Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Magazyn WuDoo - Radio Szczecin, Kartky.
Wersje LTD są hołdem dla słuchacza, który dorasta czy żyje razem ze mną. Tylko wtedy mógł ją mieć, kupił, zaufał. To swoisty rodzaj szacunku dla słuchaczy, którzy wspierają cię od początku, a nie wtedy kiedy zaczynasz odnosić jakikolwiek sukces.

Jak co roku w połowie stycznia wystartował Plebiscyt Magazynu WuDoo i Hip-Hop.pl, który jest muzycznym podsumowaniem minionych dwunastu miesięcy. W tym roku dokonaliśmy tego już po raz dwunasty. Właśnie poznaliśmy laureata pierwszej kategorii. Tytuł Polskiej Rap Płyty Roku 2015 trafiał do Kartky'ego za album "Shadowplay". Zapraszamy na szybki, gorący wywiad udzielony przez rapera chwilę po ogłoszeniu wyników.

Hip-Hop.pl: Na początku przyjmij nasze gratulacje za zdobycie tytułu Polskiej Rap Płyty Roku 2015 za album "Shadowplay" w Plebiscycie WuDoo i Hip-Hop.pl. Pytanie na gorąco - jesteś zaskoczony?
Kartky: Bardzo dziękuję! Tak, oczywiście. Jestem zaskoczony. Nie co dzień zdarza się wygrać głosowanie, w którym konkurujesz z raperami o większym fanbejsie. Tym bardziej duma, bo nie wygrałem konkursu popularności, albo na prowo czy ferment roku, a zrobiłem album, który został doceniony przez szerokie grono słuchaczy.

Hip-Hop.pl: Zdobycie przez Ciebie tego tytułu cieszy nas (Hip-Hop.pl) podwójnie. Podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Vixen - byłeś / jesteś aktywnym użytkownikiem naszego serwisu. Dołączyłeś oficjalnie do naszych czytelników już w 2008/2009 roku. Założyłeś sobie konto i udostępniłeś swój album "Odkryj pasję, która tętni w bruku" w wizytówce. Czy siedem lat temu, jak wgrywałeś mp3 na Hip-Hop.pl jako początkujący raper, myślałeś, marzyłeś o tym, że kiedyś inni czytelnicy tej strony uznają Twoją płytę za najlepszą w danym roku?
Kartky: Kiedyś był tylko Hip-Hop.pl i każdy kto zaczynał przygodę z rapem, trafiał właśnie tam. Nie miałem pojęcia, że tak to pójdzie, ale od tego 2008 roku, w zasadzie, poza różnymi życiowymi przygodami, dążyłem do tego, żeby wydać kolejne albumu i rozwinąć się jak najbardziej. Pamiętaj, że już wtedy wydanie fizyczne albumu, jak na tamte czasy, mixtape, nielegeal (sic) to była zajebistą sprawą. 16 stron booklet, super jewel box, wszystko ładnie tłoczone. Fajnie było. Ta płyta, z perspektywy czasu, dała mi nabrać dystansu do siebie i dzięki temu, udało mi się dostosować do panujących realiów i nie oszaleć w świecie, gdzie codziennie zmieniają się zasady gry.

Hip-Hop.pl: Pozostając jeszcze na chwilę w temacie portali społecznościowych. Na swoim profilu napisałeś niedawno "Kanye pisze na Twitterze z większą częstotliwością, niż ja na Facebooku". No właśnie. Do niedawana większość (szczególnie tych młodych) raperów uważało, że fanpage i kanał na youtube w 100% im wystarczy, żeby się wybić. Dziś, po ilości maili do redakcji i próśb o patronat, widzimy, że wcale nie jest już tak różowo. Myślisz, że portale branżowe wciąż mają coś do powiedzenie w tej kwestii?
Kartky: Portale branżowe ciągle mają wiele do powiedzenia, ale to ich wina, że wyparli ich domorośli blgerzy czy chłopaki z fp, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Trzeba iść z duchem czasu. Rap jest nowoczesnym medium, nikt nie będzie już przegrywał kaset. Wbijaj na Spotfiy albo Tidala, posłuchaj najpierw Kanyego a potem Kartkiego. Fakt, że każda część branży promuje swoich pupilków, każdy bloger ma swojego ulubionego rapera, każdy raper ma swój target, nawet jakby był bardzo przeciętny. Raperzy muszą walczyć o zainteresowanie i często sama muzyka nie wystarcza. 2016. Takie czasy.

Shadowplay - Kartky'ego - Polską Rap Płytą 2015

Hip-Hop.pl: Zawsze przy takiej okazji pytamy czy w polskiej kulturze hip-hopowej brakuje nagród, plebiscytów, tytułów? Kilka lat temu było o tym głośno. Że trzeba zrobi. Że się należy. Że to prestiż. Dziś wyróżnienia przyznają youtuberzy, czyli tak zwane rapszafiarki. Czy dla Ciebie ważne są takie nagrody? A może najważniejsza jest złota płyta, bo tę de facto przyznają fani, a której notabene Ci w przyszłości życzymy?
Kartky: Jasne, że ważne, ale nie robię niczego pod nie. Podkreślenie trudu i wiedza, że dla kogoś to, tak jak dla mnie, coś ważnego, zawsze jest miłe i daję siłę i motywację do ciężkiej pracy. Może czasy się trochę zmieniły, ale pamiętam jak Zeus wygrał konkurs na demo i podjarka była na tamten album sztos. Bardzo się cieszę. Chodzi bardziej o to, że te nagrody, tytuły tracą na wartości. Dawniej cenieni recenzenci tej muzyki, w dzisiejszych czasach moim zdaniem, są kosmicznie oderwani od rzeczywistości. Recenzent w większość sytuacji ma określone wymagania od rapera, jeśli ten ich nie spełni, słyszmy "wolałbym żeby to było tak", "ja bym zrobił tak". Wynika to z tego, że większość moich kolegów z branży robi płyty, które warunkuje przypadkowość i ci ludzie sobie z tego zdają sprawę. Mało kto prezentuje się jako gotowy "produkt" od A do Z, albo robi coś w jednej, przez siebie sterowanej stylówce, i rzadko wiemy, że jego wizerunek czy ruchy są podyktowane jego linią artystycznego rozwoju, a nie pierdołami, które narzuci wytwórnia czy inny menago za dychę.

