Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Legalna szesnastka #1: Kraz 86 (MHS, DOA, ZHHS) (Szczecin)

Legalna szesnastka #1: Kraz 86 (MHS, DOA, ZHHS) (Szczecin)

Autor: se3a

Kraz 86 (MHS, DOA, ZHHS)

Mijamy ich prace codziennie, choć często nie poświęcamy im większej uwagi. Są artystami, choć ich dzieła rzadko możemy oglądać w galeriach. Swoim działaniem wzbudzają kontrowersje, swoimi umiejętnościami podziw. Zapraszamy do lektury nowego cyklu wywiadów, w którym przedstawimy osoby zazwyczaj wolące pozostać w cieniu. Legalna szesnastka to ukłon w stronę twórców i miłośników graffiti. Bohaterem pierwszej odsłony jest reprezentant Szczecina - Kraz 86 (MHS, DOA, ZHHS).

Pamiętasz swój pierwszy wrzut, z którego byłeś w pełni usatysfakcjonowany? Ile miałeś wtedy lat? W jakich okolicznościach powstał?
Kraz 86: Zdecydowanie pamiętam, chyba każdy pamięta swoją pierwszą prace. Miałem wtedy może 12 lat jak zrobiłem pierwszego kolora na osiedlowym sklepiku. Czekałem do drugiej w nocy aby nikt mnie nie widział. Myślę, że na tamten czas byłem podjarany samym procesem malowania, a nie jakością swej pracy, poza tym nie miałem nawet punktu odniesienia, gdyż w tamtych czasach, 15 lat temu na ulicach rządziło EWC, a dla młodego szczyla raczkującego w temacie to byli prawdziwi maderfuckerzy. Dzisiaj maluję obrazki, z których jestem zazwyczaj przez chwile zadowolony, chwila mija i chcę iść dalej, to prowokuje rozwój.

W jakich ekipach działasz? Wolisz większe projekty czy solówki?
Kraz 86: Piszę 3 grupy: MHS, DOA, ZHHS - pierwsza to stara szczecińska grupa działająca na rynku miejskim od 10 lat. DOA - moi przyjaciele z Gdańska (obiecuję, że was w końcu odwiedzę), ZHHS - ekipa szanująca kulturę Hip-Hopu w całym wydaniu, ogólnopolskie crew, w którego skład wchodzą nie tylko malarze. Ale swoją przygodę z graffiti zacząłem od ekipy IT (wielkie pięć dla chłopaków), typowego dzielnicowego cru. Ekipa to przede wszystkim przyjaźń, jeżeli spotkamy się po roku i mamy o czym ze sobą gadać i przy tym troszkę pomalować, to jest właśnie to, nieważne ile jest osób.

Czy masz jakieś projekty, które bardzo chciałbyś namalować, ale z jakiegoś względu nie jest to wykonalne?
Kraz 86:
Chyba każdy ma, ale na pewno będę się starał je zrealizować. Są różne powody: brak czasu, brak kasy, na pewno nie brak chęci.

Co preferujesz: legale czy nielegale? Chrom czy fullcolour? Ściany czy panele? Wildstyle,3D, charaktery? Dlaczego?
Kraz 86: Nie wiem jak inni, ale dla mnie osobiście wszystko co wymieniono powyżej leży w moich preferencjach, no może 3d to nie moja bajka. Writer w tych czasach musi być uniwersalny. Czasem idę zrobić panel i srebro, a czasem full legala z charakterem. Legal uczy skilsów, a nielegal szybkości.

