Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Kont(r)wywiad: Blask Ulic (Rudy MRW i Młody M) odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Kont(r)wywiad: Blask Ulic (Rudy MRW i Młody M) odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: MłodyM, RudyMRW.

Blask Ulic to projekt tworzony przez dwóch warszawskich MC - Młodego M oraz Rudego MRW. Blask Ulic to także klasyczne podejście do rapu. Blask Ulic to w końcu typowo uliczno-podwórkowy rap, nie uciekający jednak od poważniejszych tematów takich jak wiara czy rodzina. A ponieważ premiera płyty to znakomita okazji na spotkanie z jej autorami, niniejszym zapraszamy na Wasz wywiad z Młodym M i Rudym MRW.

Tomasz Wargala: Co sądzicie o polskim podziemiu? Skąd wziął się pomysł na wspólne projekty i czy będziecie kontynuować trylogie Blasku Ulic?
Rudy MRW: To dość złożone pytanie. Ja ze swojej strony odpowiem tak jak już odpowiadałem w wywiadach przy solowych płytach. Nie śledzę podziemia, bo po prostu nie mam na to czasu, jak coś jest na tyle zauważalne, że dotrze do mnie i mi się spodoba to wtedy słucham. Wspólny projekt. Wiesz wszystko zaczęło się od współpracy z Bojarem, Młody kończył pracę nad Kroniką ja nad Uniwersytetem Życia. Początkowo mieliśmy zrobić epkę i puścić ją jeszcze w 2011 r, a później zaczęliśmy robić album i trochę się to przeciągnęło haha. Trylogię? No Blask Ulic nie zaczął żadnej i szczerze mówiąc nie jestem pewny czy będzie kontynuowany.  I nie chodzi to o złe relacje między mną a Młody M, raczej o zaangażowanie w inne rzeczy.
Młody M: Ja niestety też nie wiem już tak dużo o polskim podziemiu jak kiedyś. Ludzie, którzy w podziemiu robili konkretną robotę, już w zasadzie powychodzili na legal. Kiedyś była taka sytuacja, że różnica w jakości muzyki między podziemiem a tzw. mainstreamem była praktycznie niezauważalna, obecnie chyba ta granica jest wyraźniejsza, bo jak tylko ktoś zabłyśnie, od razu jest wyławiany przez jedną z wytwórni. Mamy hossę. Jak przyjdzie kryzys to znowu nikt nie będzie chciał inwestować w młode talenty, a granica między podziemiem a legalem ponownie przestanie istnieć.

Sebastian Jesion: Na Waszej płycie oprócz znanych producentów tj. 101 decybeli, Urban czy DNA postanowiliście dać szansę zadebiutować Bogdanowi Danielakowi. Czy w przyszłości będziecie stawiać na mniej znanych producentów?
Młody M: Dla mnie nie ma i nigdy nie było znaczenia czy producent jest znany czy nie. Najważniejsze jest to jaką robi muzykę. Nie zmieniam tego podejścia, zawsze staram się słuchać wszystkich bitów jakie do mnie przychodzą, i czasami owocuje to współpracą z nowymi producentami.
Rudy MRW: Ja zawsze starałem się brać bity od dopiero startujących producentów. Czasem kończyło się to fiaskiem (plagiaty), a czasem jak w tym przypadku świetnym singlem. Jeśli będę jeszcze nagrywał to na pewno będę szukał bitów u ludzi dopiero zaczynających.

Sebastian Jesion: Czy zdarzyło się, że odmówił Wam ktoś gościnnego udziału na płytce?
Rudy MRW: ktoś odmówił nam z powodu braku czasu, co rozumiemy. Z perspektywy czasu nawet nie żałujemy braku jakiś gościnek. Generalnie wolę dostawać dopracowane zwrotki od gości niż pisane na odpierdol na kolanie odrabianie pańszczyzny. Tak czy inaczej wszyscy goście, którzy mieli się znaleźć na Blasku Ulic znaleźli się na nim
Młody M: Dokładnie!

Sebastian Jesion: Planujecie wypuścić reedycje poprzednich "Kronik" oraz "Bezsenności"?
Młody M: Ja na razie nie planuje takich ruchów. Ale w przyszłości na pewno chciałbym do tego tematu wrócić i wypuścić ładnie wydaną trylogię Kronik.
Rudy MRW: Bezsenność chyba można jeszcze kupić gdzieś, a jak nie, a ktoś jest zainteresowany to może do mnie napisać na fb to mu sprzedam. Ja generalnie bardziej chce już wychodzić z tej branży niż się w niej mościć, więc nawet jak sprzedam wszystko to dotłaczać nie będę.

