funduszy pomaga nam rodzina Pauliny oraz stowarzyszenie "Jestem i Pomagam" z Gryfina.

Rap Gryfino to także premiera kompilacji, w której udział wzięli raperzy i producenci mieszkający lub związani z Gryfinem. Kilka słów na temat tej płyty. Jaki jest koncept składanki? Co dokładnie na nią trafiło? Kto zaprezentował na niej swoje kawałki i gdzie można ją nabyć?
DJ Ace: Pomysł narodził się z końcem ubiegłego roku, kiedy w naszym rodzinnym mieście ruszyło Studio Cyklon. Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i nagrać projekt zrzeszający naszą lokalną scenę. Chcieliśmy od początku do końca stworzyć reprezentatywny materiał. Dla wielu z uczestników będzie to pierwszy większy, wytłoczony na fizycznym nośniku projekt. Mamy nadzieję, że wpłynęło to motywująco na każdego z nich i na tym ich przygoda z muzyką się nie skończy. Co ciekawe, przewidywaliśmy, że na składankę złoży się maksymalnie 10 utworów. Ostatecznie, po pół roku pracy oddaje my w ręce słuchaczy 16 tracków, w tym 2 instrumentalne skity i przerywnik beatboxowy. Tak jak powiedziałeś, w projekcie udział wzięli raperzy i producenci mieszkający w Gryfinie lub w niedalekiej okolicy. Są i osoby związane z naszym miastem w jakiś sposób (wychowywali się tu, uczęszczają tu do szkoły bądź po prostu spędzaja tu dużo czasu). Pozwolę sobie wymienić każdego z nich. W projekcie muzycznym RapGryfino, o skromnym tytule "2013" udział wzięli Ate, Kamyk, Budkens, Kabzon, Kapi, Karol KAR, Mam Na Imię Aleksander, Dj Ace, Danio, eRABe, Junior, TSDC, Maro Beatz, Johnny Beats. Dodając jeszcze kwestię realizacji nagrań, zdjęć , opracowania materiałów promocyjnych, grafiki itd, otrzymujemy łącznie pulę 30 osób zaangażowanych w nasze przedsięwzięcie.

Jak przebiegały prace nad jej powstaniem? Jak werbowaliście wykonawców? Czy był ktoś komu musieliście odmówić, albo ktoś kto Wam odmówił?
DJ Ace: Tak jak mówiłem. Zajęło nam to 6 miesięcy. Sprawa była o tyle trudna, że podczas sesji nagraniowych obecnych musiało być kilka osób - raper, realizator Studia Cyklon, kamerzysta i ja, jako koordynator przedsięwzięcia. Zgranie tego, ze względu na różne okoliczności życiowo-losowe nie zawsze było proste. Co do powstania, daliśmy uczestnikom projektu wolną rękę odnośnie muzyki i tekstu. Każdy z nich sam organizował bity od zaprzyjaźnionych producentów bądź po prostu pobierał je z Internetu. Właściwie tylko jeden z potencjalnych wykonawców "wykruszył" nam się, ze względu na niemożność dopasowania terminu nagrania i goniący nas czas.

Gryfino to niecałe 22 tysiące mieszkańców, czyli nie za dużo, a jednak udało się nagrać składankę hip-hopową. Jak wygląda tamtejsza scena? Czy pozostałe elementy takie jak graffiti i breakdance, mają się tak samo dobrze jak rap?
DJ Ace: Scena jest mała, jak na małe miasto przystało. Przedział wiekowy naszych hip-hopowców to 15-30 lat. Wiec są i początkujący, i osoby z wypracowanym już stylem i ci, których korzenie sięgają lat 90' i już teraz podchodzą do rapu hobbystycznie. Mamy też dobrze rokujących, ciężko pracujących na swój sukces, o których niedługo powinno być głośno. Jednemu w zasadzie już się udało. Niestety nie jestem na tyle kompetentny w temacie graffiti i tańca , żeby udzielić rzetelnej odpowiedzi w tej kwestii. Mam nadzieję, że "się dzieje", choć głowy nie dam.

Macie w planach kontynuację tej składanki?
DJ Ace: Ciągle jeszcze finalizujemy kwestię pierwszego projektu, a właściwie związanego z nim koncertu premierowego. Trudno powiedzieć co jeszcze może nam strzelić do głowy. Czas pokaże.

Wróćmy do sedna. Jakie atrakcje przygotowaliście na 1 czerwca?
DJ Ace: Będzie do 3 godzinna impreza. Podczas niej swoje utwory zagrają uczestnicy "składanki" RapGryfino, oraz gość ze Szczecina - Hyziu, który jest świeżo po premierze solowego "Testamentu Doświadczeń". Na podstawionych ściankach powstanie graffiti. Ponadto, z racji że impreza odbywa się w plenerze tuż obok Gryfińskiego skate-parku, miejmy nadzieję odwiedzą nas lokalni rolkarze i rowerzyści. Ostateczną i najważniejszą rzeczą będzie możliwość zakupienia płyty CD RapGryfino "2013" jako cegiełki na cele charytatywne. Cena przystępna, od 10zł wzwyż.

Do kogo kierowana jest impreza? Jakie spodziewacie się frekwencji?
DJ Ace: Impreza oczywiście kierowana jest do młodych ludzi, fanów rapu i miłośników kultury hip-hop. Frekwencję ciężko przewidzieć, tym bardziej, że w zasadzie organizujemy wszystko "na ostatnią chwilę". Podczas wcześniejszych naszych przedsięwzięć jamowo-koncertowych (również w tym samym miejscu) odwiedziło nas ok 150 osób. Życzylibyśmy sobie przynajmniej takiego samego wyniku.