Największy przypał jaki Ci się przydarzył podczas malowania...
Kraz 86: Przypałów było wiele, ale jeden jest wart opowiedzenia. Rzecz się działa z siedem lat temu. Robiliśmy e2e z Niemcami na Hetmanie i gdy wszyscy mieli skończone panele wjechały SOKi. Jako zaradne chłopaki szybko zniknęliśmy zostawiając dwóch grubasków za nami. Całą akcję nagrywaliśmy na kamerze, którą schowaliśmy w spalonej nastawni obok yardu. Przyszedłem około 6 rano zrobić foty, wyjąłem stołek z krzaków i zacząłem robić składaka na swoim oldschoolowym aparacie marki Kijew, klasyk na klisze ważył z 1,5 kilo. Po zdjęciach poszedłem, jak gdyby nigdy nic po kamerę, wychodząc z budyneczku oddzielonego od muru zaledwie o 4 tory, zobaczyłem czterech roboli czekających już na mnie, jeden wyrwał mi kamerę, a ja walecznie podniosłem kamień i zacząłem się wydzierać: "oddawaj". Z perspektywy czasu uznaję to za idiotyzm. Kolejnych dwóch zaszło mnie od tyłu, złapali wykręcając łapy i zaciągnęli do dyspozytorni, gdzie miałem grzecznie oczekiwać SOKów. Dyspozytornia znajdowała się na pierwszym piętrze i miała duże okna z widokiem na betonowy dojazd pod kolejki, tak sobie patrzyłem przez to okno, aż pomyślałem, że skoro jest otwarte to wyskoczę. Tak zrobiłem, słyszałem tylko łapać go w momencie skoku, w jednej ręce trzymałem w poziomie mój aparat, a drugą kontrolowałem lot. Jak upadłem przy pociągu od razu zacząłem uciekać, dwóch roboli lekko zdezorientowanych, próbowało mnie złapać, ale już byłem daleko przed nimi. Po 200 metrach poczułem ogromny ból w śródstopiu, dwa dni później miałem nogę w gipsie. Kamera trafiła na komendę, a ziomka który wyskoczył funkcjonariusze szukali portretem pamięciowym wśród osób notowanych za niecny proceder, oczywiście nigdy go nie znaleźli, pewnie przez słabego rysownika.

Kraz 86 (MHS, DOA, ZHHS) [2012]

Czy istnieje coś takiego jak moda w graffiti? Czy można zauważyć, że w jakimś okresie czasu pewne motywy, kolory, patenty są bardziej popularne niż inne, a writerzy świadomie mniej lub bardziej z tego czerpią?
Kraz 86: Faktycznie istnieje coś takiego jak moda, ostatnio zauważam, że maluje się zwykłymi capami w klimacie lat 80ych. Problem polega na tym, że jeżeli ktoś potrafi zrobić ładny wypracowany obrazek, dobre srebro itp., przeszedł całą drogę poszukiwania stylu i doszedł do takiego punktu, i wypracował go świadomie, to jest wielki szacun, nie musi mi się to podobać ale wiem, że to jest świadoma decyzja. Natomiast jak początkujący malarz bierze i na piracie robi kolora, krzywego z zaciekami i mówi, że tak się teraz maluje, to za przeproszeniem - ja pierdole. Naucz się malować.

Czy powszechna dostępność do farb, zdjęć, filmów, końcówek, a nawet tutoriali wpływa pozytywnie na rozwój graffiti, czy może wręcz przeciwnie zabija zajawkę, która kiedyś była motorem napędowym?
Kraz 86: Kiedyś były inne czasy i teraz są. Aby dojść do jakiegoś poziomu autentyczności trzeba temu poświęcić czas, internet pokaże patenty, ale nie nauczy nas ciągnąć prostych linii, tyle.

Graffiti jest chyba ostatnim elementem Hip-Hopu, który nie został jeszcze w pełni skomercjalizowany. Rap i breakdance trafiły do telewizji. Wartość djingu już dawno została zdewaluowana. A graffiti nadal pozostaje niszowe. To dobrze...?
Kraz 86: Graffiti w czystej postaci nie jest zrozumiałe dla przeciętnego obywatela. Jednak design od dawna już czerpie z graffiti. Dosyć dużo tego wokół nas, trzeba tylko umiejętnie patrzeć.

Czy nie jest tak, że dla ogółu (laików) street art stał się pozytywną alternatywą w stosunku do graffiti? Często słyszy się opinie: "ja wolę street art, bo street art jest ładny, przemyślany, na pewno legalny, a jak nie, to nie ważne, bo i tak niesie ze sobą jakiś istotny przekaz. A graffiti to te bohomazy na świeżo wyremontowanych kamienicach..."?
Kraz 86: Takie frazesy świadczą tylko o braku elementarnej wiedzy. W wielu przypadkach te same osoby malują murale i graffiti. Street art dla mnie jest nazwą wymyślona na potrzeby zaszufladkowania pewnej dziedziny w obrębie sztuki. Tyle.