Sebastian Jesion: Jak do tej pory wyszły dwa teledyski i one shoty. Czy po trzecim klipie z Pihem będziecie jeszcze promować Wasz album kolejnymi teledyskami?
Rudy MRW: Tak będą jeszcze 3 teledyski
Młody M: Ja bym nie podawał tak pewnie liczby 3 haha, na pewno dwa, do Wiary i do Formy, trzeci jest w trakcie realizacji, a czy wyjdzie, to zależy od tego jaki będzie efekt finalny.

Mała888:
Co sądzicie o modnej dziś koncepcji klipów one shot? To dobra, niskobudżetowa promocja, czy raczej świetna opcja, ale dla mało znanych raperów?
Młody M: To była dobra opcja, ale chyba już w pełni wyeksploatowana...  mimo wszystko, warto zauważyć, że w wielu przypadkach ciekawiej wypada klip "one shot" niż zdjęcie dodane do mp3. Wiadomo, są wyjątki. Potwierdzają regułę.
Rudy MRW: Ja uważam, że jeśli to są fajnie nakręcone i zmontowane one shoty - takie w stylu wyskocz do tego to jak najbardziej. Natomiast oglądanie 3 zwrotek po 16 wersów + refreny ziomów stojących na tle bloku jest nudne

Łoczer: Powstaje coraz więcej programów i audycji hip-hopowych. Ich gospodarzami są raperzy. Czy to dobry pomysł? A może powinno się zatrudnić profesjonalnych prezenterów...
Rudy MRW: To świetny pomysł, kto ma gadać o rapie i prezentować tę kulturę jak nie ci, którzy ją współtworzą od lat i są darzeni szacunkiem w środowisku. Jakoś nie wyobrażam sobie żeby Wojtek Mann recenzował w eterze płytę VNMa. Pozdrawiam obydwu haha
Młody M: Takie programy są potrzebne, bo wielu ludzi się tym interesuje. W końcu przestają udawać, że nie ma czegoś takiego jak hip hop. A co do prezenterów, to profesjonalnie prezentują rap tylko raperzy. Cała reszta dziennikarzy muzycznych nie wie zbyt wiele o hip hopie, i mogą co najwyżej przepytywać Pikeja w telewizji śniadaniowej.

Łoczer: Co myślicie o powstaniu ogólnopolskiej stacji hip-hopowej - RFM Hip-Hop?
Młody M: Popieram. Rap w mediach to dobra sprawa. Tylko trzeba to wszystko dobrze wyważyć bo hip hop nigdy nie był i mam nadzieję że nie będzie dla masowego odbiorcy. Występy "zespołu" Donatana w Sopocie i Opolu były postrzegane jako totalna egzotyka, dziwactwo. Ludzie tego nie kumają... i niech nie kumają, to muzyka nie dla wszystkich.
Rudy MRW: Pomysł jest spox, są tylko dwie kwestie: kto będzie za nią odpowiadał, żeby nie stała się kolejną tubą propagandy jednej wytwórni. I kto w czasach YT będzie tracił czas na czekanie na ulubiony klip w TV

D-Z-K: Rap wraca do mediów... Jakie mogą być tego konsekwencje?
Rudy MRW: Tylko pozytywne. Rap wraca do mediów w zupełnie innej formie niż 10 lat temu. Wytwórnie już nie muszą nikogo prosić o atencję, to już nie musi być Mezo w leginsach czy Bartas w Wenecji żeby ludzie z mediów to łyknęli. To co my z tym zrobimy to już tylko zależy od nas.
Młody M: No właśnie moim zdaniem konsekwencje mogą być różne. Powrót do mediów oznacza boom na hip hop. W zasadzie punktem zwrotnym znowu był film w kinie o polskim hip hopie. Ale tak duża popularność tego gatunku oznacza (ponowny) zbyt szybki przyrost ilościowy w stosunku do jakości. Zgadzam się z Rudym, że rap jest teraz w zupełnie innej formie i mam nadzieję, że dzięki chwilowemu wzrostowi zainteresowania uda się nam utrzymać kilku świadomych słuchaczy.

Sebastian Jesion: Czy wszystkie utwory, które nagraliście znalazły się na płytce, czy są jakieś tzw. odrzuty?
Rudy MRW: Jest dużo odrzutów. My nagraliśmy albo napisaliśmy ponad 25 tekstów na tę płytę, większość została nagrana i została na dyskach bo nie pasowała do koncepcji płyty. Jest jeden numer, który na pewno się jeszcze pojawi, a został z sesji do Blask Ulic - Samotność z bitem Kaszpira. Nie wszedł na płytę bo ja się po prostu guzdrałem z poprawianiem swojej zwrotki, ale puścimy go wkrótce.