Podczas imprezy sam staniesz za deckami. Masz już wybraną playlistę? Jakie płyty weźmiesz ze sobą?
DJ Ace: Tak jest. Poprowadzę imprezę zza gramofonów. Myślę, że w ruch pójdzie playlista trueschoolowo-klasyczna (jeśli można to tak nazwać). Powinna odpowiadać zarówno starszym uczestnikom imprezy, jak i tym, którzy interesują się kulturą hip-hopową od niedawna.

Zatrzymajmy się na chwilę przy okazji na Twojej działalności jako DJ. Jak czytamy w Twojej biografii jesteś w stałej kolaboracji koncertowej z Sobotą. Będziesz na "Dziesięciu przykazaniach"? Słyszałeś już materiał? Jaki on będzie? Możesz coś zdradzić?
DJ Ace: Owszem, gramy z Sobotą i Reną regularne koncerty. Co do "Dziesięciu Przykazań", słyszałem materiał, ale nie mogę zdradzić niczego więcej oprócz potwierdzenia, że to naprawdę mocna pozycja. Pamiętajmy też, że niebawem ukaże się solowa płyta Reny, która z pewnością nieźle namiesza na Polskiej scenie. Serdecznie polecam obydwa wydawnictwa.

Na jakich płytach będziemy mogli w najbliższym czasie usłyszeć Twoje skrecze?
DJ Ace: Trochę tego jest. Dosłownie parę dni temu wyszły: Kajman "Prototyp", Gedz "Serce Bije w Rytm" i Siwers "Bez Ceregieli". Następny w kolejce jest album duetu Solar/Białas. Dograłem się tez do płyt Wojtasa z WYP3, Deobsona, Ekonoma, 2stego i Kobry. Pozostaje czekać na premierę każdej z nich.

Czy jak jesteś zapraszany przez jakiegoś rapera, to masz możliwość wybrania kawałka, czy jesteś proszony do konkretnego utworu?
DJ Ace: W zasadzie wraz z zaproszeniem otrzymuję utwór. Mogę się zgodzić lub nie. Z reguły jestem na tak przez co cierpię an chroniczny brak czasu. Nagrywanie skreczy czy cutów sprawia mi jednak dużą przyjemność i ostatnio uświadomiłem sobie, że parę lat temu chciałem właśnie takiego obrotu spraw. Udało się osiągnąć pełen pułap i myślę, że moja praca przynosi fajne efekty.

Dlaczego nie wszystkie kawałki są oskreczowane? Czy są numery, do których popularne 'tyfy-tyfy' po prostu nie pasuje?

DJ Ace: Dokładnie. Utwory często są na tyle kompletne i tyle się w nich dzieje, że dogrywanie skreczy byłoby przesadą. Poza tym rap się rozwija, pojawiają się podwójne tempa, łamania, rzeczy do których szuranie płytą niekoniecznie pasuje.

Często dostajemy pytania z prośbą o pomoc/ podpowiedź jak zorganizować koncert charytatywny. Wam się udało. Czy mógłbyś powiedzieć zatem od czego zacząć.
DJ Ace: Od dobrych chęci, podziału obowiązków i zawierzenia ich osobom z większym doświadczeniem. Moim priorytetem jest muzyka toteż w kwestii imprezy odpowiedzialny jestem za koncerty, gramofony i pomniejsze sprawy organizacyjne. Kruczkami prawnymi, zezwoleniami na zbiórkę funduszy dla Pauliny zajęła się jej rodzina i patronujące nam stowarzyszenie "Jestem i Pomagam". Działacze zaprzyjaźnionego "Teatru Na Chwilę" pomogli nam w zorganizowaniu sporego nakładu plakatów i płyt pod graffiti. Za nagłośnienie też odpowiada ktoś inny. Każdy z nas ma inną wiedzę, dojścia, możliwości czy kontakty i należy to wykorzystywać. Pomimo faktu, że wyszedłem z inicjatywą, w pojedynkę nie osiągnąłbym nawet połowy tego o czym teraz mówimy.

Kilka słów na koniec od Ciebie. Zachęć jakoś naszych czytelników, aby przyszli na Rap Gryfino 1 czerwca.
DJ Ace: Serdecznie zapraszam Was wszystkich do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu. Mimo, że związane jest ono ściśle z premierą płyty RapGryfino, to jest ona tematem drugorzędnym. Szczególnie zależy nam na zebraniu jak największej kwoty, którą będziemy mogli choć symbolicznie wesprzeć Paulinę i właśnie dlatego potrzebujemy Waszej obecności. Wpadajcie do Gryfina już 1 czerwca. Wspólnie posłuchamy rapu, spędzimy czas w miłej atmosferze i zrobimy dobry uczynek. Pozdrawiam, Ace.Informacje o artykule
Data dodania:2013-05-28
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (4)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Gracz96
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:14:48, 28-05-13
Spoko akcja.

Rapportier
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:24:45, 28-05-13
spoko, tylko poziom tych rapsów pewnie nie za wysoki.

sz-n
Autor: sz-n   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:33:17, 28-05-13
Wpadnę, mam niedaleko. Możemy być ciekawie.

anonim
Autor: grafekk   Link do posta
10:15:29, 29-05-13
będzie spoko impra

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.