Galerie, fotoblogi, filmiki na YB, fanpage... Graffiti w internecie to dobry pomysł, czy może powinno ono zostać na ulicy?
Kraz 86: Graffiti zawsze będzie na ulicy, bo tam jest jego miejsce. A internet jest świetnym medium wymiany informacji między writerami, w jakiś sposób służy również promocji naszego imienia. Jak ktoś ma coś do pokazania, to niech to pokazuje.

Co jest ważniejsze w hardcorze: mieć jaja i zrobić numer tam gdzie nikt inny nie zrobi, czy zrobić go stylowo?
Kraz 86: Odpowiedz jest krótka: najlepiej jak te dwie rzeczy się równoważą.

Kraz 86 (MHS, DOA, ZHHS)

Są takie litery, które pasują ze sobą lepiej i takie, których kompletnie nie da się połączyć. Masz lub miałeś z tym kiedyś problem?
Kraz 86: Na początku wszystko wydawało się trudne do połączenia, z czasem nabiera się biegłości i wszystko jakoś wychodzi samo z siebie.

Malowanie za pieniądze - grzech czy normalna sprawa?
Kraz 86: Sorry, wolę malować i dostawać za to siano, a niżeli zasuwać na budowie, chociaż i to mi się zdarza robić.

Jak obecnie wygląda scena graffiti w Twoim mieście?
Kraz 86: Większość osób z którymi maluje ma prace i obowiązki. Malujemy rzadziej, a niżeli kiedyś. Myślę, że Szczecin zawsze dobrze wypada na mapie Polski.

Jak oceniasz nowe pokolenie grafficiarzy?
Kraz 86: Nie chce nikogo oceniać, nie taka jest moja rola. Cieszę się, że są i że robią, i oby tak dalej.

Na koniec pytanie z przymrużeniem oka... Trzeba mieć kondycję, żeby malować graffiti? Dużo się wtedy spala kalorii? ;)
Kraz 86: Chodzi o biegi z przeszkodami? Dobrze jest trzymać formę.Informacje o artykule
Data dodania:2013-06-07
Dział / Kategoria: graffiti / wywiad
Średnia ocena:10.00 (6)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: boooooombing   Link do posta
08:46:56, 07-06-13
Zajebiste!!!

sz-n
Autor: sz-n   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:49:19, 07-06-13
Kraz 86 - wielki props.

ENERGY DRINK
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:03:34, 07-06-13
hahaha niezły przypał :P

-----------
Ostatnia edycja: 2013-06-07 09:03:55

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:57:43, 07-06-13
Propsy redi za wywiad.

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:15:03, 07-06-13
KRAZ NA PROPSIE, CZEKAM NA KOLEJNE WYWIADY

szuster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:35:16, 07-06-13
dyszka leci

psssyt
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:29:31, 07-06-13
No wreszcie coś ciekawego. Kiedy kolejne wywiady?

zakumi10
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:52:09, 07-06-13
"Nie wiem jak inni, ale dla mnie osobiście wszystko co wymieniono powyżej leży w moich preferencjach" - jak widać na fotach ;)

anonim
Autor: szczecinianka   Link do posta
01:16:53, 08-06-13
zakumi10 -skoro tylko te 2 foty widziales to luz ;)

zakumi10
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:41:21, 08-06-13
To nie był hejt, tylko potwierdzenie słów Kraza. Legal, chrom, pociąg, czyli 'wszystko co wymieniono leży w moich preferencjach'.
-----------
Ostatnia edycja: 2013-06-08 07:41:44

matti-nine
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:53:46, 09-06-13
Co oznacza skrót MHS? Kto jeszcze należy do tej ekipy?

anonim
Autor: stasio   Link do posta
15:50:47, 11-06-13
A już w sobotę, 15. czerwca wychodzi REEDYCJA PŁYTY Eldo „Człowiek, który chciał ukraść alfabet”! Wiedzieliście?

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:50:01, 04-07-13

Autor: stasio

CHUJ NAS TO OBCHODZI.


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.