Sebastian Jesion: Z którego albumu Młody jesteś bardziej zadowolony z Blasku, czy z Kroniki 3?
Młody M: Oba albumy są moje, oba albumy dopiero co wyszły, trudno mi jest to ocenić w tej chwili. Zobaczymy do którego albumu będę chętniej wracał za 3-4 lata. Tak naprawdę są to dwie inne płyty, które powstawały w odmienny sposób. Nie chce ich oceniać na zasadzie gorsza - lepsza. Obie dały mi sporo frajdy i to najważniejsze.

Sebastian Jesion: Widzieliście się z Masseyem od czasu Waszego beefu?
Rudy MRW: Nie. Po co? dla mnie to zamknięty temat
Młody M: Ani nie było okazji, ani powodu do takiego spotkania. Tak jak powiedział Rudy, to temat sprzed kilku lat, ja nie zawsze nadążam sprawdzać nowych singli i śledzić na bieżąco sceny, więc odgrzewanie kotletów i wracanie do tematów sprzed kilku lat jest bez sensu.

Sebastian Jesion: Z jakimi raperami z polskiej sceny, z którymi jeszcze nie nagraliście utworu chcielibyście to zrobić?
Młody M: Jest wielu raperów których cenie, chociaż z większością z tych, z którymi chciałem coś zrobić to już zrobiłem. Ja nie piszę kawałków z myślą o tym, żeby pasował do featu z jakimś raperem. Najpierw robię swoje, a potem ewentualnie myślę kto będzie pasował do mojej koncepcji, dlatego nie mogę Ci powiedzieć jednoznacznie z tym czy z tamtym.

TrainGirl: Macie jakieś hobby poza muzyką? Jak spędzacie wolny czas? Gry? Sport?
Rudy MRW: Moim głównym hobby poza muzyką jest ostatnio rodzina mam 5 letnią córkę i drugie dziecko w drodze, hajtnąłem się. To pochłania czas. Poza tym od lat ćwiczę sporty. Gram też na gitarze. Jeśli pytasz o xboxa czy PS to nie mam zupełnie na to czasu.
Młody M: Ja w zasadzie nie mam żadnych innych zainteresowań i gdyby nie muzyka to moim głównym hobby byłby melanż, śmiech przez łzy hehe.

D-Z-K: Czemu Blask Ulic ukazał się jako dodatek do trzeciej Kroniki, a nie jako samodzielna płyta?
Rudy MRW: Czas kiedy te materiały były gotowe się po prostu zbiegł i bez sensu było robienie oddzielnych premier czy kładzenie, którejś z płyt na półkę. Stąd ta decyzja. Zresztą liczyliśmy, że dodatkowa płyta pomoże Kronice III w sprzedaży, a przy okazji poszerzy grono osób, które znają Młodego M, a nie słyszały o Blasku
Młody M: Dokładnie, chcieliśmy aby oba tytuły sobie wzajemnie pomagały, zamiast ze sobą rywalizować, a że terminy premier były w bardzo bliskim odstępie, stąd takie rozwiązanie.

D-Z-K: Co sądzicie o programie ŻYWYRAP? Jak się przedstawiał poziom użytkowników?
Młody M: Mi się to podoba. Sam pewnie nie wziąłbym w tym udziału, ale wiem że jest grupa ludzi, którym podoba się taka droga, a ja nie mam nic do tego. Jeśli to komuś wartościowemu pomoże osiągnąć sukces, to mogę tylko kibicować. Oglądałem w zasadzie większość odcinków, bardzo dobra rozrywka :)
Rudy MRW: Ja jestem za jeśli chodzi o idee, podoba mi się ten pomysł. Widziałem tylko ze dwa odcinki więc ciężko mi porównywać, ale to co było pokazane na wizji przedstawiało spójny poziom.