Hip-Hop.pl: Tak jak napisaliśmy w podsumowaniu głosowania w ciągu ostatnich 14 miesięcy wydałeś 3 płyty i jedną epkę. Zapowiedziałeś także nowy materiał na 2016 rok. Wiem, że nagrywasz bo chcesz, bo masz coś do powiedzenia. Ale z drugiej strony powody dołączenia do QueQuality, o których mówiłeś, świadczą że potrzebujesz także "większego dotarcia i rozgłosu". A ponieważ świat (także ten muzyczny) pędzi, a słuchacze szybko zapominają, pytanie czy czujesz presję fanów / sceny / rynku na nowe rzeczy?
Kartky: Jak z życiem. Sportowiec który jest młody, zapowiadający się, chce jechać na olimpiadę, wygrywać wszystkie mistrzostwa przez najbliższe lata. Nie robi sobie dwóch lat przerwy od tego, co go stworzyło. Co nie znaczy, że robi to na siłę. Wiecie jak to jest. Są rzeczy, bez których nie żyjesz. Nie ma cię. Nie istniejesz. Złota płyta super. Ale co ona mi daje? Chciałbym sprzedać tyle płyt co starsi koledzy z branży, a dinozaury czują pismo nosem i koniunkturkę, jak im w tym roku cdk nie poszedł, już zaczęli zapowiadać bangery na 2015. Każdy ma dziecko i żonę, więc nie ma się co dziwić, ale ja tego słuchał nie będę. Najbliższy rok sporo zweryfikuje, także żeby potem nie było, że nie mówiłem, nie ostrzegałem.

Hip-Hop.pl: Przywiązujesz dużą uwagę do wydania płyty, w tym szczególnie do wersji preorderowej. W ubiegłym roku Białas zapowiedział 1000 sztuk limitowanego nakładu Rehabu. Mówiąc kolokwialnie fani się rzucili i wykupili. Następnego dnia poinformowano, że dotłoczą jeszcze 2000 "preorderówek". Wczoraj z kolei Małpa ponownie dał możliwość zamówienia limitowanych edycji "Mówi". Dla jednych to oszustwo, dla innych normalna sprawa. Jak Ty do tego podchodzisz?
Kartky: Rozumiem o co Ci chodzi. Moim zdaniem wydania, które są unikalne, nie powinny być dotłaczane. Natomiast leży to w gestii artysty. Ja chciałbym za jakiś czas dotłoczyć chociaż 500 sztuk Shadowplay w wersji LTD., żeby mieć dla siebie i żeby ludzie mogli nie kupować jej za kosmiczne pieniądze od resellerów. Ale taki jest świat. Jak raper widzi, że zeszło 1k sztuk w dobę, to wystarczy kliknąć i na drugi dzień będzie miał 2 razy więcej pieniędzy. Jeśli idzie. Matematyka. Ja nie chciałbym dotłaczać wersji LTD wychodząc z założenia, że są one hołdem dla słuchacza, który dorasta czy żyje razem ze mną. Tylko wtedy mógł ją mieć, kupił, zaufał. To swoisty rodzaj szacunku dla słuchaczy, którzy wspierają cię od początku, a nie wtedy kiedy zaczynasz odnosić jakikolwiek sukces.

Hip-Hop.pl: Dziś wystartowała kolejna kategoria w Plebiscycie - Amerykańska Rap Płyta 2015. Kogo Ty byś nominował? Komu przyznałbyś tytuł?
Kartky: Drake. Albo Kendrick. Drake. Kendrick. Kurwa. Chyba jednak Drake.

Większość moich kolegów z branży robi płyty, które warunkuje przypadkowość i ci ludzie sobie z tego zdają sprawę. Mało kto prezentuje się jako gotowy "produkt" od A do Z.

Hip-Hop.pl: Plany. Czym Kartky zaskoczy w 2016? Czym ucieszy fanów? Czym wkurzy innych raperów?
Kartky: Muzyką. Muzyką. Muzyką.

Hip-Hop.pl: Na koniec może kilka słów do naszych czytelników i słuchaczy audycji WuDoo?
Kartky: Dziękuje za wsparcie. Nie dajcie się raperom robić w chuja. Wymagajcie więcej.

Dowiedz się więcej o: Magazyn WuDoo - Radio Szczecin, Kartky.


Informacje o artykule
Data dodania:2016-02-08
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K
Hip-Hop to duża część mojego DNA - wywiad z Noonem

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor:    Link do posta
13:16:29, 11-02-16
No i dobrze. Wreszcie coś świeżego.

anonim
Autor:    Link do posta
03:21:04, 16-02-16
KARTKY WYJEBAŁ PRZYJACIÓŁ Z BYTOMIA NA KASĘ I SPRZĘT A TERAZ ZBIERA LAURY ŁAK JEDEN, NIECH SIE FANI DOWIEDZA JAKIEGO MAJA IDOLA PODPIERDALACZA, ALBO NAJLEPIEJ SAMI GO ZAPYTAJCIE O CO W TEJ CAŁEJ HISTORII CHODZI


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-204-55-168.compute-1.amazonaws.com (18.204.55.168). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.