Marcin Górny: Planujecie jakąś większą trasę z tym materiałem?
Rudy MRW: Jak ktoś nam zaproponuje koncerty to bardzo chętnie bo ten materiał jest mocno koncertowy, ma mocne bity. My też mamy przygotowane parę smaczków, które przećwiczyliśmy na koncertach przed premierą. Sprawa jest otwarta

Sebastian Jesion: Jak przebiegała Wasza współpraca przy tworzeniu wspólnego projektu? Mieliście podobny pogląd na tę płytkę, czy często musieliście dochodzić do kompromisów?
Młody M: Współpraca przy tworzeniu tekstów i tematów przebiegała bardzo sprawnie. Dogadywaliśmy się bez najmniejszego problemu i w zasadzie nie było potrzeby dochodzić do kompromisów. Mieliśmy za to nieco inny zamysł jeśli chodzi o podkłady i tutaj już pewne negocjacje były potrzebne. Ale finalnie oba jesteśmy zadowoleni z końcowego efektu, więc mogę śmiało powiedzieć, że współpraca przebiegała gładko.
Rudy MRW: Tekstowo faktycznie przebiegało to bardzo gładko. Rzucaliśmy pomysł i już po paru dniach wymienialiśmy się zwrotkami. Jeśli chodzi o bity to rzeczywiście koncepcje się zmieniały. Początkowo płyta miała być bardziej zróżnicowana ze wskazaniem na nowoczesne brzmienia, później to ewoluowało w stronę bardziej klasycznych bitów i okraszenia numerów dużą liczbą skreczy i cutów.

Marcin Górny: Myśleliście nad produkcją ciuchów Blasku Ulic?
Młody M: Nie. Jesteśmy tylko projektem muzycznym. Do tego obaj na co dzień jesteśmy zajętymi ludźmi, nie możemy angażować się w kolejną dziedzinę.
MRW: Raczej nie, wiesz takie ruchy mają sens jako dyskontowanie sukcesu płyty. A wypuszczenie kolekcji do albumu, który nie stał się bestsellerem to chyba przesada. Jeśli Blask Ulic doczeka się kontynuacji to może, ale nie wiadomo czy się doczeka hahha

Marcin Górny: Jesteście zadowoleni z gościnnych zwrotek na waszym albumie? Ile średnio zajmuje Wam napisanie szesnastki?
Młody M: Tak, jesteśmy zadowoleni z gościnnych zwrotek. Zaprosiliśmy na projekt ciekawych ludzi, którzy nie zawiedli nas swoimi zwrotkami. Co do czasu pisania szesnastki to mi zajmuje to coraz więcej czasu. Już praktycznie prawie nie zdaża mi się napisać tekstu w 20 minut. Teraz piszę zwrotki na raty. Robię szkic, poprawiam wersy, zmieniam pojedyncze słowa itd. Itp. Nie mam pojęcia ile powstaje jeden tekst, ale od dwóch godzin do kilku dni.
Rudy MRW: Ja piszę zawsze na raty. To znaczy pierwsza wersja powstaje zawsze na spontanie, na szybko. Dopiero później ją poprawiam, zamieniam słowa, patrzę jak to idzie z bitem. Staram się też żeby zawsze temat mi pasował i żeby się z nim nie męczyć. Tzn. jeśli temat mi nie siedzi to zazwyczaj odpuszczam numer.

Marcin Górny: Rudy MRW od wydania Twojej ostatniej płyty "Bezsenność'' minęły ponad 3 lata, kiedy zaskoczysz nas następnym solowym materiałem? Jak bardzo będzie różnić się nowy album od tego wydanego w 2009 roku? Z którym producentem Ci się najlepiej pracowało przez te wszystkie lata?
Rudy MRW: Wiesz szczerze mówiąc tak jak to nawinąłem w mojej solówce na Blasku, ta płyta to raczej mój ostatni bieg. w najbliższym czasie nie planuje żadnych solowych materiałów. Co nie znaczy, że mnie nie korci żeby coś nawinąć, cały czas robię jakieś notatki do tekstów. Generalnie większość beatmakerów, z którymi pracowałem była ok. Świetnie wspominam pracę z Bojarem nad Uniwersytetem Życia. To była prawdziwa dobra twórcza energia. On słał mi bity ja do nich od razu pisałem teksty, całość pracy nad materiałem trwała miesiąc. Tak czy inaczej jeśli producent robi swoją robotę, odbiera telefony i jest na czas to jest ok

Marcin Górny: Młody M jesteśmy świeżo po premierze Kroniki 3 i płycie z Rudym. Co dalej? Nad jakim materiałem obecnie pracujesz, czy na razie robisz sobie przerwę od pisania? Można się spodziewać Kroniki 4, czy trójka była ostatnią częścią z pod tego szyldu?
Młody M: Kronika 3 była ostatnią częścią trylogii. Nad czym teraz pracuję? Obecnie moje myśli chodzą wokół czwartego solo, ale jeśli coś piszę to jakieś zwrotki na projekt z Insertem. Świr podrzucił nam sporo dobrych bitów, zobaczymy co z tego wyjdzie. Pewnie w między czasie trzaśniemy też z Temkiem jakieś rzeczy na Mensentis. Na pewno jak będę gotowy to zacznę pracować nad nowym projektem, na razie wszystko w fazie przygotowań.

Marcin Górny: Część 3 Kroniki sprzedaję się lepiej od 2?
Młody M: Tak.

Marcin Górny: Na jakim największym koncercie zagrałeś w życiu?
Młody M: Największy był chyba w Sandomierzu, byłem zresztą współorganizatorem tego wydarzenia. Ludzie Ulicy Też Mają Serce. To był koncert charytatywny, Sandomierz został totalnie zalany przez powódź, chcieliśmy im jakoś pomóc. Poprzez swój występ pomogli: Peja, Mes, Vixen, Fabuła, Okoliczny Element, Rudy MRW, Hukos, Cira no i ja.
Rudy MRW: To było na Hip Hop Opolu w 2005 z Hardkorową Komercją, tam był ogromny tłum. Solowy to chyba Sandomierz

Marcin Górny: W starszym numerze "Te Historie'' przedstawiasz swój pogląd na temat policji, jak to wygląda obecnie? Miałeś niedawno lub kiedyś jakiś poważniejszy problem z tymi środkami władzy?
Młody M: W "Te Historie" jest tylko jeden wers na temat policji. Mój pogląd na ten temat nie różni się niczym od poglądu 90% społeczeństwa. Nie jest mi z organami władzy po drodze, ale nie jestem żadnym aktywistą i nie działam na rzecz obalenia systemu. Chociaż czasami się zastanawiam czy nie powinienem zacząć. Póki co, staram się omijać policję szerokim łukiem i nie rzucać się w oczy.

Marcin Górny: Na wielu galach mma raperzy wyprowadzają zawodników do ringu ze specjalnie nagranym kawałkiem. Masz takiego sportowca dla którego chciałbyś nagrać taką wejściówkę, a może zdarzały się już takie propozycję? 
Młody M: Lubię oglądać wszystkie sporty walki, ale nie mam ulubionego sportowca. Jeśli zdarzyła by się propozycja nagrania wejściówki to prawdopodobnie przyjął bym z przyjemnością.

Marcin Górny: Reprezentujesz Step Records, ale jeżeli miałbyś wydać w innej wytwórni to jaka by to była?
Młody M: Jeżeli nie w Step Records to w Prosto. Ale od razu zaznaczam, że nigdzie się nie wybieram. Przynajmniej dopóki w Stepach mnie jeszcze chcą hehe.

Marcin Górny: Drużyna Mistrzów to projekt, w który w dużym stopniu ma znaczenie sport. Uprawiasz lub uprawiałeś jakiś sport? Niedługo będzie premiera DM2, będzie cię można tam usłyszeć?
Młody M: Niestety nie mam czasu na uprawianie żadnych sportów, i tego ruchu bardzo mi brakuje. Tak będzie mnie można usłyszeć na DM2, nagraliśmy z Blaskiem numer pt. "Forma", który pojawi się na składance, i do którego powstał klip.

Marcin Górny: "Jest Młodziak, Pyskaty, Małolat, jest Chada, Jest HG, wielu innych od nich uczcie się składać." - jest to wers RPS z dissa na Parias "Tylko Peja''. Minęło już trochę czasu od tego beefu, ale chciałbym się dowiedzieć po czyjej stronie wtedy stałeś jako Warszawiak i co sądzisz o wersie w którym Peja cię w pewien sposób spropsował. Myślałeś o wspólnym utworze z nim? Moim zdaniem byłoby to ciekawe kolabo.
Młody M:
Propsy od Peji to fajna sprawa. Szkoda tylko, że pojawiły się w tak problematycznym numerze. Nie stałem po żadnej stronie. To nie mój konflikt. Ja szanuję i jedną i drugą stronę i w zasadzie mogę tylko powiedzieć, że żałuję, że do takiego konfliktu doszło. Tak, myślałem o wspólnym utworze z Peją, tak samo jak myślałem o wspólnym utworze z Włodkiem.

Dowiedz się więcej o: MłodyM, RudyMRW.


Informacje o artykule
Data dodania:2013-07-05
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
szuster
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:11:15, 05-07-13
Dobrze dobrany duet.

*** tequilla ***
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:25:58, 07-07-13
PIEKNI I ZACHWYCAJACY CHLOPCY

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-239-160-113.compute-1.amazonaws.com (34.239.160.113